Kaimyninė Jonava 2018 metais tapo trečiuoju šalyje miestu, įrengusiu legalias naminių augintinių kapines.

Aktualijos

Gyvūnų kapinės – ir mūsų rajone

Nijolė STUNDŽIENĖ

Ukmergės rajone ketinama steigti gyvūnų augintinių kapines. Jos turėtų atsirasti Lyduokių seniūnijos Jogvilų kaime, 0,9 ha dydžio savivaldybei priklausančiame žemės sklype.

Sprendimo projektą dėl gyvūnų kapinių steigimo parengė ir artimiausiam Savivaldybės tarybos posėdžiui teikia Tarybos nariai – socialdemokratai Indrė Kižienė, Kazys Grybauskas ir Arūnas Dudėnas. Jie taip pat paruošė ir Gyvūnų augintinių kapinių priežiūros organizavimo tvarkos taisykles, kurios atitinka gyvūnų gaišenų tvarkymo veterinarijos reikalavimus.

Aiškinamajame rašte nurodoma, kad Ukmergės rajone nėra oficialių naminių augintinių kapinių. Nugaišus gyvūnui dažnas susiduria su klausimu, kur legaliai, humaniškai ir civilizuotai atsisveikinti su savo augintiniu. Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro 2024 m. vasario 1 d. duomenimis, mūsų savivaldybėje yra registruota 4 140 augintinių (kačių, šunų ir šeškų). Kiek jų yra neregistruotų arba tų gyvūnų, kuriems registracija nėra privaloma (vėžliai, kanarėlės ar jūrų kiaulytės bei kita), – nėra žinoma. Laidoti gyvūnų gaišenas valstybiniuose miškuose, parkuose, skveruose, upių ar ežerų pakrantėse draudžiama.

Už tai yra numatytos baudos, tad dažnas tai žinodamas savo nugaišusius augintinius neleistinose vietose užkasinėja naktį. Taip pat nepateisinamas elgesys – nugaišusius gyvūnus išmesti į komunalinių atliekų konteinerius. Ne visi rajono gyventojai turi savo privatų žemės plotą, taip pat ne visi už papildomą mokestį gali palikti augintinius veterinarijos įstaigoje utilizavimui arba vykti į gyvūnų krematoriumą, kuris veikia Tauragės rajone.

Iniciatorių nuomone, naminių gyvūnų kapinės būtų palengvinimas žmonėms, kurie nori legaliai ir humaniškai palaidoti savo augintinius. Svarbiausias rezultatas, kurio tikimasi įrengus naminių gyvūnų kapines, – sumažės nugaišusių augintinių užkasimų miškuose, patvoriuose, šalia upės ar išmetimų į atliekų konteinerius.

Gyvūnų augintinių kapinių priežiūros organizavimo tvarkos taisyklėse nurodyta, kad kapinėms skirta teritorija turės būti aptverta ir suskirstyta pagal kapaviečių dydžius (didelės, vidutinės, mažos), pažymėti pagrindiniai takai ir takeliai. Didelio dydžio individuali arba grupinė kapavietė galės būti ne didesnė kaip 1,65 kv. m (ilgis – 1,5 m, plotis – 1,1 m). Vidutinio dydžio – ne didesnė kaip 1,25 kv. m (ilgis – 1,25 m, plotis – 1 m). Mažo dydžio – ne didesnė kaip 1 kv. m (ilgis – 1 m, plotis – 1 m). Duobė turi būti tokio gylio, kad žemės sluoksnis, užpiltas ant gaišenos, būtų ne mažesnis kaip 1 m. Užkasamos gaišenos dydis negali būti didesnis už kapavietės dydį. Grupinėje kapavietėje gali būti ne daugiau kaip dvi gaišenos ir neribotas skaičius urnų su pelenais. Užkasus gyvūną, kapavietei suteikiamas numeris. Šis numeris, augintinio duomenys, gaišenos užkasimo data, informacija apie asmenį, atsakingą už gyvūno kapavietės priežiūrą, įrašomi į Gyvūnų augintinių gaišenų užkasimo registrą.

Kapinių prižiūrėtojas gali leisti užkasti urnas su pelenais, jeigu gyvūno augintinio laikytojas pateikia dokumentą, patvirtinantį, kad gyvūnas sudegintas krematoriume. Gaišena ar urna su pelenais užkasama tik sandarioje, biologiškai suyrančioje talpykloje, pavyzdžiui, kartotiniame karste, savaime suyrančios celiuliozės maiše, ekologiškoje kapsulėje ir kt. Pelenai gali būti išbarstyti augintinių kapinėse tam skirtame žemės plote.

Užkasus gyvūno augintinio gaišeną ar urną su pelenais, turi būti pastatytas duobės vietą žymintis ženklas ar paminklas – ne aukštesnis kaip 0,6 m nuo žemės paviršiaus (įskaitant cokolio aukštį), taip pat gali būti įrengtas antkapis, kurio plotas negali viršyti kapavietės ploto, ir tvorelė – ne aukštesnė kaip 0,3 m.

Už kapavietės priežiūrą yra atsakingas ne jaunesnis kaip 16 metų amžiaus fizinis ar juridinis asmuo. Informacija apie jį įrašoma į Gyvūnų augintinių gaišenų užkasimo registrą.

„Gimtosios žemės“ kalbinta viena iš gyvūnų kapinių Ukmergės rajone iniciatorių Savivaldybės tarybos narė I. Kižienė sakė, kad vieta kapinėms Lyduokių seniūnijos Jogvilų kaime pasirinkta neatsitiktinai.

„Kapines ketinama įrengti savivaldybės žemėje, be to, netoliese numatyta vykdyti kitą projektą, todėl bus tvarkoma infrastruktūra. Kiti svarstyti kapinių variantai buvo atmesti, nes jos būtų arti gyvenamųjų namų ar šalia žmonių kapinių ir panašiai“, – kalbėjo I. Kižienė.

Savivaldybės tarybos narė kol kas negalėjo atsakyti, kiek tam prireiks lėšų, nes dar nepateikti specialistų skaičiavimai. Jei šiai idėjai pritars rajono Savivaldybės tarybos nariai ir nesukliudys biurokratiniai formalumai, tikimasi, kad gyvūnų augintinių kapinės mūsų rajone pradės veikti jau kitais metais. Aplinkiniai rajonai tokias kapines turi jau seniai.

 

 

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas