Nijolė STUNDŽIENĖ
Liepos 23-ąją, antradienį, VšĮ Nacionalinis kraujo centras Ukmergėje vykdė mobilią donorystės akciją. Prie Kultūros centro pastatytoje palapinėje rinkosi visi, kas gernoriškai, be atlygio sutiko duoti kraują. Šios akcijos metu ukmergiškiui Stasiui Imbrasui buvo įteiktas Lietuvos nusipelnusio kraujo donoro pažymėjimas, Garbės donoro ženklas ir medalis.
Kraują aukojo 45 kartą
Laičių kaime gyvenantis 57-erių S. Imbrasas prieš atsiimdamas garbingą apdovanojimą dar kartą tapo donoru. Tai buvo 45 oficialiai registruotas kartas, kai jis neatlygintinai aukojo savo kraują. Garbės donoro atributus ukmergiškiui įteikė Nacionalinio kraujo centro donorų organizatorius Andrius Zigmantas.
S. Imbrasui įteiktas medalis ir ženklelis.
„Gimtosios žemės“ kalbintas S. Imbrasas sakė, kad donoru tapo dar jaunystėje.
„Kraują duodavau ir tarnaudamas sovietų armijoje, ir vėliau, kai jau dirbau. Kai tik sužinodavau, kad rajone ima kraują, visada atvykdavau ir niekada už tai neprašiau atlygio“, – pasakojo vyriškis, pridurdamas, jog jaučia moralinį pasitenkinimą, kad aukodamas kraują gali padėti kitiems.
Oficiali Donoro knygelė ukmergiškiui buvo įteikta 2009 metais. Nuo to laiko S. Imbrasas donoru kasmet tapdavo po 3–4 kartus
„Jau trečio sveikatos apsaugos ministro, šįkart Arūno Dulkio, pasirašytą apdovanojimą gavau. Pirmos padėkos sulaukiau, kai 20 kartų daviau kraują, antros po 30 donacijų, paskui jau neskaičiavau apsilankymų donorystės akcijose“, – džiūgavo vyras, rodydamas atsiimtą Garbės donoro medalį ir ženklą. Jis sakė, kad būtinai šiais apdovanojimais pasigirs savo artimiesiems bei bendradarbiams iš Laičių kaime veikiančios malkų tiekimo UAB „Frankis“.
Donoro kortelę visada savo piniginėje besinešiojantis S. Imbrasas užsiminė, jog sulaukęs pensinio amžiaus galės gauti nuo šiol jam priklausančią antrojo laipsnio valstybinę pensiją.
Lietuvos piliečiams, kuriems suteiktas Garbės donoro vardas, sukakus senatvės pensijos amžiui arba netekus 60–100 proc. darbingumo, gali būti paskirta antrojo laipsnio valstybinė pensija. Lietuvos garbės donoro vardas suteikiamas žmonėms, nuo 1997 m. sausio 1 d. ne mažiau kaip 40 kartų nemokamai davusiems kraujo ar 200 kartų – plazmos ir ne mažiau kaip 10 metų aktyviai dalyvavusiems nemokamos donorystės veikloje.
Antrojo laipsnio valstybinė pensija yra dviejų valstybinių pensijų bazių dydžio ir šiuo metu siekia 144,70 Eur.
Donorų skaičius Ukmergėje sparčiai auga
Donorystės akcijai pasibaigus Nacionalinio kraujo centro donorų organizatorius A. Zigmantas sakė, kad šį kartą dovanoti kraujo Ukmergėje atėjo net 73 žmonės.
„Labai džiaugiamės tokiu donorų aktyvumu. Ukmergėje donorystės akcijos vykdavo kas antrą mėnesį, tačiau donorų skaičius šiame mieste sparčiai auga, todėl nuo šiol akcijas planuosime kiekvieną mėnesį. Vykstame į Ukmergę, nes norime būti kuo arčiau donorų, taip pat siekiame, jog kraują dovanoti jiems būtų patogiau ir nereikėtų vykti į kitus miestus ar didmiesčius“, – kalbėjo A. Zigmantas.
Pasak Nacionalinio kraujo centro atstovo, šiuo metu Lietuvoje yra apie 1 300 Garbės donorų.
Donorystės akcijos organizuojamos tam, kad kraujo donorystė būtų prieinama kiekvienam, nes ne visi Lietuvos gyventojai gali lengvai pasiekti kraujo centrus. A. Zigmanto teigimu, Nacionalinis kraujo centras stengiasi būti kuo arčiau žmonių, kad jie galėtų dovanoti kraują nepatirdami didelių nepatogumų.
„Donorystės akcijos yra labai naudingos, nes jų metu surenkama apie 50 proc. viso reikalingo kraujo kiekio. Tai padeda užtikrinti, kad ligoninės ir kitos sveikatos priežiūros įstaigos turėtų pakankamai kraujo atsargų, reikalingų gyvybių gelbėjimui ir pacientų sveikatos gerinimui. Be to, šios akcijos skatina visuomenės įsitraukimą ir sąmoningumo didinimą apie donorystės svarbą“, – mintimis dalijosi pašnekovas.
AUTORĖS nuotraukos
Nacionalinio kraujo centro pateiktais duomenimis, duodantiems kraujo žmonėms skatinama kraujo ląstelių regeneracija, kamieninių ląstelių sintezė, o tai spartina audinių atsinaujinimo procesus. Po didesnių nukraujavimų (avarijų, gimdymų ar didelių operacijų ir kt. atvejais) donorai turi didesnę tikimybę išgyventi, nei kraujo neduodantys žmonės. Visiems kraujo donorams atliekami išsamūs kraujo tyrimai.
Nuo Lietuvos Respublikos nepriklausomybės atgavimo iki 1995 metų kraujo donorystė mūsų šalyje buvo grindžiama neatlygintinos donorystės principu. Atlygį už donacijas gaudavo tik plazmos donorai. 1996 m. lapkričio 12 d. priimtu įstatymu įteisinta mokama donorystė.
2003 metų spalio 9 d. papildytas ir pataisytas Lietuvos Respublikos kraujo donorystės įstatymas, kuris paskatino duoti kraujo ar jo sudėtinių dalių nemokamai.
Kaip ir daugelyje Europos Sąjungos (ES) valstybių, Lietuvoje siekiama, kad mūsų šalyje liktų tik neatlygintina kraujo donorystė. 2005 m. neatlygintina kraujo donorystė sudarė 15,9 proc. visų donacijų.
Neatlygintina donorystė yra vienas iš Europos Sąjungos reikalavimų. Jos direktyvose rekomenduojama nutraukti mokėjimą už kraują. Kad nereikėtų baimintis, jog nebeliks donorų, Lietuvoje tai daroma palaipsniui.
Vienas pagrindinių savanoriškos neatlygintinos kraujo donorystės skatinimo motyvų yra etinis. Pasaulinė sveikatos organizacija, Tarptautinė Raudonojo Kryžiaus, Raudonojo Pusmėnulio federacija bei daugelis kitų organizacijų yra įsitikinę, kad bet kuri sveikatos apsaugos veikla, prekiaujanti žmogaus kūno dalimis, tarp jų ir krauju, yra morališkai nepriimtina.
Nacionalinio kraujo centro duomenimis, kasdien Lietuvoje kraujo prireikia 200 žmonių. Norint užtik-rinti kraujo ir jo komponentų poreikį, būtina, kad į didžiuosiuose miestuose esančius kraujo centrus kasdien ateitų ir kraujo duotų per 400 donorų.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, atlygintinai kraujo duodantys donorai ir donorai-giminės iki šiol sudaro daugiau kaip 50 procentų donacijų besivystančiose šalyse, tuo tarpu išsivysčiusiose šalyse neatlygintinų donacijų skaičius siekia 98–100 procentų.
Siekiant užtikrinti reikiamas kraujo atsargas ir propaguoti savanorišką kraujo donorystę, nuolat rengiamos išvažiuojamosios akcijos. Aktyviausi akcijų dalyviai yra jaunimas – aukštųjų ir aukštesniųjų mokyklų studentai. Vis dažniau šias akcijas paremia ir aktyviai jose dalyvauja įstaigos, organizacijos, privačios kompanijos.
Saugus kraujas – tai toks kraujas, kuris nesukelia žalos jį gavusiems žmonėms ir gali išgelbėti gyvybę. Tuo tarpu nesaugus kraujas gali sukelti pacientui ligą ar net mirtį. Kraujas nesaugus, jeigu jo davimo metu donoro kraujyje yra infekcijos sukėlėjų, kurie gali būti perduoti perpilant kraują, arba gaminant jo produktus. Per kraują gali būti perduotos šios infekcijos: ŽIV, hepatito B, hepatito C, sifilio, maliarijos, parvovirusinė B19 infekcija ir t. t.
