Ukmergiškė Emilija ŠLEPETYTĖ trečius metus Vilniaus dailės akademijoje studijuoja įvietintą meną, freskos ir mozaikos studijų programą. Prisistato kaip savęs vis dar ieškanti jauna menininkė. Jos darbai buvo eksponuoti Vilniaus gatvėse, „Menas be stogo“ projekte, taip pat Ukmergės kultūros centro galerijoje vykusioje autorinės tapybos parodoje „Sapnai ir šešėliai“.
Dailininkė dalinasi mintimis apie savo kūrybinę kelionę ir kūrinių idėjas.
– Kaip ir kada pradėjote kurti?
– Turbūt kaip ir daugelis žmonių – nuo vaikystės. Manau, kad beveik visi kurti pradeda, kai išmoksta rankoje laikyti pieštuką ar kreidelę. Gal skirtumas tas, jog vieni nustoja tai daryti, o kiti tęsia toliau. Į tą kategoriją įkrentu ir aš.
Mano kūrybinis kelias – gana įvairus. Iš pradžių menas buvo laisvalaikis, niekada vaikystėje, paauglystėje negalvojau, kad tapsiu dailininke. Tuo metu labiausiai žavėjausi akvarele ir dažniausiai kurdavau iliustratyvius paveikslėlius. Kai buvau trylikos metų, turėjau netgi galimybę iliustruoti poezijos knygelę. Tai atkreipė mano dėmesį ir pagalvojau, kad su menu galbūt norėčiau sieti savo ateitį. Bet tada apie tai nemąsčiau rimtai, nes labiau domėjausi muzika. O tapyti taip, kaip dabar – su aliejumi arba su akrilu, pradėjau per karantiną. Tuo metu jau žinojau, kad norėsiu stoti į Dailės akademiją ir ateitį tikrai sieti su daile, tačiau ambicijos vedė į animacijos katedrą. Per karantiną atsirado daug daugiau laisvo laiko, nes nebeliko visokių būrelių ir užsiėmimų, kuriuos tuo metu lankiau. Galvojau, kad šiaip ar taip studijuosiu Dailės akademijoje, todėl būtų pravartu pasimokyti tapybos pagrindų. Pradėjau namuose tapyti, iš pradžių su akrilu. Mama labai pastūmėjo, ji taip pat yra dailininkė, kurianti ir užsiimanti tapyba, keramika ir fotografija, todėl jaučiau didelį paskatinimą ir pagalbą. Potraukis, kurį staiga pajutau tapybai, pakeitė mano kryptį ir nusprendžiau ieškoti su tapyba susijusio kelio.
Emilija su mama Jolita Šlepetiene. Dainiaus VYTO nuotr.
– Kodėl nugalėjo ne muzika, o dailė?
– Su muzika turėjau daug patirties, nes muzikos mokykloje mokiausi dešimt metų. Baigiau dvi specialybes: išilginės fleitos ir trimito. Dabar vis dar groju varinių pučiamųjų instrumentų orkestre „Sklepučini“ Šilagalyje, esančiame prie Panevėžio. Su laiku atėjo jausmas, kad galbūt norėčiau muziką pasilikti kaip hobį, o savo karjeros kelią sieti su daile. Pasirinkimas buvo gana sunkus, nes tiek dailė, tiek muzika daugeliui žmonių atrodo kaip dalykas, kuris tiesiog gali būti tavo hobis.
– Jūsų darbas pasirodė Vilniuje, „Menas be stogo“ projekte. Kokie įspūdžiai pamačius savo kūrinį sostinės gatvėse?
– Pirmą kartą išvysti savo darbą ant reklaminio stendo buvo ganėtinai siurrealus jausmas. Kadangi dar neturiu tiek daug kūrybinės patirties, ypač viešoje erdvėje, tai visiškai naujas patyrimas. Tai malonu, įdomu, neįprasta ir motyvuoja. Motyvuoja dirbti toliau ir tęsti tą, ką darau, ir nebijoti.
– Ukmergės kultūros centre surengėte tapybos parodą „Sapnai ir šešėliai“. Šalia atsidarė ir jūsų mamos, Jolitos Šlepetienės tapybos paroda. Kaip kilo tokia idėja?
– Labai natūraliai. Kultūros centro dailės galerijos vedėjas Egidijus Darulis pasiūlė mano mamai rengti parodą. Šalia, kitoje salėje, turėjo būti kitas dailininkas, bet jam pasikeitė planai ir taip išėjo, kad pasiūlymą eksponuoti savo kūrybą šalia mamos gavau aš. Tuo labai apsidžiaugiau. Mūsų kūrybinis kelias ir procesas daug kuo susijęs. Ukmergėje ir studija dalinamės kartu, tai ir kūryba drauge dažnai vyksta. Labai malonu tą artumą pajausti galerijoje. Nors studijoje kuriame kartu, bet darbai sudėti į lentynas ar kažkur užslėpti, atremti. Jauti ir jų panašumus, ir skirtumus, bet kai jie atsiduria parodoje vienas šalia kito, labai išryškėja viskas, ką jie turi bendro ir ką skirtingo. Tai pamatyti labai įdomu buvo ir mums pačioms.
– Ką jūsų ir mamos kūryba turi bendro ir skirtingo?
– Abiem būdingas jautrumas ir aplinkos stebėjimas. Tiek mano, tiek mamos darbai dažniausiai kyla iš patirčių: ką mes pamatome ar pajaučiame ir kaip tai bandome perkelti į drobę. Skiriamės tuo, kad mamos kūryboje daugiau lengvumo ir pastelinio švelnumo. Aš šiuo metu labiau akcentuoju tokias temas, kurios man aktualios ir rūpi, pavyzdžiui, tarša. Dažnai laiką praleidžiu gamtoje, tai – meditacija ir didelis įkvėpimas kūrybai. Pavyzdžiui, pamačiusi kai kuriuos dalykus, susimąstau, kaip tai yra gražu ir gera, kokią įtaką mes darome gamtai ir kokią ji mums. Galbūt šiuo atveju mama turi daugiau pozityvumo, o aš nagrinėju, bandau gilintis į nebūtinai pozityvias temas. Nors bandau perteikti ir malonias, gražias gamtos puses, bet tuo pačiu stengiuosi akcentuoti ir kažkokius negatyvius aspektus.
– Kas dar jus įkvepia kurti?
– Įkvėpimo šaltiniu gali būti daug dalykų. Tai ir žmonės, esantys aplinkui. Tiek mama, tiek kiti pažįstami dailininkai, su kuriais turėjau galimybių bendrauti, nuostabūs dėstytojai akademijoje, tie patys kursiokai ir kiti draugai iš akademijos. Buvimas kitų kuriančių žmonių aplinkoje padeda nepamesti noro judėti tolyn, tobulėti, gilintis, kurti.
– Kaip gimsta idėjos kūriniams?
– Nors niekada nesistengiu tiesiogiai perteikti to, ką matau, bet dauguma mano darbų yra realistiniai. Kadangi įkvėpimas kyla iš gamtos arba kažko, ką pamatau mieste, kelionėje, labai daug fotografuoju. Mano galerija yra perpildyta visokių akį užkabinusių dalykų. Dažnai, kai pritrūkstu idėjų, daug laiko praleidžiu naršydama po savo galeriją, ir čia aptinku kažką, ką norėčiau nutapyti. Į nuotraukas žiūrėti yra vienas dalykas, bet kai tapai, tu gali perteikti tai, ką tau ta nuotrauka sako, ir akcentuoti, kas yra svarbu.
– Kokios kitos temos vyrauja jūsų darbuose?
– Savo parodoje „Sapnai ir šešėliai“ akcentavau žmogaus ryšį su laiko tėkme. Tai liečia ir gamtą, kaip ji kinta su laiku, ne tik su sezonu, bet ir su prabėgančiais metais. Man įdomu platesnis kontekstas. Pavyzdžiui, tapiau barokines medines šventųjų skulptūras. Nesistengiau perteikti religinę jų pusę, man tai asocijuojasi su laiko tėkme. Kažkada skulptūros buvo medis, paliestas skulptoriaus rankų, jis tapo meno kūriniu, kuris taip pat turėjo svarbią reikšmę žmonėms. Dabar jos trūnija padėtos kažkokiame sandėliuke.
– Ar paveikslas atitinka pradinę idėją?
– Baigtas darbas dažnai skiriasi nuo pirminės vizijos. Kai tapau ar dirbu su kažkokiomis kitokiomis kūrybinėmis priemonėmis, leidžiu darbui valdyti kūrybinį procesą. Kartais pradedu nuo eskizo, kai jau tapau, savaime nukrypstu ir nuo nuotraukos, ir nuo pradinio eskizo. Mane tai žavi, nes nesistengiu savęs suvaržyti su kažkokiu pirminiu principu. Toks nuklydimas kartais kaip tik ir suteikia didelį malonumą. Kai baigi darbą ir pamatai, kaip jisai atrodo, pačiai būna staigmena.
– Kokie jūsų ateities planai?
– Dabar gyvenu studijomis akademijoje, nes visgi prasidėjo mokslo metai. Tenka grįžti prie akademinių užduočių, kartais tai atitraukia nuo kūrybos. Tai labai naudinga. Kaip ir malonu dėmesį nukreipti į techninį aspektą, mokytis ir tobulinti savo įgūdžius, net ir kūrybingumą. Kūryboje tęsiu tą pačią temą apie laiko tėkmę – kaip tai atsiliepia žmogui, gamtai. Bandau ją vystyti toliau. Prie šitų darbų norėčiau pridėti ne tik kažką iš tapybos, o galbūt pabandyti padaryti ką nors naujo.
– Ko palinkėtumėte jaunam, kuriančiam žmogui?
– Pirmiausia, nebijoti klysti. Tai labai paprastas pasakymas, bet iš klaidų mes mokomės. Dažnai jaunas žmogus, manau, kad ir mano kolegos studentai, kažką daro, o jei tai nepavyksta, susinervina ar nusimina. Bet jeigu nebandysi, tada tikrai nieko nesukursi, o jeigu pamėginsi ir suklysi, tai iš tų klaidų galėsi pasimokyti ir patobulėti.
Kalbėjosi Ona ŠNIUKŠTAITĖ, Vilniaus universiteto studentė
Nuotraukos iš asmeninio E. Šlepetytės archyvo
Rekomenduojami video
Aktualijos
Žiūrėti kitas naujienas
Aktualijos, Naujausi
Vyko verslo ir vietos savivaldos konferencija
2023/12/08
Komentarų (3)
Aktualijos, Naujausi, Sveikata
Sergamumas didėja, bet epideminis lygis Ukmergėje dar nepasiektas
2023/12/07
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi
Poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos pristatymas susidomėjimo nesulaukė
2023/12/03
Komentarų (3)
Aktualijos, Naujausi
Ukmergiškiai prisijungė prie kalėdinės akcijos
2023/12/03
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi
Šventiniu laikotarpiu Ukmergė alsuos rokenrolo dvasia
2023/12/01
Komentarų (8)
Aktualijos, Naujausi
Vyko Vilniaus regiono plėtros tarybos posėdis
2023/12/01
Komentarų (0)
Tikras dvaras su tikru natūraliu ūkiu
2023/12/06
Komentarų (1)
Patarimas siunčiantiems siuntas: nurodykite ant jų telefono numerį
2023/12/05
Komentarų (0)
Neišskridusią gulbę pavyko išgelbėti
2023/12/04
Komentarų (0)
Vertins savivaldybių ekstremalių situacijų centrai
2023/12/03
Komentarų (0)
Nuo Naujųjų metų didėja mėgėjų žvejybos leidimų kainos
2023/12/02
Komentarų (0)
Į rajono kelius išriedės naujas neįgaliesiems vežti pritaikytas mikroautobusas
2023/12/02
Komentarų (0)
Padėkos šventėje pagerbti rajono žemdirbiai
2023/11/30
Komentarų (3)
Meras direktorės nepaskyrė
2023/11/30
Komentarų (10)
Tvarkys Mūšios tvenkinio pakrantę
2023/11/28
Komentarų (5)
Žmonės
Žiūrėti kitas naujienas
Žmonės
Dalyvavo seniūnaičiams skirtame renginyje
2023/12/08
Komentarų (0)
Naujausi, Žmonės
Paminėta Tarptautinė neįgaliųjų diena
2023/12/08
Komentarų (0)
Naujausi, Žmonės
Ukmergė sulaukė per du tūkstančius žygeivių
2023/11/26
Komentarų (0)
Žmonės
Dalyvavome konferencijoje
2023/11/23
Komentarų (0)
Naujausi, Žmonės
„…imk, skaityk ir maištauk!“
2023/10/30
Komentarų (0)
Naujausi, Žmonės
Šauliai kviečia prisiminti ir pagerbti mūsų laisvės kovotojus
2023/10/27
Komentarų (0)
Renginyje kalbėta apie smurtą artimoje aplinkoje
2023/12/02
Komentarų (0)
Ukmergiškis tapo konkurso prizininku
2023/12/01
Komentarų (0)
Buvęs meras įsidarbino verslo įmonėje
2023/11/28
Komentarų (20)
Paskirtas karo komendanto pavaduotojas
2023/11/19
Komentarų (2)
Europarlamentaras pristatė autentiškus Vasario 16-osios Akto signatarų autografus
2023/11/18
Komentarų (1)
„Šviečiančių moliūgų žibintų“ parodos-konkurso nugalėtojai
2023/11/06
Komentarų (0)
Tarybos nariui V. Krikštaponiui talkins visuomeninė padėjėja
2023/10/25
Komentarų (0)
Rajono savivaldybės mero 50 metų jubiliejus – kupinas staigmenų
2023/10/22
Komentarų (0)
„Pušelės“ sodininkai keliauja po Lietuvą
2023/10/22
Komentarų (0)
Įvairūs
Žiūrėti kitas naujienas
Įvairūs
Asmeninės ir grupinės treniruotės dar geresniems rezultatams
2023/12/08
Komentarų (0)
Įvairūs
Kaip veikia E100?
2023/12/08
Komentarų (0)
Įvairūs
Kaip teisingai pasirinkti sulčiaspaudę namams?
2023/11/24
Komentarų (0)
Įvairūs
Efektyviam darbui ir jo našumui – sraigtiniai oro kompresoriai
2023/11/24
Komentarų (0)
Įvairūs
Medžioklės reikmenys plačiam pasirinkimui
2023/11/09
Komentarų (0)
Įvairūs
Taupymo menas: kaip nepraleisti geriausių nuolaidų?
2023/11/09
Komentarų (0)
Patarimai, kaip išsirinkti patikimą logistikos partnerį
2023/12/07
Komentarų (0)
Lietuviai – puoselėja santykius
2023/11/28
Komentarų (0)
Maisto papildai sportuojant: Kas yra būtina, o kas – tik mada
2023/11/28
Komentarų (0)
Internetinė televizija – ir studentui, ir senjorui
2023/11/23
Komentarų (0)
Saugus vairavimas esant nepalankioms oro sąlygoms: esminis priekinio stiklo valytuvų vaidmuo
2023/11/20
Komentarų (0)
Akcijų katalogų apžvalga 2023 11 15 ir Advento kalendorių kainų reidas
2023/11/17
Komentarų (0)
Kada laikas atnaujinti šaldytuvą? 3 esminiai požymiai
2023/11/08
Komentarų (0)
Keliausite per moksleivių žiemos atostogos? 3 būdai sutaupyti
2023/11/08
Komentarų (0)
Sodo traktoriukų investicijų grąža. Kodėl tai apsimoka?
2023/11/08
Komentarų (0)
Kultūra
Žiūrėti kitas naujienas
Kultūra
Fotografijose – kitoks miesto objektų matymas
2023/12/07
Komentarų (0)
Kultūra
Pasaulinę kino dieną Ukmergėje skambės gražiausia filmų muzika
2023/12/06
Komentarų (0)
Kultūra, Naujausi
Tapo tarptautinio festivalio laureatais
2023/11/24
Komentarų (0)
Kultūra
Kviečia į parodą
2023/11/19
Komentarų (0)
Kultūra
Lietuvos audiosensorinė biblioteka – vieta, kur knygos prabyla tavaip
2023/11/08
Komentarų (0)
Kultūra, Naujausi
Taujėnų krašto kryžiai atgulė į knygą
2023/11/06
Komentarų (0)
Kviečia į pokalbį apie prezidento V. Adamkaus aplinkosauginę karjerą
2023/11/30
Komentarų (0)
Bus pristatyti menininkės Kazės Zimblytės kūriniai
2023/11/27
Komentarų (0)
Bibliotekoje pristatyta knyga „Angelo pėdos“
2023/11/24
Komentarų (0)
Pristatyta Vainiaus Bako knyga „Pasiklydusios kulkos“
2023/11/11
Komentarų (0)
Ukmergiškiams – du aukso vainikai
2023/11/10
Komentarų (0)
„Camera obscura“ kviečia į jaučio gaudynes
2023/11/09
Komentarų (6)
Jis tylą paliko garsams
2023/10/30
Komentarų (0)
Dalyvavome senjorų šokių festivalyje
2023/10/29
Komentarų (0)
Šalia „Šviečiančių moliūgų žibintų“ sekmadienį įsikurs „Pasakų pieva“
2023/10/28
Komentarų (0)