Mobilioji biblioteka džiugina atokiau gyvenančius skaitytojus.

„Laiko atspindžiai Vilkmergės žemėje“, Kultūra

Paslauga, pateisinusi gyventojų lūkesčius

Žaneta PAKULNIENĖ

Vlado Šlaito viešosios bibliotekos Vartotojų aptarnavimo skyriaus vyriausioji bibliotekininkė

 

Kai 2022-ųjų vasario mėnesį iš Vlado Šlaito viešosios bibliotekos kiemo išriedėjo spalvingas mikroautobusas – mobilioji biblioteka, šią naujovę pasitikome šiek tiek nerimaudami, galvodami, kaip ją priims vietos bendruomenė ir kaip mums, bibliotekininkams, pavyks įgyvendinti sau išsikeltą ambicingą tikslą – pasiekti, kad skaityti ir kitomis bibliotekos paslaugomis galėtų naudotis atokiausiose vietose gyvenantys mūsų bendruomenės nariai. Nors reikėjo laiko, nemažai darbo ir pastangų, dabar drąsiai teigiame – lūkesčiai pasiteisino su kaupu.

Džiugu, kad dabar, praėjus trejiems metams nuo mikroautobuso įsigijimo, galime matyti aktyvų susidomėjimą mobiliosios bibliotekos paslaugomis. Mobilioji biblioteka sėkmingai rieda ir džiugina gyventojus, siūlydama galimybę ne tik pasiimti norimą knygą, bet ir užeiti apsižvalgyti, pasinaudoti kompiuteriu, internetu, spausdinimo bei kopijavimo paslaugomis. Biblioteka „ant ratų“ tapo bendruomenės susibūrimo vieta, kur žmonės ne tik skaito, bendrauja, dalinasi įspūdžiais apie perskaitytas knygas, komentuoja kokį straipsnį iš žurnalo puslapių, bet ir aktyviai diskutuoja apie gyvenimo aktualijas.

Mobiliosios bibliotekos veiklos pradžioje penkių dienų darbo savaitei buvo numatyti keli skirtingi maršrutai, kurie apėmė 10 kaimiškų vietovių Ukmergės rajone. Pirmoji mobiliosios bibliotekos stotelė buvo Laumėnų kaimas Želvos seniūnijoje, kuriame 2021 metais dėl itin prastos pastato būklės buvo uždaryta biblioteka. Per kelerius metus teko maršrutus pakoreguoti, patikslinti, juos derinome su seniūnijų atstovais, kaimo bendruomenėmis, gyventojais. Tai buvo labai reikalingas ir rezultatyvus bendras darbas su vietos gyventojais, nes jie patys siūlė vietoves, kuriose turėtų lankytis mobilioji biblioteka. Tokiu būdu atsirado 14 naujų mobiliosios bibliotekos sustojimo vietų – Butkūnai, Lyduokiai, Virkščiai, Jogvilai, Mateikiškiai, Bečiai, Tatkūnai, Meilūnai, Gružos ir kiti atokesni kaimai. Žinoma, buvo ir tokių rajono kampelių, kuriuose skaitytojų nesulaukėme, tad juos pakeitėme kitais arba pailginome mobiliosios bibliotekos stovėjimo laiką ten, kur renkasi daugiau žmonių. Ir toliau esame linkę maršrutus pakoreguoti pagal besikeičiančius gyventojų poreikius, esame atviri gaunamiems pasiūlymams.

Šį rudenį į maršrutą papildomai įtraukėme Ukmergės priemiesčius – Šaukavą, Šlapius, taip pat užsukame ir į miesto sodų bendrijas – „Dukstynos“, „Dukstynėlės“, „Pušelės“, „Draugystės“, „Vienybės“ sodus. Suprantama, kad vasarą dažniau renkamasi leisti laiką gamtoje, rūpintis sodo bei daržo darbais, tačiau žiemą, jiems pasibaigus, soduose gyvenantys žmonės laisvo laiko mielai skiria knygai.

Antradieniais ir ketvirtadieniais, iš anksto suderinus pageidaujamų skaityti knygų sąrašą bei atvykimo laiką, mobilioji biblioteka pristato spaudinius į namus neįgaliesiems ir senyvo amžiaus žmonėms. Atšilus orams, nuo balandžio mėnesio iki vėlyvo rudens, mobilioji biblioteka važiuoja į parkus: Miniatiūrų, Pilies ir Sveikatos. Šiltojo sezono metu lankytojai gali ne tik užeiti į mobiliosios bibliotekos vidų ir pasirinkti knygų, žurnalų, paskaityti spaudą, bet ir mėgautis poilsiu šalia jos.

Šiuo metu į maršrutą įtrauktas 51 kaimas ir 5 vienkiemiai. Siekdami užtikrinti kokybišką paslaugų prieinamumą, mobiliosios bibliotekos maršrutų grafikus skelbiame viešosios bibliotekos interneto svetainėje, Facebook paskyroje, rajono žiniasklaidoje, viešiname informaciją skelbimų lentose. Per pirmus mobiliosios bibliotekos gyvavimo metus joje apsilankė apie 300 lankytojų, o bebaigdami 2024-uosius jų skaičiuojame jau daugiau kaip 500, kuriems išdavėme daugiau kaip 2 200 leidinių.

Mobiliosios bibliotekos knygų fondą sudaro apie 700 grožinės ir negrožinės literatūros leidinių, skirtų vaikams ir suaugusiems. Leidiniai nuolat keičiami ir atnaujinami. Jei knyga neskaitoma, darbuotojas ją pakeičia kita – paklausesne, įdomesne. Skaitytojai dažniausiai renkasi grožinę literatūrą. Nemažai susidomėjimo sulaukia istoriniai romanai. Skaitomiausios – lietuvių autorių K. Sabaliauskaitės, I. Buivydaitės, A. Bausienės, G. Viliūnės knygos. Mėgstamiausių užsienio šalių autorių sąrašas ilgesnis: L. Riley, J. Moyes, J. McNaught, H. Hannah, K. Swan, K. White, S. Montefiore, L. Jewell, L. Kleypas, M. Higgins Clark, A. Marsons, T. Gerritsen, J. Nesbo. Jei skaitytoją sudomina vieno ar kito autoriaus knyga, jie ieško ir stengiasi perskaityti visas jo parašytas knygas. Stengiamės nuolat sudominti esamus ir būsimus skaitytojus, supažindinti juos su literatūros naujienomis, pristatome naujausius leidinius, viešiname informaciją.

Mobiliosios bibliotekos darbuotojas Viktoras pastebi, jog ukmergiškiai jau priprato prie šios paslaugos, laukia knygų, spaudos, laukia bendravimo… Darbuotojas rūpestingai prižiūri ir automobilį, kiekvieną rytą pasirūpina, kad žmones pasiektų švari, tvarkinga ir blizganti biblioteka. Džiugina augantis skaitytojų susidomėjimas knygomis, rodantis, kad skaitymas yra malonus užsiėmimas atokiuose rajono kampeliuose gyvenantiems žmonėms. Didžiuojamės skaitytojais, kurie ištikimai laukia, kada juos aplankys mobilioji biblioteka. O tiems, kurie dar neskaito knygų, palinkėsime rasti laiko sau ir išlaisvinti savo vaizduotę atsiduodant į knygų pasaulio rankas.

Mikroautobuso, kuriame įsikūrusi biblioteka, vairuotojas Viktoras.

Jei susidomėjote mobiliosios bibliotekos paslaugomis, kviečiame kreiptis el. paštu: aptarnavimas@ukmergesvb.lt arba tel. +370 659 34 830.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas