Būrelis Ukmergės tremtinių, keliavusių Dainavos apygardos partizanų takais.

„Ukmergės krašto kovotojai - laisvės gynėjai“, Kultūra

Ukmergės tremtiniai žygiavo Dainavos apygardos partizanų takais

Aldona KALESNIKIENĖ

Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Ukmergės filialo valdybos  pirmininkė

Gražų paskutinio gegužės šeštadienio rytą Ukmergės rajono tremtiniai vykome į Lazdijų rajoną, kur dalyvavome žygyje Dainavos apygardos partizanų takais. Į jį taip pat susirinko žygeiviai iš Kauno, Šiaulių, Panevėžio, Pasvalio, Pakruojo, Alytaus, Lazdijų, Telšių ir Kelmės rajonų.

Renginys prasidėjo Lazdijų šv. Onos bažnyčioje Mišiomis už visus Laisvės kovotojus. Po jų Lazdijų miesto centre, prie Lietuvos partizanų vado, brigados generolo Adolfo Ramanausko-Vanago paminklo, vyko minėjimas. Į dangų kilo salvės už Lietuvos laisvės kovotojus, skambėjo saviveiklininkų ir gimnazistų atliekamos partizanų dainos.

Po to didžiulė žygeivių kolona pėsčiomis patraukė į A. Ramanausko-Vanago tėviškę Bielėnų kaime. Čia, netoli pasienio su Lenkija, buvusios sodybos vietoje, sutvarkytoje teritorijoje, 2018 metais atidengtas ir pašventintas Atminimo kryžius. A. Ramanausko-Vanago tėviškėje vyko minėjimas, padėjome gėlių, uždegėme žvakutes. Skambėjo Alytaus rajono tremtinių choro atliekamos partizanų dainos. Lazdijų krašto muziejaus direktorė Daina Pledienė skaitė pranešimą „Adolfas Ramanauskas-Vanagas ir Lazdijų kraštas“.

Toliau žygį vaizdingomis Lazdijų krašto vietomis tęsėme link vienos iš didžiausių Dainavos apygardos partizanų ir NKVD kariuomenės mūšio vietų – Kirtiliškės. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos moksleiviai žygeiviams pateikė daug informacijos apie Kirtiliškės mūšį, atliko meninę programą. O partizanų dainas kartu dainavo visi susirinkusieji.

Toliau vykome į Veisiejus, kur prie atstatyto Nepriklausomybės paminklo, Santarvės aikštėje, vyko minėjimas, gėlių padėjimas, žvakučių uždegimas. Pranešimą „Lietuvos partizanai, kovoję Veisiejų krašte“ pristatė Veisiejų krašto muziejaus vyr. muziejininkė Regina Kaveckienė. Veisiejų seniūnijos seniūnas Zenonas Sabaliauskas, pasveikinęs žygio dalyvius, pakvietė į nuostabiai gražų parką pasivaišinti Lazdijų krašto savanorių išvirta kareiviška koše.

Kiek pailsėję, pasigrožėję nuostabiai gražiais Veisiejų vaizdais, patraukėme į Seirijus. Vytauto aikštėje, prie pamink-lo Lazdijų krašto partizanams, buvo pagerbtas žuvusiųjų atminimas. Po to visi žygio dalyviai buvo pakviesti į didžiulius ir gražius Seirijų kultūros namus. Čia klausėme partizanų atminimo įamžinimo iniciatorės Nijolės Onos Lepeškienės pranešimo „Seirijų kraštas partizanų kovų sūkury“ ir Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Vytuolio Valūno pranešimo „Lazdijų krašto partizanai“.

Šis žygis Dainavos apygardos partizanų takais paliko didžiulį ir neišdildomą įspūdį. Galima pasidžiaugti Dainavos krašte puoselėjimu atminimu Laisvės kovotojams, kurie atidavė savo gyvybes, kad mes šiandieną galėtume džiaugtis laisva Lietuva. Taip ir skamba partizanų šūkis „Atiduok Tėvynei, ką privalai“, kuriuo ir mes šiandieną turime vadovautis.

Organizuojant šį žygį didžiulį darbą dirbdami kartu nuveikė Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, Lazdijų rajono savivaldybė, Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalionas, Krašto apsaugos savanorių pajėgų Dainavos apygardos 1-oji rinktinė ir Lietuvos šaulių sąjungos nariai.

Žygyje dalyvavę ukmergiškiai grįžome ne tik patyrę daug įspūdžių, bet ir pasisėmę patirties prieš kitų metų respublikinį žygį Didžiosios kovos apygardos partizanų takais. Už kantrybę ir pagalbą dėkojame savo vairuotojui, šauliui Arūnui Vašatkevičiui.

A. Ramanausko-Vanago tėviškėje gėlių padėjo ir ukmergiškiai.

Žuvusiųjų atminimas Veisiejuose, prie paminklo Lazdijų krašto partizanams.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas