Loreta EŽERSKYTĖ

 

Birželio 20-ąją rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos ir dokumentų valdymo skyriuje iškilmingai įregistruota 33-oji šiais metais santuoka. Ukmergiškis Justinas Ašmena ir jonaviškė Gabija Grakavinaitė pirmi amžiną meilę prisiekė jaukioje naujoje santuokų registravimo iškilmių salėje, kuri įrengta rekonstruotame buvusio Ukmergės kraštotyros muziejaus pastato Kęstučio a. 5 antrame aukšte.

Iki šiol Ukmergėje santuokos daugiau nei tris dešimtmečius buvo registruojamos pastate, esančiame Vytauto g. 39. Nors norinčiųjų čia sumainyti aukso žiedus netrūko, atvykusieji tuoktis, ypač pastaruoju metu, neretai pasigesdavo iškilmingesnės, šventiškesnės ir intymesnės santuokai registruoti aplinkos. Mat šiame pastate įsikūrusios ne tik savivaldybės įstaigos, bet ir nevyriausybinės, kitos organizacijos, darbo dienomis čia lankosi nemažai žmonių.

Dabar Ukmergė galės didžiuotis turinti moderniai ir jaukiai įrengtus vadinamuosius santuokų rūmus. Ne mažiau svarbu, kad jie atidaryti senamiestyje, vienoje gražiausiai sutvarkytų miesto vietų.

Į suremontuotą pastatą ką tik persikėlusios rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos ir dokumentų valdymo skyriaus darbuotojos įsikūrė trijuose kabinetuose, čia taip pat yra nemažos patalpos dokumentų archyvui.

Iš erdvaus holo atsiveria vaizdas į Kęstučio aikštę.

Rekonstruoto pastato laiptinės langus papuošė vitražai.

Sutvarkytas pastato vidinis kiemelis.

„Nors čia dirbame pirmas dienas, daug lankytojų dar nesulaukėme, tačiau tikimės, kad ypač būsimi jaunavedžiai šiomis patalpomis tikrai nenusivils. Kadangi dažniausiai iškilmingai santuokos registruojamos šeštadieniais, atvykusieji ras vietos senamiestyje esančiose automobilių stovėjimo aikštelėse. Neabejoju, jog santuokų iškilmių dalyviai tiek šiose patalpose, tiek išėję į lauką panorės įsiamžinti. Tam jie čia ras ne vieną tinkamą vietą. Juk čia pat ir fontanas, ir Pilies parkas…“ – neabejojo Civilinės metrikacijos ir dokumentų valdymo skyriaus vedėjo pavaduotoja Dovilė Gineikė.

Kaip informavo Informacinių technologijų ir viešųjų ryšių skyriaus vedėjo pavaduotoja Daiva Zimblienė, daugiau nei 457 kv. ploto buvęs ilgai neeksploatuotas ir apleistas Ukmergės kraštotyros muziejaus pastatas rekonstruotas pagal UAB „Projektavimo ir restauravimo institutas“ parengtą techninį projektą.

Rangovas – UAB „Baltukmės statyba“ – apšiltino šio dviejų aukštų pastato pamatus ir sienas, pakeitė langus ir duris, stogo dangą, atliko vidaus patalpų remonto ir kitus darbus. Perplanavus pastato erdves, pirmajame aukšte įrengti devyni įvairaus dydžio darbo kabinetai. Čia įsikurs kitų rajono savivaldybės administracijos padalinių darbuotojai. Ant-rajame aukšte – trys kabinetai, holas, WC patalpos ir salė, kuri, beje, bus naudojama ne tik santuokų registravimui, bet ir iškilmingiems priėmimams, konferencijoms ir pan.

„Viena iš moderniausių ir į akis krentančių pastato rekonstrukcijos detalių – įrengtas stiklinis praėjimas, jungiantis rekonstruotą buvusį muziejaus pastatą su gretimu savivaldybės administracijos pastatu (Kęstučio a. 3). Šioje statinio dalyje įrengtas ir neįgaliesiems skirtas liftas,“ – paminėjo D. Zimblienė.

Bendra darbų vertė – 841 tūkst. 653 Eur, iš jų 183 tūkst. 810 Eur skyrė Aplinkos projektų valdymo agentūra, o likusią sumą sudaro savivaldybės biudžeto lėšos.

Naujojoje salėje pirmuosius santuoką įregistravusius jaunavedžius su bendro gyvenimo pradžia pasveikino ir rajono savivaldybės meras Darius Varnas (dešinėje).

Per pusantrų metų rekonstruotas ne tik buvęs muziejaus pastatas, bet ir šiuolaikiškai atnaujintos prie jo esančios erdvės. Pagal UAB „Projektavimo ir restauravimo institutas“ parengtą techninį projektą tas pats rangovas – UAB „Baltukmės statyba“ – 673 kv. m ploto kieme išardė senas asfaltbetonio dangas, paklojo naujus lietaus vandens surinkimo tinklus, įrengė naujus pagrindus ir naują trinkelių grindinį, atramines sieneles, apsaugines tvoreles, suoliukus, šiukšliadėžes, pasodino daugiamečių augalų. Kad ateityje nebereiktų ardyti grindinio, atlikti ir papildomi, projekto apimtyje nenumatyti darbai: atkasti ir apšiltinti pastatų Kęstučio a. 3 ir Pilies g. 3a pamatai. Atliktų darbų vertė (be lietaus tinklų) – apie 63 tūkst. Eur.

Dainiaus VYTO ir Godos JUZĖNAITĖS nuotraukos

Vilniaus apskrities Ukmergės rajono policijos komisariato pareigūnai ragina gyventojus būti budriems ir praneša apie degalinėse vykdomus sukčiavimus.

„Jei degalinėje gavote pasiūlymą įsigyti kuro pigiau, netikėkite tuo, prarasite pinigus“, – skelbiama Ukmergės policijos komisariato „Facebook“ socialinio tinklo paskyroje.

Policijos pareigūnai paaiškino, kaip vyksta tokie sukčiavimai: „Prie ketinančio įsipilti degalų asmens prieina nepažįstamasis ir pasiūlo įsigyti kuro pigiau. Vairuotojas prisipila pilną baką ir nepažįstamajam paduoda pinigus. Degalų „pardavėjas“ pažada pinigus tuojau pat perduoti pažįstamam degalinės operatoriui, tačiau, išviliojęs juos, sukčius pasišalina. Pasiteiravęs degalinės operatoriaus asmuo sužino, kad sąskaita neapmokėta. Už įsipiltą kurą tenka atsiskaityti antrą kartą.“

Policijos pareigūnai ragina būti pilietiškais ir gavus tokį pasiūlymą ar pastebėjus įtartinus asmenis degalinėje nedelsiant pranešti telefonu 112.

„G. ž.“ inform.

Tradicinė Rasos ir Joninių šventė būriais sutraukia pramogautojus. Visoje šalyje suintensyvėja eismas, miestų ir miestelių keliuose susidaro spūstys. Todėl Lietuvos kelių policijos pareigūnai ruošiasi ilgajam savaitgaliui – stiprina patruliavimą šalies keliuose.

Jau nuo birželio 17 dienos policija visoje šalyje pradėjo vykdyti net dešimt dienų truksiančią sustiprintą vairuotojų blaivumo ir apsvaigimo nuo narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų ir greičio kontrolę. Pareigūnai daug atidžiau stebi eismo dalyvius ir siekia išaiškinti šiurkščius ir pavojų saugiam eismui keliančius Kelių eismo taisyklių pažeidimus.

Birželio 21-ąją, penktadienį, buvo vykdoma specialioji 24 valandų priemonė – maratonas.

Eismo dalyviai bus kontroliuojami ir ilgąjį savaitgalį. Pagal Lietuvos policijos generalinio komisaro patvirtintą planą pareigūnai patikrinimus vykdys ir birželio 24–26 d. (pirmadienį–trečiadienį). Apskričių vyriausieji policijos komisariatai savo prižiūrimose teritorijose organizuos ir papildomas prevencines priemones (reidus), taikys viešąjį, neviešąjį arba mišrųjį patruliavimo būdą.

Lietuvos policijos duomenimis, 2023 m. birželio 23-25 dienomis šalies keliuose įvyko 227 eismo įvykiai. Nustatyti 176 neblaivūs ar apsvaigę vairuotojai. Taip pat buvo užfiksuoti 38 įskaitiniai eismo įvykiai, kurių metu žuvo 1, sužeisti 45 žmonės (iš jų 6 nepilnamečiai). 6 eismo įvykiai įvyko dėl neblaivių vairuotojų kaltės.

„G. ž.“ inform.

