Leidinio pristatymo šventės dalyviai.

Kultūra, Naujausi

Taujėnų krašto kryžiai atgulė į knygą

Gražina ŽUKAUSKIENĖ

Vlado Šlaito viešosios bibliotekos Taujėnų padalinio vyresnioji bibliotekininkė

 

Lietuvos kryždirbystė – tradicinių lietuviškų kryžių darymas, liaudies meno šaka, 2001 m. įrašyta į UNESCO Žmonijos nematerialaus ir žodinio paveldo šedevrų sąrašą. Visuotinės lietuvių enciklopedijos XI tome rašoma, kad lietuviškieji kryžiai tai – liaudies smulkiosios architektūros sakralinio krikščioniškojo turinio statiniai.

Kiekvienas kraštas yra savitas ir išskirtinis savo gamta, ten gyvenančiais žmonėmis, papročiais. Taujėnų vietovės išskirtinumo ženklas yra kryžius. Čia vyko daug partizaninio pasipriešinimo kovų, kurių vietose dabar stovi kryžiai. Žmonės mėgo statyti kryžius prie savo sodybų, kaimų teritorijose kaip saugumo ženklą. Taujėnų kraštas garsėja čia gyvenusiais ir gyvenančiais kryždirbiais. Vienas žymiausių mūsų krašto kryždirbių – Kostantas Tulušis, sukūręs apie 80 kryžių ir stogastulpių, iš kurių 20 pastatyta Taujėnų seniūnijos teritorijoje. Antrasis – šviesios atminties Juozas Grigas, kuris Taujėnų kraštui paliko 5 savo darbo kryžius. Taujėnus puošia 20-ies meistrų kryžiai.

Idėja nufotografuoti visus Taujėnų krašto kryžius kilo Taujėnų bendruomenės narei, buvusiai mokytojai Nijolei Krikštaponienei. Šiuo sumanymu ji nedrąsiai pasidalino atėjusi į biblioteką ir sulaukė ne tik bibliotekininkės, bet ir seniūnijos pritarimo. Pagalvojome, kad surinkta medžiaga papildys bibliotekos kraštotyros fondą, o Taujėnų bažnyčioje per Švento kryžiaus Išaukštinimo atlaidus surengta fotografijų paroda bus įdomi taujėniškiams ir atvykusiems svečiams.

Daug kryžių padėjo surasti Taujėnų seniūnijos seniūnė Elvyra Tulušienė, Algimantas Aug-lys ir jo sūnus Gintaras, prof. dr. Saulius Nefas, Valdas Gaurilčikas, Saveras Krikštaponis, Algimantas Žukauskas ir kiti. Daug istorinių faktų apie ieškomus kryžius pateikė Balelių ir Lėno kultūros darbuotojos: Inga Petkuvienė, Daiva Gudzevičienė ir Daiva Misiukienė. Prie istorinių faktų patikslinimo savo liudijimais, paskojimais prisidėjo 32 taujėniškiai. Iš viso buvo nufotografuota 89 kryžiai, esantys Taujėnų seniūnijos ir parapijos teritorijose. Pagal surinktas nuotraukas Taujėnų biblioteka parengė parodą „Kur augai tu, šventasis kryžiaus medi?“, kuri buvo eksponuojama Taujėnų bažnyčioje, vėliau Balelių, Lėno bibliotekose ir sulaukė lankytojų susidomėjimo. Lankydamiesi bibliotekoje mūsų kraštiečiai iš Vilniaus Rasa ir Vytautas Budnikai, susipažinę su paroda, pasiūlė išleisti leidinį. Pradėjome ieškoti finansų, tarėmės su Taujėnų miestelio bendruomenės pirmininke Rasa Miliuviene, kuri pasiūlė dalyvauti nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2023–2025 m. veiksmų plano priemonėje „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ projekte, kurį paskelbė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Užpildėme paraišką projektui „Kryžius – Taujėnų krašto išskirtinumo simbolis“ ir gavome finansavimą knygos „Taujėnų krašto kryžiai“ leidybai.

Dėkojame rėmėjams – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, R. ir V. Budnikams, part-neriams – rajono savivaldybės administracijai bei Vlado Šlaito viešajai bibliotekai.

Taujėnų miestelio bendruomenės nariai dalyvavo knygos „Taujėnų krašto kryžiai“ pristatymo šventėje. Šį renginį savo jautriomis dainomis papuošė Kultūros centro Taujėnų skyriaus meno vadovė Nijolė Janulienė ir Taujėnų gimnazijos moksleivė Goda Baravykaitė. Pristatymo metu buvo pagarsinti ir knyga „Taujėnų krašto kryžiai“ apdovanoti žmonės, prisidėję prie šio leidinio parengimo, kryždirbiai ir tie bendruomenės nariai, kurie prižiūri kryžius, gražina ir puoselėja mūsų kraštą.

Algimanto ŽUKAUSKO nuotr.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas