Ukmergės centre, šalia Švč. Trejybės bažnyčios, prie Tremtinių atminimo kryžiaus, vyko akcija „Visuotinė tylos minutė“.

Kultūra, Naujausi

Gedulo ir vilties diena paminėta renginių gausa

1941 m. birželio 14-osios rytą pradėti SSRS vykdyti lietuvių trėmimai į Sibirą išardė tūkstančius šeimų ir atvėrė žaizdą Lietuvos istorijoje. Dar ir dabar didelė dalis visuomenės šį laikotarpį prisimena su giliu skausmu.

Trėmimai buvo vykdomi prieš įvairių sluoksnių nekaltus žmones – daugiausiai inteligentus. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, per pirmąją okupaciją sovietai ištrėmė, nužudė, įkalino apie 23 tūkst. šalies gyventojų. Skaičiuojama, kad nuo sovietų represijų 1941-1953 m. nukentėjo apie 300 tūkst. mūsų tautiečių, patyrusių tremtį ir kalinimus.

Birželio 14-ąją, visoje Lietuvoje minint Gedulo ir vilties dieną, tradiciškai renginiai vyko ir mūsų rajone. Nuo sovietų režimo nukentėję tautiečiai pagerbti Ukmergėje, Deltuvoje, Vepriuose, Želvoje, kitose rajono vietovėse.

„Prieš 83 metus birželio 14-ąją prasidėjęs beveik du dešimtmečius trukęs Lietuvos gyventojų naikinimas, trėmimas, genocidas virto tautos tragedija. Kad istorija nebūtų parašyta su klaidomis, atmintį turime išsaugoti ateinančioms kartoms. Šiais metais vadinamojo Juodojo birželio atminimas Ukmergėje pasižymėjo renginių gausa“, – „Gimtajai žemei“ sakė Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos (LPKTS) Ukmergės filialo pirmininkė Aldona Kalesnikienė.

Pasak jos, gegužės pabaigoje Kraštotyros muziejuje buvo pristatytas ukmergiškių susidomėjimo sulaukęs dokumentinis filmas „Daktarė Dalia Grinkevičiūtė“, pasakojantis apie rašytojos, gydytojos, tremtinės sunkaus likimo vingius. Ši moteris išgyveno ne tik tremtį prie Laptevų jūros. Grįžus Lietuvoje teko patirti visus sovietinio režimo baisumus. Tačiau ir tai jos nepalaužė.

„Su įdomumu klausėmės filmo režisieriaus Justino Lingio ir „Laptevičių“ bendrijos pirmininko Jono Markausko pasakojimų apie filmo idėją, apie kūrimo procesą“, – dalijosi A. Kalesnikienė.

Pirmininkė taip pat priminė, kad birželio pradžioje Ukmergės Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje buvo pristatytas filmas „Antanas Lukša. Brolio pažadas“ ir talkinant bibliotekos kolektyvui eksponuota paroda „Laikom frontą“. Pašnekovė pasidžiaugė, jog šis renginys sulaukė ypač didelio moksleivių susidomėjimo.

Susirinkusieji ekrane išgirdo Lietuvos laisvės kovotojo Antano Lukšos gyvą žodį, jo mintis apie Lietuvos likimą, jos ateitį. Be to, gyvos istorijos pamokas vedė ir apie partizanų Lukšų giminės likimą pasakojo filmo režisierė Rūta Sinkevičienė bei Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus direktorė Ramunė Driaučiūnaitė.

Birželio 14-ąją miesto centre šalia Švč. Trejybės bažnyčios, prie Tremtinių atminimo kryžiaus, vyko akcija „Visuotinė tylos minutė“. Skambant varpo dūžiams prisimintos rezistencijos aukos, uždegtos atminimo žvakės, padėtos gėlės. Užupio pagrindinės mokyklos ir Senamiesčio progimnazijos moksleiviai jautriai atliko tremtinių dainas.

Po to Deltuvos miestelyje vyko Atminimo kryžiaus, skirto šio krašto Vyčio apygardos partizanų ir tremtinių atminimui, atšventinimo iškilmės. Šis atminimo ženklas buvo pastatytas monsinjoro Alfonso Svarinsko ir LPKTS Ukmergės filialo iniciatyva. Naujam gyvenimui jį prikėlė tautodailininkas Valentinas Butkus, padedant rajono savivaldybei bei Deltuvos seniūnijai.

Deltuvoje vykusiose Atminimo kryžiaus, skirto šio krašto Vyčio apygardos partizanų ir tremtinių atminimui, atšventinimo iškilmėse dalyvavo ir LPKTS Ukmergės filialo nariai.

„Labai sujaudino deltuviškių paruošta kompozicija tremties tema. Tai daugeliui mūsų priminė tuos laikus, kai buvome vežami į nežinią ir kai teko grįžti į savo tėvynę“, – sakė A. Kalesnikienė. Renginyje koncertinę programą atliko Kultūros centro choras „Tremtinys“, kuriam vadovauja Julė Juodienė.

Vakare Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje buvo aukojamos šv. Mišios, kuriose tikintieji meldėsi už tremtinius ir politinius kalinius. Po jų vyko susirinkusiuosius iki širdies gelmių sujaudinęs koncertas, kurį ukmergiškiams skyrė dainų atlikėja Jurga Šeduikytė ir vargonininkė Diana Encienė. Šios scenos partnerės su koncertine programa „To The Sky“ keliauja po Lietuvos bažnyčias ir dovanoja klausytojams išskirtinį, jautrų pasirodymą, sujungiantį klasikinę vargonų muziką su autorine kūryba.

J. Šeduikytė (dešinėje) ir D. Encienė į Ukmergę atvyko su koncertine programa „To The Sky“.

Taip pat tądien Ukmergės Vyčio 1002-oji šaulių kuopos šauliai Dukstynos kapinėse prie paminklo 1944–1953 metais sovietiniuose lageriuose žuvusių ir tremtyje mirusių Ukmergės apskrities gyventojų atminimui uždegė žvakutes.

„Birželio 14-oji yra ne tik gedulo, bet ir vilties diena. Viltis išgyventi, sugrįžti į gimtąjį kraštą tremtiniams teikė didžiulės jėgos ir tvirtybės. Sugrįždami jie parsinešė ir juos palaikiusią viltį, kad birželio 14-osios įvykiai daugiau nebepasikartos, kad bus mažiau juodų gedulo dienų, o daugiau vilties ir šviesos…“ – mintimis dalijosi LPKTS Ukmergės filialo pirmininkė.

„G. ž.“ inform.

Dainiaus VYTO nuotraukos

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas