Asociatyvi nuotrauka.

Aktualijos, Naujausi

Artėjantys žiemos mėnesiai – tragiškiausi pėstiesiems

Eismo įvykių statistika primena, kad žuvusių bei sužeistų šalies keliuose pėsčiųjų skaičius nemažėja. Kritinis eismo įvykių metas – ruduo bei žiema, kuomet nukenčia daugiausiai žmonių. Kai vėlai švinta ir anksti temsta, itin aktualus tampa ne tik atsakingas vairavimas, bet ir pėsčiųjų atidumas: jie turi būti matomi kitiems eismo dalyviams. Specialistai primena, ką reikėtų daryti, norint išvengti skaudžių nelaimių.

 

Atšvaitai – vaikams, o kaip suaugusieji?

Kaip pastebi „Lietuvos draudimo“ specialistai, nors saugumui kelyje skiriamas vis didesnis dėmesys, nelaimės gatvėse ir keliuose vyksta ir dėl vairuotojų, ir dėl pėsčiųjų kaltės.

Transporto kompetencijų agentūros (TKA) duomenys rodo, kad pastaraisiais metais sužeistų bei žuvusių pėsčiųjų skaičius smarkiai išaugdavo būtent rugsėjo–vasario mėnesiais, tai yra tamsiuoju sezonu. Šiuo laikotarpiu jis būdavo keletą kartų didesnis, palyginus su šviesiuoju metų laikotarpiu nuo kovo iki rugpjūčio.

Pastarųjų 2023 m. ir 2022 m. tamsiaisiais metų mėnesiais sužeistų pėsčiųjų skaičius išaugdavo atitinkamai 5 ir 7 kartus, palyginus su vasaros laikotarpiu. Žuvusių pėsčiųjų skaičiaus augimas tamsiuoju metų sezonu taip pat būdavo atitinkamai 4 ir 6 kartai. Tai parodo, kad pėstiesiems žiemos sezonu kyla nepalyginti daugiau rizikų nukentėti nei vasaros metu.

Nors turimi šių metų duomenys dar preliminarūs, pasak draudimo ekspertų jau dabar matyti, kad bendra tendencija išlieka – žengiant į tamsųjį metą fiksuojama vis daugiau pėsčiųjų sužalojimų ir žūčių.

Pastebima, kad pėstieji dažnai kerta kelią neleistinose vietose, eina ne per perėją arba šalia jos bando perbėgti gatvę degant raudonam šviesoforo signalui. Tamsiuoju paros metu jie dažnai neįvertina artėjančio automobilio greičio, o jei vilki tamsius drabužius ir neturi atšvaito ar liemenių su šviesą atspindinčiais elementais, vairuotojai juos pastebi per vėlai, ir išvengti susidūrimo tampa praktiškai neįmanoma.

Taip pat ekspertai pažymi, kad vėlai švintant ir anksti temstant, itin aktualus tampa ne tik atsakingas vairavimas, bet ir pėsčiųjų apsaugos priemonės: jie turi būti matomi kitiems eismo dalyviams. Tėvai beveik visada pasirūpina atšvaitais mažesniems vaikams, tačiau patys dažnai pamiršta juos segėti.

Atšvaitus sunku būna įsiūlyti ir paaugliams: jie neretai tikina, kad gali pasišviesti telefono žibintuvėliu. Visgi telefono žibintuvėlis šviesą skleidžia tik viena kryptimi, tad turėtų būti naudojamas kartu su kitomis šviesą atspindinčiomis priemonėmis.

Prastas matomumas – papildoma grėsmė

Kai tamsu, lyja ar drebia šlapdriba ir dar nėra susiformavusio sniego sluoksnio, kuris pašviesintų aplinką, vairuotojai turėtų būtinai sulėtinti greitį prieš perėjas, net jei pėsčiųjų iš tolo nesimato.

Dažnas susidūrimą su pėsčiuoju patyręs vairuotojas liudija, kad žmogus pėsčiųjų perėjoje atsirasdavo tarsi iš niekur, nes tamsa ir krituliai apsunkindavo matomumą. Net ir laiku į pasirodžiusį pėsčiąjį sureagavęs vairuotojas sustoti greitai nebespėdavo − atstumas būdavo per mažas, be to, dėl slidžios dangos stabdymo kelias tapdavo daug ilgesnis.

Pasak „Lietuvos draudimo“ ekspertų, remiantis turima statistika, tamsiuoju paros metu žūsta daugiau kaip pusė į eismo įvykį patekusių pėsčiųjų, kas trečias patiria sunkius sužalojimus. Žiemos mėnesiais didžiausią įtaką eismo saugumui keliuose turi matomumas, o vairuotojui pastebėti pėsčiąjį tamsoje yra labai sunku.

Ekspertai primena, ką daryti, norint išvengti skaudžių avarijų pasekmių:

  • Atšvaitus reikėtų pritvirtinti dešinėje drabužių pusėje, automobilių žibintų lygyje arba pasirūpinti žibintuvėliais bei kitais šviečiančiais ir šviesą atspindinčiais elementais. Atšvaitą segintį žmogų tamsiu paros metu, šviečiant artimosioms šviesoms, vairuotojas pastebi iš 130 metrų atstumo, o asmuo be atšvaito tampa matomas tik 30 metrų atstumu;
  • Saugiausia judėti pėsčiųjų takais, šaligatviais, jei jų nėra – kelkraščiais, prieš automobilių judėjimo kryptį. Visada darykite prielaidą, kad vairuotojas tamsoje jus mato blogiau nei jūs atvažiuojantį automobilį;
  • Per gatvę ar kelią eiti reikėtų tik įsitikinus, kad tai daryti saugu. Kilus dvejonėms, ar pavyks laiku kirsti kelią, patariama niekada nerizikuoti savo saugumu ir verčiau palaukti;
  • Pėstiesiems, keliaujantiems tamsoje užmiesčio keliais, rekomenduojama neštis šviečiantį žibintą arba vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiomis juostomis. Taip jie vairuotojų bus lengviau pastebėti ne tik tamsoje, bet ir apniukusią dieną ar lyjant, kai matomumas yra prastas.

„G. ž.“ inform.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas