Alfas PAKĖNAS
Pradėjęs dirbti Kaune esančiame Juozo Tumo-Vaižganto memorialiniame muziejuje, ėmiau rengti šio rašytojo kūrybos skaitymus. Jie tapo tradicija – kiekvienais metais birželio mėnesį kviesdavau kauniečius į tris renginius įvairiose erdvėse, kurių metu skaitydavome Vaižganto kūrybą. Tie sambūriai vykdavo tai erdviame Juozo Grušo muziejaus kiemelyje, apskrities bibliotekoje ir paties Vaižganto namuose. Būtent J. Grušo kieme ir susipažinau su Kauno dramos teatro aktoriumi Algirdu Vrubliausku, kurį tuometinė muziejaus vedėja Nijolė Majerienė buvo pakvietusi paskaityti J. Tumo-Vaižganto „Aukštaičių vaizdelių“. Sužinojau, kad jis užaugęs Ukmergėje, Vaižganto gatvėje. Todėl iš karto pakviečiau apsilankyti ir Vaižganto bute-muziejuje prie Vytautinės bažnyčios.
Vieną gaivų gegužės rytmetį Algirdas ir užsuko, nes ruošėmės birželiniams Vaižganto kūrybos skaitymams. Kaip kraštiečiai, suradome bendrą kalbą, tuo labiau kad Algirdas buvo nuoširdus, paprastas, prisimenantis Ukmergę, anksčiau ten gyvenusią senutę savo motiną. Prisimenu, kalbėjo, kad dažnai tekdavo ją aplankyti, nes šeimoje jis buvo vienatūris, todėl paglobodavo mamą.
A. Vrubliauskas gimė Buzų kaime 1931 metų gruodį, bet užaugo Ukmergėje, kur tėvai turėjo pasistatę nedidelį namelį ir persikėlę ten gyventi, kai būsimam aktoriui nebuvo suėję nė metų. Ūksminga, žalia Vaižganto gatvė tuomet buvo labai nuošali, pačiame miesto pakraštyje, prie kapinių. Už jos atsiveria laukas, ganyklos, valstiečių trobos ir klojimai.
Šnekėjomės apie tai, kas miela, artima, kas primena tuos laikus Ukmergėje – Buzų rugių laukus ir beržyną, žalią tėvų namelį, kur dabar gyvena svetimi žmonės. Apie pirmuosius žingsnius teatro scenoje, apie neseniai mirusią motiną. Apie amžinuosius dalykus – gyvenimą ir kūrybą. Taip pat teatro meną, kuris, pasak aktoriaus, Kauno dramos teatro scenoje sukūrusio per šimtą vaidmenų, miršta kiekvieną vakarą ir kiekvieną vakarą vėl atgimsta.
* * *
– Buzuose, Deltuvos valsčiuje, gyveno mano senoliai Motiejus ir Marija Vrubliauskai. Motiejus kaime buvo gerbiamas žmogus – patarnaudavo Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje, nes miestas buvo netoli, nueidavo pėsčias. Jaunystėje dalyvavo rusų-japonų kare, todėl man pripasakodavo įvairiausių istorijų iš kareiviavimo laikų, – prisiminė A. Vrubliauskas, visada pasitempęs, tvarkingas, kaip kartą jam pasakiau „su prezidentiška šukuosena“. Tai jam patiko, nes labai draugiškai nusikvatojo ir pradėjo kalbėti apie kitą mūsų kraštietį aktorių Albiną Budniką, kilusį iš Taujėnų. Pasirodo, jam teko filme vaidinti Borisą Jelciną, nes yra labai į jį panašus.
Deltuvos kraštas nuo seno garsėja derlingomis žemėmis. M. Vrubliauskas daug jos neturėjo. Ūkininkauti liko vyriausiasis sūnus – tokia buvo lietuviško kaimo tradicija. Algirdo tėvas Rapolas Vrubliauskas pramoko batsiuvio amato, nuomojo nedidelę dirbtuvėlę Gedimino gatvėje. Tačiau prasigyveno tik tada, kai mieste pradėjo statyti Antano Smetonos gimnaziją. Nuėjo dirbti į tas statybas padieniu darbininku. Uždirbdavo tiek, kad pamažu susirentė nedidelį medinuką – lizdelį savo šeimai. Jį padėjo statyti ir broliai, nes vienas iš jų buvo staliorius. Prieš pat karą baigė statybą ir buvo paimtas į frontą. Žuvo jaunas Oriolo kautynėse kaip 16-osios lietuviškos divizijos eilinis…
,,Nežinau, kur jo kapas. Žinau tik, kad žuvo kovo 10 dieną. Vėliau apie tai pasakojo vienas ukmergiškis, buvęs frontininkas“, – prisiminimais dalijosi Algirdas.
Motina Kazė Vrubliauskienė nelengvai augino vienintelį sūnų. Leido į mokslus, iš paskutiniųjų padėjo. Buvo darbšti, tvarkinga moteris. Prieš karą, norėdama kuo daugiau uždirbti namui pasistatyti, tarnavo vienoje žydų šeimoje, kartu su vyru veisė sodą, prižiūrėjo daržą. Iš jaunystės buvo gera audėja, nerdavo užuolaidas, lino staltieses, ausdavo užtiesalus, kilimus iš įvairiaspalvių juostelių.
,,Mama mirė pragyvenusi 95-erius metus. Visą gyvenimą, kiek siekia mano atmintis, buvo rūpestinga, švelni. Atlapaširdė, tikra aukštaitė, bet kartu ir žemiška moteris. Viename spektaklyje, kuriame teko vaidinti filosofą, pasakojama, kad vieni žmonės kilę iš lelijos, kiti – iš paukščio. Iš žemės ir iš dangaus. Manau, motina buvo kilusi iš lelijos, o tėvas – atvirkščiai – buvo polėkio žmogus, tikras romantikas, svajotojas. Jis nepraeidavo pro numestą gėlę, – būtinai pakeldavo, nuvalydavo dulkes, pasigrožėdavo. Pamerkdavo į vandenį. Labai mylėjo žmones, tikėjo jais ir pats stengėsi būti teisingas. O aš, atrodo, turiu paveldėjęs jiems abiem būdingų bruožų. Kažką iš ,,laukų lelijos ir padangės paukščio“… – sakė aktorius A. Vrubliauskas, dažnai prisimindavęs tėvus ir jaunystės namus Ukmergėje, kurie jam liko artimi ir brangūs.
* * *
Visas A. Vrubliausko gyvenimas – teatras, scena, kasdieninės repeticijos ir spektakliai. Vien Kauno valstybiniame dramos teatre dramatinio, bet kartais humoru nuspalvinto charakterio įsimintinų vaidmenų aktorius sukūrė dešimtis. O pirmieji žingsniai į sceną žengti Ukmergėje, A. Smetonos gimnazijoje, tuo metu pavadintoje sovietinio rašytojo Aleksandro Gudaičio-Guzevičiaus vardu.
,,Ukmergė visada garsėjo savo teatru. Nors jis buvo mėgėjiškas, bet stiprus, meniškai įtaigus, – kalbėjo aktorius A. Vrubliauskas. – Man labai patiko tuomet, kai dar buvau moksleivis, Ukmergės mėgėjų teatro pastatytas spektaklis ,,Skapeno klastos“. Kelis kartus jį žiūrėjau. Dažnokai atvažiuodavo teatrai iš Vilniaus ir Kauno. Būdavo didžiausia šventė! Tas taip pat turėjo įtakos, kad tapau aktoriumi. Pats pradėjau vaidinti pirmiausia Ukmergėje. Mokiausi vienoje klasėje su Leonu Ciuniu. Vėliau jis su tėvais išsikėlė gyventi į Vilnių, tapo žinomu režisieriumi. Su juo kartu statėme pirmąjį savo spektaklį. Atrodo, ,,Skapeno klastas“. Jis buvo režisierius, o aš vaidinau tokį girtuoklį, padaužą. Repeticijos vykdavo ant Ukmergės piliakalnio. Vietoje dekoracijų – eglutės, berželiai. Ten ir įvyko spektaklio premjera. O žiūrovų kiek prisirinko! Pirmiausia – bendraamžiai, klasiokai. Vėliau, prisimenu, dar vaidindavom Užupyje, draugo namuose. Ir ten mums plodavo. Toks buvo pirmasis pripažinimas“.
Buvo nelengvi, alkani 1950-ieji metai. Pokaris, visko trūko, išskyrus valdžios žiaurumo ir bukumo. Netrūko jaunystės, energijos, meilės tam šaltam, žiauriam pasauliui. Tais metais Algirdas, šviesiaplaukis, gražaus, vyriško veido ir sudėjimo jaunuolis, baigė vidurinę, atsisveikino su Ukmerge, tylia Vaižganto gatvele, kur užaugo, kur puoselėjo savo svajonę tapti aktoriumi. Išvažiavo į dar nepažįstamą, baugų didmiestį. Paskui savo Mėlynąją Paukštę – teatrą.
,,Susiradau dramos teatro studiją, padaviau pareiškimą, dokumentus. Įstojau sėkmingai, bet iškart sužinojau, kad nei stipendijos, nei bendrabučio čia neskiria. Gyvenk, kur nori, kaip nori, – prisiminimais dalijosi A. Vrubliauskas. – Supratau, kad mama, gyvendama viena, mažai ką galės padėti. O juk buvo skurdo ir visokių nepriteklių metai. Susidraugavau su vienu studijų antrakursiu. Sako, prapulsi be stipendijos ir bendrabučio. Ir nuo kariuomenės nesi apsaugotas. Stok į universitetą – gausi viską. Aš taip ir padariau. Nors mintys buvo teatre, kuris buvo tikroji svajonė, bet ta ,,sesuo buitis“, kaip rašė poetas Borisas Pasternakas… Taigi, įstojau į Vilniaus universiteto istorijos-filologijos fakultetą. Ir nesigailėjau“.
1953 metais Algirdas baigė dramos studijas ir buvo pakviestas į Klaipėdos dramos teatrą. Tačiau Galina Jackevičiūtė, nuoširdi ir rūpestinga dėstytoja, patarė pirmiausia baigti universitetą. Jaunas aktorius paklausė. Baigė rašyti diplominį darbą apie poetą, publicistą Juozą Andziulaitį-Kalnėną (1864–1916). Tai buvo žmogus literatas, persekiotas už ryšius su lietuviška spauda, suredagavęs du paskutinius ,,Aušros“ numerius, vėliau emigravęs į JAV, redagavęs ,,Vienybę lietuvninkų“, vertęs Nikolajaus Gogolio, Adomo Mickevičiaus kūrybą.
,,Diplominio darbo vadovas buvo tuo metu jaunas dėstytojas, rašytojas Adolfas Sprindis. Jis patarė apsilankyti pas senosios kartos, mažai kam žinomą rašytoją Stasį Matulaitį, kuris gerai pažinojo savo kraštietį (abu kilę iš Suvalkijos) J. Andziulaitį-Kalnėną. Tai buvo įdomi pažintis, palikusi savo pėdsaką. Mat S. Matulaitis buvo Kazio Inčiūros pjesės ,,Žemaitė“ vieno iš pagrindinių veikėjų – daktarėlio – prototipas, kurį man vėliau, 1964 metais teko vaidinti Kauno dramos teatro scenoje“, – kalbėjo aktorius A. Vrubliauskas, 1955 metais baigęs Vilniaus universitetą ir nuo rudens pradėjęs dirbti Kauno dramos teatre.
Įsimintinas ir džiugus buvo Algirdui tas 1955 metų pavasaris. Ne tik todėl, kad gavo universiteto diplomą. Tą pavasarį per Kauno dramos teatro gastroles Vilniuje pirmąkart susitiko su šio teatro vyr. režisieriumi Henriku Vancevičiumi. Išklausęs, kaip Algirdas skambiu tenoru bet jaudindamasis skaito Antono Čechovo apsakymą, pasiūlė jam dirbti savo teatre. Tai buvo pirmoji ir vienintelė A. Vrubliausko darbo vieta. Teatras, kuriame dirbo visą gyvenimą.
Paskutines studentiškas atostogas praleido Ukmergėje, tėvų namuose, Vaižganto gatvėje. Rudeniop Algirdas išvažiavo į Kauną, kur gyveno nuo 1955-ųjų rudens.
O tą rudenį jaunas aktorius ieškodamas, klysdamas, abejodamas ir nepasitikėdamas kūrė pirmąjį savo vaidmenį. Pirmasis vaidmuo aktoriui – tarsi jaunam kunigui primicijos – pirmosios mišios. Simboliška, kad vaidmenį Algirdas dedikavo didžiajam poetui A. Mickevičiui, A. Mališevskio spektaklyje ,,Baladės ir romansai“ suvaidinęs poeto mylimosios Marilės brolį Mišelį. Gal dėl to pamėgo šį poetą, ne vieną jo eilėraštį mokėjo atmintinai. Darbas šiame teatre buvo lemtingas – čia išgarsėjo, pasirodė kaip giliai mąstantis, jautraus skonio, išraiškingų aukštaičio akių ir atlapaširdis, plačios sielos aktorius, žavėjęs žiūrovus artistiškumu, laisva laikysena scenoje. Kartais kupinas skaidraus liaudiško humoro.
Teatro kritikų teigimu, ypač puikus A. Vrubliauskas buvo iki smulkiausių vaidybos detalių nušlifuotame Bekampio vaidmenyje A. Keturakio spektaklyje ,,Amerika pirtyje“, kuris pastatytas 1974 metais ir ilgus metus buvo rodomas teatre.
Kauno dramos teatro scenoje A. Vrubliauskas sukūrė dešimtis įsimintinų vaidmenų: Karlenas Rudolfo Blaumanio pjesėje ,,Siuvėjų dienos Silmačiuose“ (1956), Nurė Nazimo Hikmeto ,,Keistuolyje“ (1959), Tuzenbachas A. Čechovo pjesėje ,,Trys seserys“ (1960), Majoras Ištvano Erkenio pjesėje ,,Totas, kiti ir majoras“ (1970), Dobilas Dalios Urnevičiūtės ,,Vadink mane motina“ ir kt.
,,Dobilo vaidmuo labai sunkus ir prieštaringas. Ir skaudus, ir brangus. Ir savotiškai baugus. Ta tema buvo skaudanti – gyva žaizda, tuo metu traktuojama labai vienpusiškai ir grubiai. Rezistentai, tie miško broliai, buvo vadinami banditais. Spektaklis juk statytas 1965 metais – tais vadinamaisiais sąstingio laikais. O mano kuriamas herojus buvo dar ir tų ,,banditų“ vadas. Man tai buvo labai suprantamas, iškentėtas vaidmuo. Vėliau girdėjau, kad šis spektaklis buvo palygintas su Vytauto Žalakevičiaus filmu ,,Niekas nenorėjo mirti“. Tarp jų yra kažkoks ryšys. Iš tikro, kai rengiausi šiam vaidmeniui, vis prisimindavau motinos pasakojimą apie savo brolį Simoną Mesonį, kuris buvo Vyčio apygardos partizanas ir žuvo Lėno miške 1952 metų balandį. Buvo gražus vyras, turėjo gerą balsą. Gal todėl man lengviau ir drąsiau buvo kurti Dobilo paveikslą, daug ką paliekant potekstėje“, – prisiminė A. Vrubliauskas.
Tie metai buvo derlingi ir kūrybai palankūs metai. Kažkokia sielos pilnatvė, kuri kartais bent trumpam lydi menininką. Jo, kaip aktoriaus, sėkmės ir pripažinimo metai: aktorius tapo teatro spektaklių festivalio, vykusio 1966 metais Vilniuje, laureatu, buvo apdovanotas Kultūros ministerijos ir Lietuvos teatro draugijos diplomu.
Tai buvo tarsi slenkstis į vėlesnes kūrybos versmes teatro scenoje.
Paskutinį kartą J. Tumo-Vaižganto muziejuje Algirdas lankėsi ir dalyvavo Vaižganto Raštų XIX tomo pristatyme 2008 metais. Vėliau sunkiai susirgo, nes buvo sumuštas ir sužalotas Kauno chuliganų požeminėje perėjoje netoli savo namų. Ėjo į Juozo Grušo memorialinio muziejaus renginį. Ilgą laiką gulėjo ligoninėje. Jautėsi sugniuždytas ne tik fiziškai, bet ir dvasiškai.
A. Vrubliauskas mirė 2010 metų vasario 12 dieną. Palaidotas Petrašiūnų kapinių Menininkų panteone.
Ričardo ŠAKNIO nuotrauka
Rekomenduojami video
Aktualijos
Žiūrėti kitas naujienas
Aktualijos
Ugniagesiai gelbėtojai prašo gyventojų pasirūpinti saugumu
2024/10/08
Komentarų (0)
Aktualijos
Romas Lazutka: Tomui Tomilinui rūpi socialinis teisingumas
2024/10/08
Komentarų (7)
Aktualijos
Tyrimas: dešimt darbdavio savybių, kurias labiausiai vertina lietuviai
2024/10/04
Komentarų (0)
Aktualijos, Kultūra, Naujausi
Kermošius Lyduokiuose subūrė seniūnijas
2024/10/03
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi, Žmonės
Pristatyta Ukmergės rajono karo komendantė
2024/09/30
Komentarų (9)
Aktualijos
Vyks Nacionalinė vyresnio amžiaus žmonių savaitė
2024/09/30
Komentarų (0)
Policijos darbuotojai paminėjo profesinę šventę
2024/10/07
Komentarų (0)
„Likmerei“ – išskirtinis apdovanojimas
2024/10/04
Komentarų (1)
Pagerbti socialiniai darbuotojai
2024/10/04
Komentarų (8)
Rajono Savivaldybės tarybos posėdis: politikai nediskutavo ir balsavo vienbalsiai
2024/10/03
Komentarų (7)
VMI, „Sodra“ ir Užimtumo tarnyba atsisako trumpųjų konsultacijų numerių
2024/10/02
Komentarų (0)
Išskirtinis požiūris į darbuotojų gerovę: kaip emocine kolektyvo narių būkle rūpinasi „Lidl Lietuva“?
2024/09/30
Komentarų (1)
Svarbiausia informacija apie Seimo rinkimus – trumpuoju numeriu 1855
2024/09/29
Komentarų (0)
Apsigyventi Ukmergėje kviečia pasitelkę programą
2024/09/28
Komentarų (0)
Miniatiūrų parką aplankė šalies geografai
2024/09/27
Komentarų (4)
Žmonės
Žiūrėti kitas naujienas
Naujausi, Žmonės
Socialinėms darbuotojoms – ministro padėkos
2024/10/08
Komentarų (2)
Naujausi, Žmonės
Pagerbti rajono senjorai
2024/10/07
Komentarų (3)
Naujausi, Žmonės
Draugystę tęsėme Ukmergėje
2024/10/01
Komentarų (1)
Žmonės
Ukmergės Caritas kupinas naujų iniciatyvų
2024/10/01
Komentarų (0)
Žmonės
Ukmergiškio Vyganto autentiški kariniai automobiliai atgaivina istoriją
2024/09/23
Komentarų (0)
Naujausi, Žmonės
Siūlo suteikti Geriausio metų mokytojo vardą
2024/09/17
Komentarų (0)
Taujėnuose darbą pradėjo naujas seniūnas
2024/10/05
Komentarų (3)
Gyveni vienas – nebūk vienišas!
2024/10/05
Komentarų (0)
Mokytoja Rasa Povylienė: „Kantrybės, tikėjimo, gyvenimo džiaugsmo – mums vis dar pakanka“
2024/10/03
Komentarų (0)
Pristatyta Ukmergės rajono karo komendantė
2024/09/30
Komentarų (9)
Garsi kalbininkė iš Vidiškių
2024/09/27
Komentarų (0)
Mila Monk: apie miško maudynes ir sengirių išsaugojimą
2024/09/24
Komentarų (0)
Krepšininkas Titas Troška: „Kaune savo rolę turėjau, o Vilniuje reikėjo išsikovoti vietą po saule“
2024/09/15
Komentarų (1)
Senjorų protmūšis
2024/09/12
Komentarų (0)
Po 50 metų – atgal į pirmą klasę buvusioje mokykloje
2024/09/06
Komentarų (2)
Įvairūs
Žiūrėti kitas naujienas
Įvairūs
LISE CHARMEL keičia požiūrį į apatinį trikotažą: galite dėvėti ne tik kaip apatinius
2024/10/08
Komentarų (0)
Įvairūs
Kodėl verta turėti kieto kuro krosneles?
2024/10/08
Komentarų (0)
Įvairūs
Vokė – upė, džiuginanti dar neatrastais baidarių maršrutais
2024/09/26
Komentarų (0)
Įvairūs
SEO mokymai – kelias į jūsų prekės ženklo matomumo augimą
2024/09/26
Komentarų (0)
Įvairūs
Kokią naudą užtikrina pamatų klojinių naudojimas?
2024/09/25
Komentarų (0)
Įvairūs
Kas yra krovinių pervežimas ir kodėl jį turi atlikti profesionalai?
2024/09/25
Komentarų (0)
Kaip pasirinkti lauko šviestuvus, kurie pakeis jūsų sodo estetiką
2024/10/04
Komentarų (0)
Automobilio draudimas: kaip sutaupyti ir kokį draudimą rinktis?
2024/09/30
Komentarų (0)
Taupymo svarba: kaip protingai pirkti ir naudotis kainų palyginimo portalais
2024/09/30
Komentarų (0)
Kaip moderniam interjerui suteikti daugiau jaukumo?
2024/09/26
Komentarų (0)
Ką verta žinoti, jei nusprendėte įsirengti židinį?
2024/09/25
Komentarų (0)
Ar verta pirkti Samsung Fold 6 telefoną?
2024/09/25
Komentarų (0)
Kiek kainuoja augalų turėjimas?
2024/09/24
Komentarų (0)
Mitai ir faktai apie veterinarijos klinikas
2024/09/24
Komentarų (0)
Unikalios dovanos vadovui: kaip išsiskirti iš minios boso dienos proga?
2024/09/23
Komentarų (0)
Kultūra
Žiūrėti kitas naujienas
Aktualijos, Kultūra, Naujausi
Kermošius Lyduokiuose subūrė seniūnijas
2024/10/03
Komentarų (0)
Kultūra, Naujausi
Performanso emocijos bei užkulisiai: ,,Idėja kilo iš asmeninės patirties“
2024/10/01
Komentarų (0)
Kultūra, Naujausi
Kviečia ne tik žiūrėti, bet ir patirti
2024/09/22
Komentarų (0)
Kultūra
Trečiasis Akademinės muzikos koncertų ciklas „Prima. Studium. Pro“
2024/09/19
Komentarų (0)
„Laiko atspindžiai Vilkmergės žemėje“, Kultūra
Švenčiant Antano Smetonos jubiliejų, pagerbti ir Nepriklausomybės Akto signatarai
2024/08/15
Komentarų (0)
„Laiko atspindžiai Vilkmergės žemėje“, Kultūra, Naujausi
Jubiliejinėje miestelio šventėje prisiminta praeitis, pasidžiaugta šiandiena
2024/08/05
Komentarų (0)
Menininkė Mone Kielė „Tikiu, kad mūza aplanko dirbančius“
2024/10/01
Komentarų (0)
Šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius’24“ – ir Vilkamirgės galerija
2024/09/30
Komentarų (0)
Ukmergėje – šiuolaikinio cirko spektaklis
2024/09/23
Komentarų (0)
Kviečia pamatyti naujai restauruotų klasikos filmų premjeras
2024/09/14
Komentarų (0)
Ukmergės kultūros centras – tarptautinėje šokio mugėje
2024/09/14
Komentarų (0)
Dalyvavo Juodkrantės folkloro festivalyje
2024/09/12
Komentarų (0)
Siesikų bendruomenė minėjo net du trisdešimtmečius
2024/08/01
Komentarų (0)
Vidurvasario šventėje paminėta 525 metų sukaktis
2024/07/28
Komentarų (0)
Skambėjo eilės ir muzika
2024/07/27
Komentarų (0)