Sveikata

E. recepto kelionė: nuo išrašymo iki vaistų įsigijimo

Mindaugas SAMKUS

Atėjus šaltajam metų laikui nenumaldomai užklumpa ir ligų sezonas, gydytojų kabinetus užplūsta pacientai. Norint išvengti nemalonaus laukimo eilėse ir siekiant taupyti medikų bei pacientų laiką, ligos atveju gelbsti elektroninis receptas.

Registrų centro tvarkomoje didžiausioje pagal duomenų kiekį E. sveikatos sistemoje sukaupti duomenys leidžia nupiešti tipinę e. recepto kelionę – nuo išrašymo pas gydytoją iki vaisto įsigijimo vaistinėje.

Per visus šiuos metus gydytojai jau išrašė daugiau kaip 10 mln. e. receptų. Analizuojant duomenis nesunkiai galima matyti, kad daugiausia e. receptų medikai išrašo šaltuoju metų laiku – sausio, rugsėjo ir spalio mėnesiais išduota po daugiau kaip 1,1 mln. e. receptų.

Turbūt nieko nuostabaus, kad didžiausios eilės pas gydytojus būna pirmadieniais. Šį teiginį pagrindžia ir e. receptų statistika. Pavyzdžiui, lapkričio mėnesio pirmadieniais visoje Lietuvoje medikai savo pacientams išrašė po daugiau kaip 60 tūkst. e. receptų.

Kitomis savaitės dienomis jų skaičius yra keliais tūkstančiais mažesnis, o mažiausias aktyvumas pastebimas savaitės pabaigoje. Penktadieniais išrašytų receptų skaičius yra apie 10 tūkst. mažesnis nei savaitės pradžioje ir siekia maždaug 50 tūkstančių.

Na o e. receptą gavę pacientai, kaip rodo E. sveikatos statistika, neskuba tą pačią dieną į vaistines – vieni apsilankymą pas vaistininkus suplanuoja kitą dieną, kiti tai atideda darbo savaitės pabaigai. Analizuojant vaistinių duomenis matyti, kad daugiausia vaistų su e. receptais išduodama antradieniais (apie 55 tūkst.) ir penktadieniais (apie 50 tūkst.).

Šiuo metu pacientai turi galimybę e. receptą gauti ir neišėję iš namų, o tiesiog telefonu susisiekę su savo šeimos gydytoju. O prisijungę prie savo paskyros E. sveikatos portale, asmenys gali įgalioti savo šeimos narį ar kitą artimą žmogų už juos atsiimti vaistus vaistinėje.

Palikite komentarą apie straipsnį