Aktualijos, Naujausi

Rajone nustatyti 46 žemės naudojimo tvarkos pažeidimai

Loreta EŽERSKYTĖ

Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) skelbia, kad pernai Lietuvoje buvo atlikta per 12 tūkst. žemės naudojimo patikrinimų, rasta daugiau kaip 3,5 tūkst. pažeidimų ir paskirta beveik 105 tūkst. eurų baudų.

Patikrinimų metu didžiausias dėmesys skirtas neteisėtam valstybinės ir privačios žemės užėmimo ir žemės apleidimo nustatymui bei išnuomotiems ar savivaldybėms perduotiems neatlygintinai naudotis kitos paskirties valstybiniams žemės sklypams. Informacija apie atliktus patikrinimus ir nustatytus pažeidimus pirmą kartą pateikta išsamioje interaktyvioje ataskaitoje, kuri skelbiama NŽT tinklapyje.

NŽT Ukmergės teritorinis skyrius 2020 metais iš viso atliko 168 patikrinimus, iš jų – 109 planinius. Tai 30 apleistų privačių ir valstybinės žemės sklypų (plotų) naudojimo patikrinimų, 27 – kitos paskirties išnuomotų žemės sklypų, 18 – kitos žemės naudojimo, 14 – kitos paskirties privačių žemės sklypų, po 10 – perduotų neatlygintinai naudotis valstybinės žemės ir perduotų patikėjimo teise valdyti valstybinės žemės sklypų patikrinimų.

Taip pat skyrius atliko ir 59 neplaninius žemės naudojimo patikrinimus. Jie atliekami pagal gautus skundus, prašymus arba siekiant įsitikinti, ar prieš tai nustatyti pažeidimai yra pašalinti.

Iš viso pernai Ukmergės rajono savivaldybės teritorijoje išaiškinti 46 žemės naudojimo pažeidimai. Žemės naudojimo tvarkos reikalavimai, už kurių nesilaikymą numatyta administracinė atsakomybė, nustatyti Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse (ANK). 2020-iais rajone daugiausia išaiškinta žemės naudojimo apleidimo (ANK 333 str.) – 28 atvejai.

Taip pat nustatyta 14 valstybinės ir privačios žemės užėmimo (ANK 110 str.) atvejų, 2 žemės naudojimo ne pagal nustatytą paskirtį ir naudojimo būdą (ANK 261 str.) atvejai, po 1 riboženklių sunaikinimo arba sugadinimo (ANK 112 str.) ir dirvožemio apsaugos priemonių nevykdymas (258 ANK str.) atvejį.

Nustačius žemės naudojimo reikalavimų pažeidimus, pažeidėjai patraukiami administracinėn atsakomybėn – jeigu nustatoma jų kaltė, surašomas protokolas su administraciniu nurodymu–pasiūlymu administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui sumokėti pusę minimalios baudos. Jeigu asmuo nesutinka su pažeidimu – priimamas nutarimas skirti baudą.

Per 2020 metus NŽT visoje Lietuvoje atliko 12 064 patikrinimus. Daugiausia patikrinimų atlikta Vilniaus miesto, Klaipėdos, Vilniaus, Ignalinos ir Visagino, Utenos, Rokiškio rajonų savivaldybių teritorijose. Iš viso šalyje buvo nustatyti 3 523 žemės naudojimo tvarkos pažeidimai. Daugiausia – žemės naudojimo apleidimo (1 727 atvejai), valstybinės ir privačios žemės užėmimo (1 542 atvejai). Kiti pažeidimai – žemės naudojimas ne pagal nustatytą paskirtį ir naudojimo būdą (216 atvejų), riboženklių sunaikinimas arba sugadinimas (35 atvejai), taisyklių pažeidimai atliekant žemės kasimo darbus dėl derlingojo dirvožemio sluoksnio išsaugojimo (2 atvejai), dirvožemio apsaugos priemonių nevykdymas (1 atvejis). Už nustatytus pažeidimus skirta 104 703 eurai baudų (administraciniais nurodymais nustatyta sumokėti 88 130 eurų baudų, o nutarimais administracinių nusižengimų bylose paskirta 16 573 eurai baudų). Vykdydami administracinius nurodymus, pažeidėjai sumokėjo iš viso 74 775 eurus baudų.

NŽT teritorinių skyrių vedėjai išnagrinėjo 1 157 administracinių nusižengimų bylas ir pažeidėjams surašė nutarimus, kuriais paskyrė iš viso 16 573 eurus baudų.

NŽT pažymi, kad nuo 2017-ųjų nustatytų žemės naudojimo tvarkos pažeidimų skaičius pradėjo tendencingai didėti: 2017 m. – 2 210 atvejų, 2018 m. – 3 327, 2019 m. – 3 976 atvejai.

Šiais metais žemės naudojimo kontrolės funkcijoms vykdyti NŽT planuoja pasitelkti geografinių informacinių sistemų (GIS) priemones. Naudodamiesi šiomis priemonėmis gyventojai galės ir patys lengvai bei aktyviai dalyvauti žemės naudojimo valstybinės kontrolės veikloje: pastebėję galimus žemės naudojimo tvarkos pažeidimus – pranešti pažymėję pažeidimo vietą interaktyviame žemėlapyje, vienoje vietoje stebėti pranešimų apie galimus žemės naudojimo pažeidimus nagrinėjimą, taip pat lengvai sužinoti, kada ir kur NŽT atlieka planinius žemės naudojimo patikrinimus.

Šiemet NŽT teritoriniai skyriai visoje Lietuvoje didžiausią dėmesį skirs trims pagrindinėms sritims. Tai – kitos paskirties žemės sklypų patikrai (bus tikrinami rizikingiausi žemės sklypai dėl savavališko valstybinės žemės užėmimo (naudojimo). Taip pat sodininkų bendrijų teritorijose esančių žemės sklypų ir atskirais žemės sklypais nesuformuotų žemės plotų patikrai (bus tikrinami rizikingiausi žemės sklypai dėl savavališko valstybinės žemės užėmimo); apleistų privačių ir valstybinės žemės sklypų (plotų) patikrai (pagal Apleistų žemių erdvinių duomenų rinkinio duomenis).

AUTORĖS nuotr.

Palikite komentarą apie straipsnį

  • XXX :
    kur mūsų išrinktieji, kas atsakingas už priežiūrą? A.Dudtkus? Ar kaip visada - proto ir žinių trukumas? Atkatas išspręs viską?
  • ukmerge :
    o kas pasakys koks masinu savartynas padarytas ant ZALIOS VEJOS deltuvos gt vaziuojant i lytagra ??????
  • /// :
    Kudirkos skg. daugiabuius būtina patikrint, darau ka noriu, istatymai negalioja jokie! UAB nuosava ikurė.
Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas