Ukmergiškiai išvydo spektaklį „Ypatingas berniukas Nukas“.

Kultūra, Naujausi

Praūžė pirmoji mėgėjų teatrų šventė

Ona ŠNIUKŠTAITĖ

Vilniaus universiteto studentė

 

Rugsėjo 15–16 dienomis Ukmergės kultūros centre surengta pirmoji mėgėjų teatrų šventė „Teatro štrichai“. Įvairių žanrų spektaklius festivalyje parodė Ukmergės, Kaišiadorių ir Anykščių mėgėjų teatrai.

„Teatro štrichai“ skaičiuoja jau antrus metus. Pernai festivalyje vyko tik profesionalų mokymai teatro mėgėjams, o šiemet renginys pristatė ir programą žiūrovams. Šventę organizavo Ukmergės kultūros centras ir „Katino Murklio“ teatras. Renginio iniciatorė – Skaistė Vasiliauskaitė-Dančenkovienė.

Pirmoji diena skirta vaikams

Pirmąją festivalio dieną į Ukmergės kultūros centrą susirinkę pradinukai ir jų mokytojai laukė „Katino Murklio“ lėlių teatro spektaklio vaikams „Ypatingas berniukas Nukas“ premjeros. Spektaklis pastatytas pagal Audros Baranauskaitės ir Linos Itagaki knygą „Nukas“, jo režisierė – S. Vasiliauskaitė-Dančenkovienė. Su lėlėmis vaidino režisierė ir Loreta Talutienė – Kultūros centro Dainavos skyriaus meno vadovė. Po spektaklio aktorės padėkojo apsilankiusiai „Nukas“ autorei A. Baranauskaitei.

Penktadienį rašytojos knyga pirmą kartą atgijo teatro scenoje. Paklausta apie įspūdžius po premjeros, autorė paminėjo, kad spektaklis jai atrodė mielas. Pastatymą ji pavadino jaukia kūrinio interpretacija. Pašnekovė paaiškino, kad tada, kai jos idėjos pritaikomos kitoms meno formoms, ji jas vertina kaip savarankiškus kūrinius.

„Man patiko, kad aktorės improvizavo ir kad sukūrė visiškai naują produktą“, – komentavo rašytoja.

A. Baranauskaitė dirbo žurnaliste, vėliau rašė esė kultūros laikraštyje „Šiaurės Atėnuose“, o gimus pirmam anūkui, ėmėsi knygų vaikams. Autorė sukūrė penkias radijo pjeses ir išleido keturias knygas vaikams. Rašytoja atskleidė, kad „Nuką“ rašė savo neregiui draugui. Pasak pašnekovės, knygos leidėjai ir dailininkei atrodė, kad ši knyga – apie išsiblaškiusį vaiką. Teko paaiškinti, kad Nukas tikrai nemato ir negirdi.

L. Talutienė scenoje dažniausiai pasirodo kaip dainininkė. Nors meno vadovė yra rengusi spektaklių vaikams ir vaidino dar studijuodama konservatorijoje, repetuodama premjeroje patyrė ir išmoko naujų dalykų.

„Turi save visiškai pamiršti, įsijausti ir atgaivinti lėlę, kad visi žiūrėtų ne į mane, o į lėlę“, – apie vaidybos ypatumus kalbėjo pašnekovė.

Aktorė džiaugėsi, kad mažieji žiūrovai patikėjo, jog lėlės gyvos: „Gera, kai vaikai pajaučia tą stebuklą, kad lėlės gali kažką daryti – tai yra fantastika“. L. Talutienė pasakojo, kad sudominti vaikus šiais laikais sunku, todėl pamatyti jų susidomėjusias akis spektaklyje – didžiausia padėka už pastangas.

Repertuare – nuo tradicinio spektaklio iki performanso

Antrąją „Teatro štrichų“ dieną Ukmergės kultūros centro scenoje įvyko festivalio atidarymas. Pirmasis pasirodė Kaišiadorių kultūros centro mėgėjų teatras su Vidos Bladykaitės-Wilson „Psichai“ (rež. Jonas Andriulevičius). Į renginį atėjusios Rasa ir Ramutė teigė, kad spektaklyje lankosi, nes domisi ir dalyvauja beveik visuose Ukmergėje vykstančiuose renginiuose.

Scenoje – kaišiadoriečių vaidinimas „Psichai“.

Vakarėjant Kultūros centro prieigose įvyko ir Ukmergės mėgėjų teatro „Vilko pėdsakas“ kaukių performansas „Miesto metamorfozės“.

„Tai nėra tradicinis spektaklis, jį kuriame visi kartu, patys su aktoriais. Aktoriai dalijasi, kas jiems mieste patinka, kas skaudina. Iš to gimė personažai, jų tekstai, kūno kalba ir kaukės“, – apie performansą pasakojo jo režisierė S. Vasiliauskaitė-Dančenkovienė.

Viena iš „Miesto metamorfozių“ aktorių Audronė Rutavičienė dalinosi, kad prieš pasirodymą jaučiasi puikiai. Ji paminėjo, kad kitaip nei per premjerą, jaučia didesnę atsakomybę, kadangi performansą stebės kiti aktoriai mėgėjai. A. Rutavičienę į teatro sceną patraukė saviraiška, bendrystės jausmas ir spalvingas kolektyvas.

„Mūsų kolektyvas yra labai įvairialypis. Nors esame skirtingo amžiaus, išsilavinimų ir supratimų, bet bendrumo jausmas – didelis“, – teigė pašnekovė.

Festivalio programa pasibaigė Anykščių kultūros centro mėgėjų teatro spektakliu „Bona Sforca. Atsisveikinimas“ (pagal Liucijos Armonaitės pjesę), kurį režisavo Jonas Buziliauskas.

Renginio idėja – nešti teatro žinią ukmergiškiams

Šventės iniciatorė ir Ukmergės kultūros centro mėgėjų teatro režisierė S. Vasiliauskaitė-Dančenkovienė pasakojo, kad apsilankiusi kitų rajonų mėgėjų teatrų šventėse suprato, kaip svarbu dalintis patirtimi su kitais teatro mėgėjais. Idėja festivaliui kilo pamačius, kad Ukmergėje nėra renginių, skirtų mėgėjų teatrams.

„Mieste turime daugiau profesionalios meno sklaidos festivalių, o būtent mėgėjų niša buvo tuščia. Todėl su savo teatro nariais nutarėme, kad ir mums reikia Ukmergėje festivalio“, – teigė organizatorė.

Pasiruošimas „Teatro štrichams“ prasidėjo dar pavasarį. Anot S. Vasiliauskaitės-Dančenkovienės, pagrindinis iššūkis – renginio datos paskelbimas. Į šventę atvažiuoja aktoriai, kurie nėra teatro darbuotojai, todėl svarbu nustatyti visiems tinkamą laiką.

Festivalio organizatorė teigė, kad viena iš renginio idėjų – nešti teatro žinią Ukmergės bendruomenei: „Žiūrovai matys žanrų įvairovę ir galės palyginti, kaip veikia skirtingi Lietuvos mėgėjų teatrai. Galbūt susidomės ir taip pat norės dalyvauti teatro veikloje.“

AUTORĖS nuotr.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas