V. Kalinas: „Naujais mokslo metais rajono darželiuose ir mokyk-lose dirbs apie 610 pedagoginių darbuotojų“.

Aktualijos, Naujausi

Rajono švietimiečiai rugsėjį pasitinka nusiteikę pozityviai ir darbingai

Rugsėjis jau beldžiasi į duris – nuo pirmadienio po vasaros atostogų į švietimo įstaigas vėl sugužės ugdytiniai, susiburs bendruomenės. Artėjant naujiems mokslo metams tradiciškai kalbiname rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėją Vaidotą KALINĄ.

– Su kokiomis nuotaikomis rajono švietimo bendruomenės grįžta į savo įstaigas?

– Sakoma, kad net didžiausi scenos profesionalai jaučia jaudulį prieš spektaklį ar koncertą. Turbūt panašų jaudulį prieš kiek-vieną rugsėjį jaučia ir mokyklų bendruomenių nariai. Ir tai nebūtinai susiję su pasirengimo naujiems mokslo metams iššūkiais.

Man buvo įdomu paklausti mokyklų ir darželių vadovų, koks yra jų bendruomenių nusiteikimas naujų mokslo metų išvakarėse. Atsakymai gerąja prasme nustebino ir pradžiugino. Vaikų lopšelių-darželių vadovės vienareikšmiškai patikino, kad nusiteikę pozityviai, o dauguma bendrojo ugdymo mokyklų vadovų – darbingai. Iš tiesų, ši pradžia nėra lengva. Daugelis turėjo rūpesčių ir iššūkių formuojant mokytojų kolektyvą, rengiant naujus dokumentus dėl gausybės pasikeitusių valstybinės reikšmės teisės aktų, vykdant projektines veiklas.

– Kiek vaikų rugsėjo 1-ąją ateis į rajono mokyklas, lopšelius-darželius?

– Planuojama, kad 2024-2025 m. m. bendrojo ugdymo mokyklose mokysis 3 537 mokiniai. Mokslo metus pradės 1 307 pradinukai (iš jų 322 pirmokai), 1 823 – 5-10 klasių mokiniai ir 407 – 11-12 (III-IV gimnazinių) klasių mokiniai.

Vaikų lopšelius-darželius ir mokyklų ikimokyklines bei priešmokyklines grupes lankys 1 006 ikimokyklinukai ir 282 priešmokyklinukai. Gera žinia yra ta, kad laisvų vietų darželiuose turime kiekvieno amžiaus vaikams ir esame pilnai pasirengę nuo šių metų įgyvendinamam visuotiniam trimečių (ir vyresnių) vaikų ugdymui.

Visos bendrojo ir ikimokyklinio ugdymo įstaigos mokslo metus pradės bei Mokslo ir žinių dieną paminės rugsėjo 2-ąją, pirmadienį. Taip buvo sutarta dar birželio mėnesį ugdymo įstaigų direktorių pasitarime.

– Kokių naujovių šiais mokslo metais laukiama? Ar joms pasiruošta?

– Turbūt antrus metus prieš rugsėjo 1-ąją vienas dažniausių viešojoje erdvėje užduodamų klausimų – ar mokyklos yra pasirengusios? Mane asmeniškai glumina toks klausimas, nes neįmanoma įsivaizduoti baigtinių švietimo siekinių bei rezultatų. Atsakyti į šį klausimą žodžiu „ne“ – negalime, nes tikrai daug bendrai nuveikėme įtraukiojo ugdymo, mokytojų kompetencijų stiprinimo, mokyklų aprūpinimo ir kitose srityse. Atsakyti „taip“ irgi neišeina, nes kai kurie pasiruošimo naujiems mokslo metams darbai natūraliai tęsiasi rugsėjo mėnesį ir ilgiau. Kai kurie „nepasiruošimai“ niekaip nuo mūsų nepriklausė. Taigi, manau, kad pagal turimas galimybes ir sąlygas yra pasiruošta tinkamai.

Nuo rugsėjo 2 dienos atnaujintos bendrojo ugdymo programos bus įgyvendamos tiek nelyginėse, tiek lyginėse klasėse. Išlieka svarbi nuostata, kad mokytojams yra suteikiama galimybė savo nuožiūra rinktis 30 proc. mokomo dalyko turinio.

Naujovių yra pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo bei valstybinių brandos egzaminų tvarkose. Reikalavimas, kad pagrindinis išsilavinimas įgyjamas baigus pagrindinio ugdymo programą bei pasiekus švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatytų dalykų pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimų slenkstinį lygį yra nukeliamas į 2026–2027 mokslo metus. Iki 2026 m. rugsėjo 1 d. ir toliau lieka galioti nuostata, kad pagrindinis išsilavinimas įgyjamas baigus pagrindinio ugdymo programą ir patikrinus mokymosi pasiekimus, t. y. dalyvavus pasiekimų patikrinime, išskyrus atvejus, kai asmuo švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatytais atvejais yra atleidžiamas nuo mokymosi pasiekimų patikrinimo. Pagal patvirtintą atnaujintą Valstybinių brandos egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašą, valstybiniai brandos egzaminai skaidomi į dvi dalis. Pirmąsias dalis mokiniai laikys III gimnazijos klasėje, o antrąsias – IV gimnazijos klasėje.

– Nuo rugsėjo prasideda įtraukiojo ugdymo reforma. Ar mūsų rajono mokyklos pasiruošusios priimti specialiųjų poreikių turinčius vaikus? Ar įstaigose padaugės tokių vaikų?

– Ukmergės mokyklos įtraukiojo ugdymo nuostatas taiko jau ne vienerius metus. Mokiniai su įvairiais specialiaisiais poreikiais mokosi visose mokyklose. Man kol kas neteko girdėti nė vieno atvejo, kad kažkuris vaikas nuo rugsėjo keistų mokyklą, nes prasideda įtraukiojo ugdymo reforma. Tiesa, stebime tendenciją, kad vis daugiau vaikų nustatomi specialieji poreikiai. Ir tai reiškia, kad ateityje jiems neužteks to dėmesio, kurį skiriame dabar. Reikia pasidžiaugti, jog turime labai gerą situaciją su mokytojų padėjėjų pareigybių steigimu, darželiai ir nemaža dalis mokyklų turi sensorinius kambarius, gana gerai apsirūpinta specialiojo mokymosi priemonėmis, didelis dėmesys skiriamas nuolatiniam mokytojų kompetencijų tobulinimui. Tiesa, vis dar trūksta specialiųjų pedagogų, logopedų ir psichologų. Taip pat dar daug ką turime nuveikti patalpų pritaikymo žmonėms su negalia srityje.

Mūsų rajono ir net regiono mokykloms svarbi žinia yra ta, kad nuo rugsėjo vidurio savo paslaugas pradės teikti Ukmergės „Ryto“ ugdymo centro Konsultacinis skyrius. Tai tikrai bus didelė parama mokyklų ir darželių mokytojams, ugdantiems didelių poreikių vaikus.

– Kokia situacija dėl mokytojų? Ar jų rajone pakanka, galbūt kažkurių dalykų pedagogų trūksta?

– Naujais mokslo metais rajono darželiuose ir mokyklose dirbs apie 610 pedagoginių darbuotojų. Darbą ugdymo įstaigose pradės 13 naujų mokytojų, iki šiol nedirbusių rajono mokyklose: 1 chemijos, 2 matematikos ir informatikos, 5 ikimokyklinio bei priešmokyklinio ugdymo, 2 pradinio ugdymo, 1 dailės, 1 ekonomikos, 2 specialieji pedagogai. Dalis jų atvyko į Ukmergę iš kitų miestų ar rajonų, kiti – kurį laiką dirbo nepedagoginio pobūdžio darbą.

Džiugu, kad net 17 pedagogų pasirinko studijuoti (ar persikvalifikuoja) specialybes, kurios ypač reikalingos mūsų rajono vaikų ugdymui: 1 studijuoja pradinio, 5 ikimokyklinio ugdymo pedagogiką, 1 prancūzų kalbą, 1 anglų kalbą, 5 specialiojo ugdymo pedagogiką (dar 3 pateikę dokumentus stojimui į šią specialybę); 3 asmenys mokosi pedagogikos ištęstinėse studijose – siekia įgyti pedagogo kvalifikaciją, nes reikiamą specializaciją jau turi.

Ugdymo įstaigos naujiems mokslo metams dar priimtų biologijos, geografijos, istorijos, muzikos, choreografijos, informacinių technologijų, ikimokyklinio ugdymo mokytojus bei pagalbos mokiniui specialistus (ypač reikalingi specialieji pedagogai, logopedai, psichologai).

Siekiant paskatinti asmenis įgyti pedagogo profesiją bei norint, kad būtų rengiami tokių specialybių/kvalifikacijų pedagogai, kokių reikia savivaldybės mokyklose besimokančių mokinių kokybiškam ugdymui užtikrinti, socialinei-pedagoginei, specialiai, psichologinei pagalbai suteikti, savivaldybės lėšos ir toliau bus skiriamos asmenų, besimokančių pedagogikos specialybėse, daliniam studijų finansavimui. 2023/2024 m. m. parama studijoms buvo skirta 5 pedagogams. Naujovė ta, kad nuo šių metų bus skiriamos vienkartinės išmokos labiausiai paklausiems pedagogams ir pagalbos mokiniui specialistams, atvykstantiems į mūsų rajono mokyklas iš kitų miestų ar rajonų, arba po ilgesnio laiko nusprendusiems vėl dirbti mokytojais. Ukmergės rajono savivaldybės tarybos sprendimu nustatytas vienkartinės išmokos dydis trūkstamos specializacijos pedagogams/psichologams – 4 minimalios mėnesinės algos.

– Skelbiama, jog šiemet mokytojai susilauks didesnių atlyginimų. Ar visi gali to tikėtis?

– Darbo užmokestis didės visiems mokytojams vidutiniškai 15 procentų. Koeficientas 10 procentų didės visiems įgyvendinant Nacionalinio susitarimo nuostatą ir dar vidutiniškai 5 procentais už darbų, susijusių su atnaujintų bendrojo ugdymo programų diegimu, sudėtingumą.

– Kaip rajono mokyklos, darželiai pasiruošė naujiems mokslo metams: gal įstaigose vyko remontai, pertvarkos ir pan.?

– Mokyklų tinklo pertvarka palietė keturias mokyklas: miesto gimnazijas ir Taujėnų bei Želvos gimnazijas. Pastarosios nuo šio rugsėjo taps pagrindinėmis mokyklomis, miesto gimnazijose pradės veikti Taujėnų ir Želvos skyriai vidurinio ugdymo programai vykdyti.

Tobulindamos edukacines aplinkas pasistengė visos ugdymo įstaigos. Dalyje jų atnaujintos lauko aikštelių dangos, kitose – laisvalaikio praleidimo vietos, dar kitose – klasės ar grupės. Įgyvendinant „Tūkstantmečio mokyklų“ programą Dukstynos ir Užupio pagrindinėse mokyklose bei „Šilo“ ir Senamiesčio progimnazijose atlikti STEAM laboratorijų įrengimo darbai. Senamiesčio progimnazijoje įrengtas naujas technologijų kabinetas ir poros mėnesių laikotarpyje bus baigti sporto aikštyno įrengimo darbai. Vaikų lopšelis-darželis „Saulutė“ džiaugiasi atnaujintomis grupėmis, „Ryto“ ugdymo centras – įrengta gydomosios gimnastikos sale, sensoriniu kambariu, atnaujintomis klasėmis ir sanitariniais mazgais.

Svarbūs darbai mūsų laukia ir per visus mokslo metus. Vidiškių pagrindinėje mokykloje bus įrengtos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupės, Antano Smetonos gimnazijoje moduliniai pastatai laboratorijai ir technologijų kabinetui. 2024-2025 m. m. baigsime įgyvendinti „Tūkstantmečio mokyklų“ programą, o nuo mokslo metų pradžios startuosime su reikšmingu Nacionalinės švietimo agentūros projektu „Ugdymo priemonės mokykloms“.

Norėtųsi paminėti ir Ukmergės rajono savivaldybės administracijos įgyvendinamus projektus: „Įvairialypio švietimo plėtojimas visos dienos mokyklose Ukmergės rajono savivaldybėje“, „Ugdymo prieinamumo didinimas atskirtį patiriantiems vaikams Ukmergės rajone“, „Negalią turintiems mokiniams ir kitiems mokiniams pavėžėti iki ir iš ugdymo įstaigos lengvai pritaikomų transporto priemonių įsigijimas“. Šie projektai leis plėtoti visos dienos mokyklų pasiūlą ir įvairovę, dvi mokyklos bus pilnai pritaikytos žmonėms su negalia, gerės mokinių pavėžėjimas į mokyklas.

Visa tai, ką įvardijau, patvirtina, kad Ukmergė švietimas bendromis savivaldybės administracijos, mokyklų ir darželių komandų pastangomis nuolat tobulėja ir žengia tik į priekį.

 – Ačiū už pokalbį ir sėkmės pradedant naujus mokslo metus.

Kalbėjosi Nijolė STUNDŽIENĖ

Palikite komentarą apie straipsnį

  • Kalinkinas :
    Nežinau kaip jums, bet man juokingas, daro šou, piarą, bet nesigauna niekas - kaimo lygis lieka kaimu...
  • Ane :
    π europos reliktas?
  • Europa :
    Rugsejo 1-osios šventimas yra sovietinis reliktas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas