R. Valantytė pristatė debiutinę savo knygą.

Naujausi, Žmonės

„…imk, skaityk ir maištauk!“

Virginija TYLIENĖ

Vlado Šlaito viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja

 

Žurnalistė, rašytoja Rita Valantytė, šiuo metu gyvenanti Danijoje, su šeima trumpam sugrįžusi į Lietuvą, Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje pristatė debiutinę savo knygą itin maištingu pavadinimu – „Laužytojai“.

R. Valantytė – vieniems jau gerai žinomas, o kitiems dar tik naujai atrandamas vardas. Kurdama „Laužytojus“ rašytoja bendravo su šiandienos visuomenėje žinomais kūrėjais. Apie vėlyvojo sovietmečio (1980-1990 m.) realybę knygoje pasakoja herojai – muzikantas, grupės „Fojė“ narys Arnoldas Lukošius, Saulius Urbonavičius-Samas iš „Bix“, Algirdas Kaušpėdas iš „Anties“, televizijos žmonės – Arūnas Valinskas, Algis Ramanauskas, režisierius Oskaras Koršunovas, „Keistuolių teatro“ įkūrėjas Aidas Giniotis. Rašytoja į savo knygą sudėjo jų papasakotas istorijas bei etiudus, kurie atskleidžia tai, kas anksčiau vyko pramogų pasaulyje bei visuomenėje. To meto sovietinė sistema „laužė“ žmones, bet jie, savitais ir dažnai labai kūrybingais būdais, taip pat „laužė“ tą sistemą – tai buvo jų tyli, bet prasminga kova už laisvę Nepriklausomybės paskelbimo išvakarėse.

„Knygoje – vyrų papasakotos istorijos, tai labiau – „vyriška“ knyga, o moteris bus galima pakalbinti ir vėliau. Tuo labiau kad moterys gyvena ilgiau, tad tam dar tikrai bus laiko. O ir man pačiai buvo smagu apklausti vyrus, geriau pažinti jų mąstymo psichologiją“, – kalbėjo rašytoja.

R. Valantytės knyga – apie norą gyventi kitaip, savojo kelio paieškas, jaunystės polėkį ir laisvę. Jos herojai nebuvo sąmoningi sistemos vertėjai, greičiau jau – menininkai, kurie jautėsi suvaržyti to meto pilkoje aplinkoje, tad nusprendė gyventi pagal savo taisykles. Vieniems jų tie bandymai nesukėlė didesnių problemų, kitiems teko patirti ir tai, ką reiškia „gydymas“ psichiatrijos ligoninėje. Knygos herojai gyveno tuo metu, kai aplinkui buvo nemažai absurdo, kurioziškų situacijų, alkoholio, kūrybos ir naivumo, svarbi buvo muzika ir kiti menai.

Knygos pristatymo metu į diskusiją su rašytoja gyvai įsitraukė ir renginio dalyviai. Prisiminėme, kad dauguma mūsų, net mažuose miesteliuose, laužėme nusistovėjusius standartus: klausėmės vinilinių plokštelių, Liuksemburgo radijo, per kurį buvo galima išgirsti vakarietiškos muzikos ir Amerikos balso, ieškojome būdų, kaip įsigyti džinsus, kurie tuo laikmečiu atskleidė mūsų išskirtinumą…

Apie šio laikotarpio ypatumus: nešiojamus ilgus plaukus, kliošines kelnes, nepasidavimą sistemai bei įvairius nuotykius prisiminimais dalinosi poetas, fotografas Albinas Kuliešis, papasakojęs apie savo tarnybos pradžią sovietinėje armijoje, kai už ilgus plaukus gavo trejus metus tarnybos povandeniniame laive… Vaikinai tuo metu, mėgdžiodami Vakarų muzikos grupių dainininkus, augino plaukus, ieškojo siuvėjų, kurie galėtų pasiūti madingas kliošines kelnes. Albinas prisipažino, kad tokias kelnes dar turi išsaugojęs kaip prisiminimą.

Knygą skaityti galima ne nuo pirmo puslapio, o tęsti nebūtinai nuo tos vietos, kurioje baigei. Joje pateikiami išsamūs istoriko Valdemaro Klumbio komentarai, atskirų žodžių, situacijų paaiškinimai leidžia labiau įsigilinti į šį laikotarpį.

Šiandien vyresniesiems skaitytojams ši knyga primena labai įdomų gyvenimo tarpsnį, o kitiems, ypač jaunimui – tai jau istorija, kurios įdomu klausytis, kadangi tos maištingos asmenybės yra ir dabar mums puikiai pažįstamos.

Rokenrolo dvasia pulsuojanti R. Valantytės knyga „Laužytojai“ darniai įsiliejo į 690 metų jubiliejų mininčio Ukmergės miesto šventinį ritmą. Nuoširdžiai dėkojame viešniai už smagų ir šiltą bendravimą, geras emocijas, nuoširdžią diskusiją. „Mielas skaitytojau, imk, skaityk ir maištauk“, – tokį linkėjimą paliko autorė savo knygoje Ukmergės viešosios bibliotekos lankytojams. Taigi, kviečiame visus perskaityti šią puikią knygą!

Jurgitos JACKEVIČIŪTĖS nuotrauka

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas