Laikantis dėl koronaviruso galiojančių ribojimų, vakaras vyko kamerinėje aplinkoje.

„Ukmergės krašto atradimai“, Kultūra, Naujausi

23-asis Vlado Šlaito premijos laureatas – Liudvikas Jakimavičius

Loreta EŽERSKYTĖ

Lapkričio 26-ąją Ukmergės Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje surengto vakaro metu įteikta 23-oji literatūrinė Vlado Šlaito premija. Iš penkių dalyvių jos laureatu tapo Liudvikas Jakimavičius – poetas, dramaturgas, literatūros kritikas.

Kamerinį renginį pradėjusi šios bibliotekos direktorė Rasa Griškevičienė poetiškais žodžiais pasveikino susirinkusiuosius ir pristatė svečius – rajono merą Rolandą Janicką, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoją Dalę Steponavičienę, L. Jakimavičių ir kartu su juo iš Vilniaus atvykusius bičiulius poetus – mūsų kraštietį Ričardą Šileiką bei Rimvydą Stankevičių, taip pat literatūrologą, rašytoją, kritiką ir eseistą, dėstytoją, dr. Regimantą Tamošaitį.

Literatūrinės premijos laureatą L. Jakimavičių (viduryje) sveikino meras R. Janickas ir savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja D. Steponavičienė.

Šventės dalyviai turėjo retą progą išgirsti ir kraštiečio V. Šlaito balsą – skambėjo 1969 metų lapkričio 9 dieną Čikagoje (JAV), Lietuvių centre vykusio vakaro metu padarytas įrašas, kurį bibliotekai padovanojo buvusi poeto bendramokslė Antano Smetonos gimnazijoje Sofija Jelionienė.

Taip pat prisiminta literatūrinės V. Šlaito premijos istorija – demonstruotas Bibliografijos-kraštotyros skyriaus vedėjos Sigitos Astikienės kartu su komanda sukurtas ir Kultūros centro direktorės Rasos Graužinienės įgarsintas videopasakojimas apie 22 laureatus. Jais buvo paskelbti – Indrė Žekevičiūtė, R. Griškevičienė, Kęstutis Česnaitis, Vytautas Vyčas, Leonora Jankeliūnienė, Regina Pakėnienė (po mirties), Stanislava Talutytė, Alfas Pakėnas, Deltuvos kultūros almanacho „Eskizai“ redakcinė kolegija, Kęstutis Navakas, Romas Raila, Zigmas Zinkevičius, Petras Panavas, Algimantas Zurba, Zita Kriaučiūnienė ir Rasa Povylienė, Leonardas Gutauskas, Vainius Bakas, Gvidas Latakas, Benediktas Januševičius, Agnė Žagrakalytė, Jurgita Jasponytė ir Birutė Jonuškaitė.

2021 metų literatūrinės V. Šlaito premijos laureatą paskelbė ir jį sveikino rajono meras bei savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja. L. Jakimavičiui premija skirta už šiais metais išleistą jau šeštąją poezijos knygą „Paliktos paletės“.

„Paliktos paletės“ – jau šeštoji laureato poezijos knyga.

„Ką turėjau galvoj, ką šia knyga, vienu ar kitu eilėraščiu norėjau pasakyti, ką ji man pačiam reiškia? Banalūs klausimai yra patys sunkiausi, ypač, kai reikia kalbėti apie savo poeziją, kuri man yra panašiausia į tirpstančius rugpjūčio debesis, apie gyvenimą, kuriame daugiau mįslių nei atsakymų.

Mano poezija ir gyvenimas yra susisiekiantys indai. Turbūt tekstas nėra svarbiausias dalykas. Žodžiai įnoringi, neklauso, kai nori apsakyti, kaip mes čia būname. Kur kas svarbesnės yra tylos zonos, kurios veriasi ir plevena tarp žodžių, pauzių, nutylėjimų, nebaigtų sakinių, nuspėjamų ir nenuspėjamų siužetų, kurie vienas kitą papildo, vienas kitą sukelia, glaudžiasi ir kuria nuotaiką bei poteksčių pasakojimą.

Esu laimingas, galėdamas tomis gyvenimo ir poetinėmis patirtimis su jumis pasidalyti“, – taip apie naujausią savo knygą dalijosi mintimis pats autorius.

Laureatą šiltai sveikino rajono literatų draugijos pirmininkė Rita Gelūnienė, kolegos. Jie taip pat skaitė ir L. Jakimavičiaus poezijos posmus, kalbėjo apie jo kūrybą. Susirinkusieji išgirdo ir premijos laureato parašytą „Prakalbą apie poeziją ir gyvenimą į malonųjį Ukmergės skaitytoją“, prasidėjusią padėkos žodžiais: „Visų pirma, kaip ir dera žanrui, nuoširdžiausiai noriu padėkoti ukmergiškiams, kurie pastebėjo kuklią mano eilių knygelę ir ją įvertino man artimo poeto Vlado Šlaito literatūrine premija. Labai įdomios, komplikuotos asmenybės, kuri iki šiol nėra deramai įvertinta, iš naujo atrasta ir atgaivinta deramame mūsų literatūros istorijos plote šalia bendraamžių, amžininkų ir ateinančių.“

Vakarą sušildė jaunojo atlikėjo – aktyvaus Liaušių kaimo bendruomenės nario, Želvos gimnazijos moksleivio Andriaus Ivanov atliekamos lyriškos, ilgesingos dainos.

Renginyje skambėjo A. Ivanov atliekamos dainos.

Baigiantis šventei jos organizatoriai premijos laureatui L. Jakimavičiui bei atlikėjui A. Ivanov įteikė dovanų.

 

L. Jakimavičius gimė 1959 m. Kuliuose, Plungės rajone.

1985 m. baigė lietuvių kalbą ir literatūrą Vilniaus universitete, 1991 m. – Lietuvos muzikos akademijos scenaristų kursus. 1988–1998 m. dirbo „Šėpos“ teatre, kultūros mėnraščių „Sietynas“, „Metai“ redakcijose. Nuo 1998 m. dirbo „7 meno dienų“ redakcijoje, prodiuserių firmose, Baltijos TV scenaristu bei režisieriumi, vėliau „Literatūros ir meno“ redakcijoje.

Parašęs pjesių, literatūros kritikos straipsnių, publicistikos. Poezijos įtraukta į almanachus „Poezijos pavasaris“, „Poetinis Druskininkų ruduo“, į rinktines, antologijas.

2007 m. Vytautas V. Landsbergis sukūrė dokumentinį filmą „Liudvikas“.

Lietuvos rašytojų sąjungos narys – nuo 1993 m.

Apdovanotas Gaisrininkų premija už pjesę „Gaisrininkų legendos“.

LR kultūros ministerijos premijos už aktualiausius ir ryškiausius publicistinius kūrinius kultūros temomis (2003) laureatas.

Už eilėraščių apysaką „Elio“ (2007) apdovanotas Lietuvos rašytojų sąjungos premija.

AUTORĖS nuotraukos

Mus remia:

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas