Asociatyvi nuotr.

Aktualijos

Norintiems įsigyti ir laikyti kiaules – prievolės

Algimantas KALESNYKAS

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Ukmergės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiasis veterinarijos gydytojas-inspektorius

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, Lietuvoje šiemet afrikinio kiaulių maro (AKM) kiaulių laikymo vietose nebuvo nustatyta, tačiau ši liga toliau plinta tarp šernų. Nuo metų pradžios AKM patvirtintas 124 vietose 207 šernams (132 nugaišusiems ir 75 sumedžiotiems).

Ukmergės rajone 2018 metais sumedžioti 56 šernai, iš jų 13 nustatyta užsikrėtusių AKM. Nugaišusių rasta 340 šernų, iš jų užsikrėtusių – 272.

Šiais metais mūsų rajone užsikrėtusių AKM nei šernų, nei kiaulių nenustatyta.

Šiuo metu rajone 54 ūkiuose auginamos 406 kiaulės. Iki gegužės 1-osios bus patikrinti visi kiaulių ūkiai ir įvertinta, kaip juose laikomasi biologinio saugumo priemonių reikalavimų.

VMVT primena apie prievoles ūkininkams, ketinantiems įsigyti auginimui kiaules ar paršelius. Prieš įsigyjant paršelius laikytojas teritorinei VMVT turi pateikti prašymą, nurodant biologinio saugumo priemonių reikalavimų įgyvendinimą kiaulių laikymo vietose, ir gauti raštišką leidimą kiaulių auginimui.

Ukmergės VMVT inspektoriai pastebi, kad vis dar pasitaiko pažeidimų, susijusių su kiaulių skaičiaus registravimu, ausų įsagais nepaženklintų paršelių įsigijimu ar kiaulių pardavimu, privalomų dokumentų pildymu.

Perkeliant (pvz., parduodant) kiaules ar paršelius į kitą laikymo vietą (bandą), privaloma laikytis šių reikalavimų: paršeliai turi būti paženklinti į vieną ausį segamu įsagu su bandos numeriu, paršelius įsigyjantis asmuo, prieš perkeliant gyvūnus, turi gauti gyvūnų sveikatos būklę patvirtinantį veterinarijos pažymėjimą, kurį išduoda tokį įvertinimą atlikęs veterinarijos gydytojas. Kiaules parduodantis ūkinių gyvūnų laikytojas privalo užpildyti ir paršelių pirkėjui pateikti nustatytos formos pranešimą apie ūkinių gyvūnų bandą (GŽ-2 formą) ir Lietuvos Respublikoje vežamų gyvūnų važtaraštį. Duomenys apie išvežimą ir/ar atvežimą turi būti registruojami Ūkinių gyvūnų registre per 7 kalendorines dienas po įvykio (t. y. po kiaulių įsigijimo/išvežimo).

Derėtų nepamiršti ir to, kad visi kiaulių laikytojai kiekvieno einamųjų metų ketvirčio pirmąjį mėnesį Ūkinių gyvūnų registre privalo nurodyti laikomų kiaulių skaičių. Visus veiksmus Ūkinių gyvūnų registre turi teisę atlikti ūkinių gyvūnų laikytojas (jeigu jam suteikta prieiga prie Ūkinių gyvūnų registro), ūkinių gyvūnų ženklinimo ir registravimo paslaugas teikiantis privatus veterinarijos gydytojas arba VMVT teritorinių padalinių specialistai.

Atlikdami patikras ūkiuose pastebime, kad duomenys apie ūkyje laikomas kiaules, paršelių įsigijimą ir atsivežimą į ūkį, parduotas ar savo reikmėms paskerstas kiaules ne visada laiku registruojami Ūkinių gyvūnų registre. Dar blogiau, kuomet nusiperkami ausų įsagais nepaženklinti paršeliai, kiaulių laikytojai neturi dokumentų, kuriuose būtų nurodytas paršelių kilmės ūkis ir informacija apie jų sveikatos būklę. Tai sukelia pavojų į ūkį atsivežti užsikrėtusį, sergantį gyvūną ir taip platinti AKM arba kitas gyvūnų užkrečiamąsias ligas.

Kilus klausimų dėl planuojamų įsigyti paršelių tinkamo suženklinimo, sveikatos būklės įvertinimo, ūkinių gyvūnų laikytojas gali pasikonsultuoti su VMVT Ukmergės teritorinio padalinio specialistais.

Primename, kad nesilaikant biologinio saugumo priemonių, ūkinių gyvūnų ženklinimo ir registravimo reikalavimų, ūkininkams gali grėsti įspėjimas, piniginė bauda. Be to, jei įsigytos neženklintos ausų įsagu ir gyvūnų sveikatos būklę patvirtinančio veterinarijos pažymėjimo neturinčios kiaulės, ūkiui gali būti pritaikyti apribojimai perkelti gyvūnus iš bandos, t. y. bus draudžiama išvežti gyvūnus iš jų laikymo vietos iki bus pašalinti nustatyti trūkumai, arba nurodyta per nustatytą terminą paskersti ar nugaišinti laikomas kiaules.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas