Alfas PAKĖNAS
Savaitgalį artimųjų rate paminėtas poetės ir Veprių krašto kultūros puoselėtojos Reginos Pakėnienės (1954–1994) gimtadienis. Kovo 14-ąją jai būtų sukakę 70 metų. O sausio 5-ąją suėjo trisdešimt metų, kai poetė Amžinybėje. Trisdešimt metų nuo tos žvarbios, žiemiškos dienos, kai ją priglaudė Veprių kapinių smėlis. Bet manau, kad Reginą prisimena ne tik artimieji. Prisimena ir skaitytojai, nes 2004 metų gegužės pabaigoje išėjo jos pirmoji ir kol kas vienintelė eilėraščių knyga „Paslėpsiu tave nuo pasaulio“. Tų pačių metų rudenį už ją Reginai po mirties buvo suteikta Vlado Šlaito literatūrinė premija.
Gaila, kad šiame rinkinyje pateikiama tik kūryba – nors čia pateko ne visi eilėraščiai – nėra ir atsiminimų apie poetę, kurie visada gražiai papildo kūrėjo portretą, jo asmenybę, o tuo pačiu ir visą buvusį kūrybos vyksmą. Man, kaip sudarytojui, norėjosi, kad knyga būtų kuo pilnatviškesnė, atspindėtų ne tik visą poetės kūrybos raidą, bet ir jos palikto archyvo kontūrus bei artimų bičiulių atsiminimus apie prasmingai pragyventą laiką, padarytus gražius darbus Veprių kraštui. O šį poetišką kraštą ir jo žmones ji tikrai mylėjo. Kaip ir Veprių ežerą bei biblijinės Kalvarijų dvasios sklidiną pušyną. Rodos, kalbinau ne vieną jos draugę, pažįstamus, bendradarbius, tačiau vieni iš jų pažadėjo, bet netesėjo, kiti šio darbo atsisakė iš karto. Iš tikrųjų, prisiminimus rašyti – nelengvas darbas. Labai atsakingas. Tam paprasčiausiai reikia kantrybės, nuoširdumo ir prisiruošimo. Didžiulio noro papasakoti ir prisiminti buvusį šalia mielą, tų atsiminimų vertą žmogų. Tikiu, kad tai dar įvyks, nes daug jos pažįstamų dabar ne tik džiaugiasi gyvenimu, bet gal jau turi laisvesnio laiko prisėsti prie prabėgusio laiko apmąstymų.
Galvodamas apie R. Pakėnienę ir atsiversdamas jos eilėraščių knygą „Paslėpsiu tave nuo pasaulio“, kartais prisimenu amerikietę poetę Sylvią Plath bei jos eilėraščių rinktinę, kurią 2017 metais išleido Naujosios Romuvos fondas. Ten išspausdintas eilėraštis „Tulpės“, kuris yra tarsi viso Reginos gyvenimo ir kūrybos metafora. Kažkuo panašūs šių moterų likimai – iš pradžių atrodo laimingas gyvenimas, šeima, darbas, kūryba, o staiga: vienai sunki depresija, jos kančios ir išėjimas, o kitai – žiauri, mirtina liga. Abi mirė jaunos – pačiame kūrybos brandume. Atrodo, kad S. Plath eilėraštis „Tulpės“ ramiai ir skaidriai atspindi tragišką Reginos gyvenimo pabaigą:
Tulpės per daug jaudina, juk dabar žiema.
Pažvelk, kaip viskas balta, kaip tyku ir apsnigta.
Aš mokausi ramybės ir guliu tykiai kaip šviesa,
Kuri guli ant šių baltų sienų, ant šios lovos ir ant rankų.
Aš esu niekas: jokie sprogimai manęs neliečia.
Atidaviau savo vardą ir drabužius slaugėms,
Savo istoriją anesteziologui, savo kūną chirurgams.
Taip ir buvo – tomis negandos ir nežinomybės savaitėmis ir virš Reginos vis dažniau palinkdavo namiškiai, artimieji, o ligoninėje – slaugės. Vis dažniau gyvenimo nebylumą savo šviesiuose švirkštuose atnešdavo gydytojai, bet liga progresavo…
Būsimos poetės vaikystė praėjo nuo kitų sodybų nutolusiame Seveikių vienkiemyje, šalia gražaus beržyno, kurį kadaise pasodino Reginos tėvas Ignas Kaselis. Ji augo kartu su jaunesne seserimi Laima, globojama geraširdės mamos Olgos Kaselienės. 1972 metais baigė Deltuvos vidurinę mokyklą, kur parašė pirmuosius eilėraščius ir pajuto tikrąjį potraukį kūrybai. Po studijų Vilniaus pedagoginiame institute dirbo mokytoja Molėtuose, vėliau persikėlė gyventi ir dirbti į Veprius. Čia ištekėjo, užaugino vaikus Kristiną ir Andrių. Pamėgo šį vaizdingą ir poetišką kraštą, gerai pažinojo jo žmones, nes daugelį metų vadovavo Veprių kultūros namams, puoselėjo tradicines tautos šventes, rengė literatūrinius vakarus, subūrė moterų etnografinį ansamblį. Regina buvo viena iš pagarsėjusios visoje Lietuvoje „Žydinčios vyšnios šakelės“ literatūrinės šventės rengėjų.
Pirmuosius eilėraščius išspausdino rajono laikraštyje „Gimtoji žemė“, o 1985 metais tapo Ukmergės „Poezijos pavasarėlio“, vykstančio Pilies parke, laureate. Jau po mirties jos kūryba buvo publikuota „Nemune“ bei pedagogų–literatų leistame almanache.
Eilėraščiai parašyti daugiausia tradicine eiliavimo forma – lengvai įsimenantys, skambūs, nuoširdūs. Poetės kalbėjimas giliai moteriškas, prieš tai išgyventas, niekur nesijaučia jokios poetinės pozos. Viskas natūralu – ir palyginimai, ir metaforos, ir pasitaikantys kūrybiniai paradoksai. Apie sudėtingus dalykus ji rašydavo paprastai ir aiškiai. Dažnas tekstas patraukia vientisumu ir išbaigtumu, tarsi išlietas iš trapaus būsenos indo – kartais su dūžtančiais sąskambiais ir jausmais. Viskas gryna. Kaip būna grynas vasaros dangus. Nes rašyta iš skaudžios patirties, akcentuojant amžiną kaip žolė moters ir vyro buvimo kartu temą. O tai reiškia – meilės temą. Daugelis eilėraščių, skausmingai atspindinčių būties laikinumą, iš tikrųjų buvo parašyti mirties akivaizdoje, bet jie teigia gyvenimo grožį, meilę, tikėjimą ir viltį – šias pagrindines kasdienybės vertybes, kurias kasdienybėje ne visada pastebime, o poetė išryškina savo kūryboje.
Regina nemažai bendravo su garsiais rašytojais, ypač poetais, kurie buvo apdovanoti „Žydinčios vyšnios šakelės“ premija: Jonu Strielkūnu, Justinu Marcinkevičiumi, Eduardu Mieželaičiu, paskutiniuoju laureatu Bernardu Brazdžioniu. (Vėliau, Nepriklausomybės pradžioje, kelerius metus ši šventė nebuvo rengiama.)
Ukmergės „Poezijos pavasarėlio“ šventė kartais pasibaigdavo Paąžuolių kaime, kur poetai pabendraudavo, prie laužo paskaitydavo eilėraščių, pageidaujantys pasijodinėdavo žirgais ar pasivažinėdavo senovine brička, aplankydavo seną Kurmėlių dvarą ir čia tebestovinčius, bet apleistus, paslaptingus palivarkus. Šiuose renginiuose, kol tik galėjo, visada dalyvaudavo Regina. Ji mėgo pabendrauti su kūrybos žmonėmis, pasėdėti prie laužo, paskaityti savo kūrybos. Čia susipažino ne su vienu poetu – su Henriku Čigriejumi, Rimgaudu Graibumi, su Kęstučiu Navaku, kuris tuo metu buvo jaunas, stiprus ir mėgdavo pavažinėti brička, apžiūrėti apylinkes. Bendravo ir su Norvegijoje gyvenančiu ir studijuojančiu kinų poetu Li Li, nes Regina labai mėgo kinų poeziją. Nedidelė kinų poezijos rinktinė, išversta į lietuvių kalbą, buvo viena iš daugelio jos mėgstamos poezijos knygų. Čia prasidėjo Reginos kūrybinė draugystė su poetu Algirdu Verba. Vėliau viename laiške A. Verbai ji rašo:
„..Jeigu atsimenat mūsų susitikimą Ukmergės krašte, Paąžuolių kaimo gryčioj, ir mūsų kelionę iki Ukmergės. Tada buvom susitarę, kad atsiųsiu Jums savo eilėraščių. Tie kasdieniniai darbai ir rūpesčiai – baisiai stropus dvylikagalvis slibinas, suryjantis visą laiką. Taigi, tik dabar prisiruošiau Jums parašyti ir priminti apie save. Tada Jūs teigiamai atsiliepėte apie mano rašinėjimą, todėl dabar ne taip ir baisu atsiduoti Jūsų teismui. Kaip jau tada įspėjote, rašau nuo neatmenamų laikų, t. y. nuo tada, kai gal net nemokėjau rašyti. Savo kūryba patenkinta nesu, vis atrodo, labai arti ta riba, už kurios atsivers kažkas naujo, kažkokia gelmė, suvoksi kažkokią labai svarbią tiesą, atskleisi naują esmę, bet tai turbūt tik klaidžiojančio dykumoj miražai. Nemoku daug kalbėti apie save.
Perduokit linkėjimus savo mielai žmonai Nijolei. Labai lauksiu atsiliepimų apie savo eilėraščius.
Regina“
Iš poetų Regina labiausiai mėgo Paulių Širvį, J. Strielkūną, Aną Achmatovą, Šarlį Bodlerą, Konstantiną Galčinskį, o ypač – Vytautą Mačernį.
Ji buvo tikras gamtos vaikas. Kol buvo sveika, vasarą kiekvieną rytą su drauge Milda maudydavosi Veprių ežere, bėgiodavo pušyne. O prisirpus uogoms – nuolatos važiuodavo į mišką uogauti. Šeimai priruošdavo žemuogių, mėlynių, aviečių uogienių. Rudeniop prasidėdavo grybavimo ir spanguoliavimo sezonas. Regina žinojo slapčiausias miško vietas, kaip ta Severija, aprašyta „Dėdėse ir dėdienėse“ – anot Vaižganto, buvo „gera krembliautoja“, t. y. grybautoja. Su savo vyro Vytauto seserimi Rita aplankydavo ne tik Viliukų, bet ir Antariškių, Liepelių miškus. Nuvažiuodavo ir į tėviškės Seveikių mišką, kur pamiškėje gyveno jos tėvai Olga ir Ignas Kaseliai. Visi šio miško takai takeliai jai buvo pažįstami ir savi.
Gyvenime Regina buvo tikra estetė – iki kaulų smegenų. Nemėgo vulgarių, suktų žmonių, nenuoširdaus, skuboto bendravimo, bet kokio nešvankaus žodžio. Viskas jai turėdavo būti gražu – nuo rūbų iki kambarių tvarkos. Prie kavos puodelio užsirūkydavo cigaretę. Eilėraščius rašydavo balkone, šalia augančio klevo pavėsyje. Gerdavo kavą ir rašydavo.
Kažkodėl kiekvienais metais kovo mėnesį atsiverčiu jos eilėraščių knygą „Paslėpsiu tave nuo pasaulio“. Taip pat šalia manęs atsiranda ir kitos knygos, kurias, žinau, yra skaičiusi ir labai mėgdavo Regina. Tai lenkų poezijos antologija „Dešimt lenkų poetų“ su įžanginiu J. Marcinkevičiaus žodžiu. Ir V. Mačernio rinktinė „Po ūkanotu nežinios dangum“. Visada susikaupęs, galvodamas apie kūrybą, gyvenimą ir mirtį, keletą kartų skaitau šio poeto eilėraštį „Laiškas mirusiam draugui“, kuris tarsi skirtas Reginai:
Po to, kai tu mirei, aš neradau pasauly nieko,
Kas nesuteiktų liūdesio gilaus.
Čia žemėj tik jaunystė pėdsakus šviesius palieka
Širdy iš anksto mirčiai pasmerkto žmogaus.
Tokius pat žodžius dabar galėčiau pasakyti talentingai poetei R. Pakėnienei, kurios nevalia užmiršti ir kurią mylėjo ne tik mano artimiausi žmonės.
Aleksandro KRIŠTAPONIO nuotrauka
Rekomenduojami video
Aktualijos
Žiūrėti kitas naujienas
Aktualijos
Ugniagesiai gelbėtojai prašo gyventojų pasirūpinti saugumu
2024/10/08
Komentarų (0)
Aktualijos
Romas Lazutka: Tomui Tomilinui rūpi socialinis teisingumas
2024/10/08
Komentarų (7)
Aktualijos
Tyrimas: dešimt darbdavio savybių, kurias labiausiai vertina lietuviai
2024/10/04
Komentarų (0)
Aktualijos, Kultūra, Naujausi
Kermošius Lyduokiuose subūrė seniūnijas
2024/10/03
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi, Žmonės
Pristatyta Ukmergės rajono karo komendantė
2024/09/30
Komentarų (9)
Aktualijos
Vyks Nacionalinė vyresnio amžiaus žmonių savaitė
2024/09/30
Komentarų (0)
Policijos darbuotojai paminėjo profesinę šventę
2024/10/07
Komentarų (0)
„Likmerei“ – išskirtinis apdovanojimas
2024/10/04
Komentarų (1)
Pagerbti socialiniai darbuotojai
2024/10/04
Komentarų (8)
Rajono Savivaldybės tarybos posėdis: politikai nediskutavo ir balsavo vienbalsiai
2024/10/03
Komentarų (7)
VMI, „Sodra“ ir Užimtumo tarnyba atsisako trumpųjų konsultacijų numerių
2024/10/02
Komentarų (0)
Išskirtinis požiūris į darbuotojų gerovę: kaip emocine kolektyvo narių būkle rūpinasi „Lidl Lietuva“?
2024/09/30
Komentarų (1)
Svarbiausia informacija apie Seimo rinkimus – trumpuoju numeriu 1855
2024/09/29
Komentarų (0)
Apsigyventi Ukmergėje kviečia pasitelkę programą
2024/09/28
Komentarų (0)
Miniatiūrų parką aplankė šalies geografai
2024/09/27
Komentarų (4)
Žmonės
Žiūrėti kitas naujienas
Naujausi, Žmonės
Socialinėms darbuotojoms – ministro padėkos
2024/10/08
Komentarų (2)
Naujausi, Žmonės
Pagerbti rajono senjorai
2024/10/07
Komentarų (3)
Naujausi, Žmonės
Draugystę tęsėme Ukmergėje
2024/10/01
Komentarų (1)
Žmonės
Ukmergės Caritas kupinas naujų iniciatyvų
2024/10/01
Komentarų (0)
Žmonės
Ukmergiškio Vyganto autentiški kariniai automobiliai atgaivina istoriją
2024/09/23
Komentarų (0)
Naujausi, Žmonės
Siūlo suteikti Geriausio metų mokytojo vardą
2024/09/17
Komentarų (0)
Taujėnuose darbą pradėjo naujas seniūnas
2024/10/05
Komentarų (3)
Gyveni vienas – nebūk vienišas!
2024/10/05
Komentarų (0)
Mokytoja Rasa Povylienė: „Kantrybės, tikėjimo, gyvenimo džiaugsmo – mums vis dar pakanka“
2024/10/03
Komentarų (0)
Pristatyta Ukmergės rajono karo komendantė
2024/09/30
Komentarų (9)
Garsi kalbininkė iš Vidiškių
2024/09/27
Komentarų (0)
Mila Monk: apie miško maudynes ir sengirių išsaugojimą
2024/09/24
Komentarų (0)
Krepšininkas Titas Troška: „Kaune savo rolę turėjau, o Vilniuje reikėjo išsikovoti vietą po saule“
2024/09/15
Komentarų (1)
Senjorų protmūšis
2024/09/12
Komentarų (0)
Po 50 metų – atgal į pirmą klasę buvusioje mokykloje
2024/09/06
Komentarų (2)
Įvairūs
Žiūrėti kitas naujienas
Įvairūs
LISE CHARMEL keičia požiūrį į apatinį trikotažą: galite dėvėti ne tik kaip apatinius
2024/10/08
Komentarų (0)
Įvairūs
Kodėl verta turėti kieto kuro krosneles?
2024/10/08
Komentarų (0)
Įvairūs
Vokė – upė, džiuginanti dar neatrastais baidarių maršrutais
2024/09/26
Komentarų (0)
Įvairūs
SEO mokymai – kelias į jūsų prekės ženklo matomumo augimą
2024/09/26
Komentarų (0)
Įvairūs
Kokią naudą užtikrina pamatų klojinių naudojimas?
2024/09/25
Komentarų (0)
Įvairūs
Kas yra krovinių pervežimas ir kodėl jį turi atlikti profesionalai?
2024/09/25
Komentarų (0)
Kaip pasirinkti lauko šviestuvus, kurie pakeis jūsų sodo estetiką
2024/10/04
Komentarų (0)
Automobilio draudimas: kaip sutaupyti ir kokį draudimą rinktis?
2024/09/30
Komentarų (0)
Taupymo svarba: kaip protingai pirkti ir naudotis kainų palyginimo portalais
2024/09/30
Komentarų (0)
Kaip moderniam interjerui suteikti daugiau jaukumo?
2024/09/26
Komentarų (0)
Ką verta žinoti, jei nusprendėte įsirengti židinį?
2024/09/25
Komentarų (0)
Ar verta pirkti Samsung Fold 6 telefoną?
2024/09/25
Komentarų (0)
Kiek kainuoja augalų turėjimas?
2024/09/24
Komentarų (0)
Mitai ir faktai apie veterinarijos klinikas
2024/09/24
Komentarų (0)
Unikalios dovanos vadovui: kaip išsiskirti iš minios boso dienos proga?
2024/09/23
Komentarų (0)
Kultūra
Žiūrėti kitas naujienas
Aktualijos, Kultūra, Naujausi
Kermošius Lyduokiuose subūrė seniūnijas
2024/10/03
Komentarų (0)
Kultūra, Naujausi
Performanso emocijos bei užkulisiai: ,,Idėja kilo iš asmeninės patirties“
2024/10/01
Komentarų (0)
Kultūra, Naujausi
Kviečia ne tik žiūrėti, bet ir patirti
2024/09/22
Komentarų (0)
Kultūra
Trečiasis Akademinės muzikos koncertų ciklas „Prima. Studium. Pro“
2024/09/19
Komentarų (0)
„Laiko atspindžiai Vilkmergės žemėje“, Kultūra
Švenčiant Antano Smetonos jubiliejų, pagerbti ir Nepriklausomybės Akto signatarai
2024/08/15
Komentarų (0)
„Laiko atspindžiai Vilkmergės žemėje“, Kultūra, Naujausi
Jubiliejinėje miestelio šventėje prisiminta praeitis, pasidžiaugta šiandiena
2024/08/05
Komentarų (0)
Menininkė Mone Kielė „Tikiu, kad mūza aplanko dirbančius“
2024/10/01
Komentarų (0)
Šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius’24“ – ir Vilkamirgės galerija
2024/09/30
Komentarų (0)
Ukmergėje – šiuolaikinio cirko spektaklis
2024/09/23
Komentarų (0)
Kviečia pamatyti naujai restauruotų klasikos filmų premjeras
2024/09/14
Komentarų (0)
Ukmergės kultūros centras – tarptautinėje šokio mugėje
2024/09/14
Komentarų (0)
Dalyvavo Juodkrantės folkloro festivalyje
2024/09/12
Komentarų (0)
Siesikų bendruomenė minėjo net du trisdešimtmečius
2024/08/01
Komentarų (0)
Vidurvasario šventėje paminėta 525 metų sukaktis
2024/07/28
Komentarų (0)
Skambėjo eilės ir muzika
2024/07/27
Komentarų (0)