Kariai rikiuojasi prasidėjusio mūšio atakai.

„Ukmergės krašto atradimai“, Kultūra, Naujausi

Deltuvos mūšis sudomino gausybę žiūrovų

Praėjusį savaitgalį Deltuvos miestelyje po metų pertraukos jau 17-ąjį kartą vyko „Tarptautinis gyvosios karo istorijos festivalis Vilkmergės (Deltuvos) mūšis“. Šiemet pasirinktas kitoks formatas – inscenizuoti net trys susirėmimai.

Tradicinį renginį organizavo Ukmergės karo istorijos klubas „I-as LDK Didžiojo Etmono pėstininkų regimentas“ ir rajono savivaldybė. Nors festivalis šiemet buvo kiek kitoks nei ankstesniais metais, bet jį vienijo žvangantys ginklai ir patrankų gaudesys. Šįkart Deltuvoje svečiavosi Latvijos, Lenkijos ir Lietuvos karo ir istorinių klubų atstovai. Jie žiūrovams pristatė net tris susirėmimus: Lietuvos partizanų ir NKVD karių, viduramžių riterių bei Prancūzijos ir Rusijos imperijos kariuomenių.

Pasak organizatorių, toks festivalio formatas pasirinktas norint labiau sudominti ir pritraukti žiūrovus. O jų išties sulaukta nemažai.

Pernai dėl COVID-19 pandemijos gyvosios karo istorijos festivalis neįvyko. Tačiau jo organizatoriai mūšį prisiminė žygiuodami. Tada, birželio 29-ąją, būrys Ukmergės karo istorijos klubo „I-as LDK Didžiojo Etmono pėstininkų regimentas“ narių ir du svečiai iš Kauno žygiavo iš Utenos į Deltuvą.

Šiemet karantinas pakoregavo tik festivalio datą – jis vyko keliomis savaitėmis vėliau.

1812 metais birželio 28 dieną Deltuvos miestelyje vykęs Prancūzijos ir Rusijos karo mūšis istorijai svarbus ne vien todėl, kad čia Napoleono armija patyrė vieną iš pirmųjų savo pralaimėjimų. Tai vienintelis Napoleono armijos mūšis, vykęs Lietuvos teritorijoje.

Istoriko Arvydo Pociūno duomenimis, tikrajame Deltuvos mūšyje dalyvavo 21 308 Rusijos armijos kariai, turėję 96 pabūklus. Jie kovėsi su 44 532 Prancūzijos armijos kariais, šaudžiusiais iš 92 pabūklų. Per šį mūšį iš viso žuvo 115, o buvo sužeisti 137 žmonės.

Festivalis šiemet prasidėjo istorijos klubų eisena nuo „Napoleono kalnelio“ iki obelisko žuvusiems Deltuvoje, prie kurio dalyviai padėjo gelių. Renginio metu vyko įvairios edukacinės programos, veikė ginklų ir karo technikos paroda, amatų ir prekybos miestelis. Taip pat žiūrovams koncertavo vietos armonikieriai bei skrabalų meistras Karolis Šileika.

Susirinkusieji į festivalį labiausiai laukė mūšių inscenizacijų. Net dvi valandas buvo galima stebėti kelių epochų kovas – Lietuvos partizanų ir NKVD sovietų kariuomenės susirėmimą, viduramžių kautynes ir Deltuvos mūšio fragmentus.

Renginys baigėsi patrankų kanonada.

„G. ž.“ inform.

Vijolės IVANAUSKIENĖS nuotraukos

Mus remia:

Palikite komentarą apie straipsnį

  • Gena :
    Kiekvienais metais tas pats per ta pati
  • Andrej :
    O kur Pabradė? Miestelis . Vat .ten ir baigėsi !!!. Istorikas rašo
Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas