Prieš metus, švenčiant 99-ąjį gimtadienį, Jadvyga taip pat sulaukė sveikinimų.

Naujausi, Žmonės

Šimtametės gyvenimas paženklintas tremtimi

Nijolė STUNDŽIENĖ

 

Ukmergėje, Anykščių gatvėje, gyvenanti Jadvyga Lisauskienė rytoj, sausio 21-ąją, minės garbingą 100 metų jubiliejų. Pasveikinti šimtametės susirinks artimieji, pažįstami, bendražygiai. Laukiama atvykstant ir rajono valdžios atstovų. Šventė prasidės šv. Mišiomis bažnyčioje, visi pasimels už Jadvygą, paprašys jai Dievo palaimos, sveikatos.

„Aš niekada neskaičiavau, kiek man metų: gyvenau, dirbau, ką reikėjo, ir neskaičiavau, kiek yra ir kiek bus. Niekad negalvodavau apie savo metus… O dabar kiti suskaičiavo ir sveikina mane sulaukus 100 metų… O, aš galvoju, jau šimtas! Kaip greitai gyvenimas praeina, nepamatai…“ – jubiliejaus išvakarėse stebėjosi Jadvyga.

J. Lisauskienė gimė Musninkų valsčiuje, Stanislaviškių kaime, ūkininkų Leonoros ir Antano Bareikų šeimoje. Ji turėjo vieną jaunesnę ir tris vyresnes seseris, brolį dvynį ir du vyresnius brolius. Deja, jie visi jau iškeliavo anapilin.

Jadvyga jaunystėje.

Gausi šeima buvo darbšti, todėl namuose visada visiems visko pakako. Tačiau sovietų valdžiai gerai gyvenantys, patriotiškai nusiteikę žmonės neįtiko. 1948-ųjų gegužę Bareikų šeima su jauniausiais vaikais buvo ištremta į Sibirą – Krasnojarsko sritį, Igarkos miestą. Tremties išvengė tik suaugę šeimos nariai, kurie jau negyveno su tėvais.

Atsidūrus vienoje didžiausių lietuvių tremties vietų – amžino įšalo žemėje, prie Jenisiejaus upės, Jadvygai bei jos artimiesiems teko sunki lemtis. Senolė ir dabar prisimena, kaip nelengva buvo jaunai merginai upe plukdyti didžiulius sielius. Bet dar sunkiau buvo, kai išveždavo į „pakosą“ – atokias, tik upe pasiekiamas vietas ruošti pašaro arkliams: spiečiai „moškių“ (vabzdžių), maisto stoka, nežmoniškai sunkios gyvenimo sąlygos… Sunkūs darbai, alkis, ligos palaužė ir tėvelių sveikatą. Jie į Lietuvą jau nesugrįžo. Kaip negrįžo ir Jadvygos brolis dvynys Antanas. Jį suėmė Vilniuje, kur jis dirbo batsiuviu, dar prieš šeimos tremtį. Daugiau artimieji jo nematė,  tikslių duomenų apie jo likimą nepavyko rasti ir archyve.

Tremtyje Jadvyga susituokė su likimo draugu Boleslovu Lisausku, taip pat kilusiu iš Musninkų valsčiaus, kuris, 10 metų sunkiai dirbęs anglių kasykloje lageryje Vorkutoje, atvyko į tremtį pas savo šeimą. Netrukus sutuoktiniams gimė dukra Vida.

Su Sibiro elniais.

1965 metais Jadvyga su vyru ir dukrele grįžo į Lietuvą. Tremtiniai apsigyveno Ukmergėje. Čia pora susilaukė sūnaus Vytauto. Suaugęs jis liko gyventi, dirbti Ukmergėje ir iki šiol nuoširdžiai rūpinasi savo mama.

Senolę dažnai aplanko anūkė Akvilė su sūneliu. Jadvyga su meile pasakoja, koks protingas ir žavus jos keturmetis proanūkis.

Pasak moters artimųjų, kai jos paprašai papasakoti apie savo gyvenimą, pirmiausia pasiskundžia, kad šlubuoja atmintis, o po to ima dalintis prisiminimais apie vaikystę ir jaunystę, artimuosius ir draugus, savo tėvų namus ir gėlynus prie namų, darbus, kuriuos nudirbdavo, ir pramogas, kuriomis mėgavosi… Prisiminimai tokie ryškūs, taip tiksliai apibūdinamos detalės, kad atrodo – visa tai buvo taip neseniai. Pasakoja ir rodo senas nuotraukas, gausybę savo rankdarbių – megztų, nertų, siuvinėtų, net ištraukia dar Lietuvoje prieš tremtį jos mamos austą rankšluostį, kurį tik per stebuklą pavyko išsaugoti.

Gyvenimas Jadvygos nelepino – tremtis, sunkus darbas, tėvų, brolių, seserų, vyro ir vaikų netektys. Bet ji niekada nieko nekaltino, niekam nepriekaištavo, nieko neteisė, nesiskundė, nejautė neapykantos, mokėjo atleisti. Visada stengėsi padėti kitiems, išklausyti, paguosti, suprasti.

Tikėjimas, šeima, glaudūs ryšiai su artimaisiais ir meilė jiems, tėvų įskiepytos vertybės, atjauta ir pagarba kitiems – gal tai ir yra jos ilgaamžiškumo paslaptis.

„Nesuprantu, kur dabar pasidėjo meilė kitiems žmonėms, kodėl mes negalime gyventi gerbdami vieni kitus…“ – prieš keletą dienų, kalbėdamasi su savo artima giminaite apie įvykius pasaulyje, bėdojo jubiliatė.

Nepaisant garbaus amžiaus, Jadvyga aplinkinius iki šiol stebina šviesiu protu, ramybe. Tiesa, nusilpo regėjimas, klausa, bet širdis išliko kupina gerumo, supratingumo, meilės.

Šimtametę rytoj sveikins ir jos likimo draugai – Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Ukmergės filialo atstovai. Beje, Lietuvai iškovojus nepriklausomybę, Sibire mirusių Jadvygos artimųjų palaikai buvo pervežti į Lietuvą. Į gimtinę grįžo ir Dukstynos kapinėse buvo palaidoti tėvai ir teta. Jos vyras Boleslovas su jauniausios sesers vyru vyko į Igarką kartu su kitais tremtiniais pargabenti artimųjų palaikų. Dukstynos kapinėse vėliau atgulė ir Jadvygos sutuoktinis Boleslovas bei dukra Vida.

Nuotraukos iš asmeninio J. Lisauskienės archyvo

Kaip „Gimtąją žemę“ informavo Registrų centro atstovas spaudai Mindaugas Samkus, Ukmergės rajone šiuo metu yra 6 šimtamečiai –  keturios moterys ir du vyrai. Vyriausiajam rajono gyventojui šiuo metu yra 102 metai, jis gyvena Užulėnio kaime. Šiais metais šimto metų sulauks dar trys asmenys, gyvenantys Ukmergės rajone.

Šimtamečių galima rasti beveik kiekvienoje savivaldybėje, išskyrus Neringą, Pagėgius, Visaginą ir Širvintų rajoną. 61 šimtametis gyvena Vilniuje, Kaune – 40, Šiauliuose – 14, Panevėžyje – 13, Klaipėdoje – 11.

Gyventojų registro duomenimis, šių metų pradžioje Lietuvoje šimtmetį buvo perkopusios 293 moterys ir 46 vyrai. Vyriausia moteris, gyvenanti Kaune, yra sulaukusi 109 metų, o vyriausias jos bendraamžis vyras – Kaišiadorių rajono gyventojas, sausio 26-ąją švęsiantis 110-ąjį gimtadienį.

Šiuo metu Lietuvoje yra 175 tūkst. vyresnių nei 80 metų žmonių: 23,4 tūkst. gyventojų yra sulaukę 90-99 metų, o 151,4 tūkst. – 80-89 metų.

Daugiausia vyresnio amžiaus žmonių – Dzūkijoje ir Suvalkijoje, mažiausiai – Žemaitijoje, Aukštaitijoje.

Palyginus vyresnio amžiaus asmenų skaičių su bendru konkrečios savivaldybės gyventojų skaičiumi, didžiausia senjorų dalis yra Ignalinos rajone (8,7 proc. visų savivaldybės gyventojų), taip pat Anykščių, Lazdijų, Biržų rajonuose ir Birštone.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas