Deltuvos kultūros namuose eksponuojama 60 šiaudinių sodų, kuriuos pateikė 24 rišėjai iš įvairių Lietuvos regionų.

„Ukmergės krašto atradimai“, Kultūra, Naujausi

Respublikinė sodų paroda „Sodų sakmės“ Deltuvoje

Daiva STIMBURIENĖ

UKC Deltuvos skyriaus renginių organizatorė, Projekto „Deltuva – Mažoji Lietuvos kultūros sostinė 2021“ koordinatorė

 

Balandžio 16-ąją Deltuvoje – Mažojoje Lietuvos kultūros sostinėje atidaryta respublikinė paroda „Sodų sakmės“. Tai Vilniaus etninės kultūros centro dovana ne tik Deltuvai – Mažajai Lietuvos kultūros sostinei 2021, bet ir visiems Ukmergės krašto žmonėms. Deltuva – pirmoji parodos stotelė, keliaujant per dar tris Lietuvos mažąsias kultūros sostines – Krakes, Veliuoną, Nevarėnus.

Šiaudiniai sodai – ne tik grožis, net ne būdas išreikšti save. Juose – lietuvių tautos tradicijos, gili apeiginė prasmė. Pasak parodos organizatorės, Vilniaus etninės kultūros centro kultūrinių veiklų koordinatorės tautodailininkės Marijos Liugienės, sodus rišančios daugiau nei keturiasdešimt metų, seniau sodas kabodavo kone kiekvienuose namuose. Juos rišdavo didžiosioms šventėms – Kalėdoms ir Velykoms. Kalėdinius sodus puošdavo saulutėmis, žvaigždutėmis, Velykoms skirtus − paukščiukais, į kuriuos galima įdėti ir margutį, taip pat išpūsto kiaušinio kevalais, gėlytėmis. Paukštis lietuviui įprasmino dangaus ir žemės ryšį, buvo tikima, kad protėvių vėlės išskrenda Paukščių taku, o pavasarį ant jų sparnų kartu su šiluma ir saule sugrįžta atgal. Papročiais labiausiai apipinti vestuviniai sodai, būdavę neatskiriamu aukštaičių vestuvių apeigų atributu. Krikštynoms sodą rišdavo besilaukianti mama. Siūlą būsimam sodui ji kabindavo ant kablio, ant kurio vėliau buvo kabinama vygė.

Šiuolaikiniam pasauliui labai trūksta darnos. Nuolat skubėdami, žmonės prarado gyvenimo pojūtį, pusiausvyrą. Pakabintas palubėje besisukantis sodas pripildo namus geros energijos ir sutarimo. Jo lauke atsiranda ramybė ir tylus džiaugsmas. Būtent to dabar mums labiausiai reikia. Galbūt tai yra sodų uždavinys dabarčiai.

Tautodailininkų pastangų dėka sodai atgimsta ir vėl tampa nepakartojama mūsų namų puošmena. Deltuvos kultūros namuose eksponuojama 60 šiaudinių sodų, kuriuos pateikė 24 rišėjai iš įvairių Lietuvos regionų. Parodos tikslas – ne tik parodyti šių kūrinių grožį, sakralumą, rišėjų išmonę bei kruopštumą, bet tuo pačiu ir įkvėpti, padrąsinti daugiau žmonių prisiliesti prie sodų rišimo tradicijos.

Dėkojame visiems tautodailininkams, padovanojusiems mums šį įspūdingą reginį. Džiaugiamės, kad į sodų rišėjų būrį įsiliejo vidiškietė Janė Giedraitienė. Savo pirmąjį surištą sodą mums dovanoja deltuviškė Rasa Laskauskienė.

Paroda veiks iki gegužės 28 d. Ją aplankyti gyvai karantino metu galima iš anksto paskambinus į Deltuvos kultūros namus. Kviečiame visus apsilankyti Deltuvoje – Mažojoje Lietuvos kultūros sostinėje.

Egidijaus DARULIO nuotraukos

Mus remia:

Palikite komentarą apie straipsnį

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas