Loreta EŽERSKYTĖ
Rugpjūčio 23-ąją Lietuva, Latvija ir Estija iškilmingai minės trisdešimt penktąsias Baltijos kelio metines.
Baltijos kelias – vienas ryškiausių mūsų istorijos įvykių, kai šių trijų kaimyninių valstybių žmonės visam pasauliui parodė, jog jie yra nusiteikę taikiai kovai dėl nepriklausomybės. 1989 m. rugpjūčio 23 d., 19 valandą, per du milijonus Baltijos šalių gyventojų susikibo rankomis. Jie gyva 620 km grandine nuo Gedimino bokšto Vilniuje per Ukmergę, Panevėžį, Pasvalį, Bauskę, pro Laisvės paminklą Rygoje iki Hermano bokšto Taline simboliškai atskyrė Baltijos valstybes nuo Sovietų Sąjungos ir išreiškė norą būti laisviems.
„Liūdnoji vienybės šventė“
Taip pavadinta tuometės laikraščio korespondentės Zitos Stundžytės publikacija, iliustruota fotokorespondento Aleksandro Krištaponio viena nuotrauka, buvo išspausdinta 1989 metų rugpjūčio 26 dienos „Gimtosios žemės“ laikraščio numeryje.
Joje autorė pasakojo, kaip minios žmonių Ukmergės rajone rinkosi ir stovėjo Baltijos kelyje: „Rugpjūčio 23-ąją – dieną, kurios prasmę šiandien žino kiekvienas Pabaltijo gyventojas, į pavakarę visi rajono (ir Lietuvos) keliai ir takeliai vedė į Vilniaus-Rygos autostradą. Į Baltijos kelią nepatraukė tik gal tie ukmergiškiai, kuriems neleido jėgos arba neatidėliotini darbai. Atvykusiems apie septynioliktą valandą į ruožą palei Ukmergę jau vargiai sekės rasti vietos įsprausti autobusui ar lengvajam automobiliui. Žmonės suvažiavo apylinkėmis, darbo kolektyvais, šeimomis. Dešiniojoje kelio į Panevėžį pusėje vingiavo gyva žmonių juosta, moterys ir vaikai ant asfalto dėliojo darželių ir lauko gėles, sujungiančias į margaspalvę girliandą atminimui šimtų tūkstančių žuvusiųjų klaikiais suiručių metais. Žmonių veiduose – susikaupimas, džiugesys dėl tokios akivaizdžios vienybės ir jaudinantis laukimas svarbiausiojo momento.
Kelio atšlaitėje netoli nuo kryžkelės į Nuotekus plevėsuoja mėlynai-juodai-balta Estijos vėliava: čia atvyko grupė „Draugystės“ kolūkyje talkininkaujančių jaunuolių. „Šiandien labai norėtume būti savo tėvynėje Estijoje, bet ir čia gražu“, – sakė jie.
O autostrada vis važiuoja ir važiuoja – motociklininkai, iškėlę trispalves vėliavas, kolonos mašinų, atvykstančių net iš tolimiausių Lietuvos vietų. Prieš pat devynioliktą valandą nuo Panevėžio nusidriekia ilga virtinė automobilių su užrašu „Vilkaviškis“ – Suvalkijos pasiuntiniai įveikė tolimą, transporto priemonėmis tvindyte užtvindytą kelią paskutinę akimirką. O kai kas, pasirodo, ir nesuspėjo, sustojo kelyje Kaunas-Ukmergė.
Visai virš galvų praūžia lėktuvas, barstydamas gėles.
Devyniolikta valanda. Palinksta juodais kaspinais perrištos vėliavos. Iš daugybės atsigabentų radijo imtuvų pasigirsta, užtvindydamas širdis pakilumu ir grauduliu gniauždamas krūtinę, neoficialus lietuvių himnas „Lietuva brangi“. Petys prie peties – nereikia nė rankų ištiesti – stovi žmonės, aukštaičiai, suvalkiečiai, tarp visų kitų, ilgame septynių kilometrų ruože nuo Molėtų sankryžos iki Rečionių, – ukmergiškiai: rajono vadovai ir eiliniai, jauni ir pagyvenę, vaikai, visam gyvenimui įsiminsiantys šią dieną. Šimtus kilometrų – trijų Pabaltijo respublikų likimo broliai, tomis minutėmis ypatingai pajutę vienybę ir bendrą istoriją, mintyse kiekvienas savaip pergyvendamas savo artimųjų ir visos tautos kančią, trokšdami vieno – kad daugiau netektų išgyventi to, kas įvyko per tuos penkiasdešimt metų.
Sumirga žvakių liepsnelės. Dvidešimt minučių susikaupimo ir rimties baigiasi Lietuvos himnu. Vejoje tarp asfalto kaspinų lieka žvakių salelės, apjuostos žiedais. Autostrada į abi puses vėl srūva mašinų – jau išvažiuojančių – upė. Ramiai, be erzelio ir skubos. Vargu, ar kam yra tekę (ir ar beteks?) patirti ką nors panašaus, kaip šita skausminga ir graži vienybės šventė, protesto prieš tautų naikinimo mašiną ir geros valios pasireiškimo diena“.
Įvairiuose šaltiniuose skelbiama, kad Baltijos kelyje stovėjo nuo 2 iki 2,5 milijono žmonių. Pasak žinių agentūros „Reuters“, akcija subūrė 700 tūkst. žmonių Estijoje, 500 tūkst. Latvijoje ir 1 milijoną Lietuvoje. Baltijos kelią organizavo Baltijos šalių nacionaliniai judėjimai: „Rahvarinne“ Estijoje, Latvijos liaudies frontas ir Lietuvos persitvarkymo sąjūdis.
Idėja kilo estams
Svarbus Sąjūdžio, Estijos ir Latvijos liaudies frontų bendradarbiavimo žingsnis buvo Baltijos Asamblėja, vykusi Taline 1989 m. gegužės 13–14 d. Joje buvo pareikšta, kad Baltijos šalių tikslas – Nepriklausomybė. Be to, paskelbta Baltijos tautų teisių deklaracija, nuspręsta pažymėti Molotovo ir Ribentropo pakto 50-ąsias metines, parodyti estų, latvių ir lietuvių tautų valią gyventi nepriklausomiems.
Po Baltijos Asamblėjos Estijos, Latvijos ir Lietuvos išsivadavimo judėjimų atstovai buvo pakviesti tartis, ką visi darys toliau. Iš pradžių buvusi pasiūlyta idėja važiuoti dviračiais nuo Vilniaus iki Talino. Tačiau jos atsisakyta, nes sunku buvo įsivaizduoti, kiek yra dviračių, kokios jie būklės. Svarstyti ir kiti siūlymai. Tarkime, kūrenti laužus, kad žmonių grandinė nusidriektų net iki Varšuvos, akciją rengti ne 23 dieną, trečiadienį, o šeštadienį, kad susirinktų daugiau žmonių, ir panašiai…
Idėją stovėti susikibus rankomis pasiūlė vieno estų politiko žmona. Jai buvo pritarta ir imta ruoštis sumanymą įgyvendinti.
Slaptas pasitarimas vyko bažnyčios rūsyje
Baltijos kelio iniciatoriai sutarė, jog baiminantis KGB, Estijos, Latvijos ir Lietuvos atstovai turėtų rinktis ne Baltijos šalių sostinėse, o periferiniuose miestuose: Pernu, Cėsyje, Panevėžyje. Tik praėjus 30 metų tapo žinoma, kad 1989 m. birželio 13–14 dienomis, likus dviem mėnesiams iki masinės akcijos, 5 ar 6 asmenys iš visų trijų Baltijos valstybių dviem valandoms buvo susirinkę ir svarbius sprendimus priėmė Panevėžyje. Šis labai slaptas susitikimas vyko Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios rūsyje. Apie tai nieko nežinojo net Panevėžio bažnyčios kunigai. Ši informacija ir vėliau nebuvo viešinama.
50 metų – 50 ruožų
Kaip mena Sąjūdžio metraštininkė, viena Baltijos kelio ir Laisvės kelio organizatorių bei koordinatorių Angonita Rupšytė, Lietuvoje Baltijos kelio ruožas buvo suskirstytas į 50 ruožų (pažymint 50 kančios ir nelaisvės metų – 50 metų nuo Stalino-Hitlerio (Molotovo-Ribentropo) pakto ir jo slaptųjų protokolų pasirašymo).
Baltijos kelio organizatoriai suskaičiavo, kiek reikės žmonių norint sujungti vientisą grandinę, kokiu maršrutu jie turėtų važiuoti į Baltijos kelio atkarpą, skirtą kiekvienam rajonui, miestui. Vienam kilometrui reikėjo apie 1,5 tūkst. žmonių. Buvo siūloma į Baltijos kelią pasiimti juodų kaspinų ir žvakutes. Jeigu nebūtų galimybės susikibti rankomis, siūlyta ištiesti juodą kaspiną, pastatyti žvakutę tiems, kurie žuvo už laisvę, kurie nesulaukė šios dienos, negalėjo ateiti ir atsistoti į Baltijos kelią. Kiek-viename mieste, rajone Baltijos kelią koordinavo Sąjūdžio žmonės.
Artėjant rugpjūčio 23 dienai buvo sugalvota barstyti gėles. Per Sąjūdžio laidą „Atgimimo banga“ paprašyta jų atnešti. Nuo ankstyvo trečiadienio ryto (rugpjūčio 23 d.) žmonės nešė gėles, jų buvo labai daug, niekas nesitikėjo, kad žmonės ne tik skins gėles iš savo darželių, bet ir pirks. Gėlės buvo barstomos iš lėktuvų „An-2“, kuriuos pilotavo Kazimieras Šalčius ir Vytautas Tamošiūnas.
Istoriniam įvykiui atminti – atminties ženklai
Baltijos kelią, nusidriekusį per Lietuvos teritoriją, žymi maždaug 50 atminties ženklų – koplytstulpių, kryžių, akmenų, kuriuos pastatė taikų ryžtą būti nepriklausomiems demonstravę žmonės. Vieni atminimo ženklai iškilo 1989-iais, kiti buvo pastatyti po dešimties, penkiolikos ar dar daugiau metų.
Ukmergės rajone, prie automagistralės Vilnius-Panevėžys, iš viso stovi trylika tokių paminklų. Daugumą atminimo ženklų pastatė savivaldybių, kurių gyventojai susikibę rankomis stovėjo per Ukmergės rajoną nusidriekusioje Baltijos kelio gyvojoje grandinėje, atstovai, kai kurie atsirado privačia iniciatyva. 1989-iais Ukmergės rajone kartu su ukmergiškiais organizuotai buvo susirinkę Švenčionių, Ignalinos, Marijampolės, Vilkaviškio, Šakių, Jurbarko, Raseinių, Kėdainių, Jonavos ir Utenos savivaldybių žmonės. Jie visi įamžino savo stovėjimo vietą. 76-ajame automagistralės kilometre esantis akmuo 1999 metais atidengtas Ukmergės gyventojų rūpesčiu.
Kai kurių rajonų atstovai, pastatę Baltijos kelią menantį paminklą, prie jo susirenka kasmet rugpjūčio 23-ąją, stabteli važiuodami pro šalį.
Rekomenduojami video
Aktualijos
Žiūrėti kitas naujienas
Aktualijos, Naujausi
Kraštotyros muziejaus veikloje bręsta pertvarka
2024/12/10
Komentarų (0)
Aktualijos
Pretenduoti į apdovanojimą galės daugiau pedagogų
2024/12/10
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi
Želvoje atidaryta į kitas patalpas persikėlusi atnaujinta parduotuvė
2024/12/08
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi
Gaunantys kompensaciją už šildymą gali ją prarasti, jei nepritaria daugiabučio renovacijai
2024/12/06
Komentarų (1)
Aktualijos, Naujausi, Sveikata
Onkologinius ligonius vienijanti UOLA skatina bendrauti
2024/12/02
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi
Posėdyje prisiekė nauji Savivaldybės tarybos nariai
2024/12/01
Komentarų (5)
Ukmergėje vyko VRM organizuotas renginys seniūnaičiams
2024/12/09
Komentarų (0)
Prasideda Jubiliejiniai 2025-ieji metai
2024/12/09
Komentarų (0)
Ukmergiškiai pasidalijo gerąja patirtimi
2024/12/08
Komentarų (3)
Pensijos ir išmokos gyventojus pasieks dar iki švenčių
2024/12/06
Komentarų (0)
Tradiciniuose verslo pietuose ir dėkota, ir dalintasi ateities perspektyvomis
2024/12/05
Komentarų (11)
Išauga grėsmė susidurti su laukiniais gyvūnais
2024/12/03
Komentarų (0)
Prasideda adventas ir Carito žvakelių „Gerumas mus vienija“ iniciatyva
2024/12/01
Komentarų (0)
„Lidl“ ir toliau plečiasi: pradeda rinkti komandas naujoms parduotuvėms Kaune
2024/11/29
Komentarų (0)
Žemdirbių šventėje pagerbti rajono ūkininkai
2024/11/29
Komentarų (4)
Žmonės
Žiūrėti kitas naujienas
Naujausi, Žmonės
Kalėdinis vakaras subūrė globėjus ir jų globojamus vaikus
2024/12/09
Komentarų (0)
Naujausi, Žmonės
Pagerbti aktyviausi negalias turintys ukmergiškiai
2024/12/08
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi, Žmonės
Visuomenės sveikatos biuras turi naują vadovę
2024/11/26
Komentarų (1)
„Laiko atspindžiai Vilkmergės žemėje“, Žmonės
Kraštiečio dovana Laičių bibliotekos skaitytojams
2024/11/20
Komentarų (0)
Naujausi, Žmonės
Unikalios ekspedicijos dalyviai pristatys kelionės filmą
2024/11/10
Komentarų (0)
Naujausi, Žmonės
Tarptautinės patirties sėmėsi Graikijoje
2024/10/26
Komentarų (1)
Svarbu ne metai mūsų gyvenime, bet gyvenimas mūsų metuose!
2024/12/06
Komentarų (0)
Archeologas, savo gyvenimą paskyręs Lietuvos piliakalniams
2024/12/03
Komentarų (0)
Susitikimas su Audrone Galvonaite
2024/12/01
Komentarų (0)
Atsisveikino su ilgamečiu savivaldybės darbuotoju
2024/11/16
Komentarų (0)
Žinoma mokslininkė sugrįžta į išsiilgtą tėviškę
2024/11/11
Komentarų (1)
Lyduokių seniūnija turi naują seniūną
2024/11/10
Komentarų (3)
Ukmergiškiai mokėsi dronų valdymo pradmenų
2024/10/25
Komentarų (4)
Susitiko su nauja filialo vadove
2024/10/22
Komentarų (2)
Taujėnų dvare – bendradarbiavimo ir lyderystės šventė
2024/10/22
Komentarų (1)
Įvairūs
Žiūrėti kitas naujienas
Įvairūs
Geriamas vanduo biure – ne prabanga, o būtinybė
2024/12/09
Komentarų (0)
Įvairūs
Kaip pasirinkti mokyklą, kuri geriausiai atitiks vaiko poreikius?
2024/12/09
Komentarų (0)
Įvairūs
Naudoti automobiliai su garantija: kokios detalės dažniausiai įtraukiamos
2024/11/27
Komentarų (0)
Įvairūs
LED žibintai žemės ūkyje – pasirinkimas ar būtinybė?
2024/11/27
Komentarų (0)
Įvairūs
Į ką atkreipti dėmesį renkantis transmisinę alyvą sunkvežimiui?
2024/11/22
Komentarų (0)
Įvairūs
Kaip pagerinti atsargų apyvartumo rodiklį naudojant modernias valdymo sistemas?
2024/11/19
Komentarų (0)
Namų modernizacija: naujausios interjero ir eksterjero tendencijos
2024/11/29
Komentarų (0)
Facebook reklamos privalumai verslui: kodėl verta investuoti?
2024/11/27
Komentarų (0)
Sienų dažymas ir atlikimo technikos
2024/11/27
Komentarų (0)
Kokie yra pagrindiniai pavojingų krovinių gabenimo reikalavimai?
2024/11/26
Komentarų (0)
Kaip pasirinkti profesionalią pagalbą kuro akcizo grąžinimui?
2024/11/26
Komentarų (0)
Sporto įranga krepšiniui ir koviniam sportui – viskas nuo a ik z
2024/11/22
Komentarų (0)
LISE CHARMEL apatinis trikotažas: dydis neturi įtakos siekiui kurti grožį
2024/11/15
Komentarų (0)
Kaip lazerinis pjovimas užtikrina puikų rezultatą su įvairiomis metalo rūšimis?
2024/11/12
Komentarų (0)
Išsamus darbo pasiūlymo vertinimas – daugiau nei vien tik atlyginimas
2024/11/11
Komentarų (0)
Kultūra
Žiūrėti kitas naujienas
Kultūra
„Ir Saulė, ir Mėnulis, ir visos Žvaigždės“…
2024/12/06
Komentarų (0)
Kultūra
Išskirtinės knygos pristatymas
2024/12/02
Komentarų (0)
„Laiko atspindžiai Vilkmergės žemėje“, Kultūra, Naujausi
Įteikta 26-oji Literatūrinė Vlado Šlaito premija
2024/11/26
Komentarų (0)
Kultūra, Naujausi
Ir skiautinys paklūsta darbščioms rankoms
2024/11/23
Komentarų (0)
Kultūra
Bibliotekoje vyks Vakarų Europos tapybos meno pažinimo kursai
2024/11/10
Komentarų (0)
Kultūra
Kviečia į parodą ir emalio edukaciją
2024/11/06
Komentarų (0)
Kultūra – tai mes: Senajame Nebe Knygyne – „nekarūnuotų“ ukmergiškių debiutai
2024/12/01
Komentarų (2)
Atgaiviname daugelio pamirštą amatą – kilpinėlius
2024/12/01
Komentarų (1)
Šventinis automobilių karavanas sugrįžta
2024/11/28
Komentarų (1)
PASAKOJA UKMERGĖS KRAŠTOTYROS MUZIEJAUS EKSPONATAI
2024/11/19
Komentarų (0)
Spektaklyje gvildenama žmogiškumo praradimo tema
2024/11/18
Komentarų (0)
Prasidėjo „Jaučio gaudynės 2024“
2024/11/11
Komentarų (3)
Ukmergiškio tautodailininko sėkmė konkursinėje parodoje
2024/11/01
Komentarų (0)
Išrinktos 2026, 2027 ir 2028 metų Lietuvos kultūros sostinės
2024/10/29
Komentarų (0)
Ruoškite siūlus, adatą ir kūrybiškumą – kviečiame į konkursą!
2024/10/18
Komentarų (0)