Nacionaliniame kraujo centre tiriamas visų donorų kraujas, bet kiekvienas duodantis kraujo turi žinoti, kad jeigu kyla abejonių dėl savo kraujo saugumo, privalo pasitarti apie tai su kraujo centro gydytojais. Konfidencialumas garantuojamas.
Nacionaliniame kraujo centre dirbantys specialistai ima donorų kraują, gamina kraujo komponentus ir aprūpina jais asmens sveikatos priežiūros įstaigas bei pacientus. Centre kaupiami ir analizuojami duomenys apie kraujo donorus, recipientus bei kraujo komponentus.
Rekomenduojami video
Aktualijos
Žiūrėti kitas naujienas
Aktualijos
Daliai vairuotojų – sveikatos patikrų pasikeitimai
2024/11/05
Komentarų (0)
Aktualijos
Vienišo asmens išmoką šiemet gauna 230 tūkstančių žmonių
2024/11/05
Komentarų (1)
Aktualijos
Žemės mokesčiui sumokėti liko mažiau nei trys savaitės
2024/10/29
Komentarų (1)
Aktualijos, Naujausi
Pristatytas naujas Šventosios pakrantės sutvarkymo projektas
2024/10/28
Komentarų (11)
Aktualijos, Naujausi
Nauja edukacijų erdvė Ukmergėje – „Kėkštas“
2024/10/20
Komentarų (2)
Aktualijos, Naujausi
Domėjosi UAB „Ukmergės šiluma“ veikla
2024/10/20
Komentarų (2)
Ukmergės rinkėjams Seime atstovaus socialdemokratai Arūnas Dudėnas ir Indrė Kižienė
2024/10/31
Komentarų (20)
Ukmergės delegacija dalyvavo festivalyje Turkijoje
2024/10/30
Komentarų (2)
Partijoms paskirstytos valstybės dotacijos
2024/10/30
Komentarų (0)
Aukcionuose bus parduodami Ukmergės mieste esantys žemės sklypai
2024/10/26
Komentarų (0)
Miniatiūrų parke – modernūs treniruokliai
2024/10/23
Komentarų (3)
Lietuvos paštas parduoda patalpas Ukmergėje
2024/10/21
Komentarų (0)
Apsilankė ekologiniame ūkyje „Farmers Circle“
2024/10/20
Komentarų (2)
Bus galima sumedžioti 341 vilką
2024/10/19
Komentarų (0)
Tarp daugiausiai maisto surinkusių miestų – ir Ukmergė
2024/10/18
Komentarų (1)
Žmonės
Žiūrėti kitas naujienas
Naujausi, Žmonės
Tarptautinės patirties sėmėsi Graikijoje
2024/10/26
Komentarų (1)
Naujausi, Žmonės
Ukmergiškiai mokėsi dronų valdymo pradmenų
2024/10/25
Komentarų (4)
Naujausi, Žmonės
Socialinėms darbuotojoms – ministro padėkos
2024/10/08
Komentarų (2)
Naujausi, Žmonės
Pagerbti rajono senjorai
2024/10/07
Komentarų (3)
Naujausi, Žmonės
Draugystę tęsėme Ukmergėje
2024/10/01
Komentarų (1)
Žmonės
Ukmergės Caritas kupinas naujų iniciatyvų
2024/10/01
Komentarų (0)
Susitiko su nauja filialo vadove
2024/10/22
Komentarų (2)
Taujėnų dvare – bendradarbiavimo ir lyderystės šventė
2024/10/22
Komentarų (1)
Išvyka prie jūros – tolerancijos ir bendrystės pavyzdys
2024/10/13
Komentarų (2)
Taujėnuose darbą pradėjo naujas seniūnas
2024/10/05
Komentarų (3)
Gyveni vienas – nebūk vienišas!
2024/10/05
Komentarų (1)
Mokytoja Rasa Povylienė: „Kantrybės, tikėjimo, gyvenimo džiaugsmo – mums vis dar pakanka“
2024/10/03
Komentarų (0)
Pristatyta Ukmergės rajono karo komendantė
2024/09/30
Komentarų (9)
Garsi kalbininkė iš Vidiškių
2024/09/27
Komentarų (0)
Mila Monk: apie miško maudynes ir sengirių išsaugojimą
2024/09/24
Komentarų (0)
Įvairūs
Žiūrėti kitas naujienas
Įvairūs
Prekiaujate internete? Nepamirškite vartotojų teisių
2024/10/30
Komentarų (0)
Įvairūs
Lizingas automobiliui: kaip įsigyti naudotą automobilį išsimokėtinai?
2024/10/30
Komentarų (0)
Įvairūs
3 dažnos klaidos atliekant kasimo darbus: kaip jų išvengti?
2024/10/23
Komentarų (0)
Įvairūs
Kiek kainuoja kelionė į Turkiją?
2024/10/22
Komentarų (1)
Įvairūs
Autentiški tailandietiški patiekalai: ką reikia žinoti prieš lankantis tailandietiškame restorane
2024/10/11
Komentarų (0)
Įvairūs
LISE CHARMEL keičia požiūrį į apatinį trikotažą: galite dėvėti ne tik kaip apatinius
2024/10/08
Komentarų (0)
Skubus pasiruošimas kelionei: ką įsidėti į lagaminą?
2024/10/29
Komentarų (0)
Kaip DVS padeda valdyti projektus ir darbų eigas?
2024/10/29
Komentarų (0)
Svarbiausi klausimai, kuriuos reikia užduoti nuomojantis salę renginiui
2024/10/25
Komentarų (0)
Stilius ir tvarumas – natūralios odos vyriškų rankinių tendencijos 2024 metais
2024/10/21
Komentarų (0)
Miegančios rožės – jų simbolika ir kodėl jos yra puikus pasirinkimas dovanai
2024/10/21
Komentarų (0)
Mažosios bendrijos steigimo kaina: išlaidų analizė
2024/10/15
Komentarų (0)
Kodėl verta turėti kieto kuro krosneles?
2024/10/08
Komentarų (0)
Kaip pasirinkti lauko šviestuvus, kurie pakeis jūsų sodo estetiką
2024/10/04
Komentarų (0)
Automobilio draudimas: kaip sutaupyti ir kokį draudimą rinktis?
2024/09/30
Komentarų (0)
Kultūra
Žiūrėti kitas naujienas
Kultūra, Naujausi
Ukmergiškio tautodailininko sėkmė konkursinėje parodoje
2024/11/01
Komentarų (0)
Kultūra
Išrinktos 2026, 2027 ir 2028 metų Lietuvos kultūros sostinės
2024/10/29
Komentarų (0)
Kultūra, Naujausi
Performanso emocijos bei užkulisiai: ,,Idėja kilo iš asmeninės patirties“
2024/10/01
Komentarų (0)
Kultūra, Naujausi
Menininkė Mone Kielė „Tikiu, kad mūza aplanko dirbančius“
2024/10/01
Komentarų (0)
Kultūra
Trečiasis Akademinės muzikos koncertų ciklas „Prima. Studium. Pro“
2024/09/19
Komentarų (0)
Kultūra
Kviečia pamatyti naujai restauruotų klasikos filmų premjeras
2024/09/14
Komentarų (0)
Ruoškite siūlus, adatą ir kūrybiškumą – kviečiame į konkursą!
2024/10/18
Komentarų (0)
Šimtas ketvirtasis Vlado Šlaito rugsėjis
2024/10/15
Komentarų (0)
Kermošius Lyduokiuose subūrė seniūnijas
2024/10/03
Komentarų (0)
Šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius’24“ – ir Vilkamirgės galerija
2024/09/30
Komentarų (0)
Ukmergėje – šiuolaikinio cirko spektaklis
2024/09/23
Komentarų (0)
Kviečia ne tik žiūrėti, bet ir patirti
2024/09/22
Komentarų (0)
Ukmergės kultūros centras – tarptautinėje šokio mugėje
2024/09/14
Komentarų (0)
Dalyvavo Juodkrantės folkloro festivalyje
2024/09/12
Komentarų (0)
Švenčiant Antano Smetonos jubiliejų, pagerbti ir Nepriklausomybės Akto signatarai
2024/08/15
Komentarų (0)