Kultūra

Nepriklausomybės atkūrimo dieną švęsime skambant perkusijai

Loreta EŽERSKYTĖ

 

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šventė Ukmergėje tradiciškai minima būgnų ir perkusijų gaudesiu. Nuo 2005 metų čia vyksta Tarptautinis būgnų ir perkusijos festivalis. Dvejus metus, siaučiant koronavirso pandemijai, šio renginio teko atsisakyti. Tačiau graži tradicija buvo išlaikyta – vyko perkusinės muzikos koncertai. Šiemet festivalis grįžta ir mūsų mieste skambės jau septynioliktą kartą. Nauja ir ypač džiugu tai, kad tarp festivalio atlikėjų išvysime ir ukmergiškius – Meno mokyklos moksleivius.

Kultūros centro direktorė Rasa Graužinienė pripažino, jog sunku būtų dabar ir išvardinti visas pasaulio šalis, kurių atstovai nuo 2005-ųjų koncertavo Ukmergėje, Tarptautiniame būgnų ir perkusijos festivalyje. Ukmergiškiai turėjo retą galimybę klausytis pasaulinių žvaigždžių ne tik iš Europos, bet ir iš JAV, Brazilijos, Meksikos, Japonijos, kitų šalių.

Festivalio metu Ukmergėje vyko Jono Taločkos vardo Baltijos respublikų mušamųjų instrumentų jaunųjų atlikėjų konkursas. Šiame, kas antrus metus, organizuotame konkurse, dalyvavo jaunieji atlikėjai, pasirodę ir didžiojoje festivalio scenoje Ukmergės kultūros centre. Vėliau rengti Lietuvos muzikos mokyklų mušamųjų instrumentų ansamblių konkursai. Konkursų metu organizuoti meistriškumo kursai, kuriuos vedė atvykę geriausi Lietuvos ir pasaulio atlikėjai.

Nuo 2014 metų festivalio meno vadovu dirbti pakviestas Latvijos nacionalinio simfoninio orkestro mušamųjų grupės koncertmeisteris, Latvijos muzikos akademijos profesorius Edgars Saksons. Jis šias pareigas eina iki šiol.

„Latvijoje perkusinė muzika turi kur kas gilesnes tradicijas nei mūsų šalyje, ten veikia žymiai daugiau kolektyvų. Tad meno vadovo dėka į Ukmergę atvyksta nemažai Latvijos atlikėjų. Tačiau jis nuolat pakviečia kolektyvų ir iš kitų šalių. Festivalio baigiamajame koncerte ne kartą buvo atliekamos premjeros arba specialiai paruošti kūriniai kameriniam orkestrui ir solistams. Tačiau tuo neapsiribojame, kasmet ieškome kažko naujo, neįprasto. Jau kuris laikas koncertai rengiami ne tik Ukmergės kultūros centre. Prieš kelerius metus jie vyko Taujėnų dvare, Deltuvos kultūros namuose, 2019-tais keliavo į Jonavos kultūros centrą. Šiemet atlikėjai koncertą kovo 10-ąją rengia Anykščių kultūros centre – tikimės, kad klausytojai nenusivils. Džiaugiamės, kad organizuodami šį koncertą puikiai bendradarbiaujame su Anykščių kultūros centru“, – mintimis dalijosi R. Graužinienė.

Šiemet, kaip ir įprasta, festivalis vyks tris dienas. Jis prasidėjo kovo 9-ąją atidarymo koncertu Vlado Šlaito bibliotekos salėje. Koncerto atlikėjai – Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos ir Ukmergės meno mokyklos Muzikos skyriaus mušamųjų instrumentų grupės, perkusininkų duetas – Arnas Mikalkėnas ir Viačeslav Krasnopiorov.

„Labai smagu, kad į festivalį pagaliau įsijungė ir ukmergiškiai atlikėjai. Galima sakyti, kad šis renginys juos išaugino. Todėl šį Meno mokyklos Muzikos skyriaus moksleivių pasirodymą pavadinčiau vienu reikšmingiausių festivalyje, tai tarsi vyšnia ant šventinio torto…“ – sakė Kultūros centro direktorė.

Kovo 11-ąją prie paminklo „Lituania Restituta“ vyksiančio iškilmingo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjimo metu susirinkusieji išgirs mušamųjų instrumentų grupės „Ritmas kitaip“ šou programą.

Šeštadienį Ukmergės kultūros centre rengiamame koncerte skambės Carlo Orffo kantata „Carmina Burana“, ją atliks Šiaulių valstybinis kamerinis choras POLIFONIJA, jungtinis Lietuvos-Latvijos perkusininkų ansamblis („Perpetuum Ritmico“, Latvija; „Giunter Percussion“, Lietuva), sopranas Gunta Gelgotė (Latvija), baritonas Stein Skjervold (Norvegija), tenoras Algirdas Bagdonavičius (Lietuva).

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas