Asociatyvi nuotrauka.

Sveikata

Labiau žalingi nei naudingi vitaminų deriniai

Vitaminus geriame tam, kad pasirūpintume savo sveikata ir gera savijauta, tačiau kartais nežinodami, kaip vitaminus derinti tarpusavyje, galime sau labiau pakenkti negu padėti. Vaistininkė Elvyra Ramaškienė įvardija pagrindines vitaminų ir maisto papildų poras, kurių nevertėtų drauge vartoti, bei pataria, kokiu paros metu juos geriau vartoti.

 

Su kuo „nedraugauja“ geležis?

Vartojant geležį mūsų kasdienėje ryto rutinoje yra nemažai maisto produktų ar gėrimų, mažinančių geležies įsisavinimą, pasakoja vaistininkė E. Ramaškienė.

„Geležį yra geriausia vartoti rytais, dar nieko nevalgius. Tik didžiausia problema, kad kai kurie iš mūsų rytą pradedame su kavos arba arbatos puodeliu bei pieno produktais. Visi jie sutrikdo geležies pasisavinimą, netgi gali sukelti geležies stokos anemiją. Apie šią ligą pirmiausia išduoda tokie simptomai kaip nuovargis, silpnumas, dažnesnis pulsas, dusulys, galvos skausmai. Kalbant apie kitus vitaminus, vartodami geležį venkite kalcio ir magnio“, – pasakoja vaistininkė.

Vaistininkė pabrėžia, kad norint geriau įsisavinti geležį, reikėtų 3–4 valandas susilaikyti nuo kavos, žaliosios arbatos ir pieno produktų.

Kada vengti kavos?

Vaistininkė pasakoja, kad kofeino poveikis yra panašus į diuretikų, kurie skatina dažnesnį šlapinimąsi, o tai itin nenaudinga B grupės vitaminams, taip pat vitaminui C.

„Kadangi kofeinas skatina šlapinimąsi, tokie vandenyje tirpūs vitaminai kaip B grupės ir C gali būti išeikvoti dėl skysčių netekimo. Taip pat kuo daugiau kavos išgeriama, tuo stipriau kofeinas trukdo mūsų organizmui pasisavinti vitaminą D. Gera žinia ta, kad tarp vitaminų vartojimo ir kavos gėrimo pertrauka turėtų būti ne mažesnė nei 2 valandos, tačiau kuo ilgiau palūkėsite, tuo jums patiems bus geriau“, – sako E. Ramaškienė.

Vitaminas C su vitaminu B 12

Vitaminas C dažnu atveju dėl naudos yra vartojamas su geležimi ir B grupės vitaminais, tačiau yra viena išimtis – vitaminas B 12.

„Vitaminas C padidina įsisavinimą B grupės vitaminų, kurie palaiko normalią nervų sistemos ir protinę veiklas, mažina nuovargį bei padeda susidaryti raudoniesiems kraujo kūneliams. Visgi, vitaminas C mažina vitamino B12 įsisavinimą. Tačiau šią problemą išspręsti paprasta. Pavyzdžiui, ryte valgio metu rinkitės vitaminą C, o per pietus suvartokite vitaminą B12“, – pataria E. Ramaškienė.

Magnis ir multivitaminai

Vaistininkė pasakoja, kad multivitaminai – vienas iš labiausiai žmonių pamėgtų maisto papildų. Anot jos, šis vitaminų kompleksas gali padėti palaikyti normalią energijos apykaitą ir imuninę sistemą. Visgi dažnai žmonės suklysta drauge su multivitaminais gerdami magnį.

„Magnis ne tik palaiko normalią mūsų raumenų funkciją ir padeda užkirsti kelią mėšlungiui. Taip pat jis mažina pervargimo jausmą, palaiko normalią psichologinę funkciją. Dėl to kai kuriems gali pasirodyti, kad šis papildas puikiai tinka vartoti rytais, tačiau iš tikrųjų jį vertėtų perkelti į vakarą, kadangi jis padeda nusiraminti ir atpalaiduoja raumenis. Drauge geriami magnis ir multivitaminai slopins vienas kito poveikį, todėl tarp jų vartojimo turėtų būti bent 2 valandų pertrauka. Geriausia ryte rinktis multivitaminus, o vakare – magnį“, – pasakoja vaistininkė.

„G. ž.“ inform.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas