Asociatyvi nuotrauka.

Sveikata

Prevencinė programa gali padėti išvengti grėsmingų ligų

Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, 2022 m. dėl širdies ir kraujagyslių ligų mirė daugiau nei 22,5 tūkst. gyventojų – tai yra daugiau nei pusė (52,2 proc.) visų mirčių atvejų Lietuvoje. Kraujotakos ligos pagrindine mirties priežastimi išlieka jau ištisus dešimtmečius. Tačiau specialistai pastebi, kad nors informacijos apie šių ligų profilaktiką yra pakankamai daug, dažnai į ją numojama ranka, o į gydytojus kreipiamasi tik pasireiškus nerimą keliantiems simptomams.

Širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa skirta visiems vyrams ir moterims nuo 40 iki 60 metų (imtinai). Pagrindinis šios prevencinės programos tikslas – atpažinti ir koreguoti kraujotakos sistemos ligų rizikos veiksnius, tokius kaip padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, padidėjusi cholesterolio koncentracija ir kt., taip užkertant kelią jų išsivystymui. Pasak kardiologų, pasitelkus gyvenimo būdo korekciją, sveiką mitybą, medikamentinį gydymą, riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis galima ženkliai sumažinti. Kuo anksčiau rizikos veiksniai nustatomi ir imamasi jų korekcijos, tuo didesnė tikimybė išvengti pavojingų ligų.

Norint dalyvauti širdies ir kraujagyslių ligų prevencinėje programoje reikia kreiptis į šeimos gydytoją. Pirminės konsultacijos metu jis surenka išsamią anamnezę apie paciento gyvenimo būdą, mitybos įpročius, fizinį aktyvumą, šeimoje buvusius susirgimus, nustatytas lėtines ligas ir naudojamus medikamentus. Tuomet vertinami paciento fiziniai duomenys: ūgis, svoris, liemens apimtis. Atliekami instrumentiniai tyrimai: matuojamas kraujospūdis, pulsas, užrašoma elektrokardiograma. Taip pat atliekami laboratoriniai kraujo tyrimai (lipidograma, glikemija ir kreatinino koncentracija). Sergantiems kai kuriomis lėtinėmis ligomis gali būti skiriami papildomi kraujo tyrimai.

Pagal tyrimų rezultatus bei rizikos veiksnius, naudojantis Europos kardiologų asociacijos širdies ir kraujagyslių ligų rizikos skaičiuokle SCORE2, nustatoma paciento rizika sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Rizika gali būti maža, vidutinė, didelė arba labai didelė. Atsižvelgdamas į tyrimų rezultatus, šeimos gydytojas pateikia sveikos mitybos, fizinio aktyvumo ir kitas rekomendacijas. Esant poreikiui gydytojas skiria medikamentinį gydymą.

Nustačius mažą ar vidutinę riziką, pakartotinai atlikti tyrimus pacientai kviečiami po ketverių, didelę – po dviejų, labai didelę – po vienerių ar pusės metų.

Gydytojo kardiologo konsultacijos metu atliekama išsami paciento patikra: laboratoriniai kraujo tyrimai (lipidogramos, kalio, kepenų fermentų, apolipoproteino B, lipoproteino (a), didelio jautrumo C reaktyvaus baltymo), elektrokardiograma, širdies bei kaklo kraujagyslių ultragarsinis tyrimas ir kulkšnies žasto indekso matavimas, skirtas periferinių arterijų ligai nustatyti. Konsultacijos metu pacientui suteikiama informacija, kokie turėtų būti siektini arterinio kraujospūdžio, blogojo cholesterolio rodikliai, pateikiamos rekomendacijos, kaip jų siekti, esant indikacijoms, inicijuojamas gydymas kraujospūdį arba cholesterolio kiekį mažinančiais vaistais.

Medikai pabrėžia, kad kardiovaskulinės sistemos ligos labai pavojingos tuo, jog dažnu atveju iki susirgimo pacientai jaučiasi visiškai sveiki ir neturi jokių nusiskundimų, o pirmuoju ligos požymiu tampa staigi širdinė mirtis. Moksliškai įrodyta, kad net 80 proc. šių ligų būtų galima išvengti sumažinus blogąjį cholesterolį, normalizavus arterinį kraujospūdį, padidinus fizinį aktyvumą ar nustojus rūkyti. Todėl būtent pacientų mokymas, jų švietimas atlieka kertinį vaidmenį sergamumo mažinime.

Kardiologai taip pat atkreipia dėmesį, kad padidėjęs arterinis kraujo spaudimas – tai tylusis žudikas, kurio pasekmės gali būti ypatingai skaudžios. Todėl labai svarbu žinoti ir nepamiršti nuolat sekti savo kraujo spaudimą. Medikamentinį gydymą daugeliui pacientų rekomenduojama pradėti, kai sistolinis kraujospūdis yra ≥ 140 mmHg arba diastolinis kraujospūdis ≥ 90 mmHg.

„G. ž.“ inform.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas