V. Martikonis.

Naujausi, Sportas

Naujasis sezonas pasitinkamas su žaidimo taisyklių pokyčiais

Vilius MALYŠKA

Vilniaus universiteto studentas

Spalio 1-ąją startuos 2024-2025 metų Lietuvos moksleivių krepšinio lygos (LIDL-MKL) sezonas. Lyga jungs 27 čempionatus, juose varžysis per 500 komandų, kurios atstovaus daugiau nei 50-čiai sporto mokyklų. Iki 2025 m. birželio vidurio truksiančiose įvairių amžiaus grupių pirmenybėse bus sužaista daugiau nei 4 000 rungtynių, kuriose varžysis maždaug septyni tūkstančiai nuo 12 iki 19 metų moksleivių.

 

Kūrybingumą ir sprendimų greitį skatinančios naujovės

Po liepą olimpinėje atrankoje Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės patirto fiasko prieš Puerto Riko rinktinę krepšinio visuomenės atstovai ėmė baksnoti į sportininkų rengimo pagrindus. Į tai reaguodama MKL pristatė 2024–2025 m. krepšinio sezono naująjį žaidimo taisyklių paketą.

Rugpjūčio 23 d. Lietuvos MKL priėmė taisyklių naujoves U12 ir U13 vaikų krepšinio amžiaus kategorijose. Nuo artėjančio sezono įdiegiama nauja kamuolio išsimetimo taisyklė, nauja keitimų sistema, siūloma koreguoti krepšio aukštį.

Teigiama, jog šie pakeitimai skatins didesnį žaidimo tempą. Pirmiausia jie įsigalios U12 ir U13 čempionatuose, o sėkmės atveju – ir vyresniems žaidėjams.

„Mokyklų tarybai pritarus, jau nuo šio sezono taikysime greito kamuolio iš užribio išsimetimo taisyklę. Kartu su bendruomene semiamės patirties iš Ispanijos, kur tokios taisyklės sukuria naują krepšinio dinamiką ir skatina žaidėjų kūrybą, provokuoja greičiau priimti sprendimus“, – rašoma MKL pranešime.

Artėjantį MKL sezoną taip pat pristatyta ir naujoji žaidėjų keitimo rungtynių metu sistema. Anksčiau U12 ir U13 čempionatuose vyravo žaidėjų penketų sistema, t. y. pirmąjį rungtynių kėlinį žaidė vieni krepšininkai, o antrąjį – kiti. MKL pranešime teigiama, kad tai neleido krepšininkams išlaikyti aktyvumo visas dešimt minučių, o nuo suolo kylantys vaikai po padaryto apšilimo jau buvo „atšalę“. Likusius du kėlinius žaidėjai buvo rotuojami trenerio nuožiūra. 2024–2025 m. sezone keitimai bus atliekami kas 5 minutes.

Pokyčiai geri, bet prie jų reikės prisitaikyti

Minėtos naujovės nuo šio sezono tiesiogiai palies ir Ukmergės sporto centro jaunuosius krepšininkus bei trenerius.

Ukmergės sporto centro krepšinio treneris Karolis Chadatavičius apie tai atsiliepia teigiamai. Jo manymu, pakeitimai skatins didinti tempą ir žaisti šiuolaikinį – greitąjį krepšinį.

K. Chadatavičius.

„Teigimai vertinu ir keitimų pokyčius. Greitesnis kamuolio išsimetimas pagreitins žaidimą ir žaidėjų mąstymą. Naujoji keitimų sistema apsaugos vaikus nuo greito pervargimo. Šis pokytis tikrai pasiteisins“, – teigė strategas.

Vis dėlto, trenerio manymu, vaikai turės adaptuotis prie šių pokyčių.

Sporto centras sveikina pokyčius

Ukmergės sporto centro vadovai taip pat optimistiškai atsiliepia apie naująsias taisykles.

„Greito metimo taisyklę vertinu teigiamai. Einame link greitesnio žaidimo tempo. Kuo greitesnis krepšinis, tuo įdomiau žiūrovui bei pačiam žaidėjui“, – komentavo direktorius Vitalijus Martikonis.

Jis taip pat pasidžiaugė, jog naujoji žaidėjų keitimo tvarka leis vaikus labiau integruoti į rungtynes, jie geriau jaus jų ritmą.

„Ši taisyklė reikš paprastą dalyką. Vaikai ant suolo mažiau atvės, daugiau judės, keisis tarpusavyje“, – mintimis dalijosi Sporto centro direktorius.

Krepšinis su žemesniais krepšiais – ateityje?

Moksleivių krepšinio bendruomenė taip pat svarstė į jaunučių krepšinį integruoti žemesnius krepšius. Vis dėlto, šis pokytis bent kol kas dienos šviesos nepasiekė. Trenerio K. Chadatavičiaus ir Sporto centro direktoriaus V. Martikonio nuomonė dėl šio klausimo išsiskyrė.

„Nežinau, ar krepšių aukščio mažinimas būtų naudingas. Esu girdėjęs, kad Latvijoje tai pasiteisino“, – sakė treneris.

V. Martikonio manymu, šis pokytis paskatintų vaikų norą rinktis krepšinio treniruotes. Taip pat pašnekovas pridūrė, jog tai itin padėtų pritraukti į užsiėmimus mergaites.

„Visą laiką pasisakiau už „mini-krepšinį“. Ypač mergaitėms treniruočių pradžioje yra sunku numesti kamuolį iki didžiojo krepšio. Kurioms nepasiseka to padaryti, palieka krepšinį“, – savo pastebėjimais dalijosi V. Martikonis.

Remigijaus PAREIKOS nuotraukos

Palikite komentarą apie straipsnį

  • Du :
    Ekspertai

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas