Šimtadienio šventės akimirka Jono Basanavičiaus gimnazijoje.

Jaunimas, Naujausi

Valstybinius brandos egzaminus laiko vienuoliktokai ir abiturientai

Nijolė STUNDŽIENĖ

 

Vasario viduryje rajono gimnazijose trankiai ir išradingai atšventus Šimtadienį, mokyklų abiturientai ir III gimnazinių klasių mokiniai ėmė skaičiuoti dienas iki valstybinių brandos egzaminų (VBE). Vienuoliktokai juos pradėjo pirmieji. Vasario 17–20 dienomis jie laikė lietuvių kalbos ir literatūros (išplėstinio (A) arba bendrojo (B) kurso) VBE pirmą dalį – kalbėjimo egzaminą. Apskritai rajone populiariausiais yra anglų kalbos egzaminas.

Kaip „Gimtajai žemei“ pasakojo rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiasis specialistas Arūnas Augustinas, siekiant įgyti vidurinį išsilavinimą, reikia baigti vidurinio ugdymo programą ir išlaikyti du valstybinius brandos egzaminus: iš jų vienas yra lietuvių kalbos ir literatūros VBE ir dar vienas mokinio pasirinktas brandos egzaminas, išskyrus atvejus, kai asmuo švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatytais atvejais yra atleidžiamas nuo brandos egzaminų.

2024–2025 mokslo metų valstybinius brandos egzaminus laikyti užsiregistravo 291 III gimnazinės klasės mokinys ir 274 IV gimnazinės klasės mokiniai bei 24 eksternai.

Antras pagal populiarumą – matematikos egzaminas

Iki lapkričio 25 d. vienuoliktokai ir dvyliktokai turėjo pasirinkti valstybinius brandos egzaminus, kuriuos ketina laikyti 2025 m. Vienuoliktokai šiemet laikys pirmą valstybinių brandos egzaminų (VBE) dalį, o dvyliktokai – antrą.

A. Augustino teigimu, iki kovo 15 d. galima atsisakyti vieno ar kelių iš pasirinktų valstybinių brandos egzaminų dalių.

Nors kandidatai dar turi laiko galutinai apsispręsti, kokius laikys VBE egzaminus, išankstiniai pasirinkimai liudija, kad Ukmergėje populiariausiais yra anglų kalbos egzaminas.

Dauguma vienuoliktokų – 250 – pasirinko anglų kalbos valstybinį egzaminą. Toliau rikiuojasi matematika: A lygiu šį egzaminą yra nusprendę laikyti 155, o B lygiu – 60 III gimnazinės klasės mokinių. Trečioje vietoje pagal populiarumą yra biologija, kurią pasirinko 131 vienuoliktokas. Toliau rikiuojasi geografija – 105, istorija – 94, chemija – 49, informatika – 39, fizika – 33, ekonomika ir verslumas – 28.

Anglų kalba populiari ir tarp laikančių antrąją valstybinių brandos egzaminų dalį. Užsienio kalbą (anglų) buvo pasirinkę 205 kandidatai, tarp kurių 2 – eksternai. Antroje vietoje pagal populiarumą taip pat yra matematika. Šį egzaminą A lygiu laikyti nusprendė 145 moksleiviai bei 10 eksternų, B lygio egzaminą laikys 60 asmenų, tarp kurių 2 eksternai. Biologijos egzaminą pasirinko 132 kandidatai, geografijos – 105, istorijos – 102, informatiką laikys 31, fiziką – 32, chemiją – 23, ekonomiką ir verslumą – 16.

Pasak A. Augustino, nuo 2024–2025 mokslo metų pasirenkamų laikyti egzaminų skaičius nėra ribojamas. Galima laikyti tiek VBE, kiek mokinys nori.

Galutinis balas paaiškės susumavus rezultatus

VBE pagrindinės sesijos centrai, kuriuose laikomi egzaminai, yra skiriami mero potvarkiu. Vienuoliktokai pirmos dalies egzaminams rinksis Antano Smetonos, Jono Basanavičiaus gimnazijose bei Ukmergės technologijų ir verslo mokykloje.

„Į pirmąjį lietuvių kalbos ir literatūros I dalies egzaminą atvykusiems vienuoliktokams buvo pateiktas tekstas su keliais nukreipiamaisiais klausimais, užduotimis. Pavyzdžiui, pristatyti perskaitytą tekstą, įvertinti teksto autoriaus požiūrį į svarstomą problemą, su juo polemizuoti ir pan. Diskusija teksto tema ar problema vyko ne mažiau kaip pusę kalbėjimui skirto laiko“, – apie šį egzaminą pasakojo A. Augustinas. Ir pridūrė, jog pasirinkusieji lietuvių kalbą ir literatūrą A lygiu kalbėjimo dalį laikė Antano Smetonos ir Jono Basanavičiaus gimnazijų centruose, šį egzaminą laikiusieji B lygiu rinkosi ne tik į minėtas gimnazijas bet ir į Ukmergės technologijų ir verslo mokyklą (joje egzaminą laikė 79 šios mokyklos vienuoliktokai ir 4 buvę mokiniai).

Kandidatų atsakymus pagal bendruosius vertinimo kriterijus vertino pokalbį palaikantis vertintojas ir vertinantis vertintojas. Užduočių atlikimo sistemoje buvo daromas kandidato atsakymo įrašas, taip pat papildomai įrašas diktofonu, kuris naudojamas tais atvejais, kai pokalbis užduočių atlikimo sistemoje neįsirašo.

Galutinis lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino balas skaičiuojamas sudėjus 30 proc. pirmos VBE dalies ir 70 proc. antros VBE dalies įvertinimų. Laikant kitus egzaminus iš pirmos dalies mokinys gali surinkti 40 proc. galutinio įvertinimo, o iš antros dalies – 60 proc. Galutinis valstybinio brandos egzamino įvertinimas bus skaičiuojamas sumuojant pirmos ir antros egzamino dalių taškus ir konvertuojant juos į balus. Moksleiviui nusprendus perlaikyti pirmą egzamino dalį, skaičiuojant galutinį rezultatą bus imamas geresnis pirmos dalies įvertinimas.

Antrasis matematikos egzaminas III gimnazinių klasių mokiniams numatytas gegužės 30 dieną. VBE sesijos pirma dalis baigsis birželio 17 dieną geografijos egzaminu.

Laikys elektroniniu būdu

Dauguma VBE pirmų dalių, išskyrus lietuvių kalbos ir literatūros, laikomi elektroniniu būdu. Atvykus į egzaminą ir vykdytojui pateikus prisijungimo duomenis mokinys prisijungia prie užduočių atlikimo sistemos, perskaito nurodymus, pasitikrina, ar nėra trikdžių, kompiuterio ekrane pamato savo vardą ir pavardę.

„Mokinių atliktos užduotys bus vertinamos automatiškai elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje. Kandidatai preliminarius rezultatus sužinos iškart, kai tik baigs spręsti pirmos VBE dalies užduotis. Pirma VBE dalis truks 90 minučių, išskyrus pirmą matematikos VBE dalį (truks 120 min.) ir pirmą lietuvių kalbos ir literatūros VBE dalį, kuri trunka 30 minučių“, – aiškino vyriausiasis specialistas.

III gimnazijos klasės mokiniai, jei jų netenkins gautas preliminarus pirmos VBE dalies rezultatas, ją galės perlaikyti tais pačiais metais pakartotinės brandos egzaminų sesijos metu. Apsisprendimą perlaikyti mokiniai turės priimti per 3 dienas nuo pirmos VBE dalies laikymo ir pateikti prašymą mokyklos vadovui. Nėra perlaikoma tik pirma lietuvių kalbos ir literatūros VBE dalis.

Visi turi identifikavimo kodus

Antroji pagrindinės VBE sesijos dalis prasidės balandžio mėnesį. 23-25 dienomis bus laikomas užsienio kalbos (anglų) kalbėjimo egzaminas. Pagrindinė sesija baigsis birželio 20 dieną chemijos egzaminu. Pakartotinė sesija tęsis iki liepos 11 dienos.

Abiturientai ir eksternai pasirinktus antros dalies valstybinius egzaminus laikys Jono Basanavičiaus ir Antano Smetonos gimnazijų, Dukstynos ir Užupio pagrindinių, Technologijų ir verslo mokyklų bei „Šilo“ progimnazijos centruose.

„Visiems kandidatams yra sugeneruoti ir iki praėjusių metų 2024 m. lapkričio 30 d. atiduoti identifikavimo kodai. Atvykus į egzamino centrą, prie įėjimo esančiame kandidatų identifikavimo kodų sąraše visi turi susirasti savo grupę, vietos numerį ir patalpą, kurioje vyks valstybinio brandos egzamino dalies laikymas. Kandidatai privalo turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (asmens tapatybės kortelę, pasą arba leidimą gyventi Lietuvoje) ar vairuotojo pažymėjimą. Svarbu įsidėmėti, kad dokumento spausdinta kopija ar jo atvaizdas išmaniajame įrenginyje nėra tinkamas. Į egzamino laikymo patalpą mobiliojo ryšio ir kitas informacijos perdavimo ar priėmimo priemones įsinešti draudžiama“, – svarbiausius reikalavimus vardijo už egzaminų vykdymą atsakingas vyr. specialistas.

FB nuotr.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas