Užugirio dvaro rūmų fasadas.

Kultūra, Naujausi

Užugirio dvare – tarpukario vilionės ir vantų šėlsmas

Planuojantiems keliones po Lietuvą verta prisiminti Ukmergės rajoną. Antano Smetonos Užugirio dvaras traukia ne tik tarpukario architektūros gerbėjus, bet ir smalsuolius, norinčius išbandyti pikantiškas edukacijas ar pasiklausyti negirdėtų dalykų apie pirmąjį Lietuvos prezidentą. Tačiau tai ne viskas – Užugiris gviešiasi ir į jūsų vasaros renginių kalendorių siūlydamas dvi triukšmingas pramogas – festivalį „Kilkim žaibu“ ir tradicines „Smetonines“.

Smetoninės.

Dovana prezidentui

1934 metais Lietuvoje buvo apie ką kalbėti – patsai prezidentas Antanas Smetona šventė šešiasdešimtmetį. Ta proga parinkta tikrai neprasta dovana – virš šimto hektarų žemės sklypas, nutolęs kilometrą nuo jo tėviškės. Renkant jam pinigus prieš jubiliejų išplatinti net specialūs Dovanos ženklai, kurių vienas kainavo penkis litus. Idėja pasiteisino, nes vien iš surinktų lėšų įsigyta aštuoniasdešimt hektarų!

Iš mažažemių valstiečių kilęs A. Smetona užaugo pirkioje, iš šulinio semdamas vandenį su svirtimi, o gyvenimo saulėlydį pasitiko prašmatniuose dvaro rūmuose. Tiesa, dovana buvo tik sklypas. Pinigus statybai turėjo susižvejoti pats prezidentas, juos pasiskolino. Naujakurystės darbai ėjosi kaip iš pypkės ir po trejų metų A. Smetona su šeima jau vasarojo prašmatniuose rūmuose. Istorikai pasakoja, kad tai buvo prezidento poilsio ir apmąstymų vieta. Deja, ilgai mėgautis jos teikiamu džiaugsmu nelemta – 1940 m., sovietams okupavus Lietuvą, A. Smetona tapo „liaudies priešu Nr. 1“, Užugiris nacionalizuotas.

Rūmuose vyksta parodos.

Ekspozicija.

Atvykus į vaizdingoje Lėno ežero pakrantėje įsikūrusią dvarvietę tikrai yra kur paganyti akis ir šiandien – kompleksą sudaro net dvidešimt aštuoni pastatai, iš kurių septyniolika – kultūros paveldo objektai. Įdomu, kad dvaro sodyba – vienintelis modernus tarpukario Lietuvos ūkis, išlikęs iki šių laikų. Žinoma, efektingiausia jos vieta yra dvaro rūmai, statyti pagal to meto visuomenės grietinėlės graibstyto inžinieriaus ir architekto Felikso Vizbaro projektą. Prieš kelerius metus jis jau buvo suprojektavęs A. Smetonos svainio Juozo Tūbelio namą, architekto darbų portfolio priklauso ir unikalieji Lietuvos pašto rūmai Kaune, Kauko laiptų planas ir kiti to meto architektūros perlai. Taigi tikrai įdomu atvykti į Užugurį ir apžiūrėti, kaip garsusis F. Vizbaras pasistengė dėl paties prezidento.

Beje, A. Smetona turėjo planą – testamentu planavo dvaro sodybą užrašyti valstybei, kad čia būtų įrengta žemesnioji žemės ūkio mokykla. Tačiau po karo ūkiniai pastatai ir žemės jau tarnavo tarybiniam ūkiui, o rūmuose veikė sveikatos priežiūros įstaigos. Šiandien dvaras atgimė kaip turistinis objektas. Tiesa, čia įsikūręs muziejus atlieka šviečiamąją misiją, tik jau kitaip nei planavo prezidentas.

Nepraleiskite: laukia dideli renginiai

Restauruotuose dvaro rūmuose įsikūręs muziejus kviečia apžiūrėti memorialinę prezidento šeimos ekspoziciją, čia veikia ir kino salė, kur demonstruojama tarpukario kino kronika.

„Kvalifikuoti muziejininkai nenuobodžiai pateikia istorinius faktus, todėl turistai noriai užsisako ekskursijas, edukacijas. Rūmuose nuolat veikia kilnojamosios parodos, rodomi spektakliai, koncertai“, – pasakojo Ukmergės kraštotyros muziejaus direktorė Violeta Reipaitė.

Ekskursijos.

Dvaro komplekse dirbanti kultūrinių veiklų organizatorė Daiva Misiukienė išdavė, kad edukacijų metu galima sužinoti pikantiškų dalykų apie tarpukario viliojimo meno subtilybes, taip pat kokie kriterijai lėmė, kad galėtum vadintis tikra dama ir džentelmenu. Šurmulio pilni ir kiti dvaro statiniai – buvusioje karvidėje įrengta kavinė ir svečių namai, atstatytoje pirtyje galima sužinoti, kokia buvo tikra smetoniška pirtis, dalyvauti edukacijoje intriguojančiu pavadinimu „Vantų šėlsmas“.

Pirties pastatas.

Pagal išlikusius autentiškus brėžinius atkurti ir dvaro parko želdynai, mažosios architektūros objektai, įrengta Vasario 16-osios Nepriklausomybės akto signatarų ąžuolų alėja. Restauruoto dvaro komplekso dėka atsikuria ir Užulėnio kaimas. „Buvusioje dviaukštėje pradžios mokykloje dabar įrengtas muziejus, šalia atkurtame mediniame pastate vyksta įvairios kulinarinio paveldo ir kitos edukacijos“, – pasakojo V. Reipaitė.

Kitapus gatvės paženklinti A. Smetonos tėviškės pamatai, atkurtas sodybos maketas. Beje, ji vis dar priklauso Smetonoms – iš tremties grįžusi ją atsėmė jauniausia prezidento sesuo.

Ukmergiškiai nuoširdžiai kviečia pas juos apsilankyti ir kaimyninių rajonų gyventojus. Juolab kad birželio 29 dieną antrus metus iš eilės dvaro teritorijoje vyks baltiškos kultūros ir ekstremalios muzikos festivalis „Kilkim žaibu“. Kasmet pirmąjį rugpjūčio šeštadienį dvare vyksta ir tradicinės „Smetoninės“, skirtos prezidento gimtadieniui.

„Renginys teatralizuotas, jame galioja tarpukario aprangos kodas, renkama dvaro ponia, susirinkusius linksmina įvairūs atlikėjai“, – kvietė kultūrinių veiklų koordinatorė D. Misiukienė.

Dvaro teritorija.

Daugiau apie muziejų ir jame vykdomas veiklas galima sužinoti Facebook‘o paskyroje „Ukmergės kraštotyros muziejus“, internetinėje svetainėje www.ukmergesmuziejus.lt.

Publikacija finansuojama Europos socialinio fondo veiksmų programos prioriteto „Techninė parama, skirta informuoti apie veiksmų programą ir jai vertinti“ lėšomis.

Užs. Nr. 0020260.

Palikite komentarą apie straipsnį

  • savas :
    issilavine zurnalistai man atrodo turetu skirti zodzius dvaras ir rumai.Pastatai irgi skiriasi nuo rumu.Tai yra dvaras ,o ne rumai.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas