Iš kairės – S. Astikienė, S. Rankelienė ir Vartotojų aptarnavimo skyriaus vedėja Jurgita Urbonė.

Kultūra, Naujausi

Bibliotekoje viešėjo istorinių detektyvų autorė

Dr. Sigita ASTIKIENĖ

Vlado Šlaito viešosios bibliotekos direktorė

 

Pradėdami Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę, Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje susitikome su senovinių knygų eksperte, Vilniaus universiteto bibliotekininke, detektyvinių romanų autore Sondra Rankeliene. Rašytoja jau daugiau kaip dvidešimt metų dirba Vilniaus universiteto bibliotekoje, Retų spaudinių skyriuje, kur tyrinėja XV–XIX amžiaus knygas, be to, Vilniaus universitete veda ekskursijas. Būtent universiteto istorija, architektūra bei senovinių pastatų senovinė dvasia įkvėpė ją parašyti net keturis detektyvinius romanus, kurie sužavėjo daugybę skaitytojų.

Pirmajame autorės romane „Enigma Orbi“ aprašomas Vilnius, sostinės universitetas bei jo biblioteka, pateikiama įvairių Lietuvos istorijos detalių. Knygoje „Enigma Duplex“ autorė atskleidžia Vilniaus ir Lietuvos istorijos paslaptis, kurias meistriškai įpina į detektyvinę istoriją. Knyga „Enigma Solvere“ skirta autorės gimtajai Klaipėdai. Šiame romane remiamasi XV a. knyga „Raganų kūjis“, kuri laikoma vienu svarbiausių žinomų dokumentų, kur aprašomas raganų persekiojimas bei inkvizicija. Naujausia S. Rankelienės knyga – „Enigma Regum“. Joje pasakojama apie dingusios Vytauto Didžiojo karūnos paslaptį, neaplenkiant ir dar daugiau mūsų šalies istorijos motyvų, supintų su detektyvinėmis detalėmis.

Susitikimo metu išgirdome daugybę intriguojančių faktų apie Vilniaus universiteto bibliotekos erdves: pasirodo, čia galima sutikti vaiduoklių, yra slaptų rūsių ir paslėptų tuščių angų sienose, tunelių ir kitų įdomybių. Bibliotekininkė pasidalijo įdomiais faktais ir apie senas bei retas knygas: anksčiau dažnai knygos net nebūdavo įrišamos, tą galėjo pasidaryti pats skaitytojas; knygos buvo įvairiai dekoruojamos, apvelkamos, jos būdavo įvairiausių formų, su įdomiais skirtukais. Bibliotekininkai, tyrinėdami senąsias knygas, aptinka ir įdomiausių dalykų: kailiukų, teptukų, monetų, grūdų, adatų, iliustracijų, užrašų, prispalvinimų, komentarų… Tačiau visi tokie radiniai, kurie negadina pačios knygos, joje ir paliekami, kad būtų išsaugotas ne tik knygos, bet ir ją veikusios aplinkos unikalumas.

Autorė atskleidė ir kokia yra senųjų knygų vertė – šiandien aukcionuose jos kainuoja ne vieną milijoną. Tačiau, ko gero, čia nėra svarbiausi pinigai – džiugu, kad mūsų kultūros vertybės yra saugomos ir kiekvienas norintis gali su jomis susipažinti. Ne vienas Vilniaus universiteto bibliotekos leidinys yra suskaitmenintas ir prieinamas Lietuvos skaitmeninio kultūros paveldo portale „Epaveldas.lt“.

Kaip pasakojo pati autorė, jai malonu girdėti skaitytojų klausimus apie tai, kurie faktai jos knygose yra tikri, o kurie – išgalvoti, nes tai parodo, kaip gražiai ir vientisai tikros detalės ir sukurti autorės dalykai sugula į vientisą istoriją… Visas S. Rankelienės knygas galite rasti Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje.

Indromedos JANKAUSKIENĖS nuotrauka

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas