Lietuvos ir Lenkijos santykiai istoriškai buvo itin glaudūs – nuo Abiejų Tautų Respublikos laikų iki šiuolaikinio bendradarbiavimo Europos Sąjungoje. Per šimtmečius abi šalys kartu formavo politinę, ekonominę ir kultūrinę erdvę, kuri turėjo ilgalaikį poveikį jų tarpusavio ryšiams.
Mokslinių tyrimų ir inovacijų srityje abi šalys dalijasi bendrais interesais – ypač aplinkosaugos, energetikos, skaitmeninių technologijų ir kultūros paveldo tyrimuose. Pastaraisiais metais buvo dedamos didelės pastangos plėtoti tarptautinius projektus, kurie padėtų gerinti mokslinių tyrimų infrastruktūrą ir stiprinti akademinę integraciją Europoje.
Programa „Daina“ yra reikšmingas abiejų šalių bendradarbiavimo pavyzdys, padedantis ne tik skatinti ilgalaikius akademinius ryšius, bet ir prisidėti prie regiono konkurencingumo stiprinimo Europos mastu. Tai atveria naujas galimybes tiek mokslininkams, tiek visuomenei – skatinamas inovacijų diegimas, didinamas tarptautinis bendradarbiavimas ir plečiamos žinių mainų galimybės.
Mokslinė partnerystė tarp kaimyninių šalių
Lietuvos ir Lenkijos moksliniai tyrimai stiprina regiono akademinį potencialą. „Daina“ – tai abiejų šalių bendra mokslinių tyrimų finansavimo programa, kuri nuo 2024 m. remia 17 tarptautinių projektų. Programa siekia skatinti dvišalį bendradarbiavimą, užtikrinti žinių mainus ir prisidėti prie svarbiausių šių dienų mokslo problemų sprendimo.
Programos poveikis mokslui ir visuomenei
Programa „Daina“ ne tik skatina akademinį bendradarbiavimą, bet ir turi ilgalaikį poveikį tiek mokslui, tiek visuomenei. Finansavimas suteikia galimybę mokslininkams plėtoti inovacijas, kurios gali būti pritaikytos praktikoje – nuo medicinos technologijų iki aplinkosaugos sprendimų. Be to, ši programa prisideda prie naujų talentų ugdymo, nes leidžia doktorantams ir jauniesiems mokslininkams dalyvauti tarptautiniuose tyrimuose ir tobulinti savo įgūdžius globaliame mokslo kontekste.
Svarbus aspektas yra tai, kad šie tyrimai neapsiriboja tik akademiniu lauku – jų rezultatai tiesiogiai veikia visuomenę. Pavyzdžiui, aplinkosaugos projektai gali lemti geresnį išteklių valdymą ir mažesnę taršą, o medicinos inovacijos prisideda prie ankstyvos ligų diagnostikos ir efektyvesnio gydymo metodų kūrimo.
Be to, programa stiprina tarptautinius ryšius tarp institucijų, suteikdama mokslininkams galimybę keistis patirtimi, naudotis moderniausiomis technologijomis ir prisidėti prie pasaulinės mokslo pažangos.
Panašūs projektai Europoje
Programa „Daina“ nėra vienintelė tokio pobūdžio iniciatyva Europoje. Daugelis Europos šalių vykdo mokslinių tyrimų bendradarbiavimo programas, siekdamos stiprinti akademinius ryšius, skatinti inovacijas ir spręsti visuomenės problemas. Panašūs projektai skatina mokslinį bendradarbiavimą tarp valstybių ir stiprina regioninį inovacijų tinklą. Šie projektai yra orientuoti į įvairias sritis – nuo klimato kaitos iki aukštųjų technologijų vystymo.
- Baltijos mokslinių tyrimų programa. Tai – bendras Lietuvos, Latvijos ir Estijos projektas, finansuojamas iš Europos ekonominės erdvės (EEE) ir Norvegijos finansinių mechanizmų. Programa siekia stiprinti regioninį bendradarbiavimą mokslo srityje, skatinti aukštos kokybės tyrimus bei stiprinti akademinius ryšius tarp Baltijos valstybių ir donorų šalių, tokių kaip Norvegija, Islandija ir Lichtenšteinas. Pagrindinės tyrimų sritys apima klimato kaitą, sveikatos mokslus, technologines inovacijas ir visuomenės gerovės gerinimą.
- Europos horizontas. Tai – didžiausia Europos Sąjungos mokslinių tyrimų ir inovacijų programa, skirta skatinti tarptautinį bendradarbiavimą tarp mokslinių institucijų, pramonės ir valdžios sektoriaus. Programos tikslas – kurti pažangias technologijas, spręsti globalias problemas, tokias kaip klimato kaita, sveikatos apsauga ir skaitmenizacija. Ji finansuoja įvairius mokslinių tyrimų projektus, inovacijų vystymą ir verslo partnerystes, siekiant stiprinti Europos konkurencingumą pasaulinėje mokslo ir technologijų rinkoje.
- COST programa. Europos bendradarbiavimo mokslinių ir technologinių tyrimų srityje iniciatyva, skirta tarpdisciplininiams tarptautiniams moksliniams tinklams kurti, skatinti žinių mainus ir stiprinti inovacijų plėtrą. Ši programa suteikia galimybę mokslininkams iš skirtingų šalių bendradarbiauti ilgalaikiuose projektuose, keistis patirtimi ir naudotis bendrais moksliniais ištekliais. COST tinklai padeda stiprinti Europos mokslinę integraciją ir prisideda prie technologijų kūrimo įvairiose srityse, įskaitant sveikatos mokslus, aplinkos apsaugą, dirbtinį intelektą ir energetiką.
Tokios iniciatyvos, kaip ir „Daina“, padeda suvienyti mokslininkus bendriems tikslams, suteikia galimybę keistis žiniomis ir kurti ilgalaikes partnerystes.
Investicija į ateitį
Programa „Daina“ yra finansuojama lygiomis dalimis tarp Lietuvos mokslo tarybos ir Lenkijos nacionalinio mokslo centro. Tai suteikia galimybę mokslininkams naudotis modernia laboratorine įranga, plėtoti bendras publikacijas ir dalyvauti tarptautiniuose moksliniuose tinkluose. Be to, programa prisideda prie ilgalaikių tarptautinių ryšių stiprinimo tarp akademinių institucijų, skatina tarpdisciplininius tyrimus ir leidžia pritaikyti gautas žinias praktikoje. Tai atveria naujas perspektyvas inovacijų diegimui, verslo ir mokslo bendradarbiavimui bei aukštos kvalifikacijos specialistų rengimui, kurie galės prisidėti prie ekonomikos ir visuomenės vystymosi tiek Lietuvoje, tiek Lenkijoje.
Jaunųjų mokslininkų skatinimas
Viena svarbiausių iniciatyvos dalių – jaunųjų tyrėjų įtraukimas. Programa suteikia galimybę doktorantams ir jauniesiems mokslininkams dalyvauti tarptautiniuose tyrimų projektuose, bendradarbiauti su patyrusiais specialistais ir naudotis pažangiausia laboratorine įranga.
Be to, „Daina“ skatina jaunųjų mokslininkų mobilumą, suteikdama jiems galimybę dalyvauti akademiniuose mainuose tarp Lietuvos ir Lenkijos universitetų bei mokslinių tyrimų centrų. Tokia patirtis ne tik padeda įgyti praktinių įgūdžių, bet ir prisideda prie ateities mokslinių lyderių ugdymo, kurie galės vystyti inovacijas ir prisidėti prie savo šalių ekonominės bei technologinės pažangos.
Lietuva ir Lenkija – stiprėjantis mokslo bendradarbiavimas
Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimas mokslo srityje turi ilgą istoriją. Dar 1997 m. buvo pasirašytas pirmasis oficialus susitarimas dėl akademinių mainų tarp Vilniaus ir Varšuvos universitetų. Per pastaruosius dešimtmečius ši partnerystė išsivystė į platesnį mokslinių tyrimų tinklą, į kurį įtrauktos įvairios akademinės ir tyrimų institucijos.
Šiandien bendradarbiavimas vyksta ne tik per „Daina“ programą, bet ir per įvairias dvišales iniciatyvas, tokias kaip bendri mokslinių tyrimų centrai, inovacijų plėtros projektai bei studentų ir dėstytojų mainai. Lietuvos ir Lenkijos universitetai aktyviai dalyvauja tarptautinėse konferencijose ir seminaruose, kuriuose dalijamasi naujausiais moksliniais atradimais bei plėtojamos bendros tyrimų strategijos.
Šis glaudus bendradarbiavimas padeda kurti stiprią akademinę ekosistemą regione, skatina inovacijas ir suteikia mokslininkams galimybę kartu spręsti aktualius iššūkius, susijusius su klimato kaita, sveikatos mokslų plėtra ir naujomis technologijomis.
Lietuvos ir Lenkijos mokslinių tyrimų programa „Daina“ yra ne tik mokslinio bendradarbiavimo pavyzdys, bet ir strateginis veiksnys, kuriant tvarią inovacijų ekosistemą. Ilgalaikė šios programos nauda pasireikš tiek akademinėje, tiek praktinėje plotmėje, nes projektai ne tik prisidės prie realių visuomenės iššūkių sprendimo, bet ir skatins naujų technologijų kūrimą bei tarptautinių mokslinių tyrimų tinklų plėtrą.
„Europos Pulso“ informacija
Rekomenduojami video
Aktualijos
Žiūrėti kitas naujienas
Aktualijos
Daugiavaikėms šeimoms pirks butus
2025/04/20
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi
Lankėsi ekonomikos ir inovacijų ministras
2025/04/19
Komentarų (1)
Aktualijos, Naujausi
Diskutuota dėl Ukmergės senamiestyje esančių sandėliukų
2025/04/17
Komentarų (6)
Aktualijos
Prasidėjo kasmetinis žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas
2025/04/17
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi
Masinė gyventojų evakuacija: kaip ji vyktų ir kas užtikrintų saugumą?
2025/04/15
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi
LEA kviečia seną katilą keisti nauju šilumos siurbliu. Pasinaudojus skiriamomis dotacijomis, galima sutaupyti net iki 90 proc. šilumos siurblio kainos
2025/04/14
Komentarų (2)
Paskelbė šildymo sezono Ukmergėje pabaigą
2025/04/18
Komentarų (0)
„Mini Lietuva“ parkas pasipildė statinių kopijomis
2025/04/18
Komentarų (7)
Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centre – remonto darbai
2025/04/17
Komentarų (0)
Ukmergės rajone sumedžiota 10 vilkų
2025/04/16
Komentarų (1)
Patvirtinti ekologinių sistemų išmokų dydžiai
2025/04/16
Komentarų (0)
Dalį sumokėto GPM galima skirti paramai
2025/04/15
Komentarų (0)
Įsibėgėja Pakalnės gatvės rekonstrukcija
2025/04/13
Komentarų (7)
Balandžio 14 d. – kasmetinio pasėlių deklaravimo pradžia
2025/04/13
Komentarų (0)
Kviečia balsuoti už labiausiai patikusias bendruomenių idėjas
2025/04/12
Komentarų (3)
Žmonės
Žiūrėti kitas naujienas
„Laiko atspindžiai Vilkmergės žemėje“, Žmonės
Lietuvos laisvės gynėjų galerijoje – paroda „Kunigas legenda. Monsinjoras Alfonsas Svarinskas (1925–2014)“
2025/04/20
Komentarų (0)
Žmonės
Senelius su Verbų sekmadieniu pasveikino „Meškučiai“
2025/04/18
Komentarų (0)
Naujausi, Žmonės
Merui patarinės visuomeninis konsultantas
2025/03/27
Komentarų (7)
„Laiko atspindžiai Vilkmergės žemėje“, Naujausi, Žmonės
Mokytojas, Ukmergėje statęs operetes
2025/03/24
Komentarų (4)
Naujausi, Žmonės
Vytauto g. 22, Ukmergė: kad namas vėl virstų namais
2025/03/12
Komentarų (16)
Naujausi, Žmonės
Pirmojo JAV prezidento vizito į Lietuvą užkulisiai
2025/02/28
Komentarų (0)
Pateko į Nacionalinio diktanto finalą
2025/04/08
Komentarų (0)
Komisija išrinko rajono Garbės pilietį
2025/04/05
Komentarų (3)
Aptarti nuoširdaus bendradarbiavimo metai
2025/04/04
Komentarų (0)
Šimtametis iki šiol klausosi klasikinės muzikos ir bičių dūzgesio
2025/03/23
Komentarų (0)
Ukmergės tremtiniai susibūrė į biblioteką
2025/03/20
Komentarų (0)
„Spiečius“ tapo vieta, kur svajonės tampa tikrove
2025/03/17
Komentarų (0)
Garbės pilietis Vygaudas Ušackas parašė atsiminimų knygą
2025/02/25
Komentarų (0)
MRU prof. dr. Ieva Deviatnikovaitė – apie meilę savo profesijai ir gimtajam kraštui: „Savo veiklą noriu skirti mūsų šaliai“
2025/02/24
Komentarų (0)
Surengė ilgamečių santuokų pagerbimo šventę
2025/02/22
Komentarų (1)
Įvairūs
Žiūrėti kitas naujienas
Įvairūs
Vienkartiniai ar daugkartiniai indai: ką rinktis dideliems renginiams?
2025/04/15
Komentarų (0)
Įvairūs
Kodėl sportas ryte – geriausias startas jūsų dienai?
2025/04/14
Komentarų (0)
Įvairūs
Gimtadienio dovana su prieskoniu: ką išrinkti mylimajam ar mylimajai?
2025/04/07
Komentarų (0)
Įvairūs
Ar apvalus stalas tikrai tinka visiems? – pliusai ir minusai
2025/04/07
Komentarų (0)
Įvairūs
Kodėl katėms reikia draskyklės ir kaip ji prisideda prie jų gerovės?
2025/03/27
Komentarų (0)
Įvairūs
Stihl grandininiai pjūklai: kaip išsirinkti tinkamiausią modelį?
2025/03/27
Komentarų (0)
Kuo naudingi dviračiai treniruokliai vyresnio amžiaus žmonėms?
2025/04/14
Komentarų (0)
Kaip LED dienos žibintai keičia automobilio išvaizdą ir matomumą keliuose?
2025/04/14
Komentarų (0)
Trumpa ar ilga pūkinė striukė – ką renkasi miesto moterys?
2025/04/07
Komentarų (0)
Kaip apsaugoti augalus nuo ligų ir kenkėjų?
2025/03/31
Komentarų (0)
Ar UAB steigimas tinka bet kokiai veiklai?
2025/03/31
Komentarų (0)
Modernus matcha arbatos rinkinys – paprastas būdas mėgautis matcha namuose
2025/03/28
Komentarų (0)
Pramoniniai vielos tinklai: apsauga, tvirtumas ir ilgaamžiškumas
2025/03/27
Komentarų (0)
Šviežia ir natūrali: kodėl verta rinktis produktus iš ūkininkų krautuvėlės?
2025/03/27
Komentarų (0)
Privatūs detektyvai dingusių asmenų paieškoje – kada kreiptis?
2025/03/27
Komentarų (0)
Kultūra
Žiūrėti kitas naujienas
Kultūra, Naujausi
Šventė subūrė kultūros ir meno žmones
2025/04/20
Komentarų (0)
Kultūra, Naujausi
Gydymo įstaigoje filmavo trumpametražį filmą
2025/04/18
Komentarų (0)
Kultūra
Seimo rūmuose – Ukmergės kultūrai skirta diena
2025/04/11
Komentarų (0)
Kultūra, Naujausi
Ukmergėje skambės Antonio Vivaldi „Metų laikai“
2025/04/11
Komentarų (0)
„Laiko atspindžiai Vilkmergės žemėje“, Kultūra
Legendinei aktorei Reginai Varnaitei – Padėkos premija
2025/04/04
Komentarų (0)
„Laiko atspindžiai Vilkmergės žemėje“, Kultūra
Prezidento biustas sugrįžo į A. Smetonos gatvę
2025/04/04
Komentarų (0)
„Mini Lietuva“ parkas pasipildė statinių kopijomis
2025/04/18
Komentarų (7)
Ukmergės kultūros centrui 80: nuo pirmųjų spektaklių iki miestą garsinančių projektų (3)
2025/04/15
Komentarų (0)
Pijorų palikimas: bažnyčia, vienuolynas ir pirmoji vidurinė mokykla
2025/04/13
Komentarų (0)
Ukmergės kultūros centrui 80: nuo pirmųjų spektaklių iki miestą garsinančių projektų (2)
2025/04/11
Komentarų (0)
Pristatyta kraštiečio 100-osioms gimimo metinėms skirta paroda
2025/04/07
Komentarų (0)
Ukmergės kultūros centrui 80: nuo pirmųjų spektaklių iki miestą garsinančių projektų
2025/04/05
Komentarų (1)
Susitikimas su filmo „Akiplėša“ kūrybine grupe ir filmo peržiūra
2025/04/03
Komentarų (0)
Apie mūsų vaikystę. Ir ne tik…
2025/04/02
Komentarų (0)
Prieš 100 metų: 1925-ųjų kovas
2025/03/28
Komentarų (1)