Diskusijoje dalyvavo Nacionalinio vėžio instituto, Klaipėdos universiteto ligoninės, Kauno klinikų  bei kitų medicinos įstaigų atstovai.

Aktualijos, Naujausi, Sveikata

Prezidentūroje – dėmesys krūties vėžio prevencijai

Nijolė STUNDŽIENĖ

 

Gegužės 26-ąją Lietuvos Respublikos Prezidentūroje vyko pirmosios ponios Dianos Nausėdienės globojamas informacinės sklaidos renginys „Krūties vėžio prevencija: svarbiausia laiku atlikti patikras“. Jame dalyvavo Tarptautinės Vilniaus moterų asociacijos (IWAV) bei iniciatyvos „Sužydėjusi viltis“ („Blossom of Hope“) atstovės, diplomatinių misijų Lietuvoje vadovai, Lietuvos savivaldybių merai bei sveikatos priežiūros įstaigų atstovai, nacionalinė ir regioninė žiniasklaida. Į renginį taip pat atvyko Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktorė Inga Pračkailė, mero patarėja Goda Juzėnaitė ir VšĮ Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausioji gydytoja Gitana Čepienė. Šio susitikimo ir jame vykusių diskusijų tikslas buvo skatinti moteris laiku atlikti mamografinius tyrimus ir didinti visuomenės informuotumą apie ankstyvosios diagnostikos svarbą.

Prezidentūros Kolonų salėje vykusį renginį pradėjusi D. Nausėdienė padėkojo tiems, kurie nuolat dirba ties tuo, kas veiksminga saugant ir didinant laiko, sveikatos bei gyvybės vertę visuomenėse. Pirmoji ponia akcentavo, jog krūties vėžys yra dažniausia onkologinė moterų liga ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Reali pagalba moters sveikatinimui stiprina jos vaidmenį, ateities perspektyvas ir yra svarbi kuriant sveiką ir stiprią valstybę. O valstybė yra stipri tiek, kiek stiprus ir sveikas kiekvienas visuomenės narys.

„Kasmet Lietuvoje 1 700 moterų diagnozuojamas krūties vėžys. Keli šimtai moterų kasmet pralaimi kovą su šia liga. Ši diagnozė yra ne tik viena dažniausių moterų vėžio formų, bet ir ženkli su vėžiu susijusio mirtingumo priežastis. Krūties vėžys, be abejo, sunkiausias yra pacientei, bet neišvengiamai paliečia ir neigiamai veikia visą moters šeimą“, – teigė D. Nausėdienė.

Informacinės sklaidos renginį globojanti pirmoji ponia D. Nausėdienė akcentavo, jog kasmet Lietuvoje 1 700 moterų diagnozuojamas krūties vėžys, todėl būtina laiku pasitikrinti.

Pasak pirmosios ponios, tam, kad vėžio diagnozė nesugriautų gyvenimo pagrindų, kiekvienas iš mūsų gali imtis veiksmų, siekdamas sumažinti žalą ir kuo anksčiau nustatyti ligą.

„Raginkime visas moteris pasidomėti rizikos veiksniais. Kvieskime pasikalbėti su savo gydytojais apie individualias grėsmes, aktyviai domėtis ir dalyvauti rekomenduojamuose prevenciniuose tyrimuose ir bendruosiuose profilaktiniuose patikrinimuose. Raginu suvokti, kad būtent laiku atliekama patikra ir ankstyva diagnozė gali išgelbėti gyvybę bei sveikatą. Ankstyva diagnozė ženkliai didina teigiamų gydymo rezultatų tikimybę“, – sakė D. Nausėdienė.

Ji priminė, jog Lietuva nuo 2005 metų vykdo Krūties vėžio ankstyvosios diagnostikos programą, o nuo šių metų moterys nuo 45 iki 74 metų amžiaus kas dvejus metus nemokamai gali atlikti mamografinį tyrimą. Pirmosios ponios teigimu, tai atveria kelią papildomai daugiau nei 180 tūkstančių moterų profilaktiškai pasitikrinti.

D. Nausėdienė akcentavo savivaldybių vaidmenį ir indėlį, ragino ieškoti efektyvių būdų, kaip žinia apie prevencines patikras galėtų greičiau ir tiksliau pasiekti moteris atokiausiuose šalies kampeliuose, kaip įveikti logistines kliūtis, juolab kad Lietuvoje yra gerųjų pavyzdžių. D. Nausėdienė dėkojo ligoninių vadovams, medikams, sveikatos biurų specialistams už nuoširdų, sunkų darbą. Ji dar kartą pakvietė medikus, visuomenines organizacijas, Vyriausybės ir savivaldybių institucijas, įmones, mokslo tyrimų centrus ir kitas suinteresuotas grupes didinti informuotumą apie tai, ką Lietuvos moterys gali padaryti, kad užkirstų kelią krūties vėžiui.

Renginyje žodį tarė ir sveikatos apsaugos viceministrė Laimutė Vaidelienė. Jos teigimu, šio susitikimo tikslas – dar ir dar kartą kalbėti apie krūties vėžio prevencinę programą.

„Ši liga lengvai diagnozuojama, tik reikia laiku pasitikrinti. Deja, 48 proc. žmonių neateina pasitikrinti ir pasmerkia save, savo vaikus, šeimą kentėti“, – kalbėjo viceministrė.

Ji kėlė klausimą, kodėl bemaž 20 metų vykdoma nemokama Krūties vėžio ankstyvosios diagnostikos programą nepaliečia moterų širdžių, kokios to priežastys. L. Vaidelienės nuomone, dauguma tikrai yra girdėjusios ir žino apie tokią patikrą, tačiau gal bijo rentgeno spindulių, o gal baiminasi sužinoti, kad kažkas yra negerai…

Viceministrė ragino visus dalyvius paraginti savo artimuosius, draugus, kolegas pasitikrinti savo sveikatą. Norint tai padaryti, pirmiausia reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Tarp renginio dalyvių buvo ir VšĮ Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centro vyr. gydytoja G. Čepienė, rajono savivaldybės administracijos direktorė I. Pračkailė ir mero patarėja G. Juzėnaitė.

Patirtimi renginyje dalinosi Didžiosios Britanijos ambasadorė Lietuvoje Elizabeth Boyles, kuri taip pat yra ir iniciatyvos „Sužydėjusi viltis“ geros valios ambasadorė.

„Sužydėjusi viltis“ – tai tarptautinės Vilniaus moterų asociacijos iniciatyva, skirta atkreipti dėmesį į krūties vėžio prevencijos ir ankstyvosios diagnostikos svarbą. Suvienijus diplomatinę, verslo ir medicinos bendruomenę, iniciatyva siekiama gerinti krūties vėžio gydymą Lietuvoje, skleisti žinią apie ankstyvąsias prevencijos programas ir suteikti reikiamų medicininių priemonių su liga kovojančioms moterims.

Pasak nuotoliu prie renginio dalyvių prisijungusios „Sužydėjusi viltis“ pirmininkės Ugnės Kukliauskaitės-Kairienės, nors ligos riziką neabejotinai lemia tokie veiksniai kaip paveldimumas, amžius, hormonų pokyčiai, kiekviena moteris privalo nuolat rūpintis savo sveikata, dalyvauti prevencinėse programose.

„Stebime kasmet vis didėjantį prevencinėse patikrose dalyvaujančiųjų skaičių – tai šimtai moterų iš visų Lietuvos savivaldybių. Nuo 2023 metų spalio mėnesio per visus 2024 metus net 1,5 tūkst. moterų padėjome atvykti mamografijai į Vilniaus nacionalinį vėžio institutą. Tai padidino patikros gydymo įstaigoje rezultatus net 20 proc. Taip pat džiugu, kad iniciatyva sulaukia plataus palaikymo – tiek iš Lietuvos institucijų, tiek iš tarptautinės bendruomenės: prie veiklos jungiasi užsienio šalių ambasadorės, verslai, bendruomenės, pirmoji ponia. Labai įkvepia ir šiltas grįžtamasis ryšys iš moterų, kurioms liga buvo diagnozuota anksti, – juk tai reiškia išgelbėtas gyvybes“, – džiaugėsi U. Kukliauskaitė-Kairienė.

Renginio metu vyko diskusijos apie ankstyvosios diagnostikos svarbą ir moterų sveikatos priežiūrą. Pokalbyje dalyvavo Nacionalinio vėžio instituto direktorius, doc. dr. Valdas Pečeliūnas, Klaipėdos universiteto ligoninės Onkologijos ir hematologijos klinikos vadovas Alvydas Česas, Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikos vadovė, profesorė Elona Juozaitytė, Nacionalinio vėžio instituto Diagnostinės ir intervencinės radiologijos skyriaus vedėja dr. Jurgita Ušinskienė, kiti medikai. Kalbėdami apie krūties vėžio prevenciją ir ankstyvąją diagnostiką visi pabrėžė, kad moterys, taip pat ir vyrai, bijo eiti tikrintis, o atėjus per vėlai, krūties vėžys neretai aptinkamas jau ne pirmos stadijos. Nustačius antros stadijos vėžį, taikant gydymą pasveiksta apie 70 proc. pacientų, trečios stadijos – 60-50 proc., ketvirtos – 25 proc., tačiau pasitaiko ir mirtinų atvejų. Krūties vėžys yra dažniausia onkologinė liga, su kuria susiduria moterys, ir viena iš pagrindinių mirties priežasčių nuo piktybinių navikų Lietuvoje. Pasak medikų, šalyje yra 38 gydymo įstaigos, kurios atlieka mamografinius tyrimus, ir jos kasmet gali priimti pasitikrinti 100 tūkst. moterų daugiau. Pokalbyje akcentuota komunikacijos ir informacijos sklaidos svarba.

AUTORĖS nuotr.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas