Mieste įvyko pirmoji Vlado Šlaito literatūrinė ekskursija

Kultūra, Naujausi

Mieste įvyko pirmoji Vlado Šlaito literatūrinė ekskursija

Ona ŠNIUKŠTAITĖ

Vilniaus universiteto studentė

 

Rugsėjo 8-ąją Ukmergės mieste surengta pirmoji Vlado Šlaito literatūrinė ekskursija „Vlado Šlaito keliais“. Ją organizavusios Vlado Šlaito viešosios bibliotekos darbuotojos – bibliotekos direktorė dr. Sigita Astikienė, vyresnioji bibliotekininkė kraštotyrai Rita Adomonytė ir vyresnioji bibliografė Vita Jasionytė-Dagienė, supažindino ukmergiškius ir miesto svečius su poeto aprašytomis vietomis.

Karštą rugsėjo rytą prie Vlado Šlaito viešosios bibliotekos besirenkančių žmonių, panorusių pasivaikščioti Ukmergės gatvėmis ir pasiklausyti kraštiečio poeto kūrybos, spiginanti saulė negąsdino.

Renginys prasidėjo Vlado Šlaito eilėmis šalia jo vardu pavadintos bibliotekos. Ekskursijos vedėja R. Adomonytė pasakojo bibliotekos istoriją. Susirinkusieji pajudėjo link mokyklų, kuriose mokėsi V. Šlaitas (1920–1995 m.).

Iš Žemaitkiemio persikėlęs į Ukmergę, poetas čia baigė gimnaziją, dainavo mokyklos chore ir pradėjo kurti eiles.

Ekskursijos dalyviai taip pat gavo progą apsilankyti šalia V. Šlaito namų. Praėję Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčią, visi pasisuko į Daržų gatvę, kurioje anksčiau stovėjo poeto vaikystės namai. Nusileidę maža gatvele šalia Vilkmergėlės upelio, renginio dalyviai vėl klausėsi eilių. R. Adomonytė dar prieš ekskursiją pastebėjo, kad V. Šlaito eilėraščiuose vyrauja liūdesys. Atsidūręs išeivijoje – Vokietijoje, o po to Didžiojoje Britanijoje, poetas ilgėjosi namų, kūryboje išryškėjo ilgesio ir melancholijos tematika. Ekskursija baigėsi Ukmergės piliakalnio papėdėje.

Pasiruošimas renginiui ir teigiami įspūdžiai

Pasibaigus ekskursijai, R. Adomonytė pasidalino įspūdžiais. Bibliotekininkė pasakojo, kad džiaugiasi, jog renginys sudomino, supažindino atėjusius su rečiau lankomomis, kai kam gal ir nematytomis Ukmergės vietomis. Bibliotekos direktorė S. Astikienė pridūrė, kad toks pasivaikščiojimas bus kartojamas. Be to, esama minčių panašaus pobūdžio ekskursijas rengti ir kitų Ukmergei svarbių poetų bei rašytojų takais.

R. Adomonytė ir S. Astikienė pasakojo, kad medžiagą ekskursijai rinko ir iš bibliotekoje saugomo rankraštinio V. Šlaito palikimo: laiškų, prisiminimų, žmonių pasakojimų. Paklausus, kiek truko pasiruošimas, R. Adomonytė neslėpė, kad gimus renginio idėjai atrodė, jog tai neužtruks, tačiau buvo kitaip: „Informacijos daugėjo, daugėjo ir po to reikėjo vėl daryti atranką…“

S. Astikienė priminė, kad bibliotekoje yra vykę daug renginių V. Šlaitui atminti. Literatūrinė ekskursija buvo pirmasis tokio tipo renginys, skirtas poeto vardo populiarinimui. Pasak pašnekovės, nors ekskursijos, supažindinančios su Ukmergės istorija, nėra naujas reiškinys, tačiau bibliotekai svarbu atskleisti literatūrinį miesto paveldą.

„Pagalvojome, kodėl gi nepabandyti parodyti ukmergiškiams, miesto svečiams, galbūt ir mokiniams, visiems, kuriems tai įdomu, vietas, kurios susijusios su V. Šlaito kūryba ir gyvenimu“, – teigė pašnekovė.

AUTORĖS nuotr.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas