Loreta EŽERSKYTĖ
Rugpjūčio 23-ąją Lietuva, Latvija ir Estija iškilmingai minės trisdešimt penktąsias Baltijos kelio metines.
Baltijos kelias – vienas ryškiausių mūsų istorijos įvykių, kai šių trijų kaimyninių valstybių žmonės visam pasauliui parodė, jog jie yra nusiteikę taikiai kovai dėl nepriklausomybės. 1989 m. rugpjūčio 23 d., 19 valandą, per du milijonus Baltijos šalių gyventojų susikibo rankomis. Jie gyva 620 km grandine nuo Gedimino bokšto Vilniuje per Ukmergę, Panevėžį, Pasvalį, Bauskę, pro Laisvės paminklą Rygoje iki Hermano bokšto Taline simboliškai atskyrė Baltijos valstybes nuo Sovietų Sąjungos ir išreiškė norą būti laisviems.
„Liūdnoji vienybės šventė“
Taip pavadinta tuometės laikraščio korespondentės Zitos Stundžytės publikacija, iliustruota fotokorespondento Aleksandro Krištaponio viena nuotrauka, buvo išspausdinta 1989 metų rugpjūčio 26 dienos „Gimtosios žemės“ laikraščio numeryje.
Joje autorė pasakojo, kaip minios žmonių Ukmergės rajone rinkosi ir stovėjo Baltijos kelyje: „Rugpjūčio 23-ąją – dieną, kurios prasmę šiandien žino kiekvienas Pabaltijo gyventojas, į pavakarę visi rajono (ir Lietuvos) keliai ir takeliai vedė į Vilniaus-Rygos autostradą. Į Baltijos kelią nepatraukė tik gal tie ukmergiškiai, kuriems neleido jėgos arba neatidėliotini darbai. Atvykusiems apie septynioliktą valandą į ruožą palei Ukmergę jau vargiai sekės rasti vietos įsprausti autobusui ar lengvajam automobiliui. Žmonės suvažiavo apylinkėmis, darbo kolektyvais, šeimomis. Dešiniojoje kelio į Panevėžį pusėje vingiavo gyva žmonių juosta, moterys ir vaikai ant asfalto dėliojo darželių ir lauko gėles, sujungiančias į margaspalvę girliandą atminimui šimtų tūkstančių žuvusiųjų klaikiais suiručių metais. Žmonių veiduose – susikaupimas, džiugesys dėl tokios akivaizdžios vienybės ir jaudinantis laukimas svarbiausiojo momento.
Kelio atšlaitėje netoli nuo kryžkelės į Nuotekus plevėsuoja mėlynai-juodai-balta Estijos vėliava: čia atvyko grupė „Draugystės“ kolūkyje talkininkaujančių jaunuolių. „Šiandien labai norėtume būti savo tėvynėje Estijoje, bet ir čia gražu“, – sakė jie.
O autostrada vis važiuoja ir važiuoja – motociklininkai, iškėlę trispalves vėliavas, kolonos mašinų, atvykstančių net iš tolimiausių Lietuvos vietų. Prieš pat devynioliktą valandą nuo Panevėžio nusidriekia ilga virtinė automobilių su užrašu „Vilkaviškis“ – Suvalkijos pasiuntiniai įveikė tolimą, transporto priemonėmis tvindyte užtvindytą kelią paskutinę akimirką. O kai kas, pasirodo, ir nesuspėjo, sustojo kelyje Kaunas-Ukmergė.
Visai virš galvų praūžia lėktuvas, barstydamas gėles.
Devyniolikta valanda. Palinksta juodais kaspinais perrištos vėliavos. Iš daugybės atsigabentų radijo imtuvų pasigirsta, užtvindydamas širdis pakilumu ir grauduliu gniauždamas krūtinę, neoficialus lietuvių himnas „Lietuva brangi“. Petys prie peties – nereikia nė rankų ištiesti – stovi žmonės, aukštaičiai, suvalkiečiai, tarp visų kitų, ilgame septynių kilometrų ruože nuo Molėtų sankryžos iki Rečionių, – ukmergiškiai: rajono vadovai ir eiliniai, jauni ir pagyvenę, vaikai, visam gyvenimui įsiminsiantys šią dieną. Šimtus kilometrų – trijų Pabaltijo respublikų likimo broliai, tomis minutėmis ypatingai pajutę vienybę ir bendrą istoriją, mintyse kiekvienas savaip pergyvendamas savo artimųjų ir visos tautos kančią, trokšdami vieno – kad daugiau netektų išgyventi to, kas įvyko per tuos penkiasdešimt metų.
Sumirga žvakių liepsnelės. Dvidešimt minučių susikaupimo ir rimties baigiasi Lietuvos himnu. Vejoje tarp asfalto kaspinų lieka žvakių salelės, apjuostos žiedais. Autostrada į abi puses vėl srūva mašinų – jau išvažiuojančių – upė. Ramiai, be erzelio ir skubos. Vargu, ar kam yra tekę (ir ar beteks?) patirti ką nors panašaus, kaip šita skausminga ir graži vienybės šventė, protesto prieš tautų naikinimo mašiną ir geros valios pasireiškimo diena“.
Įvairiuose šaltiniuose skelbiama, kad Baltijos kelyje stovėjo nuo 2 iki 2,5 milijono žmonių. Pasak žinių agentūros „Reuters“, akcija subūrė 700 tūkst. žmonių Estijoje, 500 tūkst. Latvijoje ir 1 milijoną Lietuvoje. Baltijos kelią organizavo Baltijos šalių nacionaliniai judėjimai: „Rahvarinne“ Estijoje, Latvijos liaudies frontas ir Lietuvos persitvarkymo sąjūdis.
Idėja kilo estams
Svarbus Sąjūdžio, Estijos ir Latvijos liaudies frontų bendradarbiavimo žingsnis buvo Baltijos Asamblėja, vykusi Taline 1989 m. gegužės 13–14 d. Joje buvo pareikšta, kad Baltijos šalių tikslas – Nepriklausomybė. Be to, paskelbta Baltijos tautų teisių deklaracija, nuspręsta pažymėti Molotovo ir Ribentropo pakto 50-ąsias metines, parodyti estų, latvių ir lietuvių tautų valią gyventi nepriklausomiems.
Po Baltijos Asamblėjos Estijos, Latvijos ir Lietuvos išsivadavimo judėjimų atstovai buvo pakviesti tartis, ką visi darys toliau. Iš pradžių buvusi pasiūlyta idėja važiuoti dviračiais nuo Vilniaus iki Talino. Tačiau jos atsisakyta, nes sunku buvo įsivaizduoti, kiek yra dviračių, kokios jie būklės. Svarstyti ir kiti siūlymai. Tarkime, kūrenti laužus, kad žmonių grandinė nusidriektų net iki Varšuvos, akciją rengti ne 23 dieną, trečiadienį, o šeštadienį, kad susirinktų daugiau žmonių, ir panašiai…
Idėją stovėti susikibus rankomis pasiūlė vieno estų politiko žmona. Jai buvo pritarta ir imta ruoštis sumanymą įgyvendinti.
Slaptas pasitarimas vyko bažnyčios rūsyje
Baltijos kelio iniciatoriai sutarė, jog baiminantis KGB, Estijos, Latvijos ir Lietuvos atstovai turėtų rinktis ne Baltijos šalių sostinėse, o periferiniuose miestuose: Pernu, Cėsyje, Panevėžyje. Tik praėjus 30 metų tapo žinoma, kad 1989 m. birželio 13–14 dienomis, likus dviem mėnesiams iki masinės akcijos, 5 ar 6 asmenys iš visų trijų Baltijos valstybių dviem valandoms buvo susirinkę ir svarbius sprendimus priėmė Panevėžyje. Šis labai slaptas susitikimas vyko Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios rūsyje. Apie tai nieko nežinojo net Panevėžio bažnyčios kunigai. Ši informacija ir vėliau nebuvo viešinama.
50 metų – 50 ruožų
Kaip mena Sąjūdžio metraštininkė, viena Baltijos kelio ir Laisvės kelio organizatorių bei koordinatorių Angonita Rupšytė, Lietuvoje Baltijos kelio ruožas buvo suskirstytas į 50 ruožų (pažymint 50 kančios ir nelaisvės metų – 50 metų nuo Stalino-Hitlerio (Molotovo-Ribentropo) pakto ir jo slaptųjų protokolų pasirašymo).
Baltijos kelio organizatoriai suskaičiavo, kiek reikės žmonių norint sujungti vientisą grandinę, kokiu maršrutu jie turėtų važiuoti į Baltijos kelio atkarpą, skirtą kiekvienam rajonui, miestui. Vienam kilometrui reikėjo apie 1,5 tūkst. žmonių. Buvo siūloma į Baltijos kelią pasiimti juodų kaspinų ir žvakutes. Jeigu nebūtų galimybės susikibti rankomis, siūlyta ištiesti juodą kaspiną, pastatyti žvakutę tiems, kurie žuvo už laisvę, kurie nesulaukė šios dienos, negalėjo ateiti ir atsistoti į Baltijos kelią. Kiek-viename mieste, rajone Baltijos kelią koordinavo Sąjūdžio žmonės.
Artėjant rugpjūčio 23 dienai buvo sugalvota barstyti gėles. Per Sąjūdžio laidą „Atgimimo banga“ paprašyta jų atnešti. Nuo ankstyvo trečiadienio ryto (rugpjūčio 23 d.) žmonės nešė gėles, jų buvo labai daug, niekas nesitikėjo, kad žmonės ne tik skins gėles iš savo darželių, bet ir pirks. Gėlės buvo barstomos iš lėktuvų „An-2“, kuriuos pilotavo Kazimieras Šalčius ir Vytautas Tamošiūnas.
Istoriniam įvykiui atminti – atminties ženklai
Baltijos kelią, nusidriekusį per Lietuvos teritoriją, žymi maždaug 50 atminties ženklų – koplytstulpių, kryžių, akmenų, kuriuos pastatė taikų ryžtą būti nepriklausomiems demonstravę žmonės. Vieni atminimo ženklai iškilo 1989-iais, kiti buvo pastatyti po dešimties, penkiolikos ar dar daugiau metų.
Ukmergės rajone, prie automagistralės Vilnius-Panevėžys, iš viso stovi trylika tokių paminklų. Daugumą atminimo ženklų pastatė savivaldybių, kurių gyventojai susikibę rankomis stovėjo per Ukmergės rajoną nusidriekusioje Baltijos kelio gyvojoje grandinėje, atstovai, kai kurie atsirado privačia iniciatyva. 1989-iais Ukmergės rajone kartu su ukmergiškiais organizuotai buvo susirinkę Švenčionių, Ignalinos, Marijampolės, Vilkaviškio, Šakių, Jurbarko, Raseinių, Kėdainių, Jonavos ir Utenos savivaldybių žmonės. Jie visi įamžino savo stovėjimo vietą. 76-ajame automagistralės kilometre esantis akmuo 1999 metais atidengtas Ukmergės gyventojų rūpesčiu.
Kai kurių rajonų atstovai, pastatę Baltijos kelią menantį paminklą, prie jo susirenka kasmet rugpjūčio 23-ąją, stabteli važiuodami pro šalį.
Rekomenduojami video
Aktualijos
Žiūrėti kitas naujienas
Aktualijos
Ukmergė pagal darbo užmokestį – 32 vietoje
2024/09/08
Komentarų (0)
Aktualijos
Savivaldybės taryba padidino vienkartinę išmoką šimtamečiams
2024/09/05
Komentarų (2)
Aktualijos
Mokslo metų pradžioje policija patruliuos su savanoriais
2024/09/01
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi
Mokslo metų išvakarėse – mokytojų susitelkimas „Kartu valtyje“
2024/09/01
Komentarų (2)
Aktualijos
Vandens telkiniuose maudytis saugu
2024/08/22
Komentarų (0)
Aktualijos
Rugsėjo 1-osios proga „Lidl Lietuva“ darbuotojų vaikams išdalins daugiau nei 1300 mokyklinių rinkinių
2024/08/22
Komentarų (0)
Rugsėjį Ukmergės rajone vyksta akcija „Apsaugok mane“
2024/09/05
Komentarų (0)
Visą mėnesį – ypatingas dėmesys eismo saugumui keliuose
2024/09/03
Komentarų (0)
Rajono švietimiečiai rugsėjį pasitinka nusiteikę pozityviai ir darbingai
2024/09/01
Komentarų (3)
Su Mokslo ir žinių diena!
2024/08/31
Komentarų (1)
Per metus apdraustų ukmergiškių pajamos padidėjo beveik 100 Eur
2024/08/29
Komentarų (0)
Bendrasis pagalbos centras sulaukė 50 milijonų skambučių
2024/08/26
Komentarų (0)
Gruntinio vandens lygio pokyčiai 2024-ųjų vasarą
2024/08/20
Komentarų (0)
Šokėja Eglė Straleckaitė: imkite mylimus artimuosius už rankos ir atveskite į klausos centrą. Tai – jūsų pareiga
2024/08/19
Komentarų (0)
Skautai projektą numato vykdyti ir Deltuvoje
2024/08/18
Komentarų (0)
Žmonės
Žiūrėti kitas naujienas
Žmonės
Po 50 metų – atgal į pirmą klasę buvusioje mokykloje
2024/09/06
Komentarų (2)
Naujausi, Žmonės
Senamiesčio progimnazija naujus mokslo metus pasitiko džiugiai
2024/09/05
Komentarų (1)
Žmonės
Ukmergiškiai dalyvavo tarptautinėje stovykloje
2024/08/25
Komentarų (0)
Naujausi, Žmonės
1989-2024: Baltijos kelias atgyja prisiminimuose
2024/08/23
Komentarų (0)
„Laiko atspindžiai Vilkmergės žemėje“, Žmonės
Antanas Smetona, Vladas Putvinskis, Lietuvos šaulių sąjunga
2024/08/12
Komentarų (0)
Žmonės
„Nekarūnuoti“ – kupini idėjų ir sumanymų
2024/08/11
Komentarų (0)
Svečiuose pas ponią Juliją
2024/08/29
Komentarų (0)
Tarp keturiolikos komandų ukmergiškiai – antri
2024/08/29
Komentarų (0)
Išvyka į šventę Pakruojyje
2024/08/28
Komentarų (0)
Patirties ir pokyčių kelias
2024/08/19
Komentarų (0)
Ukmergėje – Šypsenų gatvė
2024/08/15
Komentarų (0)
Atostogos tarpukario Lietuvoje
2024/08/13
Komentarų (0)
Ukmergėje vieši karo Ukrainoje savanoriai
2024/08/10
Komentarų (0)
Ir vėl senjorus pakvietė Baltijos jūra
2024/08/08
Komentarų (0)
Širdyse mes taip ir likome bibliotekininkėmis
2024/08/08
Komentarų (0)
Įvairūs
Žiūrėti kitas naujienas
Įvairūs
Viešbutis „Palanga Life Balance SPA“ – Kodėl Rinktis Šį SPA Palangoje?
2024/09/10
Komentarų (0)
Įvairūs
Lovos internetu iš kare.lt: Kodėl verta rinktis?
2024/09/10
Komentarų (0)
Įvairūs
Kodėl naudoti automobiliai nepraranda savo populiarumo?
2024/08/30
Komentarų (0)
Įvairūs
Kodėl Lidl apsipirkti pigiau, negu kituose prekybos centruose?
2024/08/30
Komentarų (0)
Įvairūs
Dažniausiai užduodami klausimai apie drėgmės surinkėjus
2024/08/28
Komentarų (0)
Įvairūs
Kaip pasirinkti tinkamą kaminų įdėklą?
2024/08/28
Komentarų (0)
Kodėl rinktis vidaus dailylentes iš statybumedis.lt?
2024/09/10
Komentarų (0)
Kodėl kosmetologo konsultacija yra svarbiausias žingsnis tobuloje odos priežiūroje?
2024/09/09
Komentarų (0)
Geriausi neurologai ir jų vaidmuo gydant lėtinius galvos skausmus bei migrenas
2024/09/09
Komentarų (0)
5 idėjos, kurios padės paversti nedidelę terasą jaukia oaze
2024/08/30
Komentarų (0)
Kokiems darbams atlikti geriau išsikviesti elektriką?
2024/08/29
Komentarų (0)
Mokykliniame penale: 3 dalykai, į kuriuos verta investuoti daugiau
2024/08/29
Komentarų (0)
Plaukų slinkimas: priežastys ir gydymas
2024/08/28
Komentarų (0)
3 patarimai ketinantiems pirkti LG OLED televizorių
2024/08/27
Komentarų (0)
Dailylentės interjerui – kokios ir kodėl jos svarbios?
2024/08/27
Komentarų (0)
Kultūra
Žiūrėti kitas naujienas
„Laiko atspindžiai Vilkmergės žemėje“, Kultūra
Švenčiant Antano Smetonos jubiliejų, pagerbti ir Nepriklausomybės Akto signatarai
2024/08/15
Komentarų (0)
„Laiko atspindžiai Vilkmergės žemėje“, Kultūra, Naujausi
Jubiliejinėje miestelio šventėje prisiminta praeitis, pasidžiaugta šiandiena
2024/08/05
Komentarų (0)
Kultūra, Naujausi
Katino Murklio teatro renginiai šeimoms – arčiau namų
2024/07/27
Komentarų (0)
Kultūra, Naujausi
Susitikimai Taujėnuose
2024/07/26
Komentarų (0)
„Laiko atspindžiai Vilkmergės žemėje“, Kultūra
Vepriai šventė 640 metų jubiliejų
2024/07/13
Komentarų (0)
„Laiko atspindžiai Vilkmergės žemėje“, Kultūra
Ukmergė prieš 100 metų: 1924-ųjų liepa
2024/07/13
Komentarų (0)
Siesikų bendruomenė minėjo net du trisdešimtmečius
2024/08/01
Komentarų (0)
Vidurvasario šventėje paminėta 525 metų sukaktis
2024/07/28
Komentarų (0)
Skambėjo eilės ir muzika
2024/07/27
Komentarų (0)
Didžiosios kovos apygardos partizanų parke pagerbti Laisvės kovotojai
2024/07/20
Komentarų (0)
„Pyniava“ Prancūzijoje surengė 11 koncertų ir aplankė gotikos šedevrą
2024/07/20
Komentarų (0)
Į miestelius ir kaimus grįžta „Keliaujantis vasaros kinas“
2024/07/18
Komentarų (0)
Nuostabi dovana – kelionė į prezidento gimtinę
2024/07/13
Komentarų (0)
Ukmergiškių darbai šimtmečio parodoje
2024/07/13
Komentarų (0)
Ukmergiškiai dalyvavo Dainų šventės dalyvių eitynėse
2024/07/12
Komentarų (1)