Asociatyvi nuotrauka.

Sveikata

Pavasarinė saulė gali pakenkti odai ir ją nudeginti

Po permainingų pavasario orų mėgaudamiesi pasiilgta saule gyventojai dažnai daro vieną klaidą – nepasirūpina odos apsauga nuo kenksmingų ultravioletinių (UV) spindulių. Net jei diena debesuota ar atrodo, kad saulė nepakankamai kaitri, neapsaugota oda vis tiek gali nudegti, joje gali būti suaktyvinami pavojingi procesai.

Pasak vaistininkės Lauros Vanagaitės, net ir debesuotomis dienomis apie 80 procentų UV saulės spindulių gali prasiskverbti per odą. Toks poveikis gali būti žalingas ne tik tuo, kad sukelia odos nudegimus ar matomus senėjimo požymius, tokius kaip raukšlės ir hiperpigmentacija, bet ir gali paskatinti odos vėžio išsivystymą.

„Net ir pusvalandis saulės atokaitoje be apsauginio kremo nuo saulės gali sukelti odos nudegimus, ypač jei oda jautresnė, šviesesnė. Be apsaugos nuo saulės jokiu būdu nevertėtų palikti vaikų odos. Taip pat nemažai gyventojų turi kuperozinę odą, kuri yra plona, jautri, dažnai dehidratuota ir labai reaguojanti į aplinkos faktorius – vėją, saulę, todėl ją būtina dar labiau saugoti“, – sako L. Vanagaitė.

Tepamos ar purškiamos priemonės?

Vaistininkė aiškina, kad UV saulės spindulius, kurie kenkia odai, sudaro UVB ir UVA tipų spinduliai. UVB spinduliai lemia, kad oda įdega saulėje, o odos nesaugant, atlieka didžiausią vaidmenį sukeliant odos vėžį. UVA spinduliai prasiskverbia giliau į odą ir dalyvauja priešlaikiniuose odos senėjimo pokyčiuose, tokiuose kaip raukšlių susidarymas, odos pigmentacija. Dažniausiai įprastinės priemonės su apsaugos nuo saulės faktoriumi (SPF) blokuoja abiejų tipų spindulius, tačiau UVB spindulius kiek geriau nei UVA.

„Prekybos vietose galima rasti kremų, pienelių bei kitų priemonių su įvairiu SPF – nuo 5 iki 50 ar dar didesniu, tačiau mes rekomenduojame visiems, nepriklausomai nuo amžiaus, lyties ar odos spalvos, naudoti SPF 30 arba didesnį. Nors atrodo, kad kuo didesnis skaičius, tuo didesnė apsauga, bet iš tikrųjų skirtumas labai mažas. Pavyzdžiui, SPF 30 blokuoja 97 proc. saulės spindulių, o SPF 50 – 98 proc. Bet kuo didesnis SPF, tuo ilgiau galite išbūti saulėje nenudegę. Jeigu jūsų oda dažniausiai įdega jau po 10 minučių, tai, pavyzdžiui, naudojant SPF 15 apsaugos nuo saulės priemones, galėtumėte saulėje išbūti 15 kartų ilgiau – apie 150 minučių“, – aiškina L. Vanagaitė.

Pasak pašnekovės, neretai vaistinėje teiraujamasi, kuo skiriasi vaikiškos apsaugos priemonės nuo suaugusiųjų ir ar, pavyzdžiui, vaikui nupirktą priemonę gali naudoti visa šeima. L. Vanagaitė teigia, kad priemonės su apsauga nuo saulės, skirtos suaugusiems bei vaikams, praktiškai nesiskiria, tiesiog vaikiškų kremų ingredientai mažiau dirgina odą, juose paprastai nėra cheminių blokatorių, kurie sugeria saulės spindulius, blizgučių ir kvapiklių.

Sudėtis – ne paskutinėje vietoje

Visas priemones nuo saulės galima suskirstyti į dvi grupes – su cheminiais ir mineraliniais filtrais. Pirmosios grupės kremuose esančios cheminės medžiagos prasiskverbia į odą ir ten neutralizuoja kenksmingą saulės spindulių poveikį. Šios priemonės lengvai susigeria ir nepalieka ant odos balkšvų dėmių, tačiau silpnai apsaugo nuo UVA spindulių ir nelabai tinka vaikams, nes jų oda gali jautriau reaguoti į sudėtyje esančias chemines medžiagas.

Tuo tarpu mineralinių kremų nuo saulės sudėtyje yra cinko arba titano oksido, kuris tiesiog atspindi abiejų tipų žalingus saulės spindulius.

Patariama rinktis produktus, kuriuose nėra oksibenzono – junginio, susijusio su hormonų sutrikimu ir neigiamu poveikiu ląstelėms, galinčiu sukelti odos vėžį. Prieš perkant bet kokią odos priežiūros priemonę, reikėtų žinoti savo odos tipą.

„Jeigu jūsų oda yra linkusi į spuogus, riebi, rinkitės nekomedogeninę priemonę, kuri nekemša porų. Jeigu turite sausą odą, ieškokite drėkinamųjų kremų nuo saulės. Jautriai odai idealiai tinka mineralinės kilmės kremai su jau minėtu cinko ar titano dioksidu“, – vardija L. Vanagaitė.

Pasak vaistininkės, priemonę nuo saulės svarbu naudoti tinkamai: tepti visas atviras kūno vietas, įskaitant ausis, lūpas ir kaklą, nenaudoti pasibaigus galiojimo laikui, stengtis nemaišyti su kitais veido priežiūros ar kosmetikos produktais.

„G. ž.“ inform.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas