Statė ateities kartoms
Tarp šimtų įvairių paminklų, kryžių, kurie buvo pastatyti atkurtos Lietuvos valstybės 10-mečiui įamžinti, yra ir Ukmergės centre stovintis „Lituania Restituta“.
„Tūkstantis devyni šimtai dvidešimt aštuntais metais gegužės mėnesio penkioliktą dieną – Lietuvos Valstybės Nepriklausomo gyvavimo dešimtais metais, esant jos Prezidentu Antanui Smetonai, Ministeriu Pirmininku profesorium Augustinui Voldemarui, Vidaus reikalų Ministeriu Ignui Musteikiui, Ukmergės miesto ir apskrities Viršininku Jonui Raščiui, Ukmergės miesto Burmistru Pranui Kuzmai – Ukmergės miesto ir apskrities gyventojai, vadovaujant Lietuvai Pagražinti Draugijos Ukmergės Skyriui, įmūrijo šį raštą Ukmergės mieste Kęstučio aikštėje, Ukmergės Klebono kun. Aniceto Barakausko iškilmingai pašventintoje vietoje, dedam pamatus Lietuvos Nepri-klausomybės dešimties metų sukaktuvėms paminėti paminklui.
Šį paminklą statome, kaipo liudininką mūsų ainiams, kuris rodys, kaip mes branginame laisvę, gerbiame žuvusius už ją ir džiaugiamės nepriklausomu gyvenimu. Mes visi trokštame ir visuomet esame pasiryžę Nepriklausomybę išlaikyti ir reikalui esant už ją gyvybę atiduoti,“ – rašė statytojai. Kapsulė su šiuo raštu ateities kartoms buvo įmūryta į pamink-lo pamatus. Dabar jis saugomas Ukmergės kraštotyros muziejuje.
1928-ųjų gegužę tuo metu miesto centre įsikūrusiame Dariaus ir Girėno sode pradėtas statyti paminklas buvo baigtas 1930-aisiais, Vytauto Didžiojo metais, todėl kai kuriuose istoriniuose šaltiniuose minima, jog paminklas pastatytas Vytauto Didžiojo garbei.
Dariaus ir Girėno sodas Ukmergėje XX a. 4 deš.
Pagal Liudo Truikio projektą statymo darbus atliko skulptorius Silvanas Jakševičius, paminklo medžiaga – gelžbetonis. Lietuvos Nepriklausomybės paminklas „Lituania Restituta“, kaip rašoma 1938 metų dokumente, skirtame Ukmergės apskrities Viršininkui, tuo metu kainavo 16 000 litų. Dalį lėšų skyrė miesto savivaldybė, kitą dalį surinko visuomenė – žmonės aukojo kas kiek galėjo.
1930 metais paminklas buvo baigtas. Tarpukario spaudoje buvo rašoma, kad tuo metu tai buvo aukščiausias paminklas Lietuvoje, kurio aukštis siekė 16,7 m. Rugsėjo 8 dieną surengta Lietuvos Nepriklausomybės paminklo „Lituania Restituta“ atidarymo šventė. Ši diena pasirinkta ne atsitiktinai. Rugsėjo 8-oji tarpukariu buvo paskelbta Tautos švente, kadangi šią dieną 1430 metais turėjo įvykti Vytauto Didžioji karūnavimas. 1930-iais Tautos šventė sutikta itin iškilmingai, kadangi buvo minimas Vytauto Didžiojo karūnacijos 500-metis. Istorinės fotografijos byloja, jog ir vėliau tarpukariu Tautos šventė buvo minima tuomečiame Dariaus ir Girėno sode, prie paminklo „Lituania Restituta“.
Tiek karo metais, tiek vėliau, okupacijos laikotarpiu, paminklas ir aikštė aplink jį, gavusi Kęstučio vardą, išliko pagrindine ukmergiškių susibūrimų lokacija. Sovietmečiu Kęstučio aikštė buvo pervadinta į Tarybų aikštę.
Griauti savanorių neatsirado
Metams bėgant aikštė aplink Lietuvos Nepriklausomybės paminklą „Lituania Restituta“ keitėsi. Įvykus sovietinei okupacijai, netoli paminklo buvo įkurtos karių kapinės. 1951 metais Nepriklausomybės paminklas buvo nugriautas ir obelisko dalys čia pat, aikštėje, užkastos.
„1951 metais rusų valdžia skyrė 2 tūkstančius rublių už paminklo sugriovimą, bet savanorių neatsirado. Tada valdžia griebėsi darbo. […] Tai du kartus buvau pažiūrėti, kaip griaunamas paminklas, kurį ukmergiškiai vadino „Restitutu“. Mačiau kaip trys darbininkai su kirkom kapojo paminklo kamieną 3 metrų aukštyje ir 1 metro storio ir pločio, tai dvi savaites kapojo ir sakė, kad labai kietas,“ – taip apie ukmergiškiams brangaus paminklo nugriovimą pasakojo Vytautas Dalinkevičius.
Nugriovus Lietuvos Nepriklausomybės paminklą, aikštėje buvo pastatyta sovietinio kario išvaduotojo skulptūra. Šalia buvusiame fontane įkomponuota skulptūrinė kompozicija „Du berniukai“.
Karį pakeitė vėliavnešiai
1982-aisiais sovietinio kario skulptūra buvo iškelta į Pašilės karių kapines. Minint SSRS 60-metį, tuometėje Tarybų aikštėje iškilo Vaclovo Krūtinio sukurtas monumentas „Vėliavnešiai“ – vėliavas nešantys darbininkas, valstietis ir inteligentas. Statant paminklą „Vėliavnešiai“ bei kasinėjant aikštę buvo rasta kapsulė su pirmojo paminklo statytojų raštu ateities kartoms.
Nors paminklas „Lituania Restiuta“ kelis dešimtmečius buvo užkastas, o aikštėje jo vietoje stovėjo sovietinę ideologiją šlovinantys monumentai, ukmergiškių širdyse ruseno viltis, jog Lietuvos laisvės simbolį bus galima atstatyti.
Į atstatymą įsijungė visa Ukmergė
Lietuvoje prasidėjus atgimimui, ukmergiškiai, kaip ir kitų šalies vietovių žmonės, užsidegė atstatyti savo Laisvės paminklą.
Paminklo atstatymo iniciatoriai iš pradžių nerado istorinės medžiagos apie užkastąjį obeliską. Tuometinis rajono vykdomojo komiteto pirmininkas Alfonsas Bernotas 1988-aisiais potvarkiu sudarė specialią komisiją. Jos nariai kreipėsi į ukmergiškius, jog šie pagelbėtų savo turimomis žiniomis apie „Lituania Restituta“. Taip pat buvo klausta ir visuomenės nuomonės, kurioje vietoje atstatyti paminklą. Visuomenė ne tik labai gyvai įsitraukė į diskusijas, bet ir siūlė paramą atstatant paminklą.
1989 m. Kęstučio aikštėje organizuota talka, į kurią susirinko daugybė ukmergiškių. Paminklo stovėjimo vietoje buvo nurinktos plytelės, ekskavatorius ėmė kasinėti gruntą. Greitai rasta negiliai užkasta viršutinė 6 m obelisko dalis. Apatinės paminklo dalies paieškos kelias savaites buvo bevaisės. Kai niekas jau nesitikėjo – prie pat vykdomojo komiteto laiptų buvo rasta ir apatinė dalis.
Obelisko atstatymo darbai 1989 m.
Atstatyti monumentą nuspręsta buvusioje jo vietoje, Kęstučio aikštėje. 1989 m. gegužės 15 d. pašventinti paminklo pamatai. Į juos įdėta nerūdijančio plieno kapsulė su dviem dokumentais. Pirmasis raštas – kopija senojo prieškarinio rašto, kuris buvo įdėtas į pamatus 1928 m., o antrąjį sukūrė mokytoja sąjūdininkė Marija Kučinskienė, jis adresuotas ateities kartoms. •
Naujasis raštas skelbė: „1928 metų gegužės 15 dieną šioje vietoje buvo padėti ir iškilmingai pašventinti pamatai Lietuvos Nepriklausomybės paminklui (Lituania Restituta).
Nebuvo lemta amžinai stovėti šiam kilniam Atkurtos Lietuvos Paminklui, kaip nebuvo lemta Tautai amžinai džiaugtis Laisve.
Tarybų Sąjungai 1940 metais okupavus ir aneksavus Lietuvos Respubliką, prasidėjo pražūtingos dienos Tautai ir jos Laisvės paminklams. Tragiškas likimas ištiko ir Ukmergės Paminklą. Su civilizuotam žmogui nesuprantamu pykčiu ir įsiūčiu Paminklas buvo sudaužytas ir giliai po žeme Kęstučio aikštėje palaidotas, kad niekada daugiau nebeprisikeltų ir nežadintų Lietuvos žmonėms Laisvės troškulio, nebudintų Nepriklausomybės vilčių.
Bet Laisvės dvasia gyva, ir mes atgimstame. Ukmergiečių valia pirmykščiu pavidalu atkurtas ir senoje vietoje atstatytas Paminklas tegul kalba būsimosioms ukmergiečių kartoms apie Lietuvos Atgimimą. Prisiekiame toliau vykdyti tėvų, protėvių mums duotus priesakus ir, palikdami šį testamentą ainiams, pareiškiame savo valią:
- Niekada daugiau tai neturi pasikartoti!
- Lietuva tik Laisva ir Nepriklausoma!
- Kova už Laisvę – šventa kova, ir tepadeda mums Dievas!
Pamatai atstatomam Paminklui padėti ir iškilmingai pašventinti 1989 metų gegužės 15 dieną.“
Svarbiausias laisvės simbolis
Monumentas „Vėliavnešiai“ buvo nukeltas į skverą Deltuvos ir Kauno gatvių sankryžoje, o Kęstučio vardą susigrąžinusioje aikštėje prasidėjo paminklo atstatymo darbai. Jų ėmėsi Antroji kelių statybos valdyba, statybomis rūpinosi vyr. inžinieriumi dirbęs Juozas Daunys. Prie atstatymo lėšomis, darbu taip pat prisidėjo kitos įmonės, visuomenė. Kai paminklas jau buvo atstatytas, pateikti statistiniai duomenys: paminklo atstatymas kainavo 43 tūkstančius rublių; atstatyto obelisko svoris – apie 550 tonų, aukštis – 16 metrų ir 70 centimetrų.
Atstatyto Lietuvos Nepriklausomybės paminklo „Lituania Restituta“ atidengimo šventė įvyko 1990 metų vasario 16-ąją. Susirinko gausus būrys ukmergiškių. Daugelis jų buvo nešini trispalvėmis bei plakatais, kviečiančiais atgauti Lietuvos nepriklausomybę.
Atidengiant paminklą vykusiame minėjime buvo atskleista, kad lenta, pagal kurią buvo išlieta kopija (originalas saugomas Ukmergės kraštotyros muziejuje) ir į paminklą įmontuotas originalus Vytis buvo išgelbėti ukmergiškių Jono Fišerio ir Rapolo Diečkaus. Jie buvo mechanizuotos kolonos, kurios darbininkams šeštojo dešimtmečio pradžioje liepta nugriauti paminklą, darbuotojai – sandėlininkas ir buhalteris. Jiedu, sužinoję, kad rytojaus dieną paminklas bus užkastas, rizikuodami naktį nuplėšė Vytį ir anotacinę lentą. Juos R. Diečkus slėpė savo namuose, o kai su šeima buvo išvežtas į Sibirą, paprašė buto šeimininko užkasti darže.
Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, Kęstučio aikštė ir paminklas „Lituania Restituta“ tapo vieta, kurioje ukmergiškiai mini Lietuvos valstybės ir Ukmergės miesto šventes. Lietuvos Nepriklausomybės paminklas išlieka svarbiausiu laisvės simboliu Ukmergėje.
Paruošė Loreta EŽERSKYTĖ
Ukmergės kraštotyros muziejaus ir autorės nuotraukos
Mus remia:
Rekomenduojami video
Aktualijos
Žiūrėti kitas naujienas
Aktualijos, Naujausi
Savivaldybės tarybos posėdis: kas svarbiau – balandžiai ar žmonės?
2023/05/28
Komentarų (1)
Aktualijos, Naujausi
Siesikų ambulatoriją ketinama persikelti į mažesnes patalpas
2023/05/28
Komentarų (0)
Aktualijos
Paaiškėjo, kokio dydžio pagalbą pieno gamintojas gaus už pieninę karvę
2023/05/26
Komentarų (0)
Aktualijos
Gyventojams siunčiami priminimai
2023/05/25
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi
Pristatytas ukmergiškių parengtas TŪM pažangos projektas
2023/05/21
Komentarų (3)
Aktualijos, Naujausi
Druska barstys miesto žvyrkelius
2023/05/21
Komentarų (9)
Šventėje lankosi 6 užsienio delegacijos
2023/05/27
Komentarų (0)
Primename, kas atsakingas už apleistų statinių priežiūrą
2023/05/27
Komentarų (0)
Tarp nugalėtojų – dvi ukmergiškių bendruomenės
2023/05/26
Komentarų (0)
Apžiūrėjo ir įvertino Užupio pagrindinės mokyklos stadiono būklę
2023/05/25
Komentarų (1)
Miesto šventė prasidėjo sveikinimais ir dovanomis
2023/05/25
Komentarų (3)
Kviečiame į profesijų miestelį Ukmergės miesto centre
2023/05/24
Komentarų (0)
Vyko lauko taktinės pratybos „Budrus velnias 2023“
2023/05/21
Komentarų (1)
Iki liepos 1 d. reikia atnaujinti vaistinėles automobiliuose
2023/05/20
Komentarų (0)
Atnaujinta Jaunimo gatvės atkarpa
2023/05/19
Komentarų (3)
Žmonės
Žiūrėti kitas naujienas
Naujausi, Žmonės
Savivaldybėje lankėsi Lietuvos žydų bendruomenės atstovai
2023/05/28
Komentarų (1)
„Ukmergei - 690: istorija ir šiandiena“, Žmonės
(Ne)atrasta Felicija Bortkevičienė: vienos ryškiausių tarpukario Lietuvos moterų gyvenimo istorija
2023/05/26
Komentarų (0)
Žmonės
Keturios pasaulio pažinimo dienos
2023/05/12
Komentarų (0)
„Ukmergei - 690: istorija ir šiandiena“, Žmonės
Geologui dr. Algimantui Uginčiui – 85
2023/05/09
Komentarų (0)
Naujausi, Žmonės
Pareigūnai sodino medelius
2023/04/30
Komentarų (1)
Naujausi, Žmonės
Po talkos – gardi grikių košė
2023/04/27
Komentarų (0)
Pagerbti ir pasveikinti slaugytojai
2023/05/18
Komentarų (0)
Dainavoje susitiko buvę dviejų sostinių merai
2023/05/14
Komentarų (2)
Viešėjome Vilniuje
2023/05/13
Komentarų (0)
Užupio pagrindinei mokyklai vadovaus buvusi jos mokinė
2023/05/08
Komentarų (0)
Gausios šeimos motinai – vaikų meilė ir prezidento medalis
2023/05/07
Komentarų (0)
„Eglutė“ turi naują vadovę
2023/05/05
Komentarų (7)
Ukmergės bočiams vėl vadovaus V. Sakolnikienė
2023/04/23
Komentarų (0)
Apžvelgėme praėjusių metų darbus
2023/04/17
Komentarų (0)
Ukrainiečiai pasveikino ukmergiškius su prabėgusiomis šventėmis
2023/04/16
Komentarų (0)
Įvairūs
Žiūrėti kitas naujienas
Įvairūs
Kuo oras-oras sistema naudinga verslui?
2023/05/25
Komentarų (0)
Įvairūs
Mediniai langai ir jų išskirtinumas: ar verta pasirinkti medinius rėmus langams?
2023/05/25
Komentarų (0)
Įvairūs
Pagrindiniai faktoriai nuo kurių priklauso miego kokybė
2023/05/24
Komentarų (0)
Įvairūs
Kaip vyksta sporto ir sveikatingumo projektų rengimas?
2023/05/24
Komentarų (0)
Įvairūs
Kriptovaliutos ir mokesčių deklaravimas Vokietijoje: gairės investuojantiems
2023/05/19
Komentarų (0)
Įvairūs
Kaip išrinkti konstruktorių vaikui?
2023/05/16
Komentarų (0)
Padangų pirkimas internetu: ką turėtų žinoti vairuotojai
2023/05/25
Komentarų (0)
Naujoviški būdai pritraukti žiūrovus
2023/05/24
Komentarų (0)
Ką svarbu žinoti apie kartoninių dėžių gamybos procesą?
2023/05/24
Komentarų (0)
Išskirtiniai svetainės baldai, kurie suteiks jūsų interjerui unikalumo
2023/05/24
Komentarų (0)
Viskas, ką reikia žinoti apie purkštukų remontą
2023/05/24
Komentarų (0)
Trimerio valas – viena iš svarbiausių trimerio dalių
2023/05/22
Komentarų (0)
Artėjant vasaros sezonui iškyla dilema: kaip rasti figūrą formuojančius maudymosi rūbus?
2023/05/12
Komentarų (0)
Naudotos automobilių dalys: kas tai ir kaip jas prižiūrėti?
2023/05/11
Komentarų (0)
Kaip elektronika pasitarnauja namų buityje?
2023/05/10
Komentarų (0)
Kultūra
Žiūrėti kitas naujienas
Kultūra, Naujausi
Švęsti norime visi…
2023/05/28
Komentarų (0)
Kultūra, Naujausi
Užugirio dvare – tarpukario vilionės ir vantų šėlsmas
2023/05/28
Komentarų (0)
Kultūra
Kalendoriai skaičiuoja metus…
2023/05/22
Komentarų (0)
Kultūra
Ukmergėje – merginų choro „Liepaitės“ ir jaunių choro „Rūta“ koncertas
2023/05/21
Komentarų (0)
Kultūra, Naujausi
Lauko erdvėje – mamų portretai
2023/05/14
Komentarų (0)
„Ukmergei - 690: istorija ir šiandiena“, Kultūra, Naujausi
Legendomis apipinta renesansinė pilis
2023/05/13
Komentarų (0)
Ukmergę su gimtadieniu sveikina „rokenroliškas“ balandis
2023/05/28
Komentarų (0)
Tolerancijos centro tvora „išsiuvinėta“ tautiniais raštais
2023/05/28
Komentarų (0)
Į svečius kviečia Glitiškiai
2023/05/25
Komentarų (2)
Pastatytos trys taktilinės objektų kopijos
2023/05/19
Komentarų (0)
Simfonija iš Šiaurės Jeruzalės
2023/05/16
Komentarų (0)
Kovotojų už laisvę atmintis gyva
2023/05/15
Komentarų (0)
Siesikų pilyje lankėsi Radvilų didikų giminės palikuonys
2023/05/12
Komentarų (3)
Ukmergėje griaudės jubiliejinis miesto gimtadienis
2023/05/09
Komentarų (1)
Želvos gimnazijoje vyko Menų savaitė
2023/05/07
Komentarų (0)