Asociatyvi nuotrauka.

Sveikata

Už aplinką, matomą visiems!

Audronė KREIZIENĖ

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Ukmergės rajono filialo pirmininkė

 

„Visuomenė pastebi arba akluosius, arba gerai matančius. Akląjį labai paprasta atpažinti, nes jis vaikšto su lazdele ir dažnai – tamsiais akiniais. O aš vaikštau be lazdelės, nes šiek tiek dar matau. Net jeigu ir pasakau, kad blogai matau, tai visi įsivaizduoja tą blogą matymą maždaug taip: visi turi regėjimo problemėlių šiais technologijų laikais, todėl užsidėję akinius vėl gali gerai matyti. Žmonės tiesiog nepagalvoja, kad gali būti ir rimtesnių sutrikimų“, – taip teigia Kauno technologijos universiteto IT programų sistemų studijų absolventas Žygimantas Matusevičius.

Daugelis silpnaregių sako, kad kasdien susiduria su žmonių nežinojimu, kokios individualios ir skirtingos silpnaregių matymo galimybės, kokie skirtingi gali būti regos sutrikimai ir koks skirtingas kiekvieno prisitaikymas fizinėje aplinkoje.

2019 m. Statistikos departamento duomenimis, prastai mato, net nešiodami akinius ar kontaktinius lęšius, 11,7 proc. 15 metų ir vyresnių Lietuvos gyventojų, tai beveik 280 tūkst. žmonių. Kaip tiek daug žmonių jaučiasi aplinkoje, iš esmės sukurtoje gerai matančių žmonių poreikiams? Kaip prisitaiko gyventi ir dirbti, neįžiūrėdami per mažo šrifto dokumentuose, knygose, prekių etiketėse, transporto informacinėse iškabose ir net ant gydytojo kabineto durų? Kaip kasdien keliauja į mokyklas, universitetus, darbus nepažymėtais laiptais, apeina ant šaligatvių „išdygusius“ kelio ženklus, stengiasi „nepereiti kiaurai“ nepažymėtų stiklinių vitrinų ir durų? Silpnai matančiam žmogui mums įprastoje aplinkoje reikia labai daug išmonės ir pastangų.

Šiemet Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga, minėdama Tarptautinę baltosios lazdelės dieną, spalio 15-ąją, kviečia visuomenę atkreipti dėmesį ir prisijungti – „Už aplinką, matomą visiems“. Svarbiausias kvietimo tikslas – aplinką, kurią kuriame visi drauge, padaryti tinkamesne tiems, kas blogai mato. Paradoksalu, bet labai skirtingai matantiems silp-naregiams pritaikyti fizinę ir informacinę aplinką nėra taip sudėtinga, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Kartais tereikia žinojimo, supratimo ir geranoriškumo, juolab kad gerai matoma aplinka yra naudinga absoliučiai visiems žmonėms.

Jeigu aplinkos kūrėjai, architektai, dizaineriai savo kuriamuose vizualiniuose sprendiniuose vadovautųsi spalvų kontrasto principu, tai būtų antrasis svarbus žingsnis fizinės aplinkos prieinamumo kryptimi.

Jeigu ant šaligatvių bet kur nebūtų paliekami paspirtukai ir net automobiliai, tai būtų trečias svarbus žingsnis socialinės tolerancijos kryptimi. Nesunkūs, bet dideli žingsniai visiems matomo pasaulio link.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas