Loreta EŽERSKYTĖ
Daugelyje šalies miestų ir miestelių stovi paminklai, skirti atkurtos Lietuvos valstybės 10-mečiui įamžinti. Daugelį šių atminties ženklų pokariu ištiko panašus likimas – jie buvo brutaliai nugriauti. Tuometė valdžia dėjo pastangas, kad paminklai būtų ne tik nušluoti nuo žemės, bet ir ištrinti iš tautos atminties. Neretai sovietai, griaudami šiuos paminklus, kaip nepriklausomybės simbolius, stengdavosi juos dar paniekinti. Nepaisant to, vietiniai žmonės, nenustoję tikėti savo valstybės ateitimi, juos siekė išsaugoti ir paslėpti geresniems laikams.
Atstačius Nepriklausomybę, Atgimimo metais į Lietuvos aikštes sugrįžo ir valstybės istorijos įvykius įprasminę paminklai. Jų atstatymas simbolizavo šalies valstybingumo susigrąžinimą.
Lietuvos Nepriklausomybės atgavimo 10-mečiui skirtų paminklų buvo pastatyta ir mūsų rajone – Ukmergėje, Siesikuose, Lyduokiuose, Šešuoliuose, Taujėnuose, Vepriuose…
Nepriklausomybės 10-metį šventė dvi dienas
Artėjant atkurtos Lietuvos valstybės dešimtmečiui, tuometė šalies valdžia susirūpino šios svarbios datos įprasminimu. Tam tikslui 1928 m. sausio 19 d. buvo įkurtas Vyriausiasis komitetas Lietuvos Nepriklausomybės atgavimo 10-ties metų sukaktuvių iškilmėms ruošti. Jam vadovauti paskirtas Karo muziejaus direktorius generolas Vladas Nagevičius. Nuspręsta, kad Nepriklausomybės 10-metis bus švenčiamas dvi dienas: Vasario 16-ąją, kaip susikaupimo, minėjimų ir maldos dieną, ir gegužės 15-ąją – Steigiamojo Seimo susirinkimo 1920 m. dieną, turėsiančia tapti džiugia ir pagrindine šių iškilmių švente.
Kad sukaktis būtų tinkamai paminėta, Vyriausiasis komitetas kvietė šalies organizacijas, šaulius, inteligentiją bei visą visuomenę, glaudžiai bendradarbiaujant su juo, suburti apskričių, valsčių, miestų, miestelių ir net kaimų komitetus iškilmėms rengti. Šventės rengimą parėmė ir Lietuvos katalikų bažnyčių vadovai, kviesdami dvasininkus aktyviai dalyvauti vietinių komitetų veikloje ir ragindami tikinčiuosius dalyvauti būsimose iškilmėse, ypač Vasario 16-osios dienos iškilmingose šv. Mišiose ir melstis už Tėvynę. Paramos sulaukta ir iš Lietuvos rabinų sąjungos valdybos, kuri pavedė šalies rabinams iškilmingai maldomis minėti Vasario 16-ąją sinagogose, prisiminti kovose už Lietuvos laisvę žuvusius žydus, sugiedoti šalies himną.
Vyriausiojo komiteto kvietimas buvo išgirstas: visoje Lietuvoje per trumpą laiką susikūrė beveik tūkstančiui vietinių, tarp jų – ir tautinių mažumų, komitetų.
Sukakčiai įamžinti – medalis, skulptūra „Laisvė“, kryžiai
Vyriausiasis komitetas 1928 m. pradžioje pristatė, o vasario 28 d. šalies Vyriausybė patvirtino skulptoriaus Juozo Zikaro parengtą Nepriklausomybės medalio projektą su Laisvės angelo skulptūros atvaizdu ir tekstu: „Per amžius budėję laisvę laimėjom per aukas ir pasišventimą. 1918–1928“. Šių Šveicarijoje užsakytų bronzinių medalių kartu su šilkinėmis juostelėmis ir kartoninėmis dėžutėmis jiems saugoti buvo pagaminta 50 tūkst., o pirmieji žmonės jais buvo apdovanoti per gegužės 15 d. iškilmes.
Tą pačią dieną Kaune, Karo muziejaus sodelyje, iškilmingai atidengta J. Zikaro „Laisvės“ skulptūra, prie kurios įrengimo ir populiarinimo taip pat svariai prisidėjo generolo V. Nagevičiaus vadovaujamas Vyriausiasis komitetas. Jo dėka išpopuliarinta J. Zikaro skulptūra „Laisvė“ ilgainiui tapo visos tautos Laisvės simboliu.
Vyriausiasis komitetas daug dėmesio skyrė tam, kad, pažymint Nepriklausomybės 10-metį, šalyje būtų statomi, atsižvelgiant į ilgametę liaudies meno kūrybos istoriją, toje vietovėje įprasti tradiciniai mediniai kryžiai. Visiems vietos komitetams buvo išsiųsta per 1 tūkst. kryžių ir projektų su jų išmatavimais, rekomenduota juos pastatyti ir iškilmingai pašventinti gegužės 15 d. Pagal juos buvo pastatyta šimtai kryžių, tarp jų paprastesnių ir pigesnių, skirtų kaimo vietovėms, kur žmonių finansinės galimybės buvo kuklesnės.
Ragino pasitelkti skulptorius ir architektus
Tiems, kurie Lietuvos miestuose ir didesniuose miesteliuose norėjo pasistatyti brangesnius kaip 10 tūkst. litų paminklus, kad būtų išvengta menkaverčių paminklų atsiradimo, Vyriausiasis komitetas rekomendavo kreiptis į žinomus Lietuvos skulptorius ir architektus.
1928 m. rugpjūčio mėnesį generolas V. Nagevičius kartu su paminklų projektus ruošusiu inžinieriumi Algirdu Šalkauskiu apsilankė Žemaitijoje ir Šiaurės Lietuvoje. Įspūdžiai iš šios kelionės aprašyti 1928 m. rugpjūčio 29 d. „Lietuvos aido“ numeryje. Iš šios publikacijos aišku, kad tuo metu Nepriklausomybės 10-mečio paminklas jau buvo pastatytas Darbėnuose: „Iš akmenų sukrautas paminklas labai panašus į žuvusiems kariams pastatytą Karo muziejaus sodelyje Kaune. Darbas atliktas labai kukliomis lėšomis, o žymi medžiagų dalis buvo padovanota. Paminklas pastatytas arti bažnyčios, gražiame sodelyje, kur vyksta miestelio tautinės iškilmės.“
Apie jubiliejinio 10-mečio paminklo statybą Kretingoje V. Nagevičius tame pačiame „Lietuvos aido“ numeryje rašė: „Vietinis iškilmių komitetas turi skulptoriaus Roberto Antinio pateiktą projektą ir paminklą statys viduryje rinkos aikštės, gražioje medžiais apaugusioje, nugriautos cerkvės vietoje.“
R. Antinio pasiūlytas obelisko formos paminklo projektas, kurį greičiausiai ribojo kretingiškių finansinės galimybės, buvo gana kuklus, lyginant su jo paminklais, iškilusiais apskričių centruose Biržuose ir Rokiškyje, kur paminklai buvo gerokai iškilesni, juose panaudotos ir skulptūros.
Paminklas Kretingoje, kaip ir šimtai kitų ta proga pastatytų paminklų, simbolizavo kovą už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę, tapo prie jų vykdavusių tautinių ir valstybinių švenčių iškilmių svarbia dalimi, pamėgta vieta įsiamžinti fotografijose.
Lyduokiuose – sumažinta Gedimino pilies kopija
1928 metais, minint Lietuvos nepriklausomybės dešimtmetį, Lyduokių miestelio centre buvo pastatytas paminklas ir stogastulpis. Sąjungos „Vilniui vaduoti“ narių ir šaulių iniciatyva iškilo plytų mūro paminklas – sumažinta Gedimino pilies kopija, kuri simbolizavo Vilniaus atgavimo idėją. Lyduokietis Antanas Navickas yra pasakojęs, kad vadinamąją pilaitę statė jo tėvas Adolfas, Petras Krogertas, Survila. Tuomečio parapijos klebono kunigo Povilo Pauliuko rūpesčiu netoliese pastatytas medinis, trijų aukštų, su šventųjų skulptūrėlėmis koplytstulpis.
Lyduokių šaulių skyriaus iniciatyva sutvarkyta, apsodinta medeliais miestelio aikštė, teritorija aptverta.
Aikštė pavadinta Lietuvos kariuomenės vyresniojo leitenanto Vaclovo Adamonio vardu. Jis buvo gimęs ir augęs Lentvorų kaime, 1920 metais, kovoje su lenkais, žuvo ties Varėna.
Nuo 1938-ųjų, Lyduokių miestelį prijungus prie Žemaitkiemio valsčiaus, aikštė gavo naują – Birutės – pavadinimą.
Sovietmečiu, 1949 metais, vietos valdžios nurodymu abu atminimo ženklai – Gedimino pilies kopija ir stogastulpis – buvo nugriauti ir sunaikinti.
Atgimimo metais paminklus atstatė
1989 metų kovo 9 dieną Lyduokių mokyklos direktoriaus Rimanto Petravičiaus, kultūros darbuotojos Onutės Gipaitės ir bibliotekininkės Vladislavos Didrikienės iniciatyva miestelio kultūros namuose buvo sušauktas vietos gyventojų susirinkimas. Nuspręsta Lyduokiuose įkurti Sąjūdžio iniciatyvinę grupę, iš aštuonių narių sudaryta jos taryba.
Tais pačiais metais sąjūdiečiai nutarė atstatyti prieš keturis dešimtmečius nugriautus paminklus – Gedimino pilaitę ir stogastulpį. Šios iniciatyvos tada ėmėsi lyduokiečiai Boleslovas Čereška ir Janina Juknienė. Pilaitė atstatyta vietos gyventojų lėšomis. Stogastulpį išdrožė stalius Vaclovas Ružinskas. Kai atgimė paminklai, kelis dešimtmečius buvusi apmirusi aikštė vėl tapo vietos žmonių traukos centru.
Pilaitės atkūrimo iniciatoriai pašventinus atminimo lentą 2018 m.
Praėjus beveik trisdešimčiai metų, ruošiantis minėti Lietuvos Nepriklausomybės atgavimo 100-metį, Gedimino pilies kopiją lyduokiečiai rekonstravo. Nuošalyje neliko ir vietos ūkininkai, bendruomenė, kraštiečiai užsienyje, lėšomis prisidėjo rajono savivaldybė. Tautodailininkas Rimantas Zinkevičius išdrožė duris ir langus, baigus darbus, viršuje iškelta vėliava. Ant pilaitės sienos pritvirtinta atminimo lenta 1918 metų Lietuvos savanoriams ir lyduokiečiams – daugiau bei 40-čiai žmonių, kurie dalyvavo nepriklausomybės kovose. Ją 2018-ųjų liepą vykusių iškilmių metu pašventino Lyduokių šv. Arkangelo Mykolo parapijos klebonas Šarūnas Petrauskas.
B. d.
Ukmergės kraštotyros muziejaus ir redakcijos archyvo nuotraukos
Mus remia:
Rekomenduojami video
Aktualijos
Žiūrėti kitas naujienas
Aktualijos, Naujausi
Savivaldybės tarybos posėdis: kas svarbiau – balandžiai ar žmonės?
2023/05/28
Komentarų (1)
Aktualijos, Naujausi
Siesikų ambulatoriją ketinama persikelti į mažesnes patalpas
2023/05/28
Komentarų (0)
Aktualijos
Paaiškėjo, kokio dydžio pagalbą pieno gamintojas gaus už pieninę karvę
2023/05/26
Komentarų (0)
Aktualijos
Gyventojams siunčiami priminimai
2023/05/25
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi
Pristatytas ukmergiškių parengtas TŪM pažangos projektas
2023/05/21
Komentarų (3)
Aktualijos, Naujausi
Druska barstys miesto žvyrkelius
2023/05/21
Komentarų (9)
Šventėje lankosi 6 užsienio delegacijos
2023/05/27
Komentarų (0)
Primename, kas atsakingas už apleistų statinių priežiūrą
2023/05/27
Komentarų (0)
Tarp nugalėtojų – dvi ukmergiškių bendruomenės
2023/05/26
Komentarų (0)
Apžiūrėjo ir įvertino Užupio pagrindinės mokyklos stadiono būklę
2023/05/25
Komentarų (1)
Miesto šventė prasidėjo sveikinimais ir dovanomis
2023/05/25
Komentarų (3)
Kviečiame į profesijų miestelį Ukmergės miesto centre
2023/05/24
Komentarų (0)
Vyko lauko taktinės pratybos „Budrus velnias 2023“
2023/05/21
Komentarų (1)
Iki liepos 1 d. reikia atnaujinti vaistinėles automobiliuose
2023/05/20
Komentarų (0)
Atnaujinta Jaunimo gatvės atkarpa
2023/05/19
Komentarų (3)
Žmonės
Žiūrėti kitas naujienas
Naujausi, Žmonės
Savivaldybėje lankėsi Lietuvos žydų bendruomenės atstovai
2023/05/28
Komentarų (1)
„Ukmergei - 690: istorija ir šiandiena“, Žmonės
(Ne)atrasta Felicija Bortkevičienė: vienos ryškiausių tarpukario Lietuvos moterų gyvenimo istorija
2023/05/26
Komentarų (0)
Žmonės
Keturios pasaulio pažinimo dienos
2023/05/12
Komentarų (0)
„Ukmergei - 690: istorija ir šiandiena“, Žmonės
Geologui dr. Algimantui Uginčiui – 85
2023/05/09
Komentarų (0)
Naujausi, Žmonės
Pareigūnai sodino medelius
2023/04/30
Komentarų (1)
Naujausi, Žmonės
Po talkos – gardi grikių košė
2023/04/27
Komentarų (0)
Pagerbti ir pasveikinti slaugytojai
2023/05/18
Komentarų (0)
Dainavoje susitiko buvę dviejų sostinių merai
2023/05/14
Komentarų (2)
Viešėjome Vilniuje
2023/05/13
Komentarų (0)
Užupio pagrindinei mokyklai vadovaus buvusi jos mokinė
2023/05/08
Komentarų (0)
Gausios šeimos motinai – vaikų meilė ir prezidento medalis
2023/05/07
Komentarų (0)
„Eglutė“ turi naują vadovę
2023/05/05
Komentarų (7)
Ukmergės bočiams vėl vadovaus V. Sakolnikienė
2023/04/23
Komentarų (0)
Apžvelgėme praėjusių metų darbus
2023/04/17
Komentarų (0)
Ukrainiečiai pasveikino ukmergiškius su prabėgusiomis šventėmis
2023/04/16
Komentarų (0)
Įvairūs
Žiūrėti kitas naujienas
Įvairūs
Kuo oras-oras sistema naudinga verslui?
2023/05/25
Komentarų (0)
Įvairūs
Mediniai langai ir jų išskirtinumas: ar verta pasirinkti medinius rėmus langams?
2023/05/25
Komentarų (0)
Įvairūs
Pagrindiniai faktoriai nuo kurių priklauso miego kokybė
2023/05/24
Komentarų (0)
Įvairūs
Kaip vyksta sporto ir sveikatingumo projektų rengimas?
2023/05/24
Komentarų (0)
Įvairūs
Kriptovaliutos ir mokesčių deklaravimas Vokietijoje: gairės investuojantiems
2023/05/19
Komentarų (0)
Įvairūs
Kaip išrinkti konstruktorių vaikui?
2023/05/16
Komentarų (0)
Padangų pirkimas internetu: ką turėtų žinoti vairuotojai
2023/05/25
Komentarų (0)
Naujoviški būdai pritraukti žiūrovus
2023/05/24
Komentarų (0)
Ką svarbu žinoti apie kartoninių dėžių gamybos procesą?
2023/05/24
Komentarų (0)
Išskirtiniai svetainės baldai, kurie suteiks jūsų interjerui unikalumo
2023/05/24
Komentarų (0)
Viskas, ką reikia žinoti apie purkštukų remontą
2023/05/24
Komentarų (0)
Trimerio valas – viena iš svarbiausių trimerio dalių
2023/05/22
Komentarų (0)
Artėjant vasaros sezonui iškyla dilema: kaip rasti figūrą formuojančius maudymosi rūbus?
2023/05/12
Komentarų (0)
Naudotos automobilių dalys: kas tai ir kaip jas prižiūrėti?
2023/05/11
Komentarų (0)
Kaip elektronika pasitarnauja namų buityje?
2023/05/10
Komentarų (0)
Kultūra
Žiūrėti kitas naujienas
Kultūra, Naujausi
Švęsti norime visi…
2023/05/28
Komentarų (0)
Kultūra, Naujausi
Užugirio dvare – tarpukario vilionės ir vantų šėlsmas
2023/05/28
Komentarų (0)
Kultūra
Kalendoriai skaičiuoja metus…
2023/05/22
Komentarų (0)
Kultūra
Ukmergėje – merginų choro „Liepaitės“ ir jaunių choro „Rūta“ koncertas
2023/05/21
Komentarų (0)
Kultūra, Naujausi
Lauko erdvėje – mamų portretai
2023/05/14
Komentarų (0)
„Ukmergei - 690: istorija ir šiandiena“, Kultūra, Naujausi
Legendomis apipinta renesansinė pilis
2023/05/13
Komentarų (0)
Ukmergę su gimtadieniu sveikina „rokenroliškas“ balandis
2023/05/28
Komentarų (0)
Tolerancijos centro tvora „išsiuvinėta“ tautiniais raštais
2023/05/28
Komentarų (0)
Į svečius kviečia Glitiškiai
2023/05/25
Komentarų (2)
Pastatytos trys taktilinės objektų kopijos
2023/05/19
Komentarų (0)
Simfonija iš Šiaurės Jeruzalės
2023/05/16
Komentarų (0)
Kovotojų už laisvę atmintis gyva
2023/05/15
Komentarų (0)
Siesikų pilyje lankėsi Radvilų didikų giminės palikuonys
2023/05/12
Komentarų (3)
Ukmergėje griaudės jubiliejinis miesto gimtadienis
2023/05/09
Komentarų (1)
Želvos gimnazijoje vyko Menų savaitė
2023/05/07
Komentarų (0)