Prieš atostogas dauguma tėvelių skuba pasirūpinti mokinio sveikatos pažymėjimu, kurį prieš pradedant lankyti naują ugdymo įstaigą privalu pristatyti iki rugsėjo 15 dienos, o vėliau – kartą metuose. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) specialistai ragina vizito pas vaiko gydytoją neatidėlioti rudeniui ir jo metu nepamiršti, kad vaikus reikia patikrinti ir dėl kai kurių užkrečiamųjų ligų bei sveikatos būklių.

 

Tuberkulino mėginio atlikimas

NVSC specialistai primena, kad 6–7 metų amžiaus vaikams prieš mokyklą ir vaikams, priklausantiems tuberkuliozės rizikos grupėms (dažnai sergantys peršalimo ligomis, sergantys lėtinėmis ligomis, neskiepyti nuo tuberkuliozės, bendravę su sergančiais tuberkulioze namuose ar kolektyve), turi būti atliekami tuberkulino mėginiai. Patogiausia šį tyrimą atlikti kasmetinės vaiko sveikatos patikros metu.

Kirmėlinių susirgimų profilaktika

Svarbu žinoti, kad prieš pradedant lankyti vaikų darželį ar pradinę mokyklą, arba keičiant minėtas ugdymo įstaigas, tyrimų dėl užkrečiamųjų ligų ir būklių sąrašas dar pailgėja. Naujas ugdymo įstaigos kolektyvo narys turi būti patikrinamas dėl kirmėlių, atliekant nuograndų ir išmatų tyrimus. Tikėtina, kad mažų vaikų rankų plovimo įgūdžiai gali būti dar nepakankamai susiformavę, todėl šie tyrimai padės apsaugoti ir kitus vaikus nuo kirmėlinių susirgimų.

Būtina patikrinti dėl utėlių ir niežų

Ugdymo įstaigą lankančių vaikų tėvai turi nuolat tinkamai prižiūrėti vaikų odą, nagus, plaukus, reguliariai tikrinti dėl utėlių ir niežų.

Reikėtų nepamiršti, kad utėlėmis ar niežais apsikrėtę gali būti ne tik vaikai, bet ir jų šeimos nariai. Taigi, vaiko sveikatos patikrinimo metu, nustačius utėlėtumą ar niežus, būtina pasirūpinti, kad visi šeimos nariai taip pat būtų patikrinti ir atsikratytų šių parazitų. Laiku pradėjus taikyti parazitų naikinimo priemones ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems šeimos nariams dar iki mokslo metų pradžios, mokyklose išvengiama užsikrėtimo jomis.

Tam, kad rugsėjo pirmąją vaikai į ugdymo įstaigas susirinktų be šių nemalonių parazitų, ugdymo įstaigose po kiekvienų atostogų organizuojami profilaktiniai patikrinimai. Vaikai, pavyzdžiui, turintys utėlių ar glindų, į ikimokyklinio ugdymo įstaigą nepriimami. Panašūs reikalavimai yra ir kai kuriose mokyklose, kurios jau spėjo savo vidaus dokumentus ir sutartis su vaikų tėvais papildyti atitinkamais reikalavimais.

Pasitikrinti skiepijimo būklę

Sveikatos priežiūros specialistams prieš užpildant Mokinio sveikatos pažymėjimą, rekomenduojama patikrinti, ar vaikas paskiepytas nuo visų užkrečiamųjų ligų pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Jeigu dėl įvairiausių priežasčių vaikas nebuvo paskiepytas pagal amžių nuo užkrečiamųjų ligų, vizito metu gydytojas turi sudaryti individualų skiepijimo planą, atsižvelgdamas į vaiko amžių ir vakcinos charakteristikos santraukoje nurodytas skiepijimo indikacijas.

Taip pat siūloma aptarti galimybes ir poreikį paskiepyti vaiką mokamomis vakcinomis, pavyzdžiui, nuo vėjaraupių ar erkinio encefalito.

Tėveliams rekomenduojama neatidėlioti vaikų sveikatos patikrinimų rugsėjo mėnesiui, kai įprastai būna didžiausios eilės pas šeimos gydytojus, o jau dabar užregistruoti vaikus sveikatos patikrai.

„G. ž.“ inform.

Mirus žmogui, jo artimieji ne tik gali kreiptis dėl finansinės paramos į savivaldybės socialinės rūpybos skyrių, gauti vienkartines ar periodines išmokas arba pensijas iš „Sodros“. Jei mirusiajam buvo skirtos „Sodros“ išmokos ar kompensacijos, tačiau jos jam dar nebuvo išmokėtos, išmokos atiteks paveldėtojams.

Svarbu žinoti, kad šios išmokos neišmokamos paveldėtojams automatiškai. Įpėdiniai turėtų patys kreiptis į „Sodrą“ ir pateikti atitinkamą prašymą dėl išmokų išmokėjimo.

Jei miręs žmogus buvo socialinio draudimo pensijos, vienišo asmens išmokos, šalpos išmokos ir valstybinės pensijos gavėjas arba jam buvo paskirtos kitos išmokos, pavyzdžiui, ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, nedarbo išmoka ir kitos, paveldėtojams išmokama mirusiajam priklausiusi ir dėl jo mirties negauta suma.

Ko reikia, kad mirusiajam neišmokėtos išmokos būtų išmokėtos paveldėtojui

Mirus žmogui jo sutuoktinis, vaikai (įvaikiai), tėvai (įtėviai) arba paveldėtojai, pateikę tai patvirtinančius dokumentus, turi kreiptis į „Sodrą“ su prašymu išduoti pažymą apie mirusiajam neišmokėtas „Sodros“ pensijas ar išmokas, taip pat apie jo turimas skolas „Sodrai“.

Prašymą galima pateikti:

– Internetu, prisijungus prie savo asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui;

– Atvykus į „Sodros“ skyrių.

– Siunčiant prašymą paštu reikia pridėti asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją, patvirtintą įstatymų nustatyta tvarka (pvz., notaro).

„Sodra“ parengia pažymą ir asmens pageidavimu perduoda ją tiesiogiai prašymą pateikusiam asmeniui arba paveldėjimo teisės liudijimą rengiančiam notarui. Remdamasis pažyma notaras parengia paveldėjimo teisės liudijimą.

Gavę iš notaro paveldėjimo teisės liudijimą paveldėtojai turi kreiptis į „Sodrą“ ir pateikti šiuos dokumentus: prašymą išmokėti mirusiajam priklausiusias ir neišmokėtas išmokas, asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą bei paveldėjimo teisės liudijimą.

Sprendimas dėl išmokos mokėjimo priimamas per 10 darbo dienų nuo visų reikalingų dokumentų pateikimo „Sodros“ skyriui.

Pensiją už mirties mėnesį gali gauti velionį laidojantis asmuo

Jei velionis buvo socialinio draudimo pensijos, vienišo asmens išmokos ar valstybinės pensijos (išskyrus pareigūnų ir karių valstybinę pensiją) gavėjas ir savo mirties mėnesį negavo pensijos, ji gali būti išmokėta mirusįjį laidojančiam asmeniui. Kartu išmokama paskirtos pensijos, kompensacijos ar išmokos vieno mėnesio dydžio suma.

Jei mirusysis buvo šalpos išmokos ar pareigūnų ir karių valstybinės pensijos gavėjas, pirmajam besikreipusiam jį laidojusiam asmeniui išmokama asmens negauta praėjusio mėnesio išmoka ar pensija, išmoka ar pensija už tą mėnesį, kurį jos gavėjas mirė, ir dar paskirtos išmokos ar pensijos už vieną mėnesį dydžio suma.

Pensija ar kompensacija už ypatingas darbo sąlygas išmokama ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo kreipimosi dienos.

Kaip pateikti prašymą dėl išmokos, mirus pensijos gavėjui?

Dėl laidojimo išmokos, mirus pensijos gavėjui, reikia kreiptis į bet kurį „Sodros“ skyrių ir pateikti prašymą dėl išmokos mirus pensijos/kompensacijos gavėjui.

Prašyme turi būti nurodytas asmeninės (jei kreipiasi fizinis asmuo) ar įmonės (jei kreipiasi laidojimo paslaugas teikianti įmonė) sąskaitos numeris.

Prašymą galima pateikti internetu, prisijungus prie savo asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui; arba atvykus į bet kurį „Sodros“ skyrių.

„Sodros“ informacija

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas pavedė Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos netaikyti išmokų mažinimo pareiškėjams, kurie 2024 m. paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškas pateiks arba keis jos duomenis pavėluotai, t. y. pasibaigus pagrindiniam pasėlių deklaravimo laikotarpiui, iki liepos 1 d.

Buvo numatyta, kad šiemet pagrindinis pasėlių deklaravimas vyks iki birželio 21 d., o pavėluotai – iki liepos 1 d. – pateiktoms paraiškoms už kiekvieną pavėluotą darbo dieną išmokų suma bus mažinama 1 proc. Tačiau žemės ūkio ministras, atsižvelgdamas į ūkininkų prašymus, vėlavimo sankcijų taikymą atšaukė. Tad pasėlius, nesibaiminant išmokų mažinimo, galima deklaruoti iki liepos 1 d.

„Atsižvelgėme į tai, kad užsitęsus deryboms su Europos Komisija (EK) dėl bendrosios žemės ūkio politikos supaprastinimo, EK reglamentų nuostatų dėl GAAB reikalavimų keitimo vėlavo Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano keitimo patvirtinimas, tad pareiškėjai turėjo keisti su savo veikla susijusius sprendimus. Taip pat atsižvelgėme į paraiškų priėmimo laikotarpiu Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje buvusius techninius trikdžius, kas lėtino deklaravimo tempą, tad vėluojantiems pasėlius deklaruoti pareiškėjams išmokos nebus mažinamos“, – sako žemės ūkio ministras K. Navickas.

Palyginti su praėjusių metų duomenimis, iki birželio 17 d. Lietuvos žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus jau deklaravo 92 310 (arba 78,4 proc.) pareiškėjų. Deklaruoti 1 849 792 ha (arba 63,7 proc. kasmet deklaruojamo ploto).

Aktyviausiai pasėlius deklaravo Joniškio (81 proc.), Tauragės (80 proc.), Raseinių (80 proc.), Vilkaviškio (79 proc.) ir Jurbarko rajono (77 proc.) ūkininkai.

Kaip „Gimtąją žemę“ informavo Žemės ūkio ministerijos Ryšių su visuomene ir bendradarbiavimo skyrius, Ukmergės rajone birželio 17 d. duomenimis 1 774 pareiškėjai deklaravo 45 616 ha. 2023 m. iš viso Ukmergės rajone 2 201 pareiškėjas deklaravo 61 114 ha plotą.

„G. ž.“ inform.

Nijolė STUNDŽIENĖ

 

Praėjusią savaitę „Ryto“ ugdymo centro kieme surengtas edukacinių dirbtuvių „Balandinė“ atidarymas, kuris vadinosi „Svajonė po balandžio sparnu“. Šiose dirbtuvėse visi centro ugdytiniai galės užsiimti paukštelių lesyklėlių, dekoravimo ir inkiliukų gaminimo bei kitomis veiklomis. Vyks įvairios edukacijos, į kurias bus kviečiami ir vaikai iš kitų rajono lopšelių-darželių, mokyklų. Tarp numatomų veiklų – ir gyvų balandžių terapija.

„Balandinės“ atidaryme dalyvavo ne tik „Ryto“ ugdymo centro mokiniai, mokytojai, bet sulaukta ir svečių. Atvyko rajono savivaldybės meras Darius Varnas, šios idėjos iniciatorius, savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Vaidotas Kalinas, centro partneriai – lopšelio-darželio „Saulutė“ vaikai bei Antano Smetonos ir Jono Basanavičiaus gimnazijų mokiniai, įstaigų vadovai.

Atidarymo iškilmės prasidėjo „Ryto“ ugdymo centro ugdytinių parengtu šokiu.

Šventė prasidėjo „Ryto“ ugdymo centro merginų šokiu ,,Balti taikos balandžiai“. Renginio metu vyko dailės ir origamio lankstymo bei medžio darbų studijų užsiėmimai. Jų metu buvo gaminami, dekoruojami balandžiai. Medžio staklėmis paukščius pjaustė ir šventės svečiai.

Dirbtuvių atidaryme eksponuoti ir gyvi balandžiai, kuriuos atsivežė bei visiems pristatė balandininkas Algimantas Raila. Vaikai turėjo galimybę apžiūrėti paukščius, juos paglostyti, palesinti. Veiklos kampeliuose susirinkusieji ne tik piešė, spalvino balandžius, bet ir rašė palinkėjimus, svajones. Žaidimus renginio dalyviams organizavo VšĮ „Nekarūnuotas“ atstovai.

Renginio dalyviai galėjo susipažinti ir su gyvais balandžiais.

Miesto balandinės idėja buvo puoselėjama bemaž pusantrų metų. Tikslinant 2023 metų biudžetą Savivaldybės taryba priėmė sprendimą skirti 12 tūkst. eurų Ukmergės kraštotyros muziejui – turizmo paslaugų plėtros Ukmergės rajone programai įgyvendinti, siekiant įtvirtinti vieno iš miesto simbolių (balandžio) įvaizdį. Tuomet buvo planuojama Tolerancijos centro teritorijoje įrengti dekoratyvinių balandžių auginimo, lankymo ir edukacijų vietą – Miesto balandinę.

Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo V. Kalino teigimu, pirminę idėją teko persvarstyti, kol kas atsisakant gyvų balandžių auginimo. Pakoreguota buvo ir „Balandinės“ statymo vieta.

„Nusprendėme, jog naudingiausia ją būtų įrengti „Ryto“ ugdymo centro teritorijoje. Nors „Balandinėje“ veiks įvairių edukacijų dirbtuvės, joje dažnai lankysis ir balandininkai su savo auginamais dekoratyviniais balandžiais, vyks gyvūnų terapijos užsiėmimai. Tikimės, kad tuo susidomės ir daugiau rajono balandininkų“, – kalbėjo V. Kalinas.

Savo medinį balandį nuo šiol turės ir „Balandinės“ iniciatorius V. Kalinas.

Jis pridūrė, jog medinio namelio įrengimas ir pastatymas atsiėjo beveik 10 tūkst. eurų.

,,Ryto“ ugdymo centro direktorė Agnė Talalienė sakė su džiaugsmu priėmusi pasiūlymą įstaigos kieme pasistatyti dirbtuvėles, vadinamąją balandinę: „Mes turime puikių, kūrybingų mokytojų, dirbančių su moliu, užsiimančių daile, kitais menais, medžio drožybos darbais, todėl šios dirbtuvėlės mums labai reikalingos. Mūsų idėja – į šiuos užsiėmimus pakviesti ir vaikus iš kitų rajono švietimo įstaigų“.

Pasak direktorės, lankantis užsienyje, ypač Nyderlanduose, Danijoje, ne kartą teko stebėti, kaip vaikų su negalia lavinimui, ugdymui naudojama paukščių bei kitų gyvūnų terapija. Nors balandžiai „Balandinėje“ ir negyvens, balandininkai dažnai čia svečiuosis, bendraus su vaikais.

Kaip pasakojo A. Talalienė, naująsias dirbtuvėles centro darbuotojai nudažė, sunešė stalus, suolus, atgabeno turimas medžio stakles, kuriomis galima raižyti, pjaustyti.

Artimiausiu metu ruošiamasi namelyje įvesti elektrą. Taip pat galvojama, kaip „Balandinę“ apšiltinti, kad joje būtų galima dirbti nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens, o gal ir žiemos metu.

Šiuo metu „Ryto“ ugdymo centrą lanko 87 ugdytiniai nuo 2 iki 21 metų.

Godos JUZĖNAITĖS ir Vaidoto KALINO nuotr.

Vasara – metas, kai racioną papildome didesniu kiekiu daržovių ir vaisių, rečiau vartojamų kitais metų laikais. Turguose apstu įvairiausių rūšių uogų, o sveikatos specialistai vieningai sako, kad pati vertingiausia šiuo metu jau sunokusi miško uoga – žemuogė.

Vaistininkai pranešime žiniasklaidai sako, kad žemuogės yra ypač naudingos mūsų organizmui, nes gerina kraujotaką, stiprina regėjimą ir širdies veiklą, stiprina imuninę sistemą ir gerina fizinę bei emocinę savijautą, padeda sulieknėti.

„Ypač skani ir kvapni miško uoga žemuogė gali praturtinti tiek vaikų, tiek suaugusiųjų racioną. Žemuoges galima ne tik valgyti, bet ir naudoti jų lapus sprendžiant įvairiais sveikatos problemas“, – teigia farmacijos specialistė Karolina Kudzinskienė.

Geros savijautos užtaisas

Pasak vaistininkės, rinkti uogas patiems ir mėgautis gamtos draugija gali būti puikus laiko praleidimas, o kartu ir proga pakvėpuoti grynu oru, gauti papildomo vitamino D. Ji primena, kad žemuogėse yra gausu įvairių vitaminų ir mūsų imuninei sistemai naudingų medžiagų.

,,Žemuogių uogos ir lapai kaupia daug vitamino C, B grupės vitaminų, folio rūgšties, taip pat turi rauginių medžiagų, flavonoidų, karotinoidų, cukrų, kalio, kalcio ir magnio. Reikėtų stengtis gerai sukramtyti žemuogės uogų sėklytes, nes jose gausu geležies. Be to, naudingi yra ir žemuogių lapai, jie tokie pat vertingi kaip ir uogos, iš jų galima gamintis arbatas. Lapus reikėtų skinti jaunus, džiovinti pavėsyje, gerai vėdinamoje vietoje paskleidus plonu sluoksniu“, – sako K. Kudzinskienė.

Valgant žemuoges ir bet kokias kitas uogas, turėtume pasižiūrėti ar jos švarios ir šviežios. Geriausia žemuoges valgyti šviesias, visiškai sunokusias. Labiau sunokusias uogas siūloma šaldyti, kad išliktų naudingosios medžiagos. Vaistininkė pataria, kad per dieną verta suvalgyti po stiklinę žemuogių.

„Svarbu nepamiršti, kad kai kurie gali būti alergiški šioms uogoms. Taip pat gali pasitaikyti atvejų, kada žemuogių sultys sukelia odos alergines reakcijas“, – perspėja specialistė.

Pirmoji gydytoja susirgus

Jau nuo seno dėl savo kaupiamų medžiagų žemuogės buvo pasitelkiamos norint pasveikti susirgus tam tikromis ligomis.

,,Žemuogės yra naudojamos imuninei sistemai gerinti, viduriavimui gydyti, nuo šlapimo takų ligų, nes skatina šlapimo išsiskyrimą. Lapų arbata dažnai vartojama nuo peršalimo ligų nusilpus organizmui. Liaudies medicina teigia, kad žemuogių lapai naudojami ir žaizdoms gydyti“, – pasakoja K. Kudzinskienė.

Nudegus saulėje taip pat galima į vandenį ar dužo žėlė įpilti žemuogių sulčių, kurios nuramina odą, arba pasidaryti žemuogių kaukę, kuri sušvelnins suskirdusią odą.

Žemuogės taip pat naudingos ir mūsų dantims, naudojant žemuogių sultis galima sustiprinti dantenas ir dantų emalį.

Miško uogos naudingos mūsų organizmui

Norint ištisus metus jaustis gerai ir nesirgti, svarbu į savo maisto racioną įtraukti įvairias uogas. Avietės, mėlynės, bruknės, spanguolės yra taip pat labai vertingos ir norint turėti stiprią imuninę sistemą bei jaustis gerai, nuolatos naudinga valgyti visas sezonines natūraliai augančias uogas.

„Natūraliai augančios uogos, ypač švariuose miškuose, yra naudingos ir vertingos dėl savo kaupiamų medžiagų, o dirbtinai auginamos uogos po dirbtine šviesa naudingųjų medžiagų turi mažiau“, – teigia K. Kudzinskienė.

„G. ž.“ inform.

Šiemet jau 17-ą kartą dviem Ukmergės „Šilo“ progimnazijos absolventėms buvo įteiktas apdovanojimas „Tikslas ir prasmė“. Šį apdovanojimą 2008 m. sumanė Kalbos ir komunikacijų centro direktorė dr. Asta Kupčinskaitė, „Šilo“ mokyklos pirmosios laidos abiturientė.

Įteikdama apdovanojimą dr. A. Kupčinskaitė džiaugėsi puoselėjama tradicija kasmet pratęsti mokyklos Garbės galeriją ir apdovanoti išskirtine motyvacija, atkakliu tikslo siekimu ir puikiais rezultatais džiuginančius mokinius. Mokyklos bendruomenės sprendimu 2024 m. apdovanojimo „Tikslas ir prasmė“ buvo vertos 8a klasės mokinė Ugnė Krukauskaitė ir 8b klasės mokinė Karolina Emilija Žukauskaitė.

U. Krukauskaitė „Šilo“ progimnazijoje mokėsi nuo pirmos klasės. Jos žinių, mokėjimų ir įgūdžių metiniai įvertinimai visuomet buvo labai geri. Ugnė ne kartą apdovanota už labai gerą mokymąsi, dalyvavimą olimpiadose, konkursuose, socialinėse veiklose. Didžiulis moksleivės talentas ‒ kūrybiškumas. Ji nuolat kupina originalių idėjų, aktyvi, darbšti. Mokytojai ir bendraamžiai jai jaučia pagarbą ir pasitikėjimą. Ugnė savo ateitį norėtų susieti su architektūra, dizainu ar kinematografija, ji taip pat domisi ir psichologija. Anot U. Krukauskaitės, svarbu dirbti mylimą darbą ir jaustis reikalinga aplinkiniams.

Apdovanojimą taip pat pelniusi K. E. Žukauskaitė ,,Šilo“ progimnazijoje mokėsi nuo penktos klasės. Nuo pat pirmųjų dienų ji išsiskyrė mokymosi motyvacija, tvirtu charakteriu, gebėjimu siekti užsibrėžtų tikslų. Karolina Emilija apibūdinama kaip labai įvairiapusiškas žmogus: puikiai mokosi, sportuoja, lanko Meno mokyklos dailės skyrių, yra klasės seniūnė, priklauso mokyklos seniūnų tarybai, mokyklos savivaldai. Moksleivė aktyviai dalyvavo konkursuose, olimpiadose, kur pelnė prizines vietas. Rajoniniame raštingumo konkurse užėmė 3 vietą, „Olympis“ konkurse laimėjo lietuvių kalbos I laipsnio diplomą, anglų kalbos – I laipsnio diplomą, matematikos – II laipsnio diplomą, dalyvavo biologijos olimpiadoje, sporto varžybose, kur laimėjo pirmas vietas. K. E. Žukauskaitė yra verta apdovanojimo ne tik dėl puikių rezultatų įvairiose srityse, bet ir dėl asmeninių savybių, įkvepiančių jaunesniuosius mokinius siekti svajonių ir aukštų tikslų.

Apdovanojimas „Tikslas ir prasmė“ šiemet, kaip ir kasmet, buvo įteiktas aštuntokų paskutinio skambučio šventės metu. Renginys buvo labai šventiškas ir pakilus, papuoštas visų trijų aštuntų klasių choreografiniais pasirodymais.

„G. ž.“ inform.

Birželio 17-ąją rajono savivaldybės meras Darius Varnas, vicemeras Eugenijus Kuodelis, administracijos direktorė Inga Pračkailė bei Statybos ir infrastruktūros skyriaus vedėjas Tadas Balžekas kartu su UAB „Rodsta“, UAB „Ukmergės pramonės parkas“ ir UAB ,,Stansefabrikken“ atstovais atidarė rekonstruotą Vaitkuškio gatvę, esančią Pašilėje.

Simbolinę juostelę perkirpo rajono vadovai, projekto rangovai ir verslo atstovai.

Prieš metus Ekonomikos ir inovacijų ministerija septynių šalies savivaldybių, tarp jų – ir Ukmergės, infrastruktūros projektams vystyti paskirstė 11,7 mln. eurų. Savivaldybėms lėšos suteiktos tam, kad padėtų įrengti ir tobulinti laisvosiose ekonominėse zonose (LEZ), pramonės parkuose ir kitose pramoninėse teritorijose esančią infrastruktūrą.

Į Pašilėje įsikūrusios UAB „Ukmergės pramonės parkas“ vedančios Vaitkuškio gatvės sutvarkymo darbams finansuoti buvo skirta beveik 350 tūkst. Eur finansavimas.

Rangovas – UAB „Rodsta“ – kapitališkai suremontavo 430 m ilgio Vaitkuškio gatvės ruožą. Važiuojamojoje dalyje atstatė pagrindus ir įrengė kietą dangą, dešinėje pusėje – pėsčiųjų taką, pritaikytą ir neįgaliųjų poreikiams, atnaujino lietaus nuotekų tinklus, modernizavo apšvietimo tinklą, įrengė kabelines elektros linijas, LED šviestuvus ir kt.

Rekonstruota Vaitkuškio gatvė pagerino pietrytinėje Ukmergės miesto dalyje įsikūrusio verslo plėtros sąlygas, be to, projekto įgyvendinimas prisidės prie Ukmergės miesto susisiekimo infrastruktūros techninių parametrų ir saugaus eismo sąlygų gerinimo, kokybiškos gyvenamosios aplinkos užtikrinimo.

Gatvės atidarymo metu rajono savivaldybės meras D. Varnas dėkojo projekto iniciatoriams ir pabrėžė, kad Ukmergės rajono savivaldybė, bendradarbiaudama su verslu ir bendruomene, toliau sieks kurti palankią aplinką miesto plėtrai ir gyventojų gerovei.

„G. ž.“ inform.

Manto Kristijono KULIEŠIO nuotraukos