Asociatyvi nuotrauka.

Aktualijos, Naujausi, Sveikata

Augant sergamumui koronavirusu, pradėta gyventojų revakcinacija

Nijolė STUNDŽIENĖ

 

Šalies gydymo įstaigas ir skiepijimo centrus jau pasiekė koronaviruso Omikron atmainos BA.1 potipiui adaptuotos vakcinos, kurios skirtos skiepijimui sustiprinančiąja vakcinos doze. Pirmuoju etapu prioritetas skiepijimui sustiprinančiąja doze teikiamas 60 metų ir vyresniems gyventojams, taip pat sergantiems lėtinėmis ligomis. Šią savaitę vakcinacija pradėta ir Ukmergėje.

Pastaruoju metu Lietuvoje vėl daugėja sergančiųjų koronavirusu. Oficialios statistikos portalo rugsėjo 23 dienos duomenimis, šalyje per 14 dienų 100 tūkst. gyventojų teko 617,7 nauji užsikrėtimo COVID-19 liga atvejai. Visa Lietuva jau nusidažiusi juoda spalva.

Ukmergės rajonas pagal sergamumą užima aštuntą vietą. Daugiausiai sergančiųjų registruota Marijampolės savivaldybėje – 845,2 atv./100 tūkst. gyvent., Vilniaus mieste – 840,3 atv., Šiaulių mieste – 837,2 atv., Panevėžio ir Kauno miestuose – atitinkamai 797,7 ir 768,6 atv. Toliau pagal sergamumą rikiuojasi Palangos miestas (718,2 atv.), Pakruojo (669,8 atv.) ir Ukmergės (659,6 atv.) rajonai. Mūsų savivaldybėje teigiamų tyrimų dalis per paskutines 7 dienas siekia 50,3 proc.

Mažiausiai sergančiųjų yra Neringoje – 137,3 atv./100 tūkst. gyventojų, Rietave – 264,7 atv., Zarasuose – 280,1 atv.

Skelbiama, kad rugsėjo 22 dieną Ukmergės rajone koronavirusu sirgo 283 gyventojai. Per parą nustatyta 14 naujų ligos atvejų.

Rajone pradėtas skiepijimas ketvirtąja sustiprinančiąją vakcinos doze. Oficialios statistikos portale nurodyta, jog rugsėjo 22 dieną Ukmergėje pasiskiepijo trys žmonės, patenkantys į 55–64 metų (1 asmuo), 65–69 metų (1 asmuo) ir 75–79 metų (1 asmuo) amžiaus grupes.

Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, jog adaptuotos vakcinos sukurtos pagal tą pačią RNR technologiją, kaip ir originaliosios vakcinos. Naujosios vakcinos yra dvivalentės – jų sudėtyje yra RNR molekulės, koduojančios pradinio koronaviruso varianto ir atitinkamo omikron potipio (BA.1 arba BA.4/BA.5) S baltymą. Visi kiti adaptuotų vakcinų komponentai yra tokie pat, kaip pradinėje vakcinoje. Revakcinacija adaptuotomis vakcinomis sukuria platesnio spektro imuninį atsaką, nei būtų skiepijant vien tik pradine vakcina.

Vadovaujantis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro bei Lietuvos ekspertų rekomendacijomis, adaptuotos vakcinos bus skiriamos tik skiepijimui sustiprinančiąja doze. Skiepytis pirma sustiprinančiąja vakcinos doze galės visi gyventojai nuo 12 metų, antra sustiprinančiąja doze – nuo 18 metų, laikantis nurodytų skiepijimo intervalų.

Pasiskiepyti pagal pirminę schemą galima originaliosiomis vakcinomis „Comirnaty” ir „Spikevax”, kurios taip pat veiksmingai apsaugo nuo sunkios COVID-19 ligos formos, hospitalizacijos ir mirties.

Užsiregistruoti pirminei vakcinacijai arba skiepijimui sustiprinančiąja doze galima internetu koronastop.lt, prisijungus per Elektroninius valdžios vartus ir pasirinkus skiepijimo vietą bei laiką savo gydymo įstaigoje. Užregistruoti galima ir kitą asmenį, pvz., šeimos narį, – tokiu atveju prisijungus savo vardu reikės įvesti registruojamo paciento asmens kodą. Jeigu gyventojas neturi galimybės registruotis internetu, dėl skiepijimo reikėtų kreiptis į savo gydymo įstaigą.

Kitų amžiaus grupių gyventojų revakcinacija ketvirtąja doze prasidės spalio mėnesį.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas