Transfagarašanas (Transfăgărășan) – vienas įspūdingiausių ir ekstremaliausių kalnų kelių Europoje. Šis 151 km ilgio kelias vingiuoja per Rumunijos Karpatų kalnus, jungdamas Sibiu ir Pitesti miestus. Dėl stačių serpantinų, dramatiškų peizažų ir įspūdingos istorijos jis yra ne tik vairuotojų, bet ir keliautojų mėgstama vieta. Transfagarašanas siūlo unikalią galimybę patirti aukščiausius Rumunijos kalnų kelius ir pasigrožėti gamtos didybe.
Kelio istorija ir statyba
Transfagarašano magistralė buvo pastatyta 1970–1974 metais pagal Rumunijos diktatoriaus Nikolajė Čaušesku (Nicolae Ceaușescu) įsakymą. Jis norėjo užtikrinti greitą kariuomenės pervežimą per Karpatų kalnus, jei kiltų Sovietų Sąjungos grėsmė. Kelio statyba buvo vienas sudėtingiausių Rumunijos inžinerinių projektų – darbininkai dirbo ekstremaliomis sąlygomis, esant stiprioms audroms ir staigiems temperatūros pokyčiams. Naudota daugiau nei 6 milijonai kilogramų dinamito, kad būtų pramušti tuneliai ir pašalintos uolos. Statybų metu žuvo daugybė darbininkų, o pats kelias tapo inžinerinio meistriškumo ir žmonių pasiaukojimo simboliu.
Lankytinos vietos
- Prakeikti serpantinai – Kelią statė kariai ir kaliniai, daugelis jų žuvo dėl nelaimingų atsitikimų. Manoma, kad kai kurie posūkiai, ypač „Mirties vingis“, yra prakeikti, o juose dažniau nutinka avarijos.
- Ilgiausias tunelis Rumunijoje – 887 m tunelis ties Balea ežeru, kertantis kalnus ir jungiantis šiaurinę bei pietinę Transfagarašano dalis.
- Balea ežeras – aukščiausias Transfagarašano taškas (2034 m), esantis tarp įspūdingų Fagarašo kalnų viršūnių. Ežeras susiformavo ledynų tirpsmo metu ir dabar yra viena iš populiariausių turistinių vietų regione. Žiemą čia veikia garsusis Ledo viešbutis, pastatytas iš ežero ledo blokų, o vasarą lankytojai gali mėgautis žygiais, pasiplaukiojimais valtimis ar tiesiog atsipalaiduoti stebėdami kvapą gniaužiančius kalnų peizažus.
- Balea krioklys – vienas aukščiausių Rumunijos krioklių, jo aukštis siekia 60 metrų. Tai natūralus gamtos stebuklas, kurio vanduo krinta nuo stačių Fagarašo kalnų uolų, sukeldamas įspūdingą triukšmą ir rūką. Ši vieta yra ypač populiari tarp turistų ir žygeivių, kurie gali mėgautis kvapą gniaužiančiais vaizdais ir nuotykių kupinu taku, vedančiu link krioklio.
- Poenari tvirtovė – dar vadinama tikrąja Drakulos pilimi, kurioje gyveno Vladas III. Tvirtovė, pastatyta ant stačios uolos virš Argešo upės, buvo strategiškai svarbi ir laikoma vienu iš geriausių viduramžių gynybinių objektų Rumunijoje. Sakoma, kad Vladas III pats prisidėjo prie šios tvirtovės stiprinimo, o pasakojimai apie jo žiaurumą ir gynybines strategijas dar labiau sustiprina jos legendą.
- Vidraru ežeras ir užtvanka – vienas didžiausių hidroelektrinių projektų Rumunijoje, pastatytas 1965 m. Užtvanka, kurios aukštis siekia 166 metrus, yra laikoma viena įspūdingiausių inžinerinių konstrukcijų šalyje. Ežeras ne tik aprūpina šalį elektra, bet ir yra populiari vieta turistams, siūlanti galimybes plaukioti valtimis, žvejoti ar tiesiog grožėtis įspūdingu kraštovaizdžiu.
Kelio saugumas ir vairavimo sąlygos
Kelias yra sudėtingas ir pavojingas, ypač vairuotojams, neturintiems patirties serpantinuose. Dėl staigių posūkių, stačių šlaitų ir dažnai besikeičiančių oro sąlygų būtina būti itin atsargiems.
- Atidarytas tik nuo birželio iki spalio, nes žiemą kelias uždaromas dėl sniego ir pavojingų oro sąlygų.
- Staigūs posūkių vingiai ir status pakilimai reikalauja didelio vairavimo meistriškumo.
- Orai gali staiga pasikeisti – net vasarą gali iškristi sniegas, kilti stiprus rūkas ar net audra.
- Patartina nevažiuoti naktį, nes kelias prastai apšviestas ir galima sutikti laukinių gyvūnų.
- Rekomenduojama pasirūpinti degalais, nes ilgose kelio atkarpose nėra degalinių ar servisų.
Legendos ir mitai
- Drakulos šešėlis – pasakojama, kad Drakulos dvasia klaidžioja aplink Poenari tvirtovę ir Transfagarašano kelią. Kai kurie keliautojai teigia girdėję paslaptingus šnabždesius, aidinčius tarp kalnų uolų, ar net matę keistus šešėlius, slenkančius per rūko apgaubtus šlaitus. Vietiniai pasakoja, kad tam tikrose kelio atkarpose jaučiamas nepaaiškinamas šalčio dvelksmas, o nakčia kartais pasirodo mįslingi šviesos blyksniai. Šios legendos dar labiau sustiprina mistinę Transfagarašano atmosferą.
- Vilkolakiai Fagarašo kalnuose – vietiniai tiki, kad miškai slepia paslaptingas būtybes, kurios pasirodo per pilnatį ir seka keliautojus. Pasakojama, kad kai kuriuose miško plotuose naktį girdimi šiurpūs staugimai, nepaaiškinami šlamesiai ir net matomi raudonomis akimis žėrintys šešėliai. Sakoma, kad senieji kaimų gyventojai vengia šių vietų po saulėlydžio, nes praeityje čia pradingdavo žmonės, o jų pėdsakai niekada nebūdavo rasti. Legendos byloja, kad vilkolakiai čia klajoja nuo neatmenamų laikų, o drąsiausi keliautojai, kurie ryžtasi keliauti šiais miškais naktį, dažnai pasakoja apie keistus pojūčius ir baimę keliantį jausmą, tarsi kažkas juos stebėtų iš tamsos.
- Prakeikti posūkių vingiai. Sakoma, kad kai kurios kelio vietos yra pavojingos dėl praeityje įvykusių tragedijų. Pasakojama, kad keliautojai čia jaučia stiprią įtampą, kartais net girdi nepaaiškinamus garsus arba pastebi šmėkliškus šešėlius, slypinčius už posūkių rūke.
Transfagarašanas – ne tik inžinerinis stebuklas, bet ir viena įspūdingiausių kelionių vietų Europoje. Tai vieta, kur gamtos didybė susilieja su istorija, mitais ir adrenalino kupinais posūkių vingiais. Be to, tai kelias, kuris leidžia pajusti tikrąją kalnų dvasią, o kiekvienas jo vingis atveria naują įspūdingą peizažą. Jei keliaujate į Rumuniją, nepraleiskite progos patirti šio kelio magijos!
Tradicinis desertas: Papanasi
Rumunijos kalnuotuose regionuose, įskaitant Transfagarašano apylinkes, populiarus desertas yra Papanasi – keptos arba virtos varškės spurgos, patiekiamos su grietine ir uogiene (dažniausiai mėlynių arba aviečių). Šis desertas yra itin sotus ir dažnai valgomas po sočios rumuniškos vakarienės. Jis yra vienas žinomiausių Rumunijos desertų ir dažnai randamas vietinių restoranų meniu. Papanasi spurgos yra traškios išorėje ir minkštos viduje, o jų derinys su kreminės tekstūros grietine bei saldžia uogiene sukuria nepakartojamą skonį. Šis desertas kilęs iš šiaurinės Rumunijos, bet yra plačiai paplitęs visoje šalyje. Kai kuriose vietovėse Papanasi ruošiami su vanilės ar citrinų aromatu, suteikiant jiems dar ypatingesnį skonį. Tai ne tik skanus, bet ir autentiškas Rumunijos kulinarinis paveldas, kurio verta paragauti kiekvienam keliautojui.
„Europos Pulso“ informacija
Rekomenduojami video
Aktualijos
Žiūrėti kitas naujienas
Aktualijos
Daugiavaikėms šeimoms pirks butus
2025/04/20
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi
Lankėsi ekonomikos ir inovacijų ministras
2025/04/19
Komentarų (1)
Aktualijos, Naujausi
Diskutuota dėl Ukmergės senamiestyje esančių sandėliukų
2025/04/17
Komentarų (6)
Aktualijos
Prasidėjo kasmetinis žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas
2025/04/17
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi
Masinė gyventojų evakuacija: kaip ji vyktų ir kas užtikrintų saugumą?
2025/04/15
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi
LEA kviečia seną katilą keisti nauju šilumos siurbliu. Pasinaudojus skiriamomis dotacijomis, galima sutaupyti net iki 90 proc. šilumos siurblio kainos
2025/04/14
Komentarų (2)
Paskelbė šildymo sezono Ukmergėje pabaigą
2025/04/18
Komentarų (0)
„Mini Lietuva“ parkas pasipildė statinių kopijomis
2025/04/18
Komentarų (7)
Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centre – remonto darbai
2025/04/17
Komentarų (0)
Ukmergės rajone sumedžiota 10 vilkų
2025/04/16
Komentarų (1)
Patvirtinti ekologinių sistemų išmokų dydžiai
2025/04/16
Komentarų (0)
Dalį sumokėto GPM galima skirti paramai
2025/04/15
Komentarų (0)
Įsibėgėja Pakalnės gatvės rekonstrukcija
2025/04/13
Komentarų (7)
Balandžio 14 d. – kasmetinio pasėlių deklaravimo pradžia
2025/04/13
Komentarų (0)
Kviečia balsuoti už labiausiai patikusias bendruomenių idėjas
2025/04/12
Komentarų (3)
Žmonės
Žiūrėti kitas naujienas
„Laiko atspindžiai Vilkmergės žemėje“, Žmonės
Lietuvos laisvės gynėjų galerijoje – paroda „Kunigas legenda. Monsinjoras Alfonsas Svarinskas (1925–2014)“
2025/04/20
Komentarų (0)
Žmonės
Senelius su Verbų sekmadieniu pasveikino „Meškučiai“
2025/04/18
Komentarų (0)
Naujausi, Žmonės
Merui patarinės visuomeninis konsultantas
2025/03/27
Komentarų (7)
„Laiko atspindžiai Vilkmergės žemėje“, Naujausi, Žmonės
Mokytojas, Ukmergėje statęs operetes
2025/03/24
Komentarų (4)
Naujausi, Žmonės
Vytauto g. 22, Ukmergė: kad namas vėl virstų namais
2025/03/12
Komentarų (16)
Naujausi, Žmonės
Pirmojo JAV prezidento vizito į Lietuvą užkulisiai
2025/02/28
Komentarų (0)
Pateko į Nacionalinio diktanto finalą
2025/04/08
Komentarų (0)
Komisija išrinko rajono Garbės pilietį
2025/04/05
Komentarų (3)
Aptarti nuoširdaus bendradarbiavimo metai
2025/04/04
Komentarų (0)
Šimtametis iki šiol klausosi klasikinės muzikos ir bičių dūzgesio
2025/03/23
Komentarų (0)
Ukmergės tremtiniai susibūrė į biblioteką
2025/03/20
Komentarų (0)
„Spiečius“ tapo vieta, kur svajonės tampa tikrove
2025/03/17
Komentarų (0)
Garbės pilietis Vygaudas Ušackas parašė atsiminimų knygą
2025/02/25
Komentarų (0)
MRU prof. dr. Ieva Deviatnikovaitė – apie meilę savo profesijai ir gimtajam kraštui: „Savo veiklą noriu skirti mūsų šaliai“
2025/02/24
Komentarų (0)
Surengė ilgamečių santuokų pagerbimo šventę
2025/02/22
Komentarų (1)
Įvairūs
Žiūrėti kitas naujienas
Įvairūs
Vienkartiniai ar daugkartiniai indai: ką rinktis dideliems renginiams?
2025/04/15
Komentarų (0)
Įvairūs
Kodėl sportas ryte – geriausias startas jūsų dienai?
2025/04/14
Komentarų (0)
Įvairūs
Gimtadienio dovana su prieskoniu: ką išrinkti mylimajam ar mylimajai?
2025/04/07
Komentarų (0)
Įvairūs
Ar apvalus stalas tikrai tinka visiems? – pliusai ir minusai
2025/04/07
Komentarų (0)
Įvairūs
Kodėl katėms reikia draskyklės ir kaip ji prisideda prie jų gerovės?
2025/03/27
Komentarų (0)
Įvairūs
Stihl grandininiai pjūklai: kaip išsirinkti tinkamiausią modelį?
2025/03/27
Komentarų (0)
Kuo naudingi dviračiai treniruokliai vyresnio amžiaus žmonėms?
2025/04/14
Komentarų (0)
Kaip LED dienos žibintai keičia automobilio išvaizdą ir matomumą keliuose?
2025/04/14
Komentarų (0)
Trumpa ar ilga pūkinė striukė – ką renkasi miesto moterys?
2025/04/07
Komentarų (0)
Kaip apsaugoti augalus nuo ligų ir kenkėjų?
2025/03/31
Komentarų (0)
Ar UAB steigimas tinka bet kokiai veiklai?
2025/03/31
Komentarų (0)
Modernus matcha arbatos rinkinys – paprastas būdas mėgautis matcha namuose
2025/03/28
Komentarų (0)
Pramoniniai vielos tinklai: apsauga, tvirtumas ir ilgaamžiškumas
2025/03/27
Komentarų (0)
Šviežia ir natūrali: kodėl verta rinktis produktus iš ūkininkų krautuvėlės?
2025/03/27
Komentarų (0)
Privatūs detektyvai dingusių asmenų paieškoje – kada kreiptis?
2025/03/27
Komentarų (0)
Kultūra
Žiūrėti kitas naujienas
Kultūra, Naujausi
Šventė subūrė kultūros ir meno žmones
2025/04/20
Komentarų (0)
Kultūra, Naujausi
Gydymo įstaigoje filmavo trumpametražį filmą
2025/04/18
Komentarų (0)
Kultūra
Seimo rūmuose – Ukmergės kultūrai skirta diena
2025/04/11
Komentarų (0)
Kultūra, Naujausi
Ukmergėje skambės Antonio Vivaldi „Metų laikai“
2025/04/11
Komentarų (0)
„Laiko atspindžiai Vilkmergės žemėje“, Kultūra
Legendinei aktorei Reginai Varnaitei – Padėkos premija
2025/04/04
Komentarų (0)
„Laiko atspindžiai Vilkmergės žemėje“, Kultūra
Prezidento biustas sugrįžo į A. Smetonos gatvę
2025/04/04
Komentarų (0)
„Mini Lietuva“ parkas pasipildė statinių kopijomis
2025/04/18
Komentarų (7)
Ukmergės kultūros centrui 80: nuo pirmųjų spektaklių iki miestą garsinančių projektų (3)
2025/04/15
Komentarų (0)
Pijorų palikimas: bažnyčia, vienuolynas ir pirmoji vidurinė mokykla
2025/04/13
Komentarų (0)
Ukmergės kultūros centrui 80: nuo pirmųjų spektaklių iki miestą garsinančių projektų (2)
2025/04/11
Komentarų (0)
Pristatyta kraštiečio 100-osioms gimimo metinėms skirta paroda
2025/04/07
Komentarų (0)
Ukmergės kultūros centrui 80: nuo pirmųjų spektaklių iki miestą garsinančių projektų
2025/04/05
Komentarų (1)
Susitikimas su filmo „Akiplėša“ kūrybine grupe ir filmo peržiūra
2025/04/03
Komentarų (0)
Apie mūsų vaikystę. Ir ne tik…
2025/04/02
Komentarų (0)
Prieš 100 metų: 1925-ųjų kovas
2025/03/28
Komentarų (1)