I. Dailidėno 85-metis. Iš kairės – sūnus Vidmantas, marti, Sauliaus žmona Gražina (šeimos gydytoja), žmona, jubiliatas, sūnus Saulius.

„Laiko atspindžiai Vilkmergės žemėje“, Naujausi, Žmonės

Mokytojas, Ukmergėje statęs operetes

Prof. habil. dr. Algirdas AŽUBALIS

 

Būsimasis muzikos dėstytojas Ipolitas Dailidėnas gimė prieš 105 metus, 1920-03-21, Šapio kaime, Anykščių rajone. Motina Marija de Kiela (1899–1966) – žemdirbė, emigrantė Argentinoje. Tėvas mirė labai anksti, motina XX a. 3 dešimtmetyje emigravo į Argentiną, laikinai palikusi Ipolitą savo seseriai žemdirbei Vincentai Dailidėnaitei (1892–1964). Deja, tas ,,laikinai“ dėl ekonominių ir politinių aplinkybių virto ,,visam laikui“. Savo mamos Ipolitas niekada nebepamatė…

Tad I. Dailidėną užaugino ir išleido į mokslus teta. Kai prasigyveno, Argentinoje ištekėjo ir kuomet leido minėtosios aplinkybės, materialiai padėdavo ir mama. 1927–1931 m. Ipolitas mokėsi Levaniškių (Anykščių r.) pradžios mokykloje, 1931 m. įstojo ir 1937 m. baigė Raguvos (Panevėžio r.) progimnaziją. Mokydamasis Raguvoje, I. Dailidėnas pirmąsias muzikos žinias gavo iš vargonininko B. Žilinsko, paskui 1937–1946 m. vargonininkavo Užugiryje, taip pat trumpai – ir Pagiriuose (Ukmergės apskr.). 1946–1950 m. jis mokėsi Kauno J. Gruodžio muzikos mokykloje choro dirigavimo specialybės (dėstytojas Nikodemas Martinonis), mokyklą baigė su pagyrimu.

Nuo 1950 m. iki gyvenimo pabaigos I. Dailidėnas gyveno Ukmergėje. 1950–1956 m. jis dirbo Ukmergės pedagoginės mokyklos muzikos dėstytoju ir moksleivių mišraus choro vadovu. Chorą parengė 1955 m. respublikinei dainų šventei ir respublikiniam specialiųjų vidurinių mokyklų chorų konkursui, kur su šiuo choru laimėjo pirmąją vietą – aukščiausią Ukmergės chorų kada nors pasiektą įvertinimą. Dėstytojų ir moksleivių jėgomis jis pastatė Žano Ofenbacho operetę ,,Perikola“.

Su Ukmergės pedagoginės mokyklos dainininkėmis apie 1953 m.

Nuo 1955 m. rudens I. Dailidėnas buvo ir Ukmergės 1-osios vidurinės mokyklos choro vadovas. 1956 m. pabaigoje uždarius Ukmergės pedagoginę mokyklą, 1956–1976 m. jis buvo Ukmergės 1-osios vidurinės mokyklos muzikos ir dainavimo mokytojas, vadovavo šios mokyklos vaikų ir vyresniųjų klasių moksleivių chorams. Chorai (dainavo iki 260 mokinių) pirmąsias vietas pelnydavo rajono ir zonos meno mėgėjų apžiūrose, dalyvaudavo dainų šventėse. Jis subūrė pirmąjį Ukmergėje berniukų chorą, jį parengė 1964 ir 1975 m. respublikinėms dainų šventėms, o mišrųjį – 1964 ir 1969 m. respublikinėms moksleivių dainų šventėms.

1976–1980 m., kol išėjo į pensiją, I. Dailidėnas dirbo mokytoju ir vadovavo chorams Ukmergės pagalbinėje mokykloje-internate. Jis taip pat dirbo ir Ukmergės vaikų muzikos mokykloje dainavimo mokytoju.

Be pedagoginio darbo, I. Dailidėnas nuolat dirbo ir su suaugusiųjų chorais. Nuo 1956 m. jis vadovavo Ukmergės rajono švietimo darbuotojų mišriesiems chorams. Vėliau jis buvo Ukmergės rajkoopsąjungos vyrų ir moterų chorų vadovas, vyrų chorą parengė 1963 m. vykusiam pirmajam respublikiniam vyrų chorų sąskrydžiui Panevėžyje, o moterų – 1965 ir 1975 m. respublikinėms dainų šventėms.

Nuo 1958 m. jis kažkiek laiko vadovavo ir Deltuvos kaimo kultūros namų 60 choristų mišriajam chorui, kuris Ukmergės rajono meno mėgėjų apžiūroje pelnė pirmąją vietą, dalyvavo televizijos laidoje.

1961 m. Ukmergės meno mėgėjų jėgomis I. Dailidėnas pastatė Isako Dunajevskio operetę „Laisvasis vėjas“, o 1964 m. – Franco Šuberto operetę „Trijų mergelių namai“.

I. Dailidėnas dainuoja ,,Trijų mergelių namuose“.

Daug metų jis buvo Ukmergės rajono dainų švenčių organizatorius ir vyriausiasis dirigentas, rajono muzikos mokymo metodinės komisijos pirmininkas.

I. Dailidėnas buvo apdovanotas Lietuvos liaudies švietimo pirmūno ženkleliu (1966 m.), garbės raštais. Didesniems apdovanojimams nuopelnų irgi būtų užtekę, bet sovietiniais metais tam tikriausiai „trukdė“ užsienyje gyvenusi mama. Atkūrus Nepriklausomybę I. Dailidėnas jau taip aktyviai darbuotis nebeturėjo jėgų. Laisvalaikiu labai mėgo gėlininkystę.

Vedė 1944 m., žmona Ona Girnytė-Dailidėnienė (1922–2009) – pedagogė, matematikos ir geografijos mokytoja. Užaugino du sūnus. Vidmantas Dailidėnas (g. 1945 m.) – inžinierius, technologijos mokslų (elektros ir elektronikos inžinerijos) daktaras (1979 m.), verslininkas, Saulius Dailidėnas (g. 1955 m.) – gydytojas, chirurgas traumatologas Plungėje. Saulius Ukmergėje baigė vaikų muzikos mokyklą, studijuodamas mediciną Kaune, dalyvavo studentų meno saviveikloje. Jo ir brolio vaikai irgi muzikalūs, bet muziko profesijos nepasirinko nei vienas. Matyt, šeimoje prisimenama, kiek daug jėgų ji atimdavo, o pelno atnešdavo ne kažinkiek…

Mirė I. Dailidėnas 2008 m. rugpjūčio 9 d. Plungėje. Palaidotas Ukmergės miesto Dukstynos kapinėse. Šalia jo atgulė ir žmona.

I. Dailidėno biografija publikuojama Boleslovo Zubricko enciklopediniame žinyne ,,Pasaulio lietuvių chorvedžiai“ (1999 m.).

Autorius dėkoja jo sūnui Sauliui, labai daug padėjusiam rengiant šį straipsnį.

Nuotraukos iš I. Dailidėno albumo, saugomo sūnaus Sauliaus namuose

Palikite komentarą apie straipsnį

  • Jonas :
    Ir dar vienas epizodas įstrigęs atmintyje yra susijęs su mokytojo I.Dailidėno muzikine veikla. Tai tuometinės 2-os vidurinės (dabar – A.Smetonos gimnazija) mokyklos salės scenoje moksleiviams vykusi operetės „Laisvasis vėjas“ taip vadinama generalinė repeticija. Mums buvo smalsu ne tik pirmą kartą išvysti operetę, bet ir joje dalyvaujančią mūsų fizikos mokytoją Juzėnienę.
  • Jonas :
    1959/60 m.m. besimokydamas 9b klasėje, dalyvavau vyresniųjų klasių berniukų chore, vadovaujamame muzikos, dainavimo mokytojo I.Dailydėno. Repeticijos vykdavo mokyklos salės scenoje, kurioje eilėmis buvo sustatyti šviesiai pilki 3-4 pakopų laipteliai. Nors jau prabėgo šiek tiek daugiai, kaip 60 metų, tačiau kažkodėl atmintyje išliko tik tai, kad repetuodavome Vėberio operos „Laisvasis šaulys“ „Medžiotojų chorą“, ypač dažnai ir reikliai kartodavome ne pačius žodžius, o po jų sekusius traliavimus. Tam Mokytojas darydavo dainavime pauzes, ramiai vaikščiojo išilgai scenoje priešais mus choristus, nesakydamas jokių priekaištų dėl nepavykusio geriausio skambesio, o savo balsu perteikdavo, kaip tai reiktų atlikti… Deja, laikas atmintyje daug ką ištrynė ir neišliko, kokiam tikslui buvo suburtas šis choras. Besidomintiems, kaip skamba ši melodija, Google paieškos laukelyje įrašykite: Vėberio operos „Laisvasis šaulys“ Medžiotojų choras ir atsidariusiame lange pasirinkę atlikėją, klausykitės įrašo.
  • Audroné :
    Prisimenu šį mokytoją, Labai kultūringas ir geras žmogus. Teko dainuoti jo vadovaujamame chore. Geras straipsnis.
  • LORETA :
    Ačiū už prisiminimą. Tai straipsnis apie išskirtinės inteligencijos Mokytoją .Teko bendraut mokykloje , lankant chorą Ukmergės 1 vidurinėje , muzikos pamokose apie 1970-1975 m. Bendravimas su Juo buvo visuomet apgaubtas tam tikru sakralumu , šviesa ir net kažkokia pagarbia baime , kad tokia iškili asmenybė su tavim , dar baltapūkiu mokinukų , taip paprastai ir dėmesingai bendrauja , klausosi , stengiasi tau padėt pasitikėti savimi .Jau tada savęs klausdavau , kodėl tas Mokytojas toks išskirtinis - iš kur ta aukštoji kultūra ,pagarbus elgesys su kiekvienu mokiniu , katrumas ir darbštumas repetuojant.Nepamenu Mokytojo kitaip - tik kostiumuoto , su kaklaraiščiu , pasitempusio ( tarsi nužengusio iš antikvarinio paveikslo ) , diskretiško savo taisyklinga kalba ir elgesiu.. Šviesus prisiminimas trumpam perkėlė į nepakartojamus mokyklinius metus. Ačiū

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas