Tiriamųjų darbų pristatymas Antano Smetonos gimnazijoje.

Jaunimas, Naujausi

Mokyklos suolus iškeitė į „Pamokas miške“

Ukmergės „Šilo“ progimnazija ir Antano Smetonos gimnazija buvo vienos iš pirmųjų ugdymo įstaigų, kurios 2023 metais palaikė Valstybinės miškų urėdijos (VMU) pilotinio projekto idėją ir įsitraukė į „Pamokų miške“ organizavimą, o šiemet mokiniai jau džiaugiasi įgyvendintais projektais.

„Pamokos miške“ – unikalus projektas, skirtas išvesti ugdymo procesą iš tradicinės mokyklos aplinkos į gamtą. Vietoje klasės suolo moksleiviai mokosi miško erdvėse, kur įgyja žinių apie miškininkystę, miško ekosistemas ir miškininko profesiją. Projekto metu mokiniai ne tik klausosi teorinių paskaitų, bet ir atlieka praktinius užsiėmimus bei tiriamuosius darbus miške.

Miškininkų inicijuotas projektas kasmet įgauna vis didesnį mastą ir tampa svarbia gamtamokslinio ugdymo dalimi Lietuvos mokyklose. 2024–2025 mokslo metais projektas išsiplėtė į 17 savivaldybių ir 36 mokyklas. Šiuo metu „Pamokos miške“ projekte dalyvauja daugiau nei 1 400 mokinių iš 68 klasių – nuo antrokų iki dešimtokų.

2024 metų rudenį Antano Smetonos gimnazijos mokiniai dalyvavo pamokoje „Miškas, jo struktūra, įvairovė ir svarba“. VMU Ukmergės regioninio padalinio mentorė Asta Strazdienė pristatė mokiniams miške vykstančius procesus, padėjo suprasti jo struktūrą bei įvertinti svarbą ekosistemai. Gimnazistai analizavo miško ardus, gilinosi į jo biologinę įvairovę.

Mokytoja Elvyra Kriaučiūnienė organizavo mokinių darbą grupėse, skirdama kiekvienai komandai potemę, kurią jie turėjo išanalizuoti ir vizualiai perteikti. Mokiniai stebėjo mišką, fiksavo svarbią informaciją ir kūrė vaizdinę medžiagą. Namų darbams buvo skirta papildoma informacijos paieška, filmukų kūrimas bei komandinis darbas.

Šių metų kovo 17-ąją gimnazijoje jau vyko tiriamųjų darbų pristatymas, kuris prasidėjo fraze: „Gamta be žmogaus puikiai gali išgyventi, o žmogus be gamtos – ne“. Rugsėjo mėnesį lankydamiesi Saveikių miške ir dalyvaudami integruotoje biologijos ir geografijos pamokoje gimnazistai gilinosi į temas: miškų tipai ir reikšmė; medienos kirtimo mąstai; miško ardai; ekologiniai struktūros lygmenys miško ekosistemoje; miško bendrijos kaita. Pasiskirstę į grupes ir gavę konkrečią temą, mokiniai atliko tiriamuosius darbus ir parengė filmukus. Jų pristatyme dalyvavo VMU Ukmergės regioninio padalinio specialistė A. Strazdienė, VMU projekto „Pamokos miške“ koordinatorė Rita Gecevičienė. Kartu su viešniomis atvyko ir būrys miškų specialistų iš įvairių Lietuvos vietovių, kurių tikslas buvo susipažinti, kaip vyksta bendradarbiavimas tarp mokyklos ir Miškų urėdijos.

Pasak projekto koordinatorės R. Gecevičienės, šio projekto unikalumas slypi mokinių aktyviame įsitraukime ir jų gebėjime kūrybiškai pateikti surinktą informaciją.

Antano Smetonos gimnazijos mokinių darbai išsiskyrė kūrybiškumu, išsamumu ir originaliu potemės perteikimu. Tai ne tik ugdė komandinį darbą, bet ir skatino rasti tinkamus informacijos perteikimo būdus.

Biologijos mokytoja E. Kriaučiūnienė džiaugėsi, kad gimnazistų darbai turi išliekamąją vertę: „Padirbėjome rimtai, paruošėme 13, o iš viso atlikome 16 darbų.“

„Pamokos miške“ vyksta ir „Šilo“ progimnazijoje. Šiemet įstaigos penktokai tokią pamoką surengė paskutinę sausio dieną. Ji buvo nuostabi, visiškai nežiemiška, todėl moksleiviai galėjo mėgautis geru oru ir pamatyti gamtoje vykstančius ne šiam laikotarpiui būdingus požymius.

„Šilo“ progimnazijos mokinius stebino rasti trofėjai: elnių, briedžių ir stirnų ragai. Dešinėje – VMU Ukmergės regioninio padalinio specialistė A. Strazdienė.

Mokyklos autobusiukais nuvykusius į Šešuolių girininkiją penktokus pasitiko VMU Ukmergės regioninio padalinio miško auginimo specialistė A. Strazdienė, Šešuolių girininkijos girininkas Kęstutis Jarmalavičius ir medžiotojas Vytautas Dijokas. Pamoka vadinosi „Organizmų sezoniniai pokyčiai, prisitaikymai išgyventi, pėdsakai“. Teoriją ir praktinius patarimus dalijo Asta, Kęstutis, Vytautas ir mokytojos Laimutė Nazimovienė bei Justina Kuodienė.

Visi pamokos dalyviai pastebėjo, kad šiemet gamtoje reiškiniai visai kitokie. Miške ausis pasiekė paukščių garsai. Pavyko pamatyti žvėrių pėdsakus, bet jų teko gerai paieškoti, nes nebuvo sniego. Penktokai išvydo užtvenktą miško griovį, daug bebrų nugraužtų medžių. Matėsi, kad bebrai darbuojasi gerai, jiems nesvarbu, jog gali išsilaužti dantis – vis tiek ataugs.

Miškininkai vaikams pasakojo, kad baigiantis sausiui jau ruošia, valo inkilus miško paukščiams. Stebint jaunimui, vieną tokį inkilą, skirtą pilkosioms zylėms, išvalė ir vėl pakabino į jam skirtą vietą. Mokinius stebino rasti trofėjai: elnių, briedžių ir stirnų ragai. Vaikai džiaugėsi tokiomis projekto veiklomis, jiems patiko iš arti stebėti gamtą, nes daugelis dabar yra nutolę nuo jos.

Projektas „Pamokos miške“ ne tik ugdo ekologinį sąmoningumą, bet ir stiprina ryšį tarp jaunosios kartos ir miškininkų.

„G. ž.“ inform.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas