Asociatyvi nuotrauka.

Aktualijos

Kaip neparsinešti į ūkį afrikinio kiaulių maro?

Prasidėjus grūdų derliaus nuėmimo darbams Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) ragina ūkininkus laikytis biosaugos ir iš laukų afrikinio kiaulių maro (AKM) neparsinešti į savo ūkį. Specialistai įspėja, kad tuose pačiuose laukuose galbūt ganėsi ar maitinosi AKM užsikrėtę šernai, todėl užkratas galėjo patekti ant nuimamo derliaus, šiaudų, žolės ir pan.

Siekiant apsisaugoti nuo viruso plitimo, privaloma visas į ūkį grįžtančias transporto priemones dezinfekuoti, o šerti kiaules šių metu derliaus grūdais galima tik juos išlaikius 60 dienų. Ruošiant pašarą kiaulėms, jis turi būti termiškai apdorojamas (nuplikomas karštu vandeniu). Šėrimui nenaudoti šviežios žolės ar kitų žaliųjų augalų, prieš tai jų termiškai neapdorojus. Kiaulių pakratams nenaudoti šviežio derliaus šiaudų, jų neišlaikius bent 90 dienų.

AKM gali būti pernešamas ant avalynės, drabužių, užterštų įrankių ar transporto priemonės paviršių, todėl sugrįžus iš miško, lauko būtina persirengti, persiauti, o drabužius išskalbti ir tik laikantis visų biologinio saugumo priemonių eiti į kiaulių laikymo vietą.

Šiemet stebimas AKM protrūkių didėjimas šernuose, o židiniai jau nustatyti ir trijuose Lietuvos kiaulių ūkiuose Klaipėdos, Raseinių ir Rokiškio rajonuose. Ypač gausiai AKM užsikrėtusių šernų randama Šilalės, Šilutės, Klaipėdos, Plungės, Kretingos, Telšių, Šiaulių, Raseinių, Biržų rajonuose. Šiuose regionuose ūkininkaujantys turi išlikti ypač budrūs.

Vis tik VMVT specialistai primena, kad ne tik rizikingiausių rajonų kiaulių laikytojai turi laikytis biologinio saugumo reikalavimų, tačiau tai yra privalu ir visiems kiaulių laikytojams Lietuvoje:

• Draudžiama kiaules šerti maisto atliekomis,

• privaloma kiaules laikyti atskirtas nuo kitų laikomų gyvūnų,

• ūkyje ir aplink jį įrengti vabzdžių, graužikų ir kitų ligos užkrato pernešėjų kontrolės priemones, naudoti tinkamas dezinfekavimo priemones prie ūkio įėjimų ir išėjimų,

• asmenys, einantys į ūkį, kuriame kiaulės laikomos savo reikmėms, privalo persirengti, persiauti batus, nuolat dezinfekuoti rankas, laikytis asmens higienos. Lygiai taip pat ir išėjus iš ūkio,

• neleisti pašaliniams asmenims lankytis kiaulių laikymo vietoje.

Įtarus AKM, būtina nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją ir pranešti apie įtarimą VMVT numeriais: 1879 arba +370 5 242 0108. Pranešti taip pat galima ir el. paštu info@vmvt.lt

„G. ž.“ inform.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas