Asociatyvi nuotrauka.

Kultūra

Sveikuoliškos Joninės Karališkių kaime

Arvydas PĖŠINA

Birželio 23–24 dienomis Želvos seniūnijos Karališkių kaimo sodžiuje rengiama Joninių šventė, kur gražiausią vasaros šventę bus galima atšvęsti gamtoje, kaimiškoje aplinkoje ir sudalyvauti dvigubame maratone. Bėgimus organizuoja VŠĮ Maratomanija.

Pagrindinis šventės akcentas šiais metais – du maratonai. Užsiregistravusieji galės dalyvauti naktiniame Joninių bėgime 23 dieną, nuo 22 valandos, arba 24 dieną, nuo 12 valandos. Bėgikai turės galimybę rinktis 1, 5, 11, 21 ir 42 kilometrų ilgio distancijas. Bus bėgama keliukais, pamiškėmis.

Svečiai laukiami 23 dieną nuo 18 valandos. O 20 valandą pradedama ruoštis Joninėms. Šventėje šalia kaimo ąžuolo tradiciškai iki vėlyvos nakties ar netgi iki ryto rengiama vakaronė su dainomis ir Joninių arba, kitaip, Kupolinės tradicijomis. Pagal tautinius papročius šventės išvakarėse sodiečiai ėjo rinkti stebuklingų žolelių, tinkančių vaistams, galinčių atnešti žmogui laimę ir sveikatą. Stebuklinga buvo ir rytmečio rasa, kurioje būtina pabraidyti ar net pasivolioti. Tikima, kad tada žmogus būna sveikas ir gražus. Prisimenama, kad seniau gražesnėje vietoje jaunimas statydavo kartį, ant kurios užmaudavo stebulę ar pritaisydavo statinę, uždegdavo ir linksmindavosi, dainuodavo, šokdavo, sulaukdavo aušros.

Trečiadienį belaukdami paparčio žiedo šventės dalyviai spėlios iš kupolinės ar vainikėlių, tvenkinyje plukdys vainikėlius, degins šventinį laužą, dainuos ir šoks, sveikins Jonus ir Janinas bei ieškos paparčio žiedo. Jis pražysta trumpą akimirką ir pasirodo tik geriems žmonėms ir tik kartą gyvenime. Būta papročio ir šokinėti per laužą pavieniui, po kelis ar būryje. Merginos būrė vedybinę laimę. Puošdavo šakotą kartį, ant kurios mėtė žolynų vainikėlius.

24 dieną nuo pat ryto iki bėgimo starto 12 valandą taip pat sudaryta galimybė sudalyvauti įvairiuose renginiuose. Stovyklautojams bus pasiūlyta jogos mankšta, vaistinių ir maistinių žolelių rinkimas, pajodinėjimas arkliuo, kitos pramogos. O vakare jų lauks pirtelė.

Organizatoriai kviečiami atvykti su šeimomis, tik reikia pasiimti palapines nakvynei ir priemonių nuo uodų. Galima bus įsikurti ir sodyboje, bet ten vietų skaičius ribotas.

Maistu dalyviai turi pasirūpinti patys, tačiau vakare, iš ryto ir per pietus bus galima paskanauti ant laužo ruošto natūralaus, vegetariško ir ekologiško valgio. Geriamas vanduo – iš šulinio. Sodyboje alkoholis, cigaretės ir kitos žalingos priemonės nepageidaujamos.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas