Paminklas A. Smetonai Užugiryje.

Kultūra

Pirmasis Lietuvos prezidentas Antanas Smetona bus įamžintas ir Vilniuje

Vilniaus miesto taryba patvirtino, kad pirmasis Lietuvos prezidentas Antanas Smetona bus įamžintas skvere priešais Vilniaus senąjį teatrą J. Basanavičiaus gatvėje. Ši įamžinimo vieta parinkta atsižvelgus į vilniečių nuomonę.

Buvo aptariama ne viena vieta paminklui, tačiau Vilniaus miesto Tarybos Istorinės atminties komisijos siūlymu visuomenės nuomonės buvo klausiama dėl dviejų potencialių vietų: Tilto ir Ž. Liauksmino gatvių sankryžos ir erdvė priešais Vilniaus senąjį teatrą J. Basanavičiaus g. 13.

Dauguma apklaustųjų mano, kad tokiam paminklui tinkamiausia vieta yra skveras J. Basanavičiaus gatvėje. Vilniaus senajame teatre 1917 m. rugsėjo 18–22 d. posėdžiavo Lietuvių konferencija, išrinkusi Lietuvos Tarybą ir jos pirmininką A. Smetoną. Paminklą šalia namo Tilto g. 1, kur prezidentas gyveno 1908–1909 m., norėtų matyti 35 proc. apklaustųjų.

Konkursas paminklui sukurti bus skelbiamas šiais metais. Tai bus jau antrasis konkursas dėl A. Smetonos įamžinimo sostinėje. Pirmą kartą konkursas pirmojo šalies vadovo paminklui Vilniuje sukurti buvo paskelbtas rengiantis Valstybės atkūrimo šimtmečiui – tuometinė Vyriausybė buvo numačiusi Vilniuje pastatyti paminklus A. Smetonai, Nepriklausomybės akto signatarui Jonui Basanavičiui ir broliams Vileišiams.

A. Smetonos paminklui buvo parinkta erdvė ties Gedimino pr. 13, mat šalia šiandieninio statinio stovėjusiame pastate dirbo Lietuvos Valstybės Taryba, kuriai pirmininkavo A. Smetona.

Paminklo meninės-architektūrinės idėjos konkursą 2020 m. laimėjo „Gedimino-Antano Sakalio projektavimo firmos“ projektas „622522“, jo autoriai – Gediminas Antanas Sakalis, Kazys Venclovas, Indrė Rakauskaitė. Nugalėtojas buvo išrinktas iš 7 pasiūlytų projektų. Tačiau Vilniaus miesto savivaldybės taryba laimėtojams paskelbė veto. Tarybos nario Gedimino Jauniaus vadovaujama Savivaldybės tarybos Istorinės atminties komisija kreipėsi į Kultūros ministeriją ir pasiūlė stabdyti A. Smetonos paminklo statybas bei skelbti naują idėjos konkursą.

Minėtieji du paminklai – J. Basanavičiui ir Vileišiams – jau stovi.

Paminklai A. Smetonai stovi Ukmergės rajone, Kaune, tačiau sostinėje iki šiol pirmojo Lietuvos prezidento atminimas nėra įamžintas, nors apie tai diskutuota ne kartą.

A. Smetona Lietuvos prezidento pareigas ėjo 1919–1920 ir 1926–1940 metais. Jis – Nepriklausomybės akto signataras, Lietuvos tarybos pirmininkas, aktyvus visuomenininkas, publicistas, lietuvybės puoselėtojas ir valstybės modernizatorius. Didžiausias jo nuopelnas – atkurtas ir įtvirtintas Lietuvos valstybingumas. Jis taip pat padėjo perorientuoti Lietuvos ekonominį ir kultūrinį gyvenimą iš Rytų į Vakarus.

Kaip liudija istorikai, Vilnių ir tik Vilnių, A. Smetona laikė praeities ir kažkada atgimsiančios Lietuvos sostine.

„G. ž.“ inform.

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas