Iš kairės – A. Budnikas, V. Česnaitis, A. Pintukas ir K. Česnaitis.

„Laiko atspindžiai Vilkmergės žemėje“, Kultūra, Naujausi

Bibliotekoje pristatytas almanachas „Eskizai“

Rita ADOMONYTĖ

Vlado Šlaito viešosios bibliotekos Kraštotyros ir fondų valdymo skyriaus vyresnioji bibliotekininkė kraštotyrai

 

Artėjant gražiausioms metų šventėms – Šv. Kalėdoms, kai už langų vis rečiau pasirodo saulė, leidinio koncepcijos autorius ir redaktorius Vytautas Česnaitis sukvietė ukmergiškius į Vlado Šlaito viešąją biblioteką į naujojo „Eskizų“ numerio pristatymą.

Pirmasis Deltuvos kultūros almanacho „Eskizai“ numeris buvo išleistas 1991 metais, vos 40 puslapių apimties leidinys. Tuomet jis dar vadinosi Ukmergės kultūros metraštis. Iki 1992 m. jį leido Lietuvos kultūros fondo Ukmergės taryba.

Šiandien vartome jau 32-ąjį numerį – solidų, kietu viršeliu, puikios poligrafinės kokybės. Leidinio viršelį sukūrė Austėja Masevičiūtė. Šis numeris – apie teatrą, jame vaidinusius mūsų kraštiečius, visiems ukmergiškiams brangius ir mylimus aktorius – Eduardą Kunavičių, Joną Čepaitį, Laimutę Feliciją Parokaitę Muraškienę, Reginą Varnaitę, Algirdą Vrubliauską, Algirdą Pintuką ir Albiną Budniką, Joną Garliauską bei Vidmantą Fijalkauską. Pateikiami jų svarbiausių vaidmenų, režisuotų spektaklių sąrašai. Leidinyje publikuotos vepriškio Vytauto Jancikevičiaus, siesikiečio Romo Railos, Vilniuje gyvenančio Kęstučio Česnaičio pjesės.

Į renginį atvyko ne tik gausus būrys ukmergiškių. Prisiminimuose grįžo ir patys leidinio „herojai“. Ukmergės burmistras, advokatas Boleslovas Dirmantas – viena iškiliausių tarpukaryje Ukmergės savivaldybę kūrusių asmenybių. Tuo pačiu jis buvo ir vienas aktyviausių to meto visuomenininkų, organizavo lietuviškus vakarus, žadinusius patriotines nuotaikas. B. Dirmantą pristatė muziejininkas Raimondas Ramanauskas, prisiminimais dalinosi burmistro anūkė Elena Vijoleta Gudanavičienė, papasakojusi skaudžią šeimos istoriją.

Poetus, dramaturgus, vertėjus Petrą Vaičiūną, Jurgį Arną Šaltenį, aktorių Aleksandrą Kupstą bei kitus iš Ukmergės krašto kilusius aktorius, dramaturgus, palikusius gilius pėdsakus kuriant Ukmergės teatro istoriją, pristatė leidinio redaktorius V. Česnaitis.

Renginio metu buvo prisimintas išeivijos poetas Vladas Šlaitas, kurio vardu pavadinta Ukmergės biblioteka. V. Šlaitas ne tik rašė eilėraščius, dainavo mokyklos chore, bet turėjo ir aktoriaus gabumų – vaidino Ukmergės savivaldybės teatre, kuriame tuo metu dirbo ir Stasys Pilka. S. Pilkos draugystė su V. Šlaitu nenutrūko ir gyvenant išeivijoje. Jie bendravo laiškais.

Apie kraštietį aktorių S. Pilką pasakojo Justas Gečas, teatro tema parašęs magistrantūros darbą.

Smagią nuotaiką susirinkusiesiems dovanojo kraštiečiai Nacionalinio Kauno dramos teatro aktoriai A. Pintukas ir A. Budnikas, suvaidinę ištraukas iš spektaklių. Malonus sutapimas – abu aktoriai kilę iš to paties Taujėnų krašto. Tad neatsitiktinai Ukmergės rajono savivaldybės tarybos narys Vidmantas Krikštaponis, kuris vadovauja Taujėnų mėgėjų teatrui ,,Bičiuliai“, kraštiečiams aktoriams atminimui padovanojo po knygą „Taujėnų, Užugirio, Balelių, Laviškio, Paąžuolių, Šalnų, Radžiūnų, Mažeikių mokyklų istorija“. A. Pintukas renginio dalyvius pakvietė į Nacionalinio Kauno dramos teatro spektaklį „Kai mes buvom jauni“, kuriame vaidina pats aktorius. Aktoriai su didžiule pagarba ir meile pasidalino linksmais nutikimais apie visų mylimą teatro legendą, kraštietę, aktorę R Varnaitę, su kuria jiems teko vaidinti ne viename spektaklyje.

Prisiminimais ir ateities planais dalinosi dramaturgas, režisierius K. Česnaitis, šiuo metu gyvenantis ir kuriantis Vilniuje.

Leidinio redaktorius V. Česnaitis nuoširdžiai dėkojo renginio svečiams ir visiems prisidėjusiems prie almanacho leidybos ir jo pristatymo. Dar ilgai bibliotekos salėje netilo smagus kraštiečių, leidinio kūrybinių leidėjų ir vakaro dalyvių šurmulys.

Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje lankytojai mielai kviečiami susipažinti su visais „Eskizų“ numeriais. Čia taip pat saugomi 1995 ir 1996 metais išleisti to paties pavadinimo žurnalo, vėliau tapusio almanachu, priedai – laikraščiai „Eskizai“, kurie jau tapo retenybe.

Vlado Šlaito viešosios bibliotekos nuotrauka

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas