Asociatyvi nuotrauka.

Įvairūs

Kaip sutvarkyti apleistą sklypą

Apleistų sklypų tvarkymas Lietuvoje vis dar aktualus – po paveldėjimo, nusipirkus sodybą ar perėmus seną ūkį dažnai tenka susidurti su metų metus netvarkyta žeme. Tokiame sklype dažnai auga savaiminiai medžiai (beržai, šermukšniai), užsiveisia krūmokšniai, daugiametės piktžolės su tvirta šaknų sistema – dilgėlės, kiečiai, lubinai, šunžolės. Naujokai dažnai puola entuziastingai tvarkyti sklypą rankomis ar mažąja technika. Kiek labiau patyrę supranta, kad apleistų sklypų tvarkymas dešimtis kartų efektyvesnis naudojant specializuotą techniką ir profesionalus. Sutaupyti leis procesų supratimas ir savarankiškas darbų organizavimas.

Sklypo projektavimas

Pirmiausia reikia įvertinti reljefą,dirvožemį, augalijos tipą ir tankį. Svarbu atskirti, kurioje sklypo dalyje augs veja, o kur norima išsaugoti natūralius medžius ar įrengti gėlyną. Tvarkymo metodai skiriasi priklausomai nuo to, ar sklypas bus dekoratyvinis ar skirtas komerciniams augalams. Jei planuojamas dekoratyvinis landšaftas, galima palikti šaknis, išsaugomas kuo natūralesnis reljefas ir medžių ar krūmų grupės.  Jei planuojama veja ar sklypas komerciniams augalams  – reikės paviršiaus planiravimo, giluminio įdirbimo ir dirvožemio atkūrimo, kad įsėjus kultūrą jai pakaktų maistinių medžiagų ir nereikėtų konkuruoti su daugiamečių augalų šaknimis.

Senos augmenijos pašalinimas

Apaugusius krūmynus, savaiminius medelius ir peraugusias piktžoles pašalinti rankiniu būdu ilgam laikui beveik neįmanoma. Tokiais atvejais naudojami traktoriai su mulčeriais, kurie susmulkina paviršinę augaliją. Mulčiuojant smulkūs kamienai ir šakos lieka dirvos paviršiuje, vėliau pamažu suyra. Jei planuojamas vejos įrengimas, po mulčiavimo rekomenduojamas ir giluminis frezavimas, kad būtų pašalinta likusi šaknų sistema.

  Praktiškai visi apleisti sklypai būna apaugę medžiais. Po medžių nupjovimo likę kelmai labai ilgai trukdo sutvarkyti sklypą.  Smulkesnių kelmų naikinimas galimas  mechaniniu būdu, pasitelkus mini ekskavatorių ar vikšrinį krautuvą. Didesniuose sklypuose rekomenduojama naudoti giluminį frezavimą – frezos susmulkina kelmus iki 30–50 cm gylio, kartu sunaikindamos ir šaknyną. Tai itin efektyvu ruošiant sklypą vejai ar komerciniams augalams.  Reikia įvertinti, kad irstantys spygliuočiai gali rūgštinti dirvą ir jei numatomi augalai mėgstantys  neutralų dirvožemį reikėtų kalkinimo.

Sklypo lyginimas

Po mulčiavimo ir frezavimo sklypas lyginamas. Dažniausiai naudojama lengva vikšrinė technika – ji mažiau suslegia žemę, todėl išlieka tinkama tolesniam augalų auginimui. Planiravimo metu svarbu formuoti tolygų, tačiau nežymiai nuo centro nuolaidų turintį paviršių – kad vanduo nesikauptų po lietaus. Derlingas viršutinis sluoksnis dažniausiai sustumiamas į šoną ir paskui paskleidžiamas atgal. Jei dirvožemis nederlingas, įterpiamas sijotas juodžemis, durpės ar kompostas. Sklypams virš 10 arų gali prireikti kelių sunkvežimių dirvožemio papildymui.

Dirvožemio atkūrimas

Beveik visais atvejais rekomenduojamas sideralinių augalų panaudojimas sumažinti piktžolių sėklų banką dirvožemyje ir pagerinti dirvožemio struktūrą. Dirvožemio struktūrai pagerinti naudojami sideraliniai augalai (vikiai, lubinai, garstyčios). Jie suaktyvina mikroorganizmų veiklą, iš giluminių sluoksnių ištraukia mineralines medžiagas, mažina rūgštingumą. Taip pat būtina piktžolių kontrolė. Daugiametės šakninės piktžolės, tokios kaip varpučiai ar šunžolės, naikintinos sisteminiais herbicidais. Priklausomai nuo užsikrėtimo masto, gali prireikti kelių purškimų per sezoną.

Dekoratyvinio sklypo įrengimas

Įrengiant veją, dirva purenama kultivatoriumi, išrenkami akmenukai, išlyginamas paviršius. Vejos žolė sėjama arba klojama rulonais. Ruloninė veja užtikrina greitą rezultatą, tačiau sėjama veja leidžia pritaikyti žolių mišinį pagal apšvietimą, dirvožemį ir apkrovos lygį. Jei planuojamas dekoratyvinis landšaftas, įrengiamos akmenų kompozicijos, sodinamos pavienės medžių ar krūmų grupės, parenkamos trąšos ir žemė pagal konkrečių augalų poreikius.

Apleistų sklypų tvarkymo kaina priklauso nuo kelių faktorių: sklypo ploto, kelmų ir krūmų tankio, reljefo, technikos poreikio ir galutinio tikslo (veja, daržas ar landšaftas). Daugeliu atvejų verta kviesti profesionalus – darbai atliekami greičiau, išvengiama klaidų, o rezultatas leidžia sklypą naudoti praktiškai ar estetiškai jau per vieną sezoną.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas