Renginyje dalyvavo ir būrelis Antano Smetonos gimnazijos moksleivių.

„Laiko atspindžiai Vilkmergės žemėje“, Kultūra, Naujausi

Šimtas ketvirtasis Vlado Šlaito rugsėjis

Virginija TYLIENĖ

Vlado Šlaito viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja

 

Kasmet, rugsėjo vėjams žarstant pageltusius medžių lapus po mūsų kojomis, Žemaitkiemyje, Ukmergėje ir Londone prisimenamas mūsų kraštietis, išeivijos poetas Vladas Šlaitas.

Poeto gimimo dieną, rugsėjo 27-ąją, uždegamos atminimo žvakelės ir padedamos gėlės ant poeto kapo Londono (Jungtinė Karalystė) Šv. Patriko katalikų kapinėse, o pas mus, Žemaitkiemio kapinaitėse, aplankomas jo mamos kapas. Jau daugiau kaip du dešimtmečius Ukmergėje teikiama literatūrinė Vlado Šlaito premija, vyksta poezijos skaitymai bei kiti renginiai Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje ir jos padaliniuose, Antano Smetonos gimnazijoje. Nuolat ieškodami kuo įvairesnių renginių formų, įgyvendindami kartais atrodytų nerealius projektus, mes, Vlado Šlaito viešosios bibliotekos bendruomenė, prisimename ir ukmergiškiams bei miesto svečiams pristatome iškilųjį kraštietį, skaitome jo poeziją…

Šiais metais poeto 104-ąsias gimimo metines pirmieji paminėjo Antano Smetonos gimnazijos, kurioje V. Šlaitas mokėsi, bendruomenė. Pasitinkant poeto gimtadienį gausiam būriui gimnazijos moksleivių lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Zita Markauskienė, Lina Matakanskienė, Jūratė Reinardaitė ir Vitalija Žiupkienė bei viešosios bibliotekos darbuotojos Rita Adomonytė ir Vita Jasionytė-Dagienė vedė pažintines ekskursijas „Vlado Šlaito keliais…“, o dailės mokytoja Jolita Šlepetienė kartu su IIc, Ic, III, IV klasių mokiniais surengė dailės interpretacijų pagal poeto eiles parodą.

Viešoji biblioteka drauge su Kraštotyros ir meteoritų ieškotoju klubu, Žemaitkiemio seniūnija ir miestelio bendruomene paminėti V. Šlaito gimtadienį pakvietė į Žemaitkiemį. Pirmą kartą čia poezijos vakaras „Prisimenant Vladą Šlaitą“ vyko Šv. Kazimiero bažnyčioje. Lydimi mokytojų V. Žiupkienės ir L. Matakanskienės renginyje dalyvavo ir būrelis Antano Smetonos gimnazijos moksleivių.

Nedidelė, bet labai jauki bažnytėlė svetingai sutiko vakaro svečius ir renginio dalyvius. V. Šlaito eiles skaitė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos scenos kalbos docentė, skaitovė Rita Juodelienė ir, kaip pati pristatė, jos mylimi studentai ukrainiečiai – Kyrylo Kremenčiuk ir Alisiia Nestierova bei „Gal meno?“ studijos kursantas Vidmantas Šarkys.

Eiles skaitė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos scenos kalbos docentė R. Juodelienė.

Kalbėdama apie V. Šlaitą, doc. R. Juodelienė akcentavo, jog kaip niekada anksčiau būtina atkreipti dėmesį į šį poetą, kalbėti apie jo kūrybą, kad ją suprastų ir skaitytų jauni žmonės, kurių likimai, kaip šiuo metu ir ukrainiečių, kartais taip susisieja. Kyrylo ir Alisiia Lietuvoje gyvena neseniai, išmoko lietuviškai, studijuoja Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje ir sako, kad poetas kalba apie juos, apie jų gimtųjų namų netekimo skausmą, todėl yra labai savas ir artimas, nes buvo toks pats tremtinys, kaip jie šiandien… Nežino Kyrylo, kada sugrįš į šiandien okupuotą Zaporižę, o Alisiia – į bombarduojamą Charkivą… Gal todėl jų skaitomos eilės nuskambėjo visiškai kitaip ir ne vienas renginio dalyvis slapčia braukė nuo skruosto ašaras… Emocijas sustiprino ir Ukmergės meno mokyklos mokytojų metodininkių Angelės Adamonienės (violončelė) ir Rasos Ermolavičienės (fortepijonas) bei prie jų prisijungusios Alisiia atliekami muzikiniai kūriniai.

Žemaitkiemyje apsilankė studentai ukrainiečiai – K. Kremenčiuk ir A. Nestierova bei „Gal meno?“ studijos kursantas V. Šarkys.

Padėkos žodį svečiams tarė šios bažnyčios kunigas Edvinas Rimavičius, kuris ne tik pasidžiaugė, kad tokia šventė vyksta maldos namuose, bet ir išreiškė viltį, kad užsimezgusi graži tradicija tęsis dar ne vienerius metus… Mintimis apie poeto atminimo įamžinimą pasidalino Žemaitkiemio seniūnė Rita Mikutienė, kuri renginį pratęsti pakvietė prie poeto gimtojo namelio. Čia buvo atidengtas paminklas V. Šlaitui, pastatytas Kraštotyros ir meteoritų ieškotojų klubo iniciatyva, gavus rajono savivaldybės dalinį finansavimą projektui „Vlado Šlaito pėdsakai Žemaitkiemyje“. Apie projekto veiklas kalbėjusi seniūnė dėkojo prie jų prisidėjusiems ir jas įgyvendinusiems. Paminklo maketą sukūrė Žemaitkiemio padalinio vyresnioji bibliotekininkė Ramunda Misiūnienė.

Renginio svečiai aplankė poeto gimtąjį namelį ir Žemaitkiemio biblioteką, kurioje buvo eksponuojama surinkta gausi kraštotyrinė medžiaga apie V. Šlaito gyvenimą ir kūrybą. Pasigėrėję Ramundos karpiniais išpuošta biblioteka, pasivaišinę jos keptu obuolių pyragu ir medumi kvepiančia arbata, pakalbinę ir išlydėję mielus svečius, pasukome Ukmergės link.

Nuoširdžiai dėkojame renginio svečiams: Ritai, Kyrylo, Alisiia ir Vidmantui, mokytojoms Angelei ir Rasai, Žemaitkiemio Šv. Kazimiero bažnyčios kunigui Edvinui Rimavičiui, renginį moderavusiai Ukmergės kultūros centro Žemaitkiemio skyriaus renginių organizatorei Alai, Antano Smetonos gimnazijos moksleiviams ir mokytojoms, Žemaitkiemio seniūnei Ritai ir miestelio bendruomenės pirmininkei Danutei! Ačiū visiems, buvusiems kartu!

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas