Loreta EŽERSKYTĖ
Lapkričio 26-ąją ukmergiškei Bronei Petrauskienei sukanka 100 metų. Vis dar guvi, spinduliuojanti gerą nuotaiką ir optimizmą jubiliatė neeilinę sukaktį pasitinka dukrų Danutės ir Gražinos, sūnaus Vytauto bei jų šeimų narių apsuptyje. Šeštadienio popietę prie šventinio stalo susės gausus būrys – kone keturiasdešimt – šimtametei pačių artimiausių ir brangiausių artimųjų.
„Visi susirinkę smagiai šventėme mamos devyniasdešimtmetį, po to minėjome 95-erių metų sukaktį. Artėjant 100-ajam jubiliejui vienintelis mamos noras buvo vėl visus matyti kartu. Ir tai suprantama – kasdien susitikti negalime, dalis artimiausių žmonių gyvena ne Ukmergėje, kai kurie yra išvykę į užsienį…“ – sakė jauniausia dukra Danutė Montvilienė.
Suburti visą šeimą ir taip išpildyti mylimos močiutės norą ėmėsi jauniausias jos anūkas Šarūnas. Pratęsiant vaišingos ir puikios šeimininkės namuose gyvavusią tradiciją svarbiomis progomis susirinkti prie gausaus stalo, šeštadienio popietę artimieji šimtametę pakvies į kavinę.
Vaikystės prisiminimuose – daug šviesos
Kai trečiadienį aplankėme Gėlių rajone gyvenančią B. Petrauskienę, ukmergiškė neslėpė, jog šios dienos – kupinos neeilinės šventės laukimo.
„Kas galėjo patikėti, kad mano amžius bus toks ilgas! Gyvenimas nelepino – nuo mažumės teko daug ir sunkiai dirbti, pergyventi karo ir pokario baisumus, pavojus. Po to auginome vaikus, statėmės namus – ir vėl bėgome, dirbome… Bet Dievulis mus saugojo, aplinkui visada buvo gerų žmonių…“ – šypsosi ilgaamžė ir nuklysta į tolimus prisiminimus.
B. Petrauskienė gimė dabartinės Pivonijos seniūnijos Daugėliškio kaime. Antanas ir Marijona Keburiai susilaukė keturių vaikų – kartu su Bronyte augo broliai Julius, Aleksandras ir Antanas.
Ukmergiškė pasakojo, kad jos tėvelis du kartus buvo išvykęs užsidirbti į Ameriką – ten gyveno jo sesuo, kiti giminaičiai. Pirmą kartą grįžęs nusipirko žemės, pasistatė gražius namus. Antrą kartą į Ameriką susiruošė, kai jau buvo vedęs, buvo gimę vaikai: „Norėjo važiuoti ir trečią kartą, bet negavo valdžios leidimo.“
Pasak moters, tėvai turėjo 40 hektarų žemės, laikė gyvulius – keturias karves, prieauglio, du arklius, avių, kiaulių. Nors reikėjo daug dirbti, nepritekliaus nebuvo. Šeimoje vyravo santarvė, susiklausymas. Keburių namų durys visada buvo atviros kaimynams. Kadangi Antanas mokėjo skaityti ir rašyti, jis neretai pagelbėdavo beraščiams kaimo žmonėms. Taip pat pas jį, kaip pasaulio daugiau mačiusį žmogų, užeidavo kaimynai pasitarti. Už tai jis buvo visų gerbiamas.
Buvusioje tėvų sodyboje Daugėliškio kaime su dukra Danute.
„Gerai menu diedukus – tėvelio tėvus. Diedukas buvo Vepriuose gydytojas, bobutė šeimininkavo namuose. Ji man gimus vardą išrinko – mūsų lėlytė bus Bronytė…“ – smagiai pasakoja šimtametė.
Tarsi vakarykščius įvykius B. Petrauskienė mena mokykloje praleistus metus: „Smetonos laikais III Antakalnio kaime buvo pastatyta pilaitė. Joje įrengė pradinę mokyklą. Į ją ėjo įvairaus amžiaus vaikai iš artimų ir tolimesnių kaimų. Mokyklą lankė ir Jačionių kaime gyvenęs Stasys Petrauskas, mano būsimas vyras. Jis buvo vyresnis, gimęs gegužę. Susipažinome kartu mokydamiesi, paskui mūsų keliai išsiskyrė. Jis man rašė laiškus, bet nė vieno jų negavau. Atsitiktinai susitikome, kai jau gyvenau ir dirbau Ukmergėje. Ištekėjau eidama 26 metus.“
Pasak moters, nors mokslai jai sekėsi labai gerai, baigė tik pradinę mokyklą, keturias klases. Toliau mokytis sutrukdė permainingas laikmetis, be to, netrukus prasidėjo karas.
„Jei ne kaimynai, būtume pražuvę…“
Antrojo pasaulinio karo metais Keburių šeimai teko patirti didelių išbandymų. Kai prasidėjo karas, tėvelis antrąkart buvo išvykęs į Ameriką. Namuose ūkininkavo vieni likę mama ir vaikai.
„Per karą sudegė mūsų namas. Daug vargome, sunkiai su broliais dirbome, bet pavyko atstatyti…“ – skaudūs prisiminimai iki šiol įsirėžę atmintin.
Gaisras nebuvo vienintelė šeimos netektis. Kai artėjo Raudonoji armija, Keburiai, kaip ir kiti gyventojai, turėtus brangesnius daiktus, rūbus, netgi gyvulius suskubo slėpti. Tačiau tai ne ką gelbėjo. Ilgaamžės akyse kareiviai išskerdė gyvulius, grobė maisto atsargas.
„Namuose turėjome dieduko gydytojo baldų, bet juos sudegino. Nepavyko išsaugoti ir sieninio laikrodžio… Ant klojimo stogo nukritęs sviedinys sudegino visą pastatą, sudegė ir pirtis…“ – karo baisumus mena pašnekovė.
Ne ką lengvesnis gyvenimas buvo ir pasibaigus karui. Bronei ne kartą teko rizikuojant eiti į mišką, kad nuneštų partizanams maisto. Nuolatiniai palydovai buvo skurdas, nepriteklius, baimė…
„Jei ne kaimynai, būtume pražuvę. Jie dalijosi paskutiniu kąsniu – taip ir išgyvenome. Nors mums, kaip turėjusiems nemažai žemės, grėsė Sibiras, bet vėlgi gerų žmonių dėka nebuvome išvežti“, – dėkingumo geradariams iki šiol nepamiršta ukmergiškė.
Mokėjo visus darbus
Ilgaamžė pasakoja, jog jos mama buvo našlaitė, ją užaugino kunigo mama. Ji Marijoną išmokino visų darbų – austi, megzti, gaminti valgį…
„Mama ypač gražiai audė. Menu, kad jos austą rankšluostį dovanojo prezidentui Antanui Smetonai. Kai gyvenome su tėvais, visus darbus dirbome kartu. Išmokau ir arti, akėti, šienauti… Tėvelis išmokino net medžius skiepyti. Taip ir aš savo visus keturis vaikus auklėjau. Jei važiuodavau į mišką uogauti, ir juos kartu pasiimdavau, jei namuose kepdavau saldumynus, ir vaikai visada padėdavo – pagal savo jėgas maišydavo, plakdavo. Taip visų darbų išmoko, neaugo baltarankiai…“ – kalbėjo B. Petrauskienė.
Tikėjosi, kad mieste bus lengviau
Pokario metais gyvenimas kaime buvo ypač sunkus. Tikėdamasi, kad mieste uždirbti duonos kąsnį bus lengviau, Bronė paliko gimtuosius namus ir apsigyveno Ukmergėje. Iš pradžių prižiūrėjo vaikus, paskui įsidarbino ligoninėje. Nuomojamame butelyje kelerius metus gyveno su jauniausiuoju broliu Juliumi, kuris Ukmergėje lankė mokyklą.
„Kai ištekėjau, su vyru Antakalnio gatvėje statėmės namus. Nemažai metų sunkiausius darbus teko dirbti Gelžbetonio gamykloje. Daugelis stebėjosi, kaip aš, būdama moteris, turiu aukščiausią šeštą kategoriją. Kai ėmė šlubuoti sveikata, sunkių darbų teko atsisakyti, tuomet dirbau valytoja. Pensijos sulaukiau ir po to dar ne vienerius metus dirbau vaikų lopšelyje-darželyje „Eglutė“, – pasakojo šimtametė.
Šalia vadinamojo valdiško darbo naginga moteris visuomet turėjo ir kitų užsiėmimų. Kadangi buvo puiki šeimininkė, neatsisakydavo šeimininkauti įvairiuose pobūviuose, metinėse. Prie algos prisidurdavo megzdama, rinkdama ir parduodama uogas, namuose išaugintas daržoves… Kaip teigia dukra Danutė, mama tikriausiai nė valandėlės be darbo nebūtų galėjusi ištverti.
Prieš 38-erius metus B. Petrauskienė tapo našle. Nors darbšti, linksma moteris turėjo ne vieną progą ištekėti antrą kartą, ja nepasinaudojo.
„Su vyru buvome sutarę – jei kuris liksime vienas, kitos šeimos nekursime. To pažado ir laikiausi“, – sakė ukmergiškė.
B. Petrauskienė su anūku Šarūnu.
Moteris džiaugėsi, kad visi keturi vaikai – sūnūs Stasys ir Vytautas, dukros Gražina ir Danutė – užaugo darbštūs, supratingi, gerbiantys ir mylintys tėvus. Nors liko viena, tačiau vieniša B. Petrauskienė niekada nesijautė. Nemažai metų gyveno kartu su vyriausiuoju sūnumi Stasiu. Kai prieš kelerius metus jis mirė, mamą į Kėdainių rajoną išsivežė Danutė. Prieš pusantrų metų senolė grįžo į Ukmergę, dabar ją globoja iš užsienio sugrįžęs Vytautas.
Didžiausias džiaugsmas – šeima
Garbaus amžiaus sulaukusi B. Petrauskienė nėra linkusi dejuoti, skųstis gyvenimu. Ji iki šiol stengiasi nebūti vaikams našta, nereikalauja dėmesio, kiek tik jėgos leidžia, pati tvarkosi namuose, pasigamina sau valgyti.
Paklausta, ar dažnai lankosi pas gydytojus, šimtametė paaiškina, jog neseniai pakeitė šeimos daktarą, tai gal penkis kartus vyko į polikliniką atlikti įvairių tyrimų.
„Kai viską patikrino, pasakė, kad didelių ligų neturiu. Išrašė labai gerų vaistų – dienai užtenka vienos mažos tabletytės…“ – smagiai pasakoja B. Petrauskienė ir priduria, jog gerai jaustis padeda dar ir tai, kad ji stengiasi saikingai valgyti, niekada neprikemša pilno skrandžio.
Dabar, kai jau sunkoka vaikščioti, ilgaamžė daugiausia laiko praleidžia namuose. Tačiau dažną dieną sulaukia artimųjų, o tiems, kurie gyvena ne Ukmergėje, skambina, kad sužinotų, kaip jiems sekasi, ar sveiki.
„Dabar man tikrai nieko netrūksta. O ko gali trūkti, kai turiu tokius mylinčius, gerus vaikus, anūkus, kai galiu pasidžiaugti net devyniais proanūkiais!“ – atsisveikindama kalbėjo jubiliatė.
Nuotraukos iš asmeninio albumo
Rekomenduojami video
Aktualijos
Žiūrėti kitas naujienas
Aktualijos, Naujausi
Su įmonių ir įstaigų vadovais kalbėta apie einamuosius reikalus
2023/01/30
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi
Ukrainiečiai pernai Lietuvoje sumokėjo 40 mln. eurų mokesčių
2023/01/30
Komentarų (2)
Aktualijos
Aktualu savarankiškai dirbantiems: kaip gauti „Sodros“ išmokas greičiau?
2023/01/27
Komentarų (0)
Aktualijos
Nuo vasario 1 dienos – galimybė augti pašto įkainiams
2023/01/27
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi
Kaip tinkamai pasiruošti rinkimams?
2023/01/24
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi
Baigiantys kadenciją politikai vienbalsiai patvirtino rekordinį 2023 metų biudžetą
2023/01/22
Komentarų (3)
Pasveikinti mažieji ukmergiškiai
2023/01/29
Komentarų (2)
Rajone daugėja pašalpų ir kompensacijų gavėjų
2023/01/29
Komentarų (10)
Ekologinio ūkio produkciją pristato parodoje
2023/01/29
Komentarų (2)
Vaikų globos (rūpybos) pokyčiai neaplenkė ir Ukmergės
2023/01/27
Komentarų (5)
Ukmergėje liks tik vienas pašto skyrius
2023/01/26
Komentarų (15)
Ligoninėje atidarytas atskiras padalinys sergantiems demencija
2023/01/26
Komentarų (6)
Lankėsi ekonomikos ir inovacijų ministrė
2023/01/22
Komentarų (7)
VRK iš rinkimų išbraukė 31 ukmergiškį kandidatą
2023/01/22
Komentarų (11)
Kodėl kartais reikia atjungti elektros energijos tiekimą?
2023/01/21
Komentarų (0)
Žmonės
Žiūrėti kitas naujienas
Žmonės
Paskirtas laikinas inspekcijos vadovas
2023/01/29
Komentarų (1)
Naujausi, Žmonės
Vilniaus apylinkės prokuratūrai vadovaus ukmergiškis Julius Gelumbauskas
2023/01/26
Komentarų (12)
Žmonės
Palydėjome senuosius metus
2023/01/13
Komentarų (0)
Naujausi, Žmonės
Ukrainiečiai pasveikinti Kalėdų proga
2023/01/12
Komentarų (0)
Naujausi, Žmonės
Padėkota už ilgametį atsakingą darbą
2023/01/05
Komentarų (0)
Naujausi, Žmonės
Norvegijos lietuviai išpildė vienišų ukmergiškių svajones
2023/01/02
Komentarų (1)
2022-ųjų statistika: daugiau santuokų, mažiau ištuokų
2023/01/24
Komentarų (0)
Naktines maudynes išbandė ir ukmergiškiai
2023/01/22
Komentarų (0)
Išvyka į Lietuvos audiosensorinę biblioteką
2023/01/13
Komentarų (0)
Miškininkas, ornitologas, gamtos fotografas
2023/01/08
Komentarų (0)
Atsisveikinta su ilgametėmis ugdymo įstaigų vadovėmis
2023/01/06
Komentarų (0)
Metus pradėjo maudynėmis Šventojoje
2023/01/05
Komentarų (0)
V. Remeikaitė – rajono bendruomenės Sveikatos ambasadorė
2022/12/24
Komentarų (0)
Jubiliatų šventė – po dvejų metų pertraukos
2022/12/16
Komentarų (0)
Musninkuose įamžintos šiurpių žudynių aukos
2022/12/15
Komentarų (0)
Įvairūs
Žiūrėti kitas naujienas
Įvairūs
Kaip išsirinkti geriausią sekatorių sodo darbams?
2023/01/31
Komentarų (0)
Įvairūs
Nuo ko priklauso žiūronų kokybė?
2023/01/31
Komentarų (0)
Įvairūs
IPTV televizija ir viskas apie ją: ką būtina žinoti planuojantiems įsigyti?
2023/01/24
Komentarų (0)
Įvairūs
PRICER.LT PREKIŲ PALYGINIMAS: LIDL PILOS PIENAS PRIEŠ MŪ PIENĄ. AR NUSIPELNĖME MOKĖTI DAUGIAU?
2023/01/24
Komentarų (0)
Įvairūs
Kaip atskirti kokybiškus sodo namelius nuo nekokybiškų?
2023/01/24
Komentarų (0)
Įvairūs
Kodėl verta naudoti barzdos aliejų?
2023/01/24
Komentarų (0)
Nuostabus poilsis su baidarėmis Aukštaitijoje
2023/01/26
Komentarų (0)
Toyota naudoti automobiliai, kas lemia jų populiarumą?
2023/01/24
Komentarų (0)
5 priežastys, kodėl šilumos siurbliai oras-vanduo yra geriausias pasirinkimas namams
2023/01/24
Komentarų (0)
Individualūs verslo valdymo sprendimai
2023/01/24
Komentarų (0)
3 patarimai, kaip išsirinkti baldus vaikų kambariui
2023/01/24
Komentarų (0)
Kaip tvarkomos apskaitos mažosiose bendrijose?
2023/01/24
Komentarų (0)
Kodėl specialistai rekomenduoja kremus su peptidais?
2023/01/24
Komentarų (0)
Kokiu būdu patogiausia sekti savo siuntą?
2023/01/24
Komentarų (0)
Tinkamas liemenėlės dydis – kodėl tai svarbu?
2023/01/24
Komentarų (0)
Kultūra
Žiūrėti kitas naujienas
„Ukmergei - 690: istorija ir šiandiena“, Kultūra
Ukmergė mini 690-ąsias įkūrimo metines
2023/01/30
Komentarų (0)
Kultūra, Naujausi
Atsisveikino su meno vadovu
2023/01/28
Komentarų (0)
Kultūra, Naujausi
Paminėta Laisvės gynėjų diena
2023/01/18
Komentarų (0)
Kultūra, Naujausi
Seimo Sausio 13-osios memorialas vėl atveriamas visuomenei
2023/01/12
Komentarų (0)
Kultūra
Pirmasis Lietuvos prezidentas Antanas Smetona bus įamžintas ir Vilniuje
2023/01/06
Komentarų (0)
„Istorinė atmintis - dabarties ir ateities pamatas“, Kultūra
Kraštiečiui – garbingas apdovanojimas
2022/12/31
Komentarų (0)
Į 690-uosius gyvavimo metus įžengusi Ukmergė kviečia šokti rokenrolą
2023/01/27
Komentarų (2)
Neišsiskleidęs…
2023/01/22
Komentarų (0)
Fotografijų paroda „Vilkmergės etiudai“
2023/01/20
Komentarų (0)
Apie Vaitkuškio praeitį – dabarties žvilgsniu
2023/01/12
Komentarų (0)
Prisijungti kviečia Ukmergės knygų klubas
2023/01/08
Komentarų (0)
2023-iaisiais bus minimi Lietuvą ir Ukrainą siejančio Šv. Juozapato metai
2023/01/07
Komentarų (0)
„Eskizuose“ – pažintis su Vaitkuškio dvaro rūmais, grafų Kosakovskių šeima, Pašilės bažnyčia
2022/12/31
Komentarų (0)
Kraštotyros galerijoje – „Nutapytos emocijos“
2022/12/30
Komentarų (0)
Brangiausiai aukcione parduotas kraštietės menininkės kūrinys
2022/12/26
Komentarų (0)