„Ukmergės krašto atradimai“, Žmonės

Deltuviškių Žolinės šventėje – penkių Lietuvos regionų žolynų kilimai

Genovaitė KAZIELIENĖ

Šiais metais Deltuva tapo Lietuvos mažąja kultūros sostine. Pagrindiniai šio projekto renginiai vyksta rugpjūčio mėnesį, nes Deltuvos parapijos tradicijos nulėmė, kad didžiausia miestelio šventė yra Žolinė.
„Išskirtinis šios šventės paprotys – atsinešti į bažnyčią pašventinti puokštę, kurioje – visas metų derlius. Mes nutarėme surengti visų penkių Lietuvos etnografinių regionų žolynų kilimų rišimo plenerą „Žolynų užkalbėjimai“. Dėl to patys važiavome į įvairias šalies vietas, rinkome žolynus, juos atsigabenome. Plenero metu, kuris vyko beveik visą savaitę, Deltuvos skyriaus renginių organizatorės, darbščiųjų rankų būrelio „Ką akys pamatys – tą rankos padarys“ vadovės Rasos Laskauskienės ir dvylikos deltuviškių moterų rūpesčiu surinktos žolelės „suaustos“ į įvairiaspalvius, kiekvienam regionui būdingus augalinius kilimus. Pagal etnines tradicijas, skirtinguose Lietuvos regionuose Žolinės puokštės buvo nevienodos, taip pat ir augalai jose, turintys ypatingą reikšmę, galią ir istoriją. Aukštaitijos puokštėje būdavo lazdynų, ąžuolo gilių, žemaičiai rišdavo piktdagį, Suvalkijoje – javų varpas, o dzūkų Žolinių puokštėse pūpsodavo daržovės ir vaisiai. Tačiau visų regionų puokštėse būtinai turėjo būti bent viena kiečio šakelė“, – pasakojo „Deltuvos – Lietuvos mažosios kultūros sostinės 2021“ projekto koordinatorė, Ukmergės kultūros centro Deltuvos skyriaus renginių organizatorė Daiva Stimburienė.
Ji taip pat sakė, kad šiais kilimais bus išpuošta šeštadienį organizuojamos kraštiečių šventės scena. Į tradicinį renginį kasmet suvažiuoja čia gimę ir augę, gyvenę šio krašto žmonės, susirenka dabartinė bendruomenė.
„Iš visos Lietuvos ir užsienio į gimtinę kraštiečiai grįžta nešini margaspalviais žolynais, tad jų paprašysime, kad juos taip pat įpintų į pagamintus kilimus“, – kalbėjo D. Stimburienė.
Žolinės šventei praėjus, deltuviškiai kilimų miniatiūras padovanos tų regionų, iš kur buvo rinktos žolelės, mažosioms kultūros sostinėms.


„Facebook“ puslapio „Deltuvos kultūra“ nuotraukos

Palikite komentarą apie straipsnį

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas