Loreta EŽERSKYTĖ
Sausio 13-osios – Laisvės gynėjų dienos išvakarėse kalbėjomės su jaunosios kartos ukmergiškiu Pauliumi Kavaliausku. Baigęs Antano Smetonos gimnaziją, vaikinas įstojo į Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademiją, studijuoja miškininkystę, dabar yra ketvirto kurso studentas. Be to, Paulius dalyvauja Divizijos generolo Stasio Raštikio Lietuvos kariuomenės mokyklos Jaunesniųjų karininkų vadų mokymuose.
Matydamas savo tėvų pavyzdį, P. Kavaliauskas nuo mažumės kartu su šeima aktyviai dalyvauja valstybinių švenčių minėjimuose, įvairiuose renginiuose. Būdamas devintoje klasėje, tapo Lietuvos šaulių sąjungos nariu ir šios organizacijos veikloje dalyvauja iki šiol.
Kalbėdamas apie savo pasirinkimus Paulius mano, jog jaunuoliui svarbu turėti karinių įgūdžių: „Tam, kad mokėtum Tėvynėje apginti savo šeimą – tai kiekvienam iš mūsų pagrindinis dalykas.“
– Gal gali papasakoti apie savo šeimą?
– Tėtis – Ukmergės kraštotyros muziejaus darbuotojas, Ukmergės 1002-osios Vyčio šaulių kuopos vadas, mama vaikų lopšelyje-darželyje „Žiogelis“ dirba auklėtoja. Turiu dvi seses – vyresnioji dirba ir studijuoja finansus Vilniuje, o jaunesnioji mokosi Dukstynos pagrindinės mokyklos penktoje klasėje.
– Žinau, kad jūsų šeimos jaunėlė vis užsimena, jog norėtų būti karininke. Galbūt ji žengs tėvelio ir brolio pėdomis?
– Manyčiau, kad vaiko pasirinkimus sunku vertinti – jai dar viskas priešakyje. Be to, sesei patinka daug dalykų, o ypač muzika. Ji Meno mokykloje lanko chorinį dainavimą bei pianino pamokas.
– Jūsų šeimą, dažniausiai visus penkis, neretai galima matyti valstybinių švenčių renginiuose. Jūs aktyviai dalyvaujate įvairioje veikloje. Panašu, jog patriotiškumas – šeimos tradicija?
– Taip, mes turime tradiciją minėti valstybines šventes, dalyvauti partizanų veiklos įamžinimo renginiuose. Visuomeninėje veikloje aktyviai dalyvavome ir iki įstojant į Šaulių sąjungą. Po to aš ir tėtis vykdavome su šaulių kuopa į įvairius renginius, tai kartu pasiimdavome ir kitus šeimos narius. Ne vienerius metus buvome žaidimo „Auksinis protas“, kuris vykdavo Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje, dalyviai. Kai mes su sese išvažiavome studijuoti, žaisti liko tėvai ir jaunesnioji sesė. Tačiau prasidėjus koronaviruso pandemijai, jie sustabdė dalyvavimą šiame žaidime.
Ukmergiškiai Kavaliauskai vaikus auklėja patriotiškumo dvasia.
Manau, kad vaikams vertybinius pamatus visada padeda šeima. Augdami vaikai stebi savo tėvus, vertina, ką jie kalba, ką daro, kur eina. Visa tai tarsi sugeria, o užaugę dažniausiai kartoja.
– Pauliau, kodėl pasirinkai studijuoti miškininkystę?
– Maždaug iki dešimtos klasės apie tokius mokslus net nesvarsčiau, labiausiai domino istorija. Tačiau likus dvejiems metams iki brandos egzaminų, ėmė traukti gamta. Galbūt tam įtakos turėjo tai, kad būdamas devintoje klasėje įstojau į Lietuvos šaulių sąjungą, daugiau laiko praleisdavau gamtoje, su ja užsimezgė savotiškas ryšys. Be to, mąsčiau, kad noriu ne ofisinio darbo, o tokio, kad daug laiko galėčiau praleisti gamtoje, gryname ore.
– Tačiau tu neapsiriboji vien studijomis Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje. Lankai Jaunesniųjų karininkų vadų mokymus, kuriuos galima prilyginti privalomai pradinei karo tarnybai. Gal gali papasakoti, kodėl šalia studijų universitete pasirinkai ir šiuos mokymus, kaip jie vyksta, kiek trunka, ko mokotės?
– Iš tiesų, Jaunesniųjų karininkų vadų mokymai prilygsta privalomajai pradinei karo tarnybai, tačiau skirtumas tas, kad mokomasi ne ištisus 9 mėnesius, kaip šauktinio tarnyboje, o trejus metus, kas antrą savaitgalį – nuo rugsėjo pabaigos iki birželio mėnesio. Kiekvienų metų birželio pabaigoje vyksta dviejų savaičių trukmės kurso baigiamosios taktinės pratybos. Pirmaisiais metais mokomės tokio paties bazinio karinio rengimo, kurį per savo tarnybos laiką gauna šauktiniai. Antraisiais metais esame ruošiami būti skyrių vadais, trečiaisiais – būrių vadais. O mokomės labai įvairių dalykų – karo inžinerijos, taktikos, karinio vadovavimo, kitų karybos disciplinų, dirbti komandoje ir jai vadovauti, įgauname medicinos, psichologijos, pedagogikos žinių, sustiprėjame fiziškai. Mokymai dažniausiai vyksta poligone – miškuose.
P. Kavaliauskas skaito Kario priesaiką.
Dar mokykloje visada turėjau daug veiklų, pripratau, kad nuolat esu užsiėmęs. Be to, visada jaučiau pareigą, kad turiu atlikti privalomąją karinę tarnybą, ir tam ruošiausi. Kadangi nuo 2015 metų esu Šaulių sąjungos narys, iš ten atėjo susidomėjimas karyba. Norėdamas pagilinti karines žinias ir įgyti daugiau vadovavimo patirties, pasirinkau šiuos mokymus. Juos lankydamas galiu suderinti studijas ir karybą, taip pat turiu puikų šansą vienu metu įgyti dvi specialybes. Baigusieji šiuos mokymus gauna leitenanto laipsnį ir gali rinktis – išeiti į atsargą arba tarnauti Lietuvos kariuomenėje ir toliau siekti karininko karjeros.
– Ar sieji savo ateitį su kariuomene?
– Kol kas aiškaus atsakymo neturiu. Nenoriu „prisirišti“ prie kažkurio vieno užsiėmimo, yra daug sričių, kur siekčiau save realizuoti. Karyba – vienas iš tų dalykų. Tik dar nežinau, ar tai būtų Šaulių sąjunga, ar Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgos, ar kuris nors kitas Lietuvos kariuomenės padalinys.
– Kodėl jaunam žmogui svarbu turėti karinių įgūdžių, atlikti privalomą pradinę karo tarnybą? Ką tai duoda? Kaip tavo pasirinkimą vertina bendraamžiai?
– Mano nuomone, tai padeda suprasti save, įvertinti, kiek tu iš tikrųjų gali. Tai tarsi pastato žmogų į tokias situacijas, kuriose jis, gyvendamas civilio žmogaus gyvenimą, jokiu būdu negalėtų atsidurti. Kuomet kiekviena samana miške tampa minkščiausiu čiužiniu, kai kiekvienas vandens lašas prilygsta skaniausiam gėrimui, tai padeda labiau įvertinti viską, ką tu turi, ir suprasti, jog žmogus neturi ribų – ir jis tik pats save stabdo. Didžiausias dalykas, kurio galima pasisemti iš privalomosios karinės tarnybos, – asmeninis tobulėjimas. Tai aš labiausiai ir vertinu.
Jaunesniųjų karininkų vadų mokymų metų baigiamosios pratybos 2021 m.
O kalbant dėl pačių karinių žinių – svarbu, kad turėtume parengtus žmones, dieną X galinčius apginti savo tėvynę. Dėl to ir svarbu įgyti karinių įgūdžių, kad mokėtum visų pirma apginti savo šeimą – kiekvienam iš mūsų tai yra pagrindinis dalykas Tėvynėje.
Manau, kad mano pasirinkimą tarnauti kariuomenėje bendraamžiai vertina objektyviai. Jeigu kažkam tas nepatinka, vis tik suvokia, kad man to reikia, ir nesistengia pakeisti mano nuomonės. Kam tai patinka, pasidomi, padiskutuojame šia tema. Džiaugiuosi, kad savo aplinkoje turiu tokius bendraamžius, kurie bendraudami išlieka savimi ir stengiasi mane priimti tokį, koks aš esu.
– Ką galėtum patarti jaunuoliui, kuris abejoja, ar verta atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą?
– Sunkiausia, ką gali patirti jaunuolis, dvejojantis dėl savo pasirinkimo, – tai spaudimas iš aplinkos. Siūlyčiau ramiai apsvarstyti savo norus ir susidėlioti prioritetus. Jei dvejoji ir nepasirinksi privalomosios karinės tarnybos – nieko blogo neatsitiks. Tikiu, kad tavimi niekas nenusivils, nenuvertins, nesmerks. Jei dvejoji ir pasirinksi tarnybą – tai bus dar vienas nuotykis, po kurio tu galėsi pasakyti sau: aš tai padariau.
Esu kalbėjęs su nemažai žmonių, baigusių privalomąją pradinę karo tarnybą. Iš jų nebuvo nė vieno, kuris gailėjosi praleisto laiko. Taip, pradžioje visiems tenka išgyventi trumpą įsivažiavimo periodą, kai tu bandai suvokti, kodėl čia esi ir ką darai. Tačiau netrukus pajauti pagreitį ir tik pastebi, kad jau – paskutinė tarnybos diena. O tada dažniausias pasakymas – gaila, kad tai baigėsi.
Su tarnybos draugais praleidi kartu visą laiką, jie tampa broliais, seserimis, su jais patiri tokių nuotykių, apie kokius net negalėjai įsivaizduoti. Tuo tiesiog mėgaujiesi, o laikas skriete praskrieja…
Siūlau nespausti savęs, paklausyti savo vidinio balso, ko nori pats, o ne tavo tėvai, mokytojai ar artimieji. Viską gyvenime suspėsi padaryti, svarbiausia, priimti sprendimą, o ne laukti, kad jį priimtų kiti už tave. Tada ugdysi savyje lyderį.
– Dėkoju už pokalbį ir linkiu sėkmės ugdant savyje lyderį.
Nuotraukos iš asmeninio P. Kavaliausko albumo
Mus remia:
Rekomenduojami video
Aktualijos
Žiūrėti kitas naujienas
Aktualijos, Naujausi
Gražiuose namuose apsigyveno 10 laimingų žmonių
2022/06/24
Komentarų (0)
Aktualijos
Birželis – žiedų ir bėdų mėnuo
2022/06/22
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi
Didysis „Maxima“ prizas laimėtas Ukmergėje
2022/06/20
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi
Vandens telkiniai švarūs, poilsiavietės laukia lankytojų
2022/06/19
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi
Rajone lankėsi nacionalinės žiniasklaidos atstovai
2022/06/17
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi
Gaunantys pašalpas per dieną gali dirbti tik 4 valandas
2022/06/16
Komentarų (3)
Į sodininkų bendriją „Pušelė“ bus tiesiami vandentiekio ir nuotekų tinklai
2022/06/21
Komentarų (0)
Prekiauti sezoninėmis daržovėmis ir uogomis – tik užsiregistravus
2022/06/20
Komentarų (0)
Ukmergę pasieks naujos perspėjimo sirenos
2022/06/20
Komentarų (0)
Atliekų tvarkymą užsimota patikėti UAB „Ukmergės autobusų parkas“
2022/06/19
Komentarų (5)
Daugiausia netikslių adresų – Pivonijos ir Siesikų seniūnijose
2022/06/18
Komentarų (0)
Ukmergiškiai vienijasi bendram tikslui – dėl krašto, kuriame gera gyventi
2022/06/17
Komentarų (0)
Viešėjo Seimo narys
2022/06/16
Komentarų (0)
Remonto darbų pradžia nukeliama
2022/06/13
Komentarų (1)
Mokinių maitinimo paslaugas vėl patikės privatininkui
2022/06/12
Komentarų (0)
Žmonės
Žiūrėti kitas naujienas
Naujausi, Žmonės
Smagu švęsti visiems kartu
2022/06/21
Komentarų (0)
Žmonės
Paminėta Gedulo ir Vilties diena
2022/06/19
Komentarų (0)
„Istorinė atmintis - dabarties ir ateities pamatas“, Žmonės
„Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos“ platintojui ir kovotojui už Lietuvos laisvę Albertui Žilinskui – 90
2022/06/12
Komentarų (0)
Žmonės
„Vėjų“ bendruomeniniuose vaikų globos namuose įsikūrė tėvų globos netekę vaikai
2022/06/04
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi, Žmonės
Ukrainiečių padėkos vakaras Taujėnuose
2022/05/26
Komentarų (0)
Naujausi, Žmonės
Du kartus iš namų bėgusi ukrainietės šeima prieglobstį rado Taujėnuose
2022/05/22
Komentarų (0)
Pasidžiaugė nuveiktais darbais, aptarė ateities planus
2022/06/18
Komentarų (1)
Su bičiuliais bendravome Jonavoje
2022/06/18
Komentarų (0)
Svečiuose pas alytiškius
2022/06/17
Komentarų (0)
Šventėme miesto gimtadienį
2022/06/02
Komentarų (0)
12-oji Ukmergės rajono Garbės pilietė – Angelė Andrikonienė
2022/06/02
Komentarų (1)
Vidiškių bendruomenė – tarp nugalėtojų
2022/05/29
Komentarų (0)
Paminėjo Slaugytojų dieną
2022/05/19
Komentarų (0)
Kaip padėti senjorams pasijusti geriau?
2022/05/15
Komentarų (0)
Apdovanojimas įteiktas ir ukmergiškei
2022/05/08
Komentarų (0)
Įvairūs
Žiūrėti kitas naujienas
Įvairūs
Kodėl kiekvienas vaikas privalo mokėti anglų kalbą?
2022/06/21
Komentarų (0)
Įvairūs
Lietiniai blynai: kaip iškepti tobulus lietinius?
2022/06/17
Komentarų (0)
Įvairūs
Kokios spalvos plyteles rinktis vonios sienoms?
2022/05/30
Komentarų (0)
Įvairūs
Vietos, kurias privaloma aplankyti keliaujant į Zakintą
2022/05/27
Komentarų (0)
Įvairūs
Kas gali atlikti kadastrinius matavimus?
2022/05/27
Komentarų (0)
Įvairūs
Asmeninės dovanos, kaip padovanoti tai kas džiugintų?
2022/05/27
Komentarų (0)
Kraitelis kūdikiui – pasitikrinkite, ar turite viską, ko gali prireikti
2022/06/16
Komentarų (0)
Namo statybos eiga ir procesas 2022 m. kainomis
2022/06/08
Komentarų (0)
Naudoti automobiliai gudrus sprendimas ar nepamatuota rizika?
2022/05/31
Komentarų (0)
Pramoniniai aparatai gamybai, kaip juos įsigyti?
2022/05/27
Komentarų (0)
Pigesnis stogo dengimo būdas
2022/05/27
Komentarų (0)
Patarimai, kurie padės apsispręsti, kokį rankinio bagažo lagaminą geriausia pirkti
2022/05/27
Komentarų (0)
Kokias pakuotes pasirinkti maisto produktams?
2022/05/27
Komentarų (0)
Pagrindiniai 3 aspektai į kuriuos svarbu atkreipti dėmesį renkantis vartų automatiką
2022/05/27
Komentarų (0)
Populiarūs vestuviniai žiedai JAM ir JAI iš auksoisparduotuve.lt
2022/05/27
Komentarų (0)
Kultūra
Žiūrėti kitas naujienas
„Istorinė atmintis - dabarties ir ateities pamatas“, Kultūra, Naujausi
Siesikų pilis – vienas ankstyviausių ir mistiškiausių renesanso statinių Lietuvoje
2022/06/20
Komentarų (0)
Kultūra, Naujausi
KILKIM ŽAIBU XXII: audringiausia Saulėgrįžos šventė – A. Smetonos dvare!
2022/06/19
Komentarų (0)
Kultūra, Naujausi
„Žemyna“ – respublikiniame chorų festivalyje
2022/06/10
Komentarų (0)
„Istorinė atmintis - dabarties ir ateities pamatas“, Kultūra
Vepriuose Sekminės tradiciškai švęstos tris dienas
2022/06/09
Komentarų (0)
Kultūra
Kviečia susipažinti su Jono Meko kūryba
2022/05/19
Komentarų (0)
„Jaunimas - mūsų sparnai į ateitį“, Jaunimas, Kultūra
Kilnojamoji paroda „Išsaugota tiesa“
2022/05/15
Komentarų (0)
Vlado Šlaito literatūrinės premijos konkursas
2022/06/15
Komentarų (0)
Kviečiame į gero kino vakarus
2022/06/13
Komentarų (0)
„Dainų dainelės“ laureatų koncertui ruošiasi ir du ukmergiškiai
2022/06/11
Komentarų (0)
Kas apgins (ne)vargšą autorių?
2022/06/05
Komentarų (8)
Ukmergei skirtoje simfonijoje – daug ryškių akordų
2022/06/02
Komentarų (1)
Ukmergė mini 689-ąjį gimtadienį. Miesto šventė jau prasidėjo!
2022/05/26
Komentarų (0)
Parodos „Stand up for Ukraine“ pristatymas Kraštotyros muziejuje
2022/05/08
Komentarų (0)
Akademinės muzikos koncertų ciklas „Prima. Studium. Pro“
2022/05/05
Komentarų (0)
Paroda nukeliavo į Krakes
2022/04/22
Komentarų (0)