Naujausi, Žmonės

Trys šūviai – trys vilkai 

Loreta EŽERSKYTĖ

Aplinkos ministerija šiam, 2020-2021 metų, medžioklės sezonui, kuris prasidėjo spalio 15 d., nustatė 175 vilkų sumedžiojimo limitą. Vasario 11-osios duomenimis, jau sumedžioti 163 šie plėšrūnai.

 

Mato ir pėdsakus, ir žvėris

Ukmergės rajono medžiotojams šis vilkų medžioklės sezonas ypač sėkmingas. Iš viso jau sumedžiota 11 pilkių – ženkliai daugiau nei ankstesniais metais. Kaip skelbia Aplinkos ministerija, 2017–2018 m. sezono metu rajone sumedžioti du, 2018–2019 m. – vienas, 2019–2020 m. – keturi vilkai.

Ukmergės medžiotojų ir žvejų draugijos valdybos pirmininkas Vaidas Bakanauskas mano, kad rajono miškuose šių plėšrūnų privisę daug: „Jie puola ir pjauna mažesnius miško gyventojus, žmonių gyvulius. Miškuose matome ne tik vilkų pėdsakus, bet ir pačius žvėris. Ypač dabar, kai prasidėjusi jų ruja, ir jie nėra tokie atsargūs.“

Tas pats, kaip laimėti loterijoje

Ilgametis medžiotojas, medžioklės klubo „Rago gausmas“ įkūrėjas ir prezidentas Valentinas Genys taip pat teigia, kad vilkų skaičius didėja. Tačiau šį gudrų plėšrūną pavyksta išvysti ne kiekvienam medžiotojui.

„Vilkų mūsų medžioklės plotuose matydavome gal tik 1984-1986 metais. Po to kelis dešimtmečius jų pastebėti netekdavo. Ir štai šį sezoną – staigmena. Medinių miške Egidijus Šniuika sumedžiojo net tris vilkus. Mano galva, tai prilygsta sėkmei loterijoje…“ – kalbėjo V. Genys.

Sėkmė aplankė po 35 metų

Antakalnio I kaime gyvenantis E. Šniuika medžiotoju tapo 1986 metais: „Dėdė buvo medžiotojas, todėl jau nuo septynerių metų su juo eidavau į mišką, neretai jis pasiimdavo mane ir į medžioklę.“

Nors medžioja daugiau nei tris dešimtmečius, tačiau progos nusitaikyti į vilką iki šiol nepasitaikė.

„Pastaraisiais metais vilkų ypač padaugėjo. Neretai girdime, kad jie įžūliai braunasi arti žmonių namų, į kiemus, aptvarus ir puola naminius gyvulius. Štai atėję į Inkilų kaimą išpjovė kieme buvusias aveles…“ – kalbėjo pašnekovas, pridūręs, kad prieštaringų vertinimų sulaukianti vilkų medžioklė vis tik reikalinga. Priešingu atveju šie plėšrūnai gali padaryti didžiulės žalos ne tik miško faunai, bet ir gyventojams.

Pasak medžiotojo, gruodį pilkių pėdsakų pastebėjo ir klubo „Rago gausmas“ medžioklės plotuose. Kai tik juos užfiksavo, kitą pavakarę atvykus patykoti į bokštelį, ilgai laukti neteko.

„Išvydus prieš akis vilką ranka nesudrebėjo. Pirmasis mano laimikis – kelerių metų patinas, svėręs 46 kilogramus. Jį sumedžiojau gruodžio 27-ąją. Po savaitės būdamas bokštelyje vėl išvydau vilką. Šįkart buvo jaunesnis ir mažesnis patinas. Dar po savaitės – patelė,“ – vardijo vyras.

Turi sukaupęs trofėjų kolekciją

Save azartišku medžiotoju vadinantis ukmergiškis gali pasigirti didžiule ir įspūdinga įvairių žvėrių trofėjų kolekcija. E. Šniuika nuolat dalyvauja medžioklės trofėjų parodose, ten pristatyti jo laimikiai dažniausiai įvertinami medaliais.

„Kasmet sumedžioju maždaug po septynis stirninus. Iš jų bent pusės trofėjai apžiūrose pelno medalius. Pernai dėl karantino apžiūra neorganizuota, šiemet taip pat nežinia ar vyks. Dabar vertinimui esu paruošęs per dešimtį stirninų ir tauriojo elnio trofėjus,“ – sakė medžiotojas.

Šiais metais Egidijaus kolekciją papildys vilko iškamšos – vieną pasiliks sau, antrą dovanos klubui, trečioji taip pat bus skirta dovanai.

Medžiojami nustatant limitus

Vilkas yra saugoma rūšis ES ir daugelyje kitų valstybių. Pagal tarptautinius įsipareigojimus Lietuva privalo užtikrinti palankią šios rūšies apsaugos būklę, todėl vilkų medžioklė ribojama nustatant ne tik leistiną medžioklės terminą, bet ir sumedžiojimo limitą. Mūsų šalyje vilkų medžioklės sezonas prasideda spalio 15 d. ir trunka iki kovo 31 d. Išnaudojus jų sumedžiojimo limitą, sezonas nutraukiamas anksčiau.

Limitas nustatomas, remiantis vilkų populiacijos būklės stebėsenos duomenimis, atsižvelgus į mokslininkų atliktų tyrimų rezultatus ir rekomendacijas. 2020-iais, įvertinus, kad Lietuvoje yra ne mažiau kaip 54 vilkų šeimos, ir siekiant šalyje išlaikyti tinkamą šių svarbių miško ekosistemoms gyvūnų populiacijos lygį, buvo leista šį sezoną sumedžioti 175 plėšrūnus.

Nors pastaruoju metu pasitaiko siūlymų vilkų medžioklės nelimituoti, į juos nebuvo atsižvelgta. Kaip teigia aplinkosaugininkai, tokiu atveju vilkų populiacijai kiltų grėsmė gerokai sumažėti, ir tai neigiamai atsilieptų jos ilgalaikiam išlikimui. Tuo labiau kad šie žvėrys atlieka labai svarbų vaidmenį ekosistemoje. Naikindami lapes, mangutus ir kitus smulkesnius plėšrūnus, jie padeda išsaugoti nykstančias, ant žemės perinčių paukščių rūšis – kurtinius, tetervinus, jerubes. Tyrimai parodė, kad du kartus padaugėjus vilkų, vidutinio dydžio plėšrūnų gausa sumažėja keturis kartus.

Vilkai turėtų prisidėti ir stabdant elninių žvėrių populiacijos augimą. Ji pastaraisiais metais šalyje pagausėjo kelis kartus. Elniniai žvėrys kasmet pažeidžia daugiau kaip 2 tūkst. ha valstybinių miškų. Tvoros, repelentai ir kitos priemonės miško želdiniams nuo jų apsaugoti Valstybinių miškų urėdijai kasmet kainuoja apie 2 mln. eurų. Vilkai sumažina elninių daromą žalą miškui, nes pagrindinę jų maisto raciono dalį sudaro kanopiniai žvėrys.

Aplinkos ministerija pažymi, kad vilkų medžioklės limitas didinamas ne todėl, kad vilkai kažkur išpjovė daugiau avių, o todėl, kad pagal Vilko apsaugos nuostatas maksimalus vilkų medžioklės limitas paskaičiuojamas dauginant einamaisiais metais nustatytą vilkų šeimų skaičių iš koeficiento 3,25. Pavyzdžiui, 2018 metais šalyje buvo nustatytos 34 vilkų šeimos, todėl medžioklės limitas siekė 110 vilkų, 2019-iais – 37 vilkų šeimos ir limitas 120, 2020 metais nustatytos 54 vilkų šeimos, nustatytas 175 vilkų medžioklės limitas.

Į mišką vyksta be šautuvų

Nors šių metų vilkų medžioklės sezonas jau baigiasi, medžiotojai neretai į miškus vyksta be šautuvų. Prasidėjo baltasis badas – atšiauri ir snieginga žiema parodė savo nagus. Žvėrims ir paukščiams sunku susirasti pašaro, todėl reikalinga ir žmonių pagalba.

Nors laukinių gyvūnų šėrimas uždraustas, ši žiema išskirtinė. Medžioklės klubų ir būrelių nariai į miškus veža šiaudų, kurapkoms iš eglišakių stato užuovėjas. Kadangi elniniai žvėrys daugiausia minta lapuočių medžių ir krūmų šakelėmis, žieve, neretai tenka nupjauti vieną kitą drebulę, kad pašaras būtų labiau pasiekiamas.

Aplinkosaugininkai vis tik primena, kad neišmanantiems geriau į gamtos procesus nesikišti. Miško žvėrių šėrimas pateisinamas tik tuo atveju, jeigu gamtoje matoma ekstremali situacija, pavyzdžiui, dėl atlydžio susiformavusi stora ir kieta ledo pluta trukdo kanopiniams gyvūnams migruoti ir ieškoti, kuo maitintis.

Nuotrauka iš asmeninio E. ŠNIUIKOS albumo

Palikite komentarą apie straipsnį

 • Kostas :
  Išgama
 • Nu kaltas vilkas :
  Maladec sniuika kalk tuos dveslenas su pi miško sanitarai viską pjauna padret kitais metais visa banda iš kalsiu
 • judyckas :
  naujasis.lrytas.lt/gamta/fauna/2021/02/18/news/i-brakoneriavimo-skandala-iklimpusiu-advokato-ir-policininko-byloje-pertrauka-prasoma-papildomos-medziagos-18336095/
 • Albinas :
  Puikus straipsnis iršaunuoliai medžiotojai ,tik va tų kurie su trūkumu mastymo rašo biaurius komentarus turietų būt neskelbemi
 • savas :
  nors ir gaila vilku bet siaip turi buti reguliuojamo plesrunai gamtoje
 • Šaunuolis :
  Puiku. Besočių plėšrūnų skaičius mažėja.
 • Rolik :
  Isgama
 • Jam :
  Linkiu kad ji pati po miskas kas su sautuvu pasivaikytu.
 • Skaitytojas :
  Sumedziota tai Sumedziota bet kam čia tokias nuotraukas demonstruoti kur givunu teisės žiūri turėtų humaniskiau reguliuoti populiacija uzmigdant o ne zudant kaip aburigenams.
 • Maksas :
  Kas cia per deb...i palinkejimai? Kai kokiam vaikui perkas gerkle vilkas,ka tada giedosis,nusmurgeliai??
 • Maksas :
  Kas cia per deb...i palinkejimai? Kai kokiam vaikui perkas gerkle vilkas,ka tada giedosis,nusmurgeliai?? S
 • Aras :
  Kaip zeme nesioja tokius isigimelius
 • Vilkas :
  Aš labai norėčiau kad vilkai tave ysimintų. Ir kada nors jūs su sutiktumėte Ka tada tu kaibėsi didvyri iškrypes.
 • Algis :
  As matau kitokia nuotrauka - Sniuika guli perkasta gerkle ,o salia patenkintas vilkas , nes nudejo savo priesa.
 • Akis uz aki :
  Sniuika, tavo laikrodis tiksi.
Